woolash reviews
در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
پريود
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/19  ساعت: ۰۶

۱. چاي سبز 

 

مصرف چاي سبز به‌طور منظم، يكي از ترفندهايي است كه مي‌تواند از ابتلا به التهاب لثه(gingivitis) جلوگيري كند. اين بيماري لثه با قرمز شدن، تورم و التهاب همراه با تحريك‌پذيري شناخته مي‌شود. يكي از مطالعات Journal of Periodontology نشان مي‌دهد افرادي كه روزانه فقط يك فنجان چاي سبز مي‌نوشند، سه مورد از شاخص‌هاي ابتلا به بيماري‌هاي پريودنتال را كاهش مي‌دهند. چاي سبز سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هايي است كه التهاب را در بدن كمتر مي‌كنند. محققان گمان مي‌كنند كه اين مولكول‌هاي قوي،‌ واكنش التهابي بدن براي مقابله با باكتري‌هاي درون دهان را تقويت مي‌كنند. 

 

۲. هيدروژن پراكسيد (آب اكسيژنه) 

استفاده از هيدروژن پراكسيد به‌عنوان دهان‌شويه مي‌تواند براي نابودي باكتري‌هاي درون دهان مفيد باشد، درحالي كه عدم مقابله با اين باكتري‌ها مي‌تواند به بيماري‌هاي لثه منجر شود. هيدروژن پراكسيد، هم ضدعفوني‌كننده است و هم ضدباكتري. فقط توجه داشته باشيد كه نبايد هيدروژن پراكسيد را قورت بدهيد. البته قورت دادن مقدار كمي از هيدروژن پراكسيد به‌صورت ناخودآگاه مشكلي ايجاد نمي‌كند، اما اگر ميزان زيادي از آن وارد معده شود، مي‌تواند براي سلامتي‌تان خطرناك باشد. 

 

۳. خمير زردچوبه 

زردچوبه، ادويه مهمي است كه در زمينه‌هاي مختلف كاربرد دارد و بيش از همه به‌واسطه اين ويژگي‌هايش شناخته مي‌شود: ضدالتهاب، آنتي‌اكسيدان و ضدميكروب. به‌علاوه، محققان دانشگاه پنجاب هند در مطالعات اخيرشان متوجه شده‌اند كه قرار دادن خمير زردچوبه به‌عنوان ضماد روي لثه‌ها و دندان‌ها، مشكل التهاب لثه را تسكين مي‌دهد. براي تهيه اين خمير بايد اين تركيبات را با هم مخلوط كنيد: يك قاشق چاي‌خوري زردچوبه، نصف قاشق چاي‌خوري نمك، نصف قاشق چاي‌خوري عصاره خردل. 

 

۴. آب‌نمك 

يكي از مطالعات PLoS One نشان مي‌دهد كه شست‌وشو دادن دهان با استفاده از آب‌نمك مي‌تواند وضعيت التهاب لثه به‌واسطه بيماري التهاب لثه را بهتر كند. آب‌نمك، نوعي ضدعفوني‌كننده طبيعي محسوب مي‌شود كه توانايي از بين بردن باكتري‌هاي بيماري‌زا را دارد. البته نبايد از آب‌نمك به‌صورت روزانه استفاده كنيد، چون خطر آسيب‌ديدگي دندان‌ها در اين شرايط بالا مي‌رود. 

 

۵. جوش شيرين 

مسواك زدن با استفاده از خمير جوش شيرين و آب، يكي از ترفندهاي خانگي براي مقابله با مشكل التهاب لثه است. اين كار مي‌تواند به خنثي‌سازي اسيدهاي موجود در دهان كمك كند و درنتيجه از به‌وجود آمدن بيماري التهاب لثه نيز جلوگيري به عمل بياورد. 

 

۶. روغن نارگيل 

بعضي از محققان مي‌گويند كه شست‌وشو دادن دهان با استفاده از روغن نارگيل يا روغن‌هاي گياهي ديگر، سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را در بعضي از افراد تقويت مي‌كند. با اين‌حال، برخي از محققان هم تاكيد مي‌كنند كه از نظر علمي چنين تاثيري تا كنون به اثبات نرسيده است. 

 

۷. مريم‌گلي 

قرقره كردن و شست‌وشو دادن دهان با استفاده از مريم‌گلي، يكي از شيوه‌هاي خانگي براي تسكين التهاب لثه است. محققان دانشگاه وين در اتريش هم به اين نتيجه رسيده‌اند كه مريم‌گلي داراي خواص ضدالتهابي است و از اين نظر واقعا مي‌تواند موثر باشد. مطالعات ديگري هم نشان مي‌دهند كه مريم‌گلي، ميزان باكتري‌هايي كه باعث شكل‌گيري پلاك‌هاي مخرب در دندان‌ها مي‌شوند را به‌طور قابل توجهي كاهش مي‌دهند. براي استفاده از اين محلول بايد ۲ قاشق غذاخوري از مريم‌گلي تازه يا يك قاشق چاي‌خوري از مريم‌گلي خشك‌شده را با يك تا دو فنجان آب جوش مخلوط كنيد و اجازه بدهيد كه حدود ۱۰ دقيقه بجوشد. بعد بايد منتظر بمانيد تا اين محلول خنك شود و از آن براي شست‌وشو دادن دهان كمك بگيريد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/18  ساعت: ۰۸

پريود ( قاعدگي ) يكي از مراحل بلوغ در دختران است. پريود مانند بسياري از علايم ديگر بلوغ ممكن است براي دختران گيج كننده باشد. بعضي از دختران ممكن است به نوعي از پريود شدن ترس داشته باشند يا نگران آن باشند. بسياري از دختران و پسران درك كاملي از دستگاه تناسلي زنان و چگونگي كاركرد آن در طي يك دوره قاعدگي( پريود ) ندارند و همين موضوع قاعدگي را براي آنان اسرارآميز جلوه مي‌دهد.

 

يك دوره پريود ( قاعدگي ) مدت زمان اولين روز خونريزي در يك ماه تا اولين روز خونريزي در ماه بعد است. مثلاً اگر اولين خونريزي دختري در ۸ ارديبهشت باشد و روز اول خونريزي بعدي وي در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگي او ۲۴ روز طول كشيده است ( از ۸ ارديبهشت تا ۱ خرداد ).

 

بلوغ و قاعدگي ( پريود )

 

زمانيكه دختري به بلوغ مي رسد ( معمولاً در سنين۸ تا ۱۳ سالگي )، بدن و ذهن در بسياري جهات شروع به تغيير و تحول مي‌كند. هورمونها در بدن رشد فيزيكي جديدي را آغاز مي‌كنند، مثلاً پستانها شروع به رشد مي‌كنند. حدود2 الي 2/5 سال بعد از شروع رشد پستانها، اولين خونريزي قاعدگي ( پريود )در يك دختر اتفاق مي افتد.

 

حدود ۶ماه قبل از آغاز اولين دوره پريود، دختر ممكن است متوجه افزايش ترشح از دستگاه تناسلي خود شود كه مسأله‌اي شايع در ميان دختران است و نبايد از آن نگران باشد مگر آنكه اين ترشحات بسيار بد بو باشد يا باعث خارش گردد.

اولين پريود زماني اتفاق مي‌افتد كه همه اجزاء دستگاه تناسلي دختر بالغ شده باشند و بتوانند با يكديگر كار كنند.

 

با بلوغ دختر، هورمونهايي از هيپوفيز ( يكي از غدد موجود در مغز ) ترشح مي‌شود كه اين هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهاي زنانه مي‌كنند. اين هورمونهاي زنانه استروژن و پروژسترون ناميده مي‌شوند كه اثرات زيادي در بدن دختر دارند و به رشد جسمي و بالغ شدن او كمك مي كنند.

 

پس شروع دوره هاي پريود ( قاعدگي ) يك دختر، در هر ماه يك تخمك بسيار كوچك كه با چشم ديده نمي‌شود- از درون تخمدان آزاد مي‌شود كه به اين عمل تخك گذاري مي‌گويند. تخمك وارد لوله‌هاي فالوپ مي‌شود و از طريق آن به سمت رحم حركت مي‌كند. اگر در طي اين مسير تخمك توسط يك اسپرم مرد بارور شود تخم ايجاد مي‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزيني مي‌كند و با چسبيدن به ديواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد مي‌نمايد تا در پايان ۹ماه به يك نوزاد كامل تبديل شود.

 

در صورتيكه تخمك با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌اي كه در اكثر دروه‌هاي قاعدگي اتفاق مي‌افتد- تخمك بارور نمي‌شود و از بدن دفع مي‌شود. در اين صورت رحم كه خود را آماده پذيرايي از تخم بارور كرده بود و با اضافه كردن مخاطات خود را براي لانه گزيني تخم آماده نموده بود، با تشكيل نشدن تخم ( بارور نشدن تخمك ) به حالت اول خود برمي‌گردد و براي اين كار مخاطات و بافت اضافي رحم شروع به ريزش مي‌كند.

 

ريزش بافت و مخاطات كه خوني است همان خونريزي قاعدگي است. بايد توجه كرد كه همانطوريكه توضيح داده شد، خونريزي قاعدگي فقط شامل خون نيست بلكه بافت اضافي و مخاطات خوني است كه از رحم به بيرون ريخته مي‌شود.

 

اين وقايع هر ماه يكبار اتفاق مي‌افتد. رحم خود را براي پذيرش تخم در طي يك ماه به تدريج آماده مي‌كند و در نتيجه مخاطات و بافت اضافي در داخل آن بوجود مي‌آيد. در حدود اواسط يك دوره قاعدگي تخمك گذاري انجام مي‌شود كه در صورت عدم باروري تخمك با اسپرم مرد، در انتهاي ماه همه بافت‌ها و مخاطات اضافي رحم به همراه تخمك به صورت خونريزي قاعدگي ( پريود ) از بدن خارج مي‌شود و اين وقايع ماهانه ادامه مي‌يابد تا اينكه زن در حدود سن ۵۰سالگي به يائسگي برسد. يائسگي به اين معني است كه زن همه تخمك‌هاي موجود در تخمدانها را آزاد كرده است و ديگر تخمك ندارد. بنابراين دوره‌هاي قاعدگي نيز تمام مي‌شود و ديگر امكان بچه‌دار شدن براي او نيست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/18  ساعت: ۰۸

بيشتر زنان، دردهاي ناشي از قاعدگي را حداقل در برهه‌اي از دوران زندگي‌شان تجربه مي‌كنند و حدود ۴۰ درصد از آنان نيز با گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم مواجه مي‌شوند. اين گرفتگي‌ها معمولا به‌علت افزايش هورمون پروستاگلاندين به‌وجود مي‌آيند كه باعث انقباض شديد در رحم و درنهايت درد و ناراحتي مي‌شود. اگر شما هم با گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم مواجه هستيد، مي‌توانيد از ترفندهاي زير براي تسكين اين مشكل كمك بگيريد.

 

خودداري از مصرف كافئين

دريافت بيش از حد كافئين، گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي را تشديد مي‌كند. پس اولين ترفند براي تسكين اين مشكل آزاردهنده، خودداري از مصرف قهوه، چاي، نوشابه‌هاي گازدار و هر گونه نوشيدني حاوي كافئين است. مصرف دم‌نوش بابونه به‌جاي چاي يا قهوه كه كافئين ندارد و حاوي نوعي اسيد آمينه به‌نام گليسين است، يكي از بهترين راه‌ها براي تسكين اسپاسم‌هاي عضلاني محسوب مي‌شود.

 

خوردن موز

مواد غذايي غني از پتاسيم مانند موز، گزينه‌هاي مناسبي براي تسكين اين مشكل به‌شمار مي‌روند، چون كمبود پتاسيم در بدن همواره يكي از عواملي است كه باعث شكل‌گيري گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم يا تشديد آن‌ها مي‌شود. بنابراين، سبزي‌هاي برگ سبز مانند اسفناج و لوبياي سفيد هم گزينه‌هاي مناسبي براي دريافت پتاسيم هستند.

 

افزايش دريافت امگا-۳

مطالعات متعددي نشان داده‌اند زناني كه از مواد غذايي حاوي امگا-۳ استفاده مي‌كنند، گرفتگي‌هاي عضلاني خفيف‌تري را تجربه مي‌كنند. زنان مي‌توانند امگا-۳ دريافتي خودشان را از طريق اضافه كردن ماهي‌هاي چرب و مغزهاي خام به رژيم غذايي افزايش بدهند.

 

بالا گرفتن پاها

يكي از ساده‌ترين ترفندها براي تسكين گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي ، بالا گرفتن پاها است. دراز كشيدن و بالا گرفتن پاها نسبت به باقي قسمت‌هاي بدن مي‌تواند به تسكين عضله‌هاي رحم كمك كند. براي اين كار بهتر است كه در رخت‌خواب دراز بكشيد و پاها‌ي‌تان را روي چند بالش بگذاريد.

 

مصرف محصولات لبني

مواد غذايي سرشار از كلسيم مي‌توانند گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم را تسكين بدهند. پس استفاده از شير، پنير و ماست را قبل از شروع دوره قاعدگي و درحين دوره بيشتر كنيد. اين كار هم عضله‌ها را ريلكس مي‌كند و هم شدت گرفتگي‌هاي عضلاني را كاهش مي‌دهد.

 

پوشيدن لباس‌هاي آزاد

پوشيدن لباس‌هاي تنگي كه فشار مضاعفي به ناحيه شكم وارد مي‌كنند، واقعا گرفتگي عضلاني را بدتر مي‌سازند. پس حداقل در دوران قاعدگي، از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان مانند شلوارهاي جين خودداري كنيد.

 

پياده‌روي

ترفند ساده و مفيد ديگر براي تسكين گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي، پياده‌روي است. سه بار پياده‌روي در روز، سطح اندورفين را در بدن افزايش مي‌دهد و علاوه بر بهتر كردن خلق‌وخوي شما، درد ناشي از قاعدگي را هم كمتر مي‌كند.

 

ورزش دراز-نشست

بسياري از ورزش‌ها براي دوران قاعدگي مفيد هستند، اما ورزش دراز-نشست به‌طور خاص مي‌تواند اثربخشي بيشتري در راستاي كاهش دردهاي ناشي از قاعدگي داشته باشد. دراز-نشست به تسكين درد كمك مي‌كند، اما عضله‌هاي شكمي را هم كش مي‌آورد. اين حالت كش‌آمدگي و انبساط، تمركز ذهن را از گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم دور مي‌كند.

 

گرم‌سازي بدن

گرم كردن بدن، خصوصا در ناحيه‌هاي شكم و قسمت پاييني كمر، يكي از بهترين ترفندها براي ريلكس كردن عضله‌ها است. شما مي‌توانيد از پدهاي حرارتي، بطري‌هاي آب گرم يا حتي حمام داغ و طولاني براي اين كار قاعدگي استفاده كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/2  ساعت: ۰۷

به زنان داراي گروه خوني o  توصيه شود زودتر به فكر بچه دار شدن باشند، اما كارشناسان مي گويند قبل از رسيدن قاطعانه به چنين نتيجه اي، به تحقيقات بيشتري نياز است.

تحقيقات جديد نشان داد زنان داراي گروه خوني o با بالا رفتن سن داراي مشكلات بيشتري در باروري مي شوند.

اين نخستين تحقيقي است كه نشان مي دهد گروه خوني زنان مي تواند بر شانس بارداري آن ها تأثيرگذار باشد.

 

محققان با تحقيق بر روي گروهي از زناني كه براي باروري تحت درمان گروه خوني و بارداري بودند به اين نتيجه رسيدند كه زنان داراي گروه خوني o از نظر كمي و كيفي با تخمك هاي ضعيف تري روبرو هستند.

در مقابل زنان داراي گروه خوني a از نظر كمي و كيفي تخمك هاي بهتري را دارا بوده اند.

اين يافته ها مي تواند منجر به اين شود كه به زنان داراي گروه خوني o  توصيه شود زودتر به فكر بچه دار شدن باشند، اما كارشناسان مي گويند قبل از رسيدن قاطعانه به چنين نتيجه اي، به تحقيقات بيشتري نياز است.

 

گروه هاي خوني o و a دو گروه خوني رايج در ميان مردم بريتانيا است كه حدود 44 درصد مردم داراي گروه خوني o و حدود 42 درصد داراي گروه خوني  a هستند.

دكتر ادوارد نجات از دانشكده آلبرت انيشيتن دانشگاه پزشكي نيويورك مي گويد اين تحقيقات بر روي زناني انجام شده كه در برنامه هاي دانشگاه ييل تحت درمان باروري قرار گرفته بودند.

افراد داراي گروه خوني a داراي آنتي ژن a هستند، پروتئيني در ديواره سلول كه در افراد داراي گروه خوني o وجود ندارد.

 

چه عواملي، احتمال باروري زنان را كم و زياد مي‌كنند؟

يكي از اوقات شادي بخش در گروه خوني و بارداري يك ازدواج، زمان تصميم گيري براي داشتن يك بچه است. اگر مرد و زن هر دو سالم باشند، بارداري به راحتي و بدون هيچ مشكلي صورت مي‌گيرد.

يك بار در ماه، هورمون‌هاي زنانه اي كه از غده هيپوفيز ترشح مي‌شود، تخمدان‌ها را گروه خوني تحريك مي‌كند و باعث آزاد سازي يك يا دو تخمك مي‌شود كه در صورت آزاد شدن دو تخمك، دو قلوهاي غير مشابه به وجود مي‌آيند. در صورت نامرتب بودن پريودها، شانس بارداري كاهش مي‌يابد.

 

افزايش سن نيز شانس باروري را كاهش مي‌دهد.

فاصله بين دو پريود، فاصله اي است كه بارداري در آن اتفاق مي‌افتد. به سادگي گروه خوني و بارداري مي‌توانيد اين روزها را محاسبه كنيد، يعني از شروع يك پريود تا پريود بعدي.

 

اولين روز يعني لكه بيني را هم يك روز حساب كنيد. هر خانمي ‌ممكن است يك عدد را ذكر كند. براي مثال يك نفر عدد 22 و ديگري عدد 30 ، ولي معمولا طول اين دوره 21 تا 35 روز است. گروه خوني و بارداري هر عددي كه به دست آمد، عدد 14 را از آن كم كنيد، عددي كه به دست مي‌آيد روز تخمك گذاري است، چهار روز قبل و دو روز بعدش را در نظر بگيريد. اين يك هفته، بهترين زمان براي باردار شدن است.

 

اسپرم مي‌تواند در دستگاه تناسلي خانم‌ها حداكثر تا 72 ساعت زنده بماند، بنابراين شروع تماس اگر در روزهاي اول و در آن فرصت يك هفته اي باشد، شانس بارداري افزايش پيدا مي‌كند. اگر همسران مشكلي به لحاظ پزشكي نداشته باشند و از نظر تماس زناشويي فعال باشند (حدود دو تا سه مرتبه در هفته)، در طول شش ماه اول با احتمال 60 درصد بارداري اتفاق مي‌افتد و با احتمال 80 درصد در گروه خوني و بارداري طي يك سال اول و 90 درصد در طي 18 ماه اول است.

 

در طول دوره تخمك گذاري درجه حرارت بدن خانم‌ها افزايش پيدا مي‌كند. اگر درجه حرارت پايه بين 5/35 تا 5/36 باشد، در اين صورت درجه حرارت بين 1/36 تا 2/37 زمان تخمك گذاري را نشان مي‌دهد. البته اين روش، هميشه هم دقيق نيست.

بعضي از فروشگاه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي، درجه دماسنج پايه و نيز كيت‌هايي براي بررسي قدرت باروري مردان را به فروش مي‌رسانند. اين كيت‌ها غلظت و ميزان حجم اسپرم را اندازه مي‌گيرند. گروه خوني و بارداري البته اين آزمايش هم به صورت مطلق و دقيق نيست و براي پي بردن به وجود يا فقدان نازايي در مردان، بهترين راه، مشورت با پزشك براي آزمايش مايع مني است.

 

مصرف سيگار توسط خانم‌ها، باعث تغيير در ترشحات محيط دهانه رحم مي‌شود و ممكن است از رسيدن اسپرم به تخمك جلوگيري كند و نيز احتمال سقط و نقايص مادرزادي را افزايش مي‌دهد.

 

خانم ها گروه خوني و بارداري چه مدت بعد از قطع روش جلوگيري، باردار مي شوند؟

خانم‌هايي كه تصميم مي‌گيرند بچه‌دار شوند، در صورتي كه از قرص‌هاي هورموني استفاده مي‌كنند، نيمي‌ از آن ها طي سه ماه اول پس از قطع قرص‌ها، باردار خواهند شد و نيمي‌ ديگر طي يك سال. در خانم‌هايي كه از روش‌هاي ايجاد مانع مثل گروه خوني حلقه استفاده مي‌كنند (و يا از روش طبيعي)، اين دسته هم زماني مثل گروه قبل و شايد كمي‌ هم كمتر ممكن است تا ايجاد بارداريشان طول بكشد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/8/15  ساعت: ۱۱

يكي از حبوباتي كه به صورت هاي مختلف مورد مصرف قرار مي گيرد ، كالري شمار نخود است. نخود از دير باز مورد استفاده ي بسياري از ايرانيان بوده است. در اين مطلب قصد داريم فوايد اين گياه را از نقطه نظر علم طلب سنتي بررسي كنيم.

نخود يكي از بهترين حبوبات براي غذاي انسان است و آن چنان كه در طب سنتي بر مصرف آن تاكيد شده است درباره هيچ يك از حبوبات تاكيد نشده است اما متأسفانه امروزه بسيار كمتر از گذشته در سفره ايرانيان ديده مي شود.متأسفانه امروزه كالري شمار نخود كه يك ماده غذايي بسيار مفيد و پرانرژي است از سفره ايرانيان در حال حذف شدن است و شاهد استفاده كمتر آن در رژيم غذايي ايرانيان هستيم.

 با افزايش مصرف غذاهاي خارجي و فست فود در سفره هاي ايراني مصرف اين ماده غذايي در طول روز و حتي در سال بسيار كمتر از گذشته شده است. كالري شمار نخود كه جزء خانواده حبوبات محسوب مي شود داراي املاح، ويتامين و پروتئين هاي متعددي از جمله نشاسته، كلسيم، فسفر، آهن، سديم، پتاسيم، روغن گياهي، مس و ويتامين هايي مانند ويتامين A،B۱، B۲ است. بنابراين نخود داراي اسيدآمينه هاي مختلف، ويتامين ها و مواد معدني بسيار مفيدي است كه مي توانيم بگوييم نخود نه فقط يك غذا بلكه به عنوان يك دارو محسوب مي شود.

كالري شمار نخود از زمان هاي بسيار دور مصرف خوراكي و درماني داشته است. رازي و ابن بيطار كاملا آنچه را كه ديسكوريد درباره Erebinthos (نخود به يوناني) شرح داده به نقل قول از وي تحت عنوان حمص آورده اند و طبق نوشته ابوريحان، اربيوتوس، حمص است كه به پارسي نخود مي نامند. در كتب قديم سه نوع از آن را شرح داده اند كه عبارت اند از: ۱. حمص يا حمص ابيض يا حمص بستاني يا نخود سفيد كه نوع كشت شده است.۲. حمص بري كه نوع وحشي است.۳. حمص الاسود يا نخود سياه .

 

نخود غني از فيبر محلول و نامحلول است. در حاليكه فيبرهاي محلول سلامت صفرا را حفظ مي‌كنند، فيبرهاي نامحلول به بهبود هضم غذا و قوام مدفوع و در نتيجه به كاهش وزن شما كمك مي‌كنند. همچنين باعث خواهد شد تا براي مدت بيشتري احساس سيري كنيد، كالري شمار نخود در نتيجه كمتر خواهيد خورد.

 

گياهخواران بيشماري، پروتئيني كه مي‌توانند براحتي از گوشت حيوانات مصرف كنند را از دست مي‌دهند. براي جلوگيري از فقدان پروتئين در بدن، مي‌توانيد وعده‌هاي غذايي‌تان را با كالري شمار نخود و گندم كامل تامين كنيد. نخود منبع خوبي براي پروتئين البته منهاي چربي‌هاي اشباع نشده است.

 

منگنز يك ماده معدني كمياب است كه در بدن كمك به توليد انرژي و دفاع آنتي‌اكسيدان‌ها كمك مي‌كند. يكي دو فنجان نخود در هفته، براي اينكه در كل هفته شارژ بمانيد كافيست. بهترين راه براي اينكه از آن‌ها بعنوان ميان وعده استفاده كنيد، اين است كه كالري شمار نخود را با كمي نمك بپزيد. سرخ كردنش هم، هرچند خوشمزه ترش خواهد كرد، اما باعث خواهد شد برخي خواصش را از دست بدهد.

 

نخود غني از آهن است، و آهن هم مكملي طبيعي و با اهميت براي خانم هايي است كه پريود مي‌شوند، به نوزادشان شير مي‌دهند، و يا باردار هستند. همچنين اگر برنامه‌ي غذايي فرزندان حاوي آهن باشد نيز در رشدشان تاثير مثبتي خواهد داشت. كالري شمار نخود همچنين مي‌تواند سوخت و ساز شما را سرعت دهد كه به سالم ماندنتان كمك خواهد كرد.

اين خاصيت نخود، خطر ابتلا به سرطان پستان را كاهش داده، در برابر پوكي استخوان از شما محافظت كرده و حرارت‌هاي دوران يائسگي را پايين خواهد كشيد.

 

كالري شمار نخود طعم خيلي غالب و قوي‌اي ندارد، بنابراين مي توانيد آنرا در كنار هر غذايي طبخ كنيد. يادتان باشد اگر آنها را چند ساعتي در آب بخيسانيد، پختنشان خيلي راحت تر خواهد شد.

نخود تقويت كننده قلب بوده و در رفع يبوست هاي حاد و مزمن موثر است همچنين عضلات اسكلتي را تقويت مي كند و به همين دليل مصرف آن به ورزشكاران توصيه مي شود.


كالري شمار نخود داراي خاصيت ضد سرفه و سرماخوردگي است. اين ماده غذايي سيستم ايمني بدن را تقويت مي كند بنابراين به افرادي كه داراي بيماري هاي خود ايمني مانند ام اس هستند نيز توصيه مي شود.

:
برچسب‌ها:

[ ]