در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
مصرف قند و چاقي
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/26  ساعت: ۰۹

۱. قندهاي افزودني حاوي مقدار زيادي فروكتوز هستند 

 

مضر بودن قندهاي افزودني براي سلامتي ما (و البته تركيبي مانند شربت ذرت با فروكتوز بالا (HFCS))، وجود مقدار زيادي از فروكتوز در اين تركيبات است. اساسا قندها و (HFCS) به‌صورت نيمي از گلوكز و نيمي از فروكتوز شكل گرفته‌اند. 

گلوكز براي بدن ضروري است و تقريبا مي‌تواند به‌واسطه هر كدام از سلول‌هاي بدن متابوليزه شود. اگر هم ما اين ماده را از طريق رژيم غذايي دريافت نكنيم، بدن‌مان مي‌تواند گلوكز را از پروتئين‌ها و چربي‌ها به‌دست بياورد. با اين‌حال، فروكتوز اساسا براي عملكردهاي بدن ما ضروري نيست. در ضمن، تنها ارگاني كه مي‌تواند فروكتوز را متابوليزه كند، كبد است. 

وقتي كه مقدار زيادي از فروكتوز وارد كبد شود، درحالي كه كبد پُر از گليكوژن باشد، بيشتر اين فروكتوز به چربي تبديل مي‌گردد. اين فرآيند احتمالا يكي از دلايل اصلي فراگير شدن بسياري از بيماري‌هاي مزمن در سطح جهان است. البته لازم به ذكر است كه نكات ذكرشده به ميوه‌هاي تازه ربطي ندارند. 

 

 

۲. قندها حاوي هيچ ماده معدني يا ويتاميني نيستند

 

قندها بدون ترديد فقط كالري بيهوده به بدن مي‌رسانند. بسياري از مواد غذايي سرشار از قند مانند شيريني‌ها، نوشابه‌ها و آب‌نبات‌ها نيز شامل همين قاعده مي‌شوند و در بهترين حالت فقط مقدار ناچيزي مواد مغذي دارند. افرادي كه از اين مواد غذايي به‌جاي مواد غذايي كامل استفاده مي‌كنند، به‌مرور زمان با كمبودهاي تغذيه‌اي اساسي مواجه مي‌شوند. 

 

 

۳. قند ها باعث رسوب چربي‌ها در كبد مي‌شوند

 

وقتي كه فروكتوز مصرف مي‌كنيم، اين تركيب وارد كبد مي‌شود. اگر ذخاير گليكوژن كبد كم باشد، مانند حالتي كه پس از دويدن ايجاد مي‌شود، فروكتوز براي تامين گليكوژن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با اين‌حال، بسياري از افراد پس از يك دوندگي طولاني هم به مصرف فروكتوز نيازي پيدا نمي‌كنند، چون كبدشان به اندازه كافي گليكوژن دارد. 

اگر ذخاير گليكوژن در بدن تكميل باشند، كبد نيز فروكتوز دريافتي را به چربي تبديل مي‌كند. مقداري از اين چربي‌ها از كبد خارج مي‌شوند، اما بخشي از آن‌ها نيز در كبد باقي مي‌مانند. اين چربي‌ها مي‌توانند به‌مرور زمان در كبد تجمع كنند و درنهايت شما را به بيماري كبد چرب غيرالكلي مبتلا سازند.

 

 

۴. قندها كلسترول و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند

 

بيشتر چربي توليدشده در كبد، در قالب ذرات ليپوپروتئين داراي چگالي بسيار پايين (VLDL) از كبد خارج مي‌شود. اين ذرات سرشار از كلسترول و تري‌گليسيريد هستند. 

محققان در يكي از مطالعات كنترل‌شده، از افرادي خواستند تا به مدت ۱۰ هفته متوالي، ۲۵ درصد از كالري‌هاي مصرفي‌شان را از نوشيدني‌هاي مبتني بر گلوكز يا مبتني بر فروكتوز تامين كنند. يافته‌هاي حاصل‌شده از گروه مربوط به نوشيدني‌هاي مبتني بر فروكتوز به ترتيب زير هستند: 

- افزايش در سطح تري‌گليسيريد 

- افزايش در سطح كلسترول LDL 

- بالا رفتن قند خون ناشتا و انسولين 

- كاهش حساسيت به انسولين 

- افزايش چربي در ناحيه شكم 

درواقع، اگر ۲۵ درصد كالري‌هاي مصرفي از فروكتوز تامين شوند، چربي خون شديدا آسيب مي‌بيند و فرد به سندرم متابوليك مبتلا مي‌شود. اين روند نيز در ادامه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي،‌ چاقي،‌ بيماري ديابت و كوتاه شدن طول عُمر همراه است. 

 

۵. قندها شانس ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را افزايش مي‌دهند

 

زياده‌روي در مصرف قندها با ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن همراه است. حتي بعضي از محققان مي‌گويند كه قندها، اصلي‌ترين عامل در تضعيف سلامتي مردم در كشورهاي ثروتمند هستند. درواقع، وجود قندها (و همچنين آرد تصفيه‌شده و روغن‌هاي گياهي) در رژيم غذايي مردم، شانس مبتلا شدن آنان به بيماري‌ها را شديدا بالا مي‌برد. 

 

۶. مصرف قند با ابتلا به بيماري‌هاي زير همراه است: 

 

- چاقي: قند ها از طريق مكانيسم‌هايي مانند افزايش مقاومت به انسولين و لپتين، وزن را زياد مي‌كنند. 

- بيماري ديابت: قندها، از مهم‌ترين علت‌هاي ابتلا به بيماري ديابت هستند. 

- بيماري‌هاي قلبي: قندها، ‌سطح كلسترول خون و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند و درنتيجه مشكلاتي را ايجاد مي‌كنند كه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي همراه هستد. 

:
برچسب‌ها:

[ ]