در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
گليكوژن
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/26  ساعت: ۰۹

۱. قندهاي افزودني حاوي مقدار زيادي فروكتوز هستند 

 

مضر بودن قندهاي افزودني براي سلامتي ما (و البته تركيبي مانند شربت ذرت با فروكتوز بالا (HFCS))، وجود مقدار زيادي از فروكتوز در اين تركيبات است. اساسا قندها و (HFCS) به‌صورت نيمي از گلوكز و نيمي از فروكتوز شكل گرفته‌اند. 

گلوكز براي بدن ضروري است و تقريبا مي‌تواند به‌واسطه هر كدام از سلول‌هاي بدن متابوليزه شود. اگر هم ما اين ماده را از طريق رژيم غذايي دريافت نكنيم، بدن‌مان مي‌تواند گلوكز را از پروتئين‌ها و چربي‌ها به‌دست بياورد. با اين‌حال، فروكتوز اساسا براي عملكردهاي بدن ما ضروري نيست. در ضمن، تنها ارگاني كه مي‌تواند فروكتوز را متابوليزه كند، كبد است. 

وقتي كه مقدار زيادي از فروكتوز وارد كبد شود، درحالي كه كبد پُر از گليكوژن باشد، بيشتر اين فروكتوز به چربي تبديل مي‌گردد. اين فرآيند احتمالا يكي از دلايل اصلي فراگير شدن بسياري از بيماري‌هاي مزمن در سطح جهان است. البته لازم به ذكر است كه نكات ذكرشده به ميوه‌هاي تازه ربطي ندارند. 

 

 

۲. قندها حاوي هيچ ماده معدني يا ويتاميني نيستند

 

قندها بدون ترديد فقط كالري بيهوده به بدن مي‌رسانند. بسياري از مواد غذايي سرشار از قند مانند شيريني‌ها، نوشابه‌ها و آب‌نبات‌ها نيز شامل همين قاعده مي‌شوند و در بهترين حالت فقط مقدار ناچيزي مواد مغذي دارند. افرادي كه از اين مواد غذايي به‌جاي مواد غذايي كامل استفاده مي‌كنند، به‌مرور زمان با كمبودهاي تغذيه‌اي اساسي مواجه مي‌شوند. 

 

 

۳. قند ها باعث رسوب چربي‌ها در كبد مي‌شوند

 

وقتي كه فروكتوز مصرف مي‌كنيم، اين تركيب وارد كبد مي‌شود. اگر ذخاير گليكوژن كبد كم باشد، مانند حالتي كه پس از دويدن ايجاد مي‌شود، فروكتوز براي تامين گليكوژن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با اين‌حال، بسياري از افراد پس از يك دوندگي طولاني هم به مصرف فروكتوز نيازي پيدا نمي‌كنند، چون كبدشان به اندازه كافي گليكوژن دارد. 

اگر ذخاير گليكوژن در بدن تكميل باشند، كبد نيز فروكتوز دريافتي را به چربي تبديل مي‌كند. مقداري از اين چربي‌ها از كبد خارج مي‌شوند، اما بخشي از آن‌ها نيز در كبد باقي مي‌مانند. اين چربي‌ها مي‌توانند به‌مرور زمان در كبد تجمع كنند و درنهايت شما را به بيماري كبد چرب غيرالكلي مبتلا سازند.

 

 

۴. قندها كلسترول و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند

 

بيشتر چربي توليدشده در كبد، در قالب ذرات ليپوپروتئين داراي چگالي بسيار پايين (VLDL) از كبد خارج مي‌شود. اين ذرات سرشار از كلسترول و تري‌گليسيريد هستند. 

محققان در يكي از مطالعات كنترل‌شده، از افرادي خواستند تا به مدت ۱۰ هفته متوالي، ۲۵ درصد از كالري‌هاي مصرفي‌شان را از نوشيدني‌هاي مبتني بر گلوكز يا مبتني بر فروكتوز تامين كنند. يافته‌هاي حاصل‌شده از گروه مربوط به نوشيدني‌هاي مبتني بر فروكتوز به ترتيب زير هستند: 

- افزايش در سطح تري‌گليسيريد 

- افزايش در سطح كلسترول LDL 

- بالا رفتن قند خون ناشتا و انسولين 

- كاهش حساسيت به انسولين 

- افزايش چربي در ناحيه شكم 

درواقع، اگر ۲۵ درصد كالري‌هاي مصرفي از فروكتوز تامين شوند، چربي خون شديدا آسيب مي‌بيند و فرد به سندرم متابوليك مبتلا مي‌شود. اين روند نيز در ادامه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي،‌ چاقي،‌ بيماري ديابت و كوتاه شدن طول عُمر همراه است. 

 

۵. قندها شانس ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را افزايش مي‌دهند

 

زياده‌روي در مصرف قندها با ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن همراه است. حتي بعضي از محققان مي‌گويند كه قندها، اصلي‌ترين عامل در تضعيف سلامتي مردم در كشورهاي ثروتمند هستند. درواقع، وجود قندها (و همچنين آرد تصفيه‌شده و روغن‌هاي گياهي) در رژيم غذايي مردم، شانس مبتلا شدن آنان به بيماري‌ها را شديدا بالا مي‌برد. 

 

۶. مصرف قند با ابتلا به بيماري‌هاي زير همراه است: 

 

- چاقي: قند ها از طريق مكانيسم‌هايي مانند افزايش مقاومت به انسولين و لپتين، وزن را زياد مي‌كنند. 

- بيماري ديابت: قندها، از مهم‌ترين علت‌هاي ابتلا به بيماري ديابت هستند. 

- بيماري‌هاي قلبي: قندها، ‌سطح كلسترول خون و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند و درنتيجه مشكلاتي را ايجاد مي‌كنند كه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي همراه هستد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/14  ساعت: ۰۷

كالري شمار قهوه سرشار از كافئين است و به همين دليل سيستم عصبي مركزي را تحريك مي‌كند كه اين امر باعث تقويت هوشياري ذهني و دقت مي‌شود و براي همين امكان به خاطر سپردن مطالب را راحت‌تر مي‌كند. دانشمندان دريافته اند كه نوشيدن ۳ تا ۵ فنجان قهوه در روز باعث كاهش ۲۰ درصدي خطر ابتلا به آلزايمر مي شود. به عقيده اين دانشمندان وجود تركيبي به نام پوليفنول كه تركيبي آنتي اكسيدان است بيشترين تأثير را در مقابله با آلزايمر دارد.

 

بر اساس پژوهشي كه محققان بر روي حدود ۴۲۰۰ زن انجام داده‌اند مصرف روزانه حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه خطر ابتلا به آلزايمر را به ميزان ۳۰ درصد كاهش مي‌دهد. اين ميزان از سن ۸۰ سالگي حتي به ۷۰ درصد نيز مي‌رسد. با اين حال يادتان باشد كه روزانه بيش از ۳ تا ۴ فنجان قهوه مصرف نكنيد.

 

يكي از خواص كالري شمار قهوه ، تاثير مصرف قهوه در لاغري و كاهش وزن است. قهوه حاوي منيزيم و پتاسيم مي باشد كه اين مواد معدني در تنظيم سطح قند خون و در نتيجه كاهش ميل به خوردن شيريني و تنقلات تاثير مثبتي دارند. به همين دليل، مصرف قهوه اشتها را كاهش داده و موجب كاهش وزن فرد مي شود.

 

يكي ديگر از خواص قهوه كمك به سوزاندن چربي در بدن است. متخصصان تغذيه بر اين عقيده‌اند كه كافئين به عنوان عمده ترين ماده‌ تشكيل دهنده كالري شمار قهوه ، به كاهش وزن و لاغر شدن فرد كمك مي كند. در واقع مقادير بالاي كافئين موجود در قهوه سوخت و ساز بدن را افزايش داده و باعث مي شود شما در طول روز كالري بيشتري بسوزانيد. مصرف قهوه قبل از ورزش نيز سبب مي شود به جاي گليكوژن، سلول هاي چربي به عنوان منبع انرژي استفاده شوند.

 

اين شادي تنها به دليل افزايش ميزان كافئين نخواهد بود. سرشار بودن قهوه از آنتي‌اكسيدان‌ها يكي ديگر از دلايلي است كه سبب ايجاد اين احساس خوب پس از نوشيدن آن مي‌شود. آنتي‌اكسيدان‌ موجود در كالري شمار قهوه ، بعد از آنتي اكسيدان هاي موجود در ميوه‌ها و سبزيجات، بيشترين جذب را در بدن دارد؛ دستاورد آن سالم ماندن بدن و مبارزه بهتر با بيماري‌ها خواهد بود.

 

پژوهش ها حاكي از اين است كه كافئين بر افزايش كارايي در ورزش تاثيرگذار است. كافئين مي تواند عملكرد استقامتي بدن انسان در ورزش هايي مانند دو، شنا و دوچرخه سواري را تقويت كند. همچنين مي تواند به بازيابي توان شما پس از انجام تمرينات كمك كند.كالري شمار قهوه  زمان مطلوب براي مصرف كافئين ۳۰ تا ۶۰ دقيقه پيش از شروع ورزش است، البته گاهي افزايش كارايي در همان ۱۵ دقيقه اول آشكار مي شود.

 

نوشيدن كالري شمار قهوه خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. البته وقتي پاي خواص قهوه براي سلامتي انسان به ميان مي آيد، زمان نوشيدن قهوه هم اهميت زيادي پيدا مي كند. تحقيقات صورت گرفته بر روي ۲۹۰۰۰ زن، نشان داد آن دسته از زناني كه قهوه زيادي مي‌نوشند ۲۲ درصد كمتر با احتمال ابتلا به ديابت روبه رو مي‌شوند. همچنين در طي پژوهشي ديگر كه بر روي ۱۷۴۱۳ نفر انجام گرفت، دانشمندان دريافتند كه مصرف حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه در روز، ۴۲ درصد خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد.

 

در جريان پژوهشي در كشور برزيل، حدود ۷۰ هزار زن كه ديابت نداشتند مورد بررسي قرار گرفتند، آنهايي كه پيش از ظهر بيش از يك فنجان قهوه مي نوشيدند، ۳۴ درصد كمتر از كساني كه اصلا قهوه نمي نوشيدند به ديابت نوع ۲ مبتلا شده بودند. همچنين زناني كه حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه در روز مي نوشيدند در مقايسه با زناني كه هرگز قهوه نمي نوشيدند، ۲۷ درصد كمتر به بيماري ديابت مبتلا شدند. بدين ترتيب مي توان گفت كه زمان بندي خاص در مصرف قهوه فاكتوري است كه رابطه مستقيمي با تاثير محافظتي آن در پشيگيري از ديابت دارد.

 

در صورتي كه نوشيدن كالري شمار قهوه عادت روزانه شما شده، ممكن است در طولاني مدت از تاثيرات آن روي سلامت قلب خود شگفت زده شويد. بررسي تازه اي كه نتايج آن در نشريه انجمن قلب ايالات متحده منتشر شده نشان مي دهد كه مصرف متعادل قهوه ممكن است با كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از انسداد رگ هاي قلب رابطه مستقيم داشته باشد. بر اساس اين پژوهش، خطر مرگ و مير بر اثر بيماري هاي قلبي در كالري شمار قهوه خورهايي كه ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز مي نوشند نسبت به كساني كه كمتر از يك فنجان در روز مي نوشند، ۲۱ درصد كمتر است.

 

امروزه تاثير كالري شمار قهوه بر پاركينسون يك موضوع اثبات شده است و پزشكان استفاده از قهوه را به عنواع يك عامل پيشگيري كننده توصيه مي كنند.تعداد زيادي از مطالعات اپيدميولوژيك از جمله مطالعاتي كه در سال ۲۰۱۴ انجام شده است رابطه ي معكوس بين نوشيدن قهوه و خطر ابتلا به اين بيماري را نشان مي دهند. طبق اين مطالعات كساني كه روزانه ۳ الي ۴ فنجان قهوه مصرف مي كنند ۲۴ تا ۳۲ درصد كمتر دچار بيماري پاركينسون مي شوند.اين مطالعات كه در طول بيش از ۱۸ سال انجام شد نشان داد كه بين نوشيدن كالري شمار قهوه و كاهش ابتلا به پاركينسون رابطه خطي وجود دارد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/7  ساعت: ۰۷

يكي از مهمترين خواص كالري شمار كنجد براي سلامتي انسان، تاثير آن در كاهش كلسترول بد خون است.  فيتواسترول هاي تركيباتي هستند كه در گياهان يافت مي شوند و ساختمان شيميايي مشابهي با كلسترول دارند. با دريافت ميزان مناسبي از فيتواسترول ها، ميزان كلسترول خون كاهش مي يابد كاهش مي يابد. در گزارش هايي كه در مورد ميزان فيتواسترول گياهان ارائه شده است، معلوم مي شود كه كنجد، از غني ترين مواد غذايي از نظر فيتواسترول هاست. در هر ۱۰۰ گرم از كنجد ۴۰۰ تا ۴۱۳ ميلي گرم فيتواسترول وجود دارد.

 

از سوي ديگر، دانه‌هاي كالري شمار كنجد جزو خوراكي‌هايي هستند كه حاوي بيشترين ميزان ليگنان‌ها مي‌باشند. ليگنان‌ها تركيبات گياهي هستند كه همانند هورمون استروژن عمل مي‌كنند براي همين به آن‌ها لقب فيتواستروژن داده‌اند. ليگنان‌هاي موجود در كنجد به خصوص كنجد آسياب نشده همانند ليگنان‌هاي موجود در دانه‌ي كتان جذب بدن مي‌شوند. «سزامين» يكي از ليگنان‌هاي اصلي كنجد محسوب مي‌شود. ليگنان‌هاي موجود در كنجد برخي از چربي‌هاي خون مانند كلسترول بد (LDL) را كاهش مي‌دهند، به همين دليل مصرف كنجد براي افرادي كه كلسترول خون بالايي دارند خوب است.

 

گرچه تصور بر اين است كه پوكي استخوان اغلب گريبان گير زنان سالمند مي شود، اما حقيقت اين است كه مردان سالمند نيز در معرض پوكي استخوان قرار دارند. تقريبا ۳۰ درصد شكستگي هاي استخوان لگن در مردان اتفاق مي افتد و از هر ۸ مرد بالاي ۵۰ سال يك نفر شكستگي ناشي از پوكي استخوان را تجربه مي كند. در مطالعه اي كه بر روي ۳۹۶ مرد در گسترده ي سني ۴۵ تا ۹۹ سال انجام شد، كالري شمار كنجد مشخص شد كه بين دريافت كم روي و كمبود املاح معدني در بدن، با بروز پوكي استخوان در ناحيه ي لگن و ستون فقرات ارتباط واضحي وجود دارد. به دليل تاثير روي در چگالي املاح معدني استخوان، به مردان سالمند توصيه مي شود غذاهاي غني از “روي” را به طور مرتب در برنامه هاي غذايي خود بگنجانند؛ خوشبختانه كنجد بو داده يك منبع فوق‌العاده از اين ماده‌ي معدني محسوب مي‌شود.

 

مصرف منظم و روزانه كالري شمار كنجد باعث مي شود تا روي و مواد معدني لازم براي عملكرد طبيعي دستگاه توليد مثل در مردان تامين گردد. فقدان برخي مواد معدني و مغذي مي ‌تواند به كاهش تستوسترون(هورمون مردانه) منجر شود به همين دليل دريافت روي كافي براي رفع اين مشكل مفيد و موثر است. توصيه مي شود مردان روزانه ۱۱ ميلي گرم روي دريافت نمايند، هر چند مصرف بيش از ۴۰ ميلي گرم آن خطرناك است.

 

از قرن ها پيش در چين از كنجد براي تسكين درد دندان استفاده مي شده است. كنجد حاوي تركيباتي است كه درد را بهبود مي بخشد. خواص كنجد شبيه آسپيرين است و مانند مسكن عمل مي كند. اين دانه ها براي تسكين درد دندان بسيار مؤثر هستند. ظرف آبي را روي حرارت بگذاريد تا به جوش بيايد. سپس دانه هاي كالري شمار كنجد را در آن بريزيد. براي هر مقدار كنجد دو برابر آب لازم هست. براي اينكه تركيب تاثير بهتري داشته باشد، بايد منتظر شويد تا نيمي از آب تبخير شود. مرهم را مستقيما روي قسمت دردناك دندان بگذاريد، با درد آن فروكش نمايد.

 

ويتامين B1: ويتامين B1 كه تيامين نيز ناميده مي‌شود، در كنجد به ميزان فراواني وجود دارد، وظيفه اين ويتامين، توليد انرژي از گلوسيدهاي مصرفي مي باشد. اگر احساس بي‌حالي مي‌كنيد و انرژي كم مي‌آوريد كنجد ميل كنيد. از اين گذشته ويتامين B1 براي مغز نيز مفيد است.

 

ويتامين B2: ويتامين B2 را ريبوفلاوين نيز مي‌نامند و دانه هاي كنجد منبع فوق‌العاده اين ويتامين محسوب مي‌شود. اين ويتامين نيز مانند ويتامين B1، در توليد انرژي براي همه‌ي سلول‌ها نقش دارد. علاوه بر اين، كالري شمار كنجد ويتامين B2 به رشد و احياي بافت‌ها، توليد هورمون‌ها و ساخت گلبول‌هاي قرمز كمك مي‌كند.

 

ويتامين B3: ويتامين B3 يا نياسين نيز در كنجد وجود دارد. اين ويتامين در بيشتر سوخت و سازها به خصوص در توليد انرژي از گلوسيدها، چربي‌ها و پروتئين‌هاي مصرفي نقش فعالي دارد. ويتامين B3 همچنين در فرآيند تشكيل DNA شركت دارد و به رشد بدن كمك مي‌كند.

 

ويتامين B6: اگر دنبال منبعي براي تأمين ويتامين B6 بدنتان هستيد كنجد را دريابيد. ويتامين B6 كه پيريدوكسين ناميده مي‌شود در متابوليسم يا سوخت و ساز پروتئين‌ها و اسيدهاي چرب شركت دارد. اين ويتامين همچنين به ساخت گلبول‌هاي قرمز كمك مي‌كند و باعث مي‌شود كالري شمار كنجد كه اكسيژن بيشتري حمل كنند. ويتامين B6 همچنين كمك مي‌كند كه گليكوژن به گلوسيد تبديل شود و به عملكرد خوب سيستم ايمني كمك مي‌كند. در نهايت بايد بگوييم اين ويتامين در ساخت برخي از تركيبات سلول‌هاي عصبي و تنظيم دريافت كننده هاي هورموني نقش دارد.

 

كالري شمار كنجد سبوس دار سرشار از آهن است. هر يك از سلول‌هاي بدن ما حاوي آهن مي‌باشد. وجود اين ماده‌ي معدني براي حمل اكسيژن مورد نياز سلول‌ها و براي ساخت گلبول‌هاي قرمز خون لازم و ضروري است. بايد بدانيد آهن همچنين در ساخت سلول‌هاي جديد، هورمون‌ها و ناقل‌هاي عصبي نقش دارد. اين دانه‌ها براي گياهخواران كه از گوشت استفاده نمي‌كنند منبع خوبي براي جذب اين ماده‌ي معدني محسوب مي‌شود. البته بايد توجه داشته باشيد كه آهن موجود در گياهان به اندازه‌ي آهن موجود در مواد غذايي حيواني جذب بدن نمي‌شود. براي اينكه آهن منابع گياهي بيشتر جذب بدنتان شود آن را همراه با يك ماده‌ي غذايي كالري شمار كنجد حاوي ويتامين C ميل كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/8/30  ساعت: ۰۶

كالري شمار گوشت مرغ منبع خيلي خوب پروتئين است و 120 گرم آن حدود 70 درصد نياز پروتئين بدن را برآورده مي ‏سازد.

همان‏ طور كه مي ‏دانيد بدن ما انسان ‏ها از پروتئين تشكيل شده است و پروتئين ها از واحدهاي ساختماني به نام اسيد آمينه. ما اسيد آمينه ‏هاي لازم براي ساخت پروتئين‏ هاي بد‏ن‏ مان را از منابع حيواني و گياهي آن دريافت مي‏ كنيم و با آنها، پروتئين‏ مورد نياز بدن ‏مان را بازسازي مي ‏كنيم.

 

افرادي كه مي ‏خواهند كه مقدار چربي غذاي ‏شان را كم كنند، مي ‏توانند از گوشت مرغ استفاده كنند. لخم ‏ترين قسمت گوشت مرغ، گوشت سينه‏ مي‏ باشد كه در مقايسه با ران، چربي اش نصف است.

كالري شمار گوشت مرغ در مقايسه با گوشت گاو، چربي اشباع كمتري دارد. با اين حال پوست مرغ داراي مقدار زيادي چربي اشباع است و به همين دليل قبل از پخت، بايد پوست آن را كاملا جدا كرد.

 

مطالعات نشان مي ‏دهد كه سالمندان، به مقدار كافي پروتئين مصرف نمي كنند. پروتئين براي پيشگيري از كاهش تراكم استخوان در سالمندان حائز اهميت است. البته دقت داشته باشيد كه دريافت رژيم هاي پُرپروتئين نيز پوكي استخوان را تشديد مي كند كالري شمار گوشت مرغ . بنابراين بايد در حد متعادل غذاهاي پروتئيني خورد.

 

كالري شمار گوشت مرغ منبع بسيار خوبي از ويتامين B3 (نياسين)است كه يك ويتامين ضد سرطان مي ‏باشد. DNA به ويتامين B3 نياز دارد و كمبود نياسين به اندازه ‏ي كمبود ساير ويتامين‏هاي گروه B در ارتباط مستقيم با بيماري هاي ژنتيكي مي ‏باشد.

مصرف 120 گرم گوشت مرغ حدود 72 درصد نياز بدن به اين ويتامين را برآورده مي ‏سازد.

كالري شمار گوشت مرغ همچنين يك منبع خوب سلنيوم مي‏ باشد. سلنيوم براي سلامتي انسان يك اهميت ويژه و اساسي دارد. سلنيوم يكي از اجزاي بسيار مهم واكنش‏هاي متابوليكي در بدن مي‏ باشد كه عبارتند از متابوليسم هورمون ‏هاي تيروئيدي ، سيستم دفاعي آنتي اكسيداني و سيستم ايمني. مطالعات گوناگون نشان داده است كه بين بروز سرطان ‏ها و دريافت سلنيوم يك ارتباط مهم وجود دارد. سلنيوم مانع سرطان مي ‏شود.

مصرف 120 گرم گوشت مرغ 40 درصد نياز روزانه ي بدن به سلنيوم كالري شمار گوشت مرغ  را بر طرف مي ‏سازد.

 

در مطالعات معتبري كه در مجلات مختلف پزشكي به چاپ رسيده است، آمده است كه دريافت منظم غذاهاي غني از ويتامين B3 (نياسين) مانند كالري شمار گوشت مرغ ، از بروز بيماري آلزايمر و ديگر بيماري‏هاي شناختي مرتبط با افزايش سن جلوگيري به عمل مي‏ آورد، طوري كه افرادي كه نياسين بيشتري از غذاي ‏شان دريافت مي ‏كردند (22 ميلي گرم در روز) در مقايسه با افرادي كه نياسين كمتري (13 ميلي در روز) دريافت مي ‏كردند حدود 70 درصد احتمال ابتلا و يا پيشرفت بيماري آلزايمر در آنان كمتر بود.

 

مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6 نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. كالري شمار گوشت مرغ اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.

علاوه بر عملكرد نياسين در DNA، اين ويتامين براي تبديل پروتئين‏ ها، چربي‏ ها و كربوهيدرات‏ هاي بدن به انرژي، ضروري و لازم مي‏ باشد.

نياسين به كنترل قند خون كمك مي ‏كند و فعاليت هورمون انسولين را تنظيم مي ‏كند.

ويتامين B6 براي تجزيه و تركيب كربوهيدرات‏هاي بدن (قند و نشاسته) ضروري مي ‏باشد، مخصوصاً براي تجزيه گليكوژن (فرم ذخيره اي قندها در سلول‏ هاي ماهيچه ‏اي و كبد).

120 گرم كالري شمار گوشت مرغ حدود 32 درصد از نياز ما به ويتامين B6 را برطرف مي ‏سازد.

 

B6 علاوه بر شركت  كالري شمار گوشت مرغ در متابوليسم انرژي كه در قسمت بالا توضيح داده شد، در ساخت مولكول ‏هاي فعال زيادي نيز نقش دارد. وقتي سطح B6 سلول‏ ها كافي نباشد، توانايي گروه‏ هاي متيل نيز كاهش مي‏ يابد. يكي از نتايج فقدان گروه متيل اين است كه مولكول ‏هايي كه بايد به طور طبيعي به مولكول ‏هاي ديگري تبديل شوند، نه تنها تغيير نمي ‏كنند، بلكه روي هم انباشته مي‏ شوند. يكي از اين مولكول‏ها هموسيستئين است كه اگر سطح آن در رگ‏ هاي خوني افزايش ‏يابد، كالري شمار گوشت مرغ موجب آسيب به ديواره ‏ي رگ‏ ها مي ‏شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/8/20  ساعت: ۰۶

كالري شمار مرغ منبع خيلي خوب پروتئين است و 120 گرم آن حدود 70 درصد نياز پروتئين بدن را برآورده مي ‏سازد.
همان‏ طور كه مي ‏دانيد بدن ما انسان ‏ها از پروتئين تشكيل شده است و پروتئين ها از واحدهاي ساختماني به نام اسيد آمينه. ما اسيد آمينه ‏هاي لازم براي ساخت پروتئين‏ هاي بد‏ن‏ مان را از منابع حيواني و گياهي آن دريافت مي‏ كنيم و با آنها، پروتئين‏ مورد نياز بدن ‏مان را بازسازي مي ‏كنيم.
افرادي كه مي ‏خواهند كه مقدار چربي غذاي ‏شان را كم كنند، مي ‏توانند از گوشت كالري شمار مرغ استفاده كنند. لخم ‏ترين قسمت گوشت مرغ، گوشت سينه‏ مي‏ باشد كه در مقايسه با ران، چربي اش نصف است.
گوشت كالري شمار مرغ در مقايسه با گوشت گاو، چربي اشباع كمتري دارد. با اين حال پوست مرغ داراي مقدار زيادي چربي اشباع است و به همين دليل قبل از پخت، بايد پوست آن را كاملا جدا كرد.
پيشگيري از پوكي استخوان در سالمندان:
مطالعات نشان مي ‏دهد كه سالمندان، به مقدار كافي پروتئين مصرف نمي كنند. پروتئين براي پيشگيري از كاهش تراكم استخوان در سالمندان حائز اهميت است. البته دقت داشته باشيد كه دريافت رژيم هاي پُرپروتئين نيز پوكي استخوان را تشديد مي كند كالري شمار مرغ . بنابراين بايد در حد متعادل غذاهاي پروتئيني خورد.
 مرغ منبع بسيار خوبي از ويتامين B3 (نياسين)است كه يك ويتامين ضد سرطان مي ‏باشد. DNA به ويتامين B3 نياز دارد و كمبود نياسين به اندازه ‏ي كمبود ساير ويتامين‏هاي گروه B در ارتباط مستقيم با بيماري هاي ژنتيكي مي ‏باشد.
مصرف 120 گرم گوشت مرغ حدود 72 درصد نياز بدن به اين ويتامين را برآورده مي ‏سازد.
گوشت مرغ همچنين يك منبع خوب سلنيوم مي‏ باشد. سلنيوم براي سلامتي انسان يك اهميت ويژه و اساسي دارد. سلنيوم يكي از اجزاي بسيار مهم واكنش‏هاي متابوليكي در بدن مي‏ باشد كه عبارتند از متابوليسم هورمون ‏هاي تيروئيدي ، سيستم دفاعي آنتي اكسيداني و سيستم ايمني. مطالعات گوناگون نشان داده است كه بين بروز سرطان ‏ها و دريافت سلنيوم يك ارتباط مهم وجود دارد. كالري شمار مرغ سلنيوم مانع سرطان مي ‏شود.
در مطالعات معتبري كه در مجلات مختلف پزشكي به چاپ رسيده است، آمده است كه دريافت منظم غذاهاي غني از ويتامين B3 (نياسين) مانند گوشت كالري شمار مرغ ، از بروز بيماري آلزايمر و ديگر بيماري‏هاي شناختي مرتبط با افزايش سن جلوگيري به عمل مي‏ آورد، طوري كه افرادي كه نياسين بيشتري از غذاي ‏شان دريافت مي ‏كردند (22 ميلي گرم در روز) در مقايسه با افرادي كه نياسين كمتري (13 ميلي در روز) دريافت مي ‏كردند حدود 70 درصد احتمال ابتلا و يا پيشرفت بيماري آلزايمر در آنان كمتر بود.
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.
علاوه بر عملكرد نياسين در DNA، اين ويتامين براي تبديل پروتئين‏ ها، چربي‏ ها و كربوهيدرات‏ هاي بدن به انرژي، ضروري و لازم مي‏ باشد.
نياسين به كنترل قند خون كمك مي ‏كند و فعاليت هورمون انسولين را تنظيم مي ‏كند.
ويتامين B6 براي تجزيه و تركيب كربوهيدرات‏هاي بدن (قند و نشاسته) ضروري مي ‏باشد، كالري شمار مرغ مخصوصاً براي تجزيه گليكوژن (فرم ذخيره اي قندها در سلول‏ هاي ماهيچه ‏اي و كبد).
120 گرم گوشت مرغ حدود 32 درصد از نياز ما به ويتامين B6 را برطرف مي ‏سازد.
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.

:
برچسب‌ها:

[ ]