در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
تغذيه
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/26  ساعت: ۰۹

۱. قندهاي افزودني حاوي مقدار زيادي فروكتوز هستند 

 

مضر بودن قندهاي افزودني براي سلامتي ما (و البته تركيبي مانند شربت ذرت با فروكتوز بالا (HFCS))، وجود مقدار زيادي از فروكتوز در اين تركيبات است. اساسا قندها و (HFCS) به‌صورت نيمي از گلوكز و نيمي از فروكتوز شكل گرفته‌اند. 

گلوكز براي بدن ضروري است و تقريبا مي‌تواند به‌واسطه هر كدام از سلول‌هاي بدن متابوليزه شود. اگر هم ما اين ماده را از طريق رژيم غذايي دريافت نكنيم، بدن‌مان مي‌تواند گلوكز را از پروتئين‌ها و چربي‌ها به‌دست بياورد. با اين‌حال، فروكتوز اساسا براي عملكردهاي بدن ما ضروري نيست. در ضمن، تنها ارگاني كه مي‌تواند فروكتوز را متابوليزه كند، كبد است. 

وقتي كه مقدار زيادي از فروكتوز وارد كبد شود، درحالي كه كبد پُر از گليكوژن باشد، بيشتر اين فروكتوز به چربي تبديل مي‌گردد. اين فرآيند احتمالا يكي از دلايل اصلي فراگير شدن بسياري از بيماري‌هاي مزمن در سطح جهان است. البته لازم به ذكر است كه نكات ذكرشده به ميوه‌هاي تازه ربطي ندارند. 

 

 

۲. قندها حاوي هيچ ماده معدني يا ويتاميني نيستند

 

قندها بدون ترديد فقط كالري بيهوده به بدن مي‌رسانند. بسياري از مواد غذايي سرشار از قند مانند شيريني‌ها، نوشابه‌ها و آب‌نبات‌ها نيز شامل همين قاعده مي‌شوند و در بهترين حالت فقط مقدار ناچيزي مواد مغذي دارند. افرادي كه از اين مواد غذايي به‌جاي مواد غذايي كامل استفاده مي‌كنند، به‌مرور زمان با كمبودهاي تغذيه‌اي اساسي مواجه مي‌شوند. 

 

 

۳. قند ها باعث رسوب چربي‌ها در كبد مي‌شوند

 

وقتي كه فروكتوز مصرف مي‌كنيم، اين تركيب وارد كبد مي‌شود. اگر ذخاير گليكوژن كبد كم باشد، مانند حالتي كه پس از دويدن ايجاد مي‌شود، فروكتوز براي تامين گليكوژن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با اين‌حال، بسياري از افراد پس از يك دوندگي طولاني هم به مصرف فروكتوز نيازي پيدا نمي‌كنند، چون كبدشان به اندازه كافي گليكوژن دارد. 

اگر ذخاير گليكوژن در بدن تكميل باشند، كبد نيز فروكتوز دريافتي را به چربي تبديل مي‌كند. مقداري از اين چربي‌ها از كبد خارج مي‌شوند، اما بخشي از آن‌ها نيز در كبد باقي مي‌مانند. اين چربي‌ها مي‌توانند به‌مرور زمان در كبد تجمع كنند و درنهايت شما را به بيماري كبد چرب غيرالكلي مبتلا سازند.

 

 

۴. قندها كلسترول و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند

 

بيشتر چربي توليدشده در كبد، در قالب ذرات ليپوپروتئين داراي چگالي بسيار پايين (VLDL) از كبد خارج مي‌شود. اين ذرات سرشار از كلسترول و تري‌گليسيريد هستند. 

محققان در يكي از مطالعات كنترل‌شده، از افرادي خواستند تا به مدت ۱۰ هفته متوالي، ۲۵ درصد از كالري‌هاي مصرفي‌شان را از نوشيدني‌هاي مبتني بر گلوكز يا مبتني بر فروكتوز تامين كنند. يافته‌هاي حاصل‌شده از گروه مربوط به نوشيدني‌هاي مبتني بر فروكتوز به ترتيب زير هستند: 

- افزايش در سطح تري‌گليسيريد 

- افزايش در سطح كلسترول LDL 

- بالا رفتن قند خون ناشتا و انسولين 

- كاهش حساسيت به انسولين 

- افزايش چربي در ناحيه شكم 

درواقع، اگر ۲۵ درصد كالري‌هاي مصرفي از فروكتوز تامين شوند، چربي خون شديدا آسيب مي‌بيند و فرد به سندرم متابوليك مبتلا مي‌شود. اين روند نيز در ادامه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي،‌ چاقي،‌ بيماري ديابت و كوتاه شدن طول عُمر همراه است. 

 

۵. قندها شانس ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را افزايش مي‌دهند

 

زياده‌روي در مصرف قندها با ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن همراه است. حتي بعضي از محققان مي‌گويند كه قندها، اصلي‌ترين عامل در تضعيف سلامتي مردم در كشورهاي ثروتمند هستند. درواقع، وجود قندها (و همچنين آرد تصفيه‌شده و روغن‌هاي گياهي) در رژيم غذايي مردم، شانس مبتلا شدن آنان به بيماري‌ها را شديدا بالا مي‌برد. 

 

۶. مصرف قند با ابتلا به بيماري‌هاي زير همراه است: 

 

- چاقي: قند ها از طريق مكانيسم‌هايي مانند افزايش مقاومت به انسولين و لپتين، وزن را زياد مي‌كنند. 

- بيماري ديابت: قندها، از مهم‌ترين علت‌هاي ابتلا به بيماري ديابت هستند. 

- بيماري‌هاي قلبي: قندها، ‌سطح كلسترول خون و تري‌گليسيريد را افزايش مي‌دهند و درنتيجه مشكلاتي را ايجاد مي‌كنند كه با ابتلا به بيماري‌هاي قلبي همراه هستد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/26  ساعت: ۰۷

اهميت به تغذيه سالم و مناسب، مخصوصا زماني كه شما مبتلا به بيماري هموفيلي هستيد بسيار مهم و حائز اهميت است. صرف نظر از نوع هموفيلي كه شما به آن مبتلا هستيد (نوع A، B و C) هدف از تغذيه صحيح، حفظ سلامت و قوي و مستحكم نگه داشتن مفاصل بدن و هم‌زمان جلوگيري از اضافه وزن، كشيدگي و درد عضلات و خونريزي مفاصل آسيب‌پذير است. 
بهترين خوراكي‌ها براي بيماران هموفيلي چيست؟
به طور كلي توصيه مي‌شود بيماران مبتلا به هموفيلي از رژيم‌هاي غذايي پيروي كنند كه حاوي غلات سبوسدار، ميوه‌ها و سبزيجات و خواركي‌هاي كم‌چربي و فاقد شكر افزودني و نمك (سديم) باشند.
به خاطر داشته باشيد استفاده از يك رژيم غذايي سالم و طولاني مدت مي‌تواند در بردارنده نتايج بسيار مثبت و موثري براي سلامت شما باشد. در ادامه با چند توصيه مفيد در اين زمينه آشنا خواهيد شد:
- سعي كنيد استفاده از ميوه‌ها و سبزيجات را در رژيم غذايي خود بالا ببريد. مصرف سبزيجات برگ سبز تيره و ميو‌ه‌هاي نارنجي رنگ مثل پرتقال را بيشتر كنيد. اين دسته از خوراكي‌ها منابع بسيار مفيدي براي تامين ويتامين‌ها و مواد معدني لازم براي بدن شما مخصوصا سيستم گوارش هستند. 
- مصرف بيشتر غلات سبوسدار مثل جو‌دوسر، گندم كامل، سبوس، برنج قهوه‌اي و حتي پاستا يكي ديگر از روش‌هاي مناسب براي سير نگه داشتن، كاهش ميزان كلسترول، تثبيت و تنظيم ميزان قند خون و به طور كلي رضايت‌مندي شما از خوردن غذا خواهد بود.
- همچنين توصيه مي‌شود تا مي‌توانيد از فرآورده‌هاي لبني كم‌چرب مثل شير و يا پنير كم‌چربي استفاده كنيد كه منابع بسيار سالمي براي تامين ويتامين‌ها و مواد معدني مفيد و ضروري مثل كلسيم هستند. اگر شما جز آن دسته از افرادي هستيد كه علاقه چنداني به مصرف شير ندارند بهتر است به دنبال ساير منابع مناسب و سالم مثل كاهوي سالادي، پرتقال و بادام براي تامين كلسيم لازم براي بدن‌تان باشيد. 
- سعي كنيد غذاهاي پخته شده، آب‌پز و گريل شده را جايگزين غذاهاي سرخ كردني كنيد. گوشت‌هاي كم‌چرب مثل ماكيان و ماهي مصرف كنيد و از خوردن انواع مختلف سس‌ها و غذاهاي فرآوري شده كه حاوي مقدار زيادي كالري و چربي هستند پرهيز كنيد. 
- سعي كنيد در طول هفته يك يا چند روز غذاهاي گياهي و فاقد گوشت بخوريد و به جاي گوشت از غذاهايي استفاده كنيد كه در تركيبات خود حاوي خوراكي‌هاي مفيدي مثل انواع مختلف جوانه‌ها، حبوبات و دانه‌هاي روغني هستند. خوب است بدانيد حبوبات خشك بهترين منابع براي دريافت پروتئين گياهي و در عين حال سرشار از فيبرهاي مفيد كم‌چرب و بدون كلسترول هستند.
- چربي‌هاي خوب را جايگزين چربي‌هاي بد كنيد. براي مثال از روغن زيتون و يا كانولا براي پخت و تهيه غذا استفاده كنيد و تا مي‌توانيد كمتر از كره و ساير چربي‌هاي بد و مضر استفاده كنيد.
- به ميزان غذايي كه مي‌خوريد توجه لازم را داشته باشيد و از خوردن كالري‌هاي اضافه كه دليل اصلي افزايش وزن هستند پرهيز كنيد.
متخصصين توصيه مي‌كنند افرادي كه دچار اختلالات خونريزي هستند بايد حجم خون و توليد سلول‌هاي خوني ثابتي داشته باشند. از اين رو پيروي از رژيم‌هاي غذايي كه به توليد سلول‌هاي خوني كمك مي‌كند بسيار حائز اهميت است. آهن، پروتئين، مس، ويتامين C، ويتامين B۱۲، ويتامين B۶، ويتامين E و اسيد فوليك در توليد سلول‌هاي خوني بسيار موثر هستند اما اگر در دوزهاي بالا مصرف شوند احتمال خونريزي زياد هم وجود خواهد داشت.
به خاطر داشته باشيد هموفيلي در صورت استفاده از مكمل‌هاي غذايي حتما قبل از مصرف با پزشك خود مشورت كنيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۱۱

اگر مي‌خواهيد كه برنامه روزانه خودتان را با باقي مردم جهان هماهنگ كنيد و از فرصت‌هاي مناسب بهره بگيريد، بايد فرد سحرخيزي باشيد. افرادي كه شب‌ها خيلي دير مي‌خوابند و صبح‌ها نيز بيش از حد دير بيدار مي‌شوند، بايد ساعت دروني بدن‌شان را تغيير بدهند تا بتوانند به فرد سحرخيزي تبديل شوند. 

به‌گفته محققان، اگر هميشه صبح‌ها ساعت ۹ بيدار شده‌ايد و قصد داريد صبح‌تان را از ساعت ۶ شروع كنيد، بايد بدانيد كه چنين تغييري يك‌شبه امكان‌پذير نمي‌شود و قطعا به برنامه‌ريزي نياز دارد. بنابراين، بايد برنامه مشخصي را پيش بگيريد و به‌صورت تدريجي جلو برويد. 

براي شروع نيز بايد روزانه ساعت بيدارباش خودتان را ۱۵ دقيقه زودتر تنظيم كنيد. اين استراتژي بايد تا رسيدن به زمان بيدارباش دلخواه به‌صورت تدريجي پيش برود. در ضمن، شما نبايد در روزهاي ابتدايي، خودتان را در ساعات صبح بيش از حد خسته كنيد. كمك گرفتن از استراتژي‌هاي زير نيز واقعا براي شما ضروري است. 

 

انگيزه 

براي اين‌كه نتوانيد دكمه snooze موبايل را بزنيد و دوباره بخوابيد، بايد ساعات بيدارباش خودتان را روي يك ساعت جداگانه تنظيم كنيد و اين ساعت را در نقطه‌اي دور از تخت خواب قرار بدهيد. اين ترفند ساده شما را مجبور مي‌كند كه براي قطع كردن صداي زنگ، از رختخواب بلند شويد و خودتان را به ساعت برسانيد. 

به‌علاوه، نبايد از صداهاي بلند و گوش‌خراش براي تنظيم ساعت بيدارباش كمك بگيريد. انتخاب صدايي مانند دكلمه شعر يا خواندن متني از نويسنده مورد علاقه‌تان مي‌تواند حس خوبي به شما بدهد و در بيدار شدن سريع‌تر شما موثر باشد. 

 

ورزش 

واقعيت اين است كه بخش زيادي از مساله خواب به هورمون‌ها برمي‌گردد. متخصصان مي‌گويند «اگر به زيست‌شناسي تكاملي توجه كنيد، مي‌توانيد به قبيله‌هاي گرسنه-جمع‌آورنده برسيد كه داراي ريتم‌هاي هورموني خاصي در بدن‌شان بوده‌اند. بر همين منوال، ساختار آزادسازي هورمون كورتيزول در بدن ما انسان‌ها طوري تنظيم شده است كه سريعا با شروع صبح در بدن‌مان ترشح شود».  

با اين‌حال، سطح كورتيزول در بدن بسياري از ما در ساعات اوليه صبح واقعا پايين است و به همين دليل ما نمي‌توانيم راحت سحرخيز شويم. براي اين‌كه ريتم هورموني بدن را به وضعيت عادي برگردانيد،‌ بايد ورزش صبح‌گاهي را به برنامه هميشگي خودتان تبديل كنيد. اين برنامه ورزشي بايد براي ۴۵ دقيقه ابتدايي پس از بيدار شدن در نظر گرفته شود. محققان مي‌گويند كه حتي ۵ دقيقه ورزش نيز مي‌تواند سطح كورتيزول را در بدن انسان‌ها تغيير بدهد. 

 

تغذيه

افرادي كه صبحانه را از برنامه غذايي‌شان حذف كرده‌اند، شديدا به وضعيت خواب خودشان آسيب مي‌رسانند. اين درحالي است كه داشتن تغذيه سالم و مغذي به‌عنوان صبحانه، براي تنظيم ريتم هورموني بدن براي خواب از اهميت بالايي برخوردار است. متخصصان مي‌گويند كه ساختار صبحانه نيز بيشتر بايد به ساختار ناهار نزديك باشد و حالت دسر و خوراكي به خود نگيرد. اضافه كردن منابع چربي‌هاي سالم مانند آووكادو، نارگيل و تخم‌مرغ، و منابع سبزي‌هاي مهم مانند اسفناج نيز بايد جدي گرفته شود. اين مواد غذايي مهم و مغذي، هم سطح انرژي را تقويت مي‌كنند و هم سوخت‌رساني به بدن را انجام مي‌دهند.

 

هدف

وقتي كه بيدار مي‌شويد، بايد هدف داشته باشيد. به‌گفته متخصصان، «هر فردي پس از بيدار شدن بايد هدف مشخصي براي ادامه روز داشته باشد، ‌اما بسياري از افراد فاقد هدف هستند». بنابراين، شما بايد هدف‌هاي مشخصي براي روز خودتان در نظر بگيريد تا انگيزه كافي را براي شروع روز وسحرخيز بودن داشته باشيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۱

۱. سوپ‌هاي مخلوط

 

سوپ‌هاي مخلوط مانند سوپ گوجه‌فرنگي يا سوپ كدو تنبل، از بهترين غذاها پس از كشيدن دندان عقل هستند. اين سوپ‌ها هم به‌راحتي خورده مي‌شوند و هم به جويدن نيازي ندارند كه مي‌تواند ناحيه كشيده شدن دندان را تحريك كند. به‌علاوه، سوپ‌ها اساسا سرشار از ويتامين‌ها و مواد معدني هستند. همين ويژگي باعث مي‌شود كه شما با مصرف سوپ‌ها، نيازهاي تغذيه‌اي و روزانه بدن‌تان را به‌خوبي تامين كنيد. 

سوپ‌هاي مخوط همچنين مي‌توانند تعادل آب را در بدن نگه دارند كه از مهم‌ترين نكات پس از كشيدن دندان است. البته شما بايد سوپ را ولرم يا سرد مصرف كنيد، چون سوپ داغ مي‌تواند ناحيه كشيده شدن دندان را تحريك كند. همچنين، سوپ‌هاي برپايه سبزي نيز بايد به‌خوبي بپزند و كاملا له شوند تا به هيچ گونه جويدني نيازي نداشته باشند.

 

۲. آب قلم و آب گوشت

 

انواع آب گوشت و آب قلم مانند انواع سوپ‌ها، از بهترين منابع براي تغذيه بدن پس از كشيدن دندان هستند. اين غذاهاي آبكي نه‌تنها خوش‌مزه‌اند، بلكه مهم‌ترين ويتامين‌ها و مواد معدني را در خود جاي داده‌اند. در ضمن، انواع آب گوشت و آب قلم به‌خوبي آب مورد نياز بدن را تامين مي‌كنند و خصوصا براي افرادي مهم هستند كه نمي‌توانند به‌راحتي آب بنوشند. 

اگرچه مطالعات مستقيمي درباره اثرات آب قلم بر سلامتي انسان‌ها انجام نشده‌اند، اما مطالعات موجود حاكي از آن هستند كه تركيبات درون آب قلم واقعا خاصيت‌هاي آنتي‌اكسيداني دارند. آب گوشت و آب قلم نيز مانند انواع سوپ‌ها بايد ولرم يا سرد مصرف شود تا زخم شكل‌گرفته در دهان را تحريك نكند. 

 

۳. ماست يوناني

 

ماست يوناني، يكي از بهترين مواد غذايي پروتئيني براي پس از كشيدن دندان عقل است. اين ماست، بافت نرم و خامه‌اي دارد و درنتيجه به‌راحتي از دهان پايين مي‌رود، بدون اين‌كه زخم ناشي از كشيدن دندان را تحريك كند. توجه داشته باشيد كه ماست يوناني سرشار از پروتئين، ويتامين‌ها و مواد معدني مهم مانند كلسيم و زينك (روي) است. 

به‌گفته محققان، مواد غذايي سرشار از پروتئين مي‌توانند به تسريع در روند بهبودي زخم‌ها كمك كنند. حتي بعضي از مطالعات، رژيم غذايي كم‌پروتئين را با ضعيف شدن روند بهبودي زخم‌ها مرتبط نشان داده‌اند. به‌علاوه، مطالعات مختلفي نشان مي‌دهند كه دريافت زينك به اندازه كافي مي‌تواند روند بهبودي زخم را تقويت كند. 

با اين‌حال، اگر زينك درون بدن‌تان در سطح مطلوب باشد، دريافت زينك مازاد هيچ فايده بيشتري به شما نمي‌رساند. از آن‌جايي كه خوردن بسياري از مواد غذايي سرشار از زينك مانند گوشت‌هاي قرمز پس از كشيدن دندان واقعا ممكن نيست، ماست يوناني مي‌تواند جايگزين فوق‌العاده‌اي در اين شرايط باشد. 

 

۴. پوره سيب‌زميني

 

سيب‌زميني‌ها، يكي از سبزي‌هاي همه‌كاره و پُرفايده هستند كه مي‌توان از آن‌ها به شيوه‌هاي مختلفي استفاده كرد. پوره سيب‌زميني به‌طور خاص، يكي از راحت‌ترين و بهترين غذاها پس از كشيدن دندان عقل محسوب مي‌شود. اين پوره سرشار از كالري و مواد مغذي است كه هر دو براي دوران بهبودي ضروري به‌شمار مي‌روند، چون بدن پس از هر نوع جراحي به دريافت انرژي بيشتر نياز دارد. 

پوره سيب‌زميني همچنين به شما اجازه مي‌دهد تا مقدار زيادي از مواد مغذي و كالري را با كم‌ترين جويدن و تكان دادن دهان به بدن‌تان برسانيد. اين ويژگي واقعا پوره سيب‌زميني را به يكي از بهترين غذاها پس از كشيدن دندان تبديل مي‌كند. فقط دقت داشته باشيد كه پوره سيب‌زميني هم بايد ولرم يا سرد مصرف شود تا زخم را تحريك نكند. 

 

۵. پوره موز 

 

موز، يكي از محبوب‌ترين ميوه‌ها در سرتاسر جهان است. بافت نرم و طعم دلپذير آن، جويدن و قورت دادن موز را پس از كشيدن دندان عقل به كار راحتي تبديل مي‌كند. به‌علاوه، موز شديدا مغذي است و طيف وسيعي از ويتامين‌ها و مواد معدني مانند پتاسيم، ويتامين B۶، منگنز و فولات را به بدن مي‌رساند. تبديل كردن موز به پوره، بافت اين ميوه را نرم‌تر مي‌كند و درنتيجه خطر تحريك شدن زخم دندان را كاهش مي‌دهد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۱

آلرژي فصلي ، واكنش اشتباهي است كه سيستم ايمني بدن نسبت به محرك‌هاي بيروني (آلرژن‌ها) نشان مي‌دهد. پس آلرژي‌هاي فصلي، واكنش‌هاي آلرژيكي هستند كه به‌خاطر تماس شما با آلرژن‌هاي خاص در برهه‌هاي خاصي از سال بروز پيدا مي‌كنند. 

يك پزشك انگليسي به‌نام جان بوستوك براي اولين بار در سال ۱۸۱۹ ميلادي، توصيفي از علائم نوعي آلرژي فصلي به دست داد كه با نام تب يونجه شناخته مي‌شود. در آن زمان، تب يونجه واقعا نادر به‌حساب مي‌آمد. اگرچه شيوع تب يونجه در طول قرن ۱۹ در بريتانيا افزايش يافت، اما تا شروع قرن ۲۰ همچنان نامعمول شمرده مي‌شد. 

اصطلاح «آلرژي» در سال ۱۹۰۶ توسط يك متخصص كودكان ويني به‌نام كلود فون پيركه مورد استفاده قرار گرفت تا عطسه‌هاي ناشي از تماس دانش‌آموزان با گرده‌هاي آلرژي‌زا را توصيف كند. او از اين اصطلاح براي به بيان درآوردن «واكنش‌دهي تغييريافته» استفاده كرد تا نشان دهد كه آلرژي فقط بر تعداد خاصي از انسان‌ها تاثير مي‌گذارد، نه بر همه آنان. 

 

آلرژي اپيدميك (همه‌گير)

 

اگرچه بعضي از پديده‌هاي آلرژيك در متون پزشكي باستاني توصيف شده‌اند، اما به نظر مي‌رسد كه آلرژي‌هاي فصلي رايج در جهان امروزي مانند تب يونجه واقعا نوعي بيماري پساصنعتي هستند و از عصر صنعتي شدن جهان به بعد به‌وجود آمده‌اند. آلرژي بيني يا رينيت آلرژيك، يعني شايع‌ترين آلرژي فصلي، هم امروزه بسيار شايع شده است و خصوصا در چند دهه گذشته در كشوري مانند آمريكا روبه‌افزايش بوده است. درواقع، ميزان ابتلا به اين آلرژي فصلي از نظر آماري، از ۱۰ درصد كل جمعيت آمريكا در سال ۱۹۷۸ به ۳۰ درصد از كل جمعيت در سال ۲۰۰۸ رسيده است. 

 

عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي

 

شايع‌ترين عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي، گرده‌ها و اسپورهاي قارچي (mold spores) هستند. سطح تماس با اين عوامل نه‌تنها به فصل، بلكه به دو عامل مهم ديگر يعني محل زندگي و وضعيت آب‌وهوايي نيز بستگي دارد. به‌طور كلي، درختان تقريبا در همه مناطق در اواخر زمستان و اوايل بهار گرده‌افشاني مي‌كنند. گرده‌افشاني گياهان نيز در اواسط تا اواخر بهار اتفاق مي‌افتد و علف‌ها يا چمن‌ها نيز در تابستان گرده‌افشاني دارند. 

در بسياري از مناطق، تماس با گرده‌هاي آلرژي‌زا در روزهايي كه هواي صاف دارند و همراه با وزش باد هستند،‌ به بيشترين ميزان خود مي‌رسند، چون باد به پخش كردن گرده‌ها كمك مي‌كند. با اين‌حال، اسپورهاي قارچي مي‌توانند در هر موقعي از سال وجود داشته باشند. از آن‌جايي كه سطح اين تركيبات با افزايش دما بالا مي‌رود،‌ اواسط تا اواخر تابستان را مي‌توان دوره اوج فعاليت آن‌ها دانست. البته همين تركيبات، عامل اصلي در شكل‌گيري آلرژي‌هاي فصلي در پاييز هم هستند. ميزان آن‌ها نيز در ساعات عصر و در روزهاي همراه با وزش باد به اوج خودش مي‌رسد. توجه داشته باشيد كه تعداد اسپورهاي قارچي در هوا مي‌تواند در دقايق پيش از رعد و برق به بالاترين حد خودش برسد و افراد مبتلا به آسم را با حملات آسم در اين موقعيت‌ها مواجه كند. 

بسياري از افراد مبتلا به آلرژي فصلي نيز به گردوغبار خانگي و كنه گردوغبار (Dust mite) آلرژي دارند كه در تمام طول سال مي‌توانند مشكل‌ساز شوند. كنه‌هاي گردوغبار نيز حشرات ميكروسكوپي خاصي هستند كه خصوصا از سلول‌هاي پوستي انسان‌ها تغذيه مي‌كنند. رشد آن‌ها نيز در محيط‌هاي مرطوب و نرم مانند تشك، بالش، جسم حيوانات خانگي و لوازم داخل خانه اتفاق مي‌افتد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/12/23  ساعت: ۱۰

كينوا ، يكي از خوراكي‌هايي است كه در سال‌هاي اخير محبوبيت روبه‌رشدي داشته است و رفته‌رفته به نقاط مختلف جهان راه پيدا كرده است. با اين‌ حال، بسياري از افراد هنوز هم سوال‌هاي زيادي درباره كينوا دارند. يكي از مهم‌ترين سوال‌هاي رايج درباره كينوا اين است: آيا كينوا مانند برنج و نان حاوي كربوهيدرات زيادي است؟ 

بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد كه هر نصف فنجان از كينوا حدودا ۲۰ گرم كربوهيدرات به بدن مي‌رساند. اگر بخواهيم وضعيت كينوا را از نظر كربوهيدرات مقايسه كنيم، بايد گوييم كه هر نصف فنجان از برنج قهوه‌اي حاوي ۲۲ گرم كربوهيدرات و هر دو تكه از نان گندم كامل حاوي ۲۴ گرم كربوهيدرات است. 

با اين‌ حال، اگرچه كينوا جزو منابع كربوهيدراتي محسوب مي‌شود، اما ضرورتي ندارد كه آن را از رژيم غذايي كم‌كربوهيدرات حذف كنيد. 

به‌گفته متخصصان، كينوا يكي از بهترين مواد غذايي براي اضافه شدن به رژيم غذايي است چون منبع خوبي براي دريافت فيبر محسوب مي‌شود. وقتي كه افراد تصميم مي‌گيرند براساس رژيم كم‌كربوهيدرات تغذيه كنند، پزشكان معمولا نگران اين موضوع مي‌شوند كه آنان كربوهيدرات‌هاي سالم مانند غلات سبوس‌دار، سبزي‌هاي نشاسته‌اي، لوبيا و عدس را هم كنار بگذارند. 

به‌عبارت ديگر، قبل از اين‌كه مواد غذايي را به‌علت ميزان كربوهيدرات‌شان كنار بگذاريد، به اين موضوع توجه كنيد كه دقيقا كدام مواد مغذي در منبع مورد نظر وجود دارند. نوشابه‌هاي رژيمي حاوي كربوهيدرات نيستند، ‌اما قطعا در انتخاب‌هاي سالم نمي‌گنجند. كينوا مي‌تواند كربوهيدرات به بدن برساند، اما در هر وعده مصرفي تقريبا ۳ گرم فيبر دارد كه هضم را آهسته مي‌كند و به پيشگيري از افزايش ناگهاني قند خون يا اُفت ناگهاني آن كمك مي‌كند. به‌علاوه، كينوا جزو منابع مناسب براي دريافت منيزيم، فسفر، زينك و ويتامين‌ B۱، ويتامين B۲ و ويتامين B۶ است. 

پس اگر به‌ خاطر پيروي از برنامه كاهش وزن يا مبتلا بودن به مشكلاتي مانند بيماري ديابت، بايد كربوهيدرات دريافتي را كنترل كنيد، از كينوا به‌عنوان جايگزيني براي ديگر منابع كربوهيدراتي كمك بگيريد. درواقع،‌ كينوا را مي‌توان جايگزين سالم و كم‌كربوهيدراتي براي ديگر منابع كربوهيدراتي مانند برنج سفيد تلقي كرد. 

اين‌كه دقيقا چه ميزان از كينوا را به رژيم غذايي خودتان اضافه كنيد، به شرايط شما و منظورتان از رژيم كم‌كربوهيدرات بستگي دارد. بعضي از افرادي كه رژيم كم‌كربوهيدرات دارند، مي‌توانند ۳۵ تا ۴۰ درصد از كل كالري‌هاي روزانه را با كربوهيدرات‌ها تامين كنند كه تقريبا برابر است با ۱۷۵ تا ۲۰۰ گرم در روز. با اين‌ حال، بعضي از افراد هم فقط مجاز هستند كه روزانه ۵۰ گرم كربوهيدرات دريافت كنند. بنابراين، شما ابتدا بايد با پزشكان متخصص تغذيه درباره ميزان كربوهيدرات مجاز براي خودتان مشورت بگيريد و بعد براي تامين آن از منابع كربوهيدراتي سالم مانند كينوا استفاده كنيد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/20  ساعت: ۰۸

به‌گفته دكتر تري دنيوئي (پرستار متخصص)، «اگر وضعيت هورموني ما در تعادل كامل قرار داشته باشد ولي هنوز هم با مشكل ريزش مو مواجه باشيم، معمولا بايد نقش كمبودهاي تغذيه‌اي را بررسي كنيم».

 

 فريتين، يكي از املاح كليدي كه در ذخيره آهن به بدن كمك مي‌كند، نقش مهمي در اين مساله دارد. اين متخصص مي‌گويد: «اگر سطح فريتين در بدن پايين باشد، تيروئيد نمي‌تواند ريزش مو عملكرد خودش را به‌صورت مطلوب انجام بدهد». اختلال در عملكرد تيروئيد هم به‌راحتي مي‌تواند باعث ريزش مو شود. اگر آزمايش خون نشان بدهد كه سطح فريتين در بدن شما پايين است، احتمالا به مصرف مكمل‌هاي آهن نياز پيدا مي‌كنيد.

 

افزايش سن 

يكي از واقعيت‌هاي زندگي اين است كه ريزش مو همراه با افزايش سن، موهاي سر و بدن نيز نازك‌تر مي‌شوند. متخصصان مي‌گويند كه تراكم موها و سرعت رشد موها همراه با فرآيندهاي پيري، كاهش مي‌يابد. علاوه بر اين، اگر مادر و مادربزرگ شما در دوران سالمندي با نازكي موهاي سر و بدن مواجه شده‌ باشند، احتمالا شما هم چنين اتفاقي را تجربه خواهيد كرد. درحالي كه نازكي موها در قسمت‌هاي مختلف بدن معمولا براي افراد مهم نيست، اما ريزش مو هاي سر در اين شرايط مي‌تواند واقعا آزاردهنده باشد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/12  ساعت: ۱۱

اين دستور پخت سالم سوپ مرغ و قارچ ، مملو از سبزيجات ريشه‌اي درشت و جو غني ‌شده است. شما مي‌توانيد هر تركيبي از قارچ خشك و تازه كه مي‌خواهيد در اين مدل سوپ استفاده كنيد. سوپ هرچه بيشتر روي گاز بماند غليظ‌تر مي‌شود؛ در نتيجه به هر اندازه كه مي‌خواهيد آن را با آب مرغ يا آب سبزيجات رقيق كنيد.

 

مواد لازم براي ۸ نفر:

۳۰ گرم قارچ خشك

۲ فنجان آب در حال جوش

۲ قاشق غذا خوري روغن زيتون فرابكر

۳ تره‌ فرنگي متوسط (فقط قسمت‌هاي سفيد و سبز كم رنگ) به صورت شسته شده و درشت خرد شده

۲ حبه سير خرد شده

۲ هويج متوسط خرد شده

۲۵۰ گرم قارچ تازه؛ بدين صورت كه ساقه‌ها كنار گذاشته شوند و كلاهك‌ها درشت خرد شوند

۲۵۰ گرم قارچ سفيد؛ به صورت باريك برش داده شود

يك قاشق چاي خوري نمك

فلفل دانه درشت براي طعم دهي

نيم كيلوگرم ران مرغ بدون پوست و استخوان، به صورت پاك شده و خرد شده به قسمت‌هاي نيم سانتي‌متري

۶ فنجان آب مرغ كم نمك

نيم فنجان جو كوبيده

يك قاشق غذا خوري آويشن ريز شده تازه يا يك قاشق چاي خوري آويشن خشك

يك قاشق چاي خوري سركه سيب

 

طرز تهيه سوپ مرغ و قارچ :

قارچ‌هاي خشك را به مدت ۲۰ دقيقه در آب در حال جوش بخيسانيد. آنها را از يك صافي رد كنيد و مايع را كنار بگذاريد. قارچ‌ها را فشار دهيد تا مايع باقي مانده استخراج شود و سپس قارچ‌ها را خرد كنيد.

در همين حين، روغن زيتون را در قابلمه‌اي بزرگ روي درجه حرارت متوسط قرار دهيد. سير و تره فرنگي‌ها را اضافه كنيد و تا زماني كه بسيار نرم شوند، حدود ۴ دقيقه هم بزنيد؛ سپس هويج‌ها، قارچ‌هاي تازه، قارچ‌هاي سفيد، نمك و فلفل را اضافه كنيد و به مدت ۳ تا ۴ دقيقه تا زماني كه سبزيجات شروع به نرم شدن كنند هم بزنيد. مرغ را اضافه كنيد و حدود ۴ دقيقه تا زماني كه روي مرغ ديگر صورتي نباشد هم بزنيد.

 

 آب مرغ، جو، آويشن و مايع استخراج شده از قارچ‌ها و قارچ‌هاي خيس‌ خورده خرد شده را اضافه كنيد. درجه حرارت را زياد كنيد؛ تا پيش از آن كه سوپ بجوشد. سپس درجه حرارت را تا متوسط رو به پايين كاهش دهيد، در قابلمه را تا نيمه بگذاريد و اجازه دهيد سوپ به مدت ۵۰ دقيقه يعني تا زماني كه جو نرم شود، به آرامي بجوشد. در آخر سركه را روي آن بپاشيد.

 

ارزش تغذيه‌اي براي يك‌ويك‌چهارم فنجان:

۲۴۱ كالري، ۹ گرم چربي (۲ گرم چربي اشباع)، ۴ گرم فيبر، ۲۴ گرم كربوهيدرات، ۱۸ گرم پروتئين، ۴۴ ميكروگرم فولات، ۳۸ ميلي‌گرم كلسترول، ۴ گرم قند،۰ گرم قند افزوده، ۳۱۴۷  واحد بين‌المللي ويتامين آ، ۶ ميلي‌گرم ويتامين ث، ۴۷ ميلي‌گرم كلسيم‌، ۲ ميلي‌گرم آهن، ۴۰۱ ميلي‌گرم سديم، ۶۱۱ ميلي‌گرم پتاسيم

اين وعده غذايي ۶۳ درصد از نياز روزانه ما به ويتامين A سوپ مرغ و قارچ  را تأمين مي‌كند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/11  ساعت: ۰۸

آيا به دنبال لاغري و كاهش وزن هستيد؟ كم كردن حتي چند گرم از وزن بدن‌تان هم مرتبط با آنچه مي‌خوريد و يا نمي‌خوريد است. پس براي اينكه هر چه سريع‌تر به وزن دلخواه‌تان برسيد به هيچ وجه مطلب امروز را از دست ندهيد. رژيم لاغري سينه مرغ اگر تصميم داريد لاغر و خوش‌اندام شويد، احتمالا ليست بلند بالايي از مواد غذايي كه بايد از رژيم غذايي‌تان حذف كنيد در دست داريد. اما آيا تا به حال به اين هم فكر كرده‌ايد كه به جاي حذف غذاها چه چيزي را بايد اضافه و جايگزين كنيد؟ تاثير هر ماده غذايي بر روي بدن ما متفاوت است. سينه مرغ بعضي‌ها مفيد و برخي مضر هستند و از آنجايي كه احتمالا خود شما هم تا حدودي آگاه هستيد كه چه مواد غذايي براي شما مفيد هستند به طور مثال ميوه‌ها و چه موادي مثل گوشت‌هاي چرب مضر هستند بهتر است با چند ماده خوراكي مفيد كه خيلي هم درباره مزاياي آن‌ها اطلاعات كافي نداريد آشنا شويد. در ادامه مطلب با خوراكي‌هايي كه باعث لاغري شما مي‌شوند آشنا خواهيد شد.

 

حُمُص

حُمُص (اين پيش‌غذا با نخود پخته، روغن زيتون، ارده، آبليمو و سير له شده درست مي‌شود) مانند يك هديه از دل خاورميانه است. بي‌نهايت خوشمزه و خوش‌طعم و سرشار از پروتئين است. مصرف پروتئين به معناي كم‌‌تر شدن حس گرسنگي و رژيم لاغري سينه مرغ احساس سيري طولاني مدت است. خوردن حُمُص باعث تنظيم و كنترل ميزان قند خون مي‌شود و بدين شكل از خوردن‌هاي گاه و بي‌گاه و بي‌مورد هم جلوگيري مي‌كند. تهيه حُمُص آسان و به دليل تركيبات گياهي آن مقرون به صرفه هم هست.

 

آب

معمولا افرادي كه تمايل دارند وزن كم كنند و لاغر شوند خيلي به تاثير نوشيدن آب در زمينه لاغري توجه نمي‌كنند. ولي آب به تنهايي مي‌تواند يك جايگزين سالم و عالي به جاي مصرف آب‌هاي گازدار (مملو از شكر) و رژيم لاغري سينه مرغ قهوه (ادرارآور) باشد. براي آب‌رساني خوب و كامل به بدن‌تان روزانه بيش از ۵ ليوان آب مصرف كنيد.

 

تخم‌مرغ

زماني كه موضوع كلسترول بد در سال ۱۹۸۰ ميلادي تبديل به خبر اول رسانه‌هاي جهان در حوزه سلامتي شد بسياري از مردم در مصرف تخم‌مرغ دچار شك و ترس شدند. اما نتايج رژيم لاغري سينه مرغ تحقيقات علمي در اين زمينه مشخص كرد، در واقع مزاياي استفاده از تخم‌مرغ بسيار بيشتر است تا معايب آن. براي مثال تخم‌مرغ هيچ تاثير منفي بر روي كلسترول خون شما نخواهد داشت و اين بدان معنا است كه مصرف تخم‌مرغ هيچ‌گونه ارتباطي با بيماري‌هاي قلبي هم ندارد. پس اگر شما به دنبال كاهش وزن و لاغري هستيد بهتر است زمان خريد، تخم‌مرغ جزء موارد اصلي ليست خريدتان باشد. چرا؟ سينه مرغ  به دليل اينكه تخم‌مرغ سرشار از چربي‌هاي مفيد و پروتئين است كه باعث احساس سيري طولاني مدت شما خواهد شد. اضافه كردن تخم‌مرغ به وعده صبحانه مي‌تواند يك ايده عالي براي كامل‌تر كردن اين وعده غذايي مهم باشد.

 

سبزيجات برگ سبز تيره

فكر مي‌كنيد خوردن سبزيجات چطور مي‌تواند باعث ايجاد حس سيري در ما شود؟ بيشتر فكر كنيد! وقتي كوچك بوديم، مادرها هميشه سعي داشتند تا حد امكان ما را مجبور به خوردن سبزيجات پر از خاصيت مثل اسفناج، كلم و كلم‌پيچ و غيره كنند اما بيشتر ما تمايل به خوردن آن‌ها نداشتيم. اما حالا كه كمي بزرگ‌تر شده‌ايم و احتمالا عاقل‌تر! همه ما به خوبي از فوايد بسياررژيم لاغري سينه مرغ  اين دسته از سبزيجات آگاه هستيم. سبزيجات برگ سبز تيره فاقد كربوهيدرات و كالري اما سرشار از فيبر هستند. پس مي‌توانيد تا آنجايي كه دوست داريد از آن‌ها مصرف كنيد و نگران اضافه وزن و چاقي هم نباشيد. اين سبزيجات سرشار از مواد غذايي مغذي و آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيد براي بدن هستند.

 

بروكلي

دليل خاصي وجود دارد كه چرا اغلب ورزشكاران مقداري زيادي بروكلي مصرف مي‌كنند. رژيم لاغري سينه مرغ خوردن بروكلي باعث كاهش وزن مي‌شود. علاوه بر اين بروكلي سرشار از كلسيم و فيبر هم هست كه مي‌تواند حس سيري را در ما القا كند.

 

سينه مرغ و گوشت‌هاي كم‌چربي

در سال‌هاي اخير مصرف گوشت رژيم لاغري سينه مرغ بسيار بحث برانگيز و جنجالي بوده است. گوشت‌خواران به‌وسيله گياه‌خواران و ويگن‌ها (افرادي كه تنها ميوه و سبزي مصرف مي‌كنند و نه هيچ‌گونه فرآورده‌هاي حيواني) و متخصصين علم تغذيه و سلامت تحت فشار بوده‌اند. اين موضوع كه مصرف گوشت دليل ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن و چاقي مفرط است هميشه قابل توجه بوده و هست اما نكته مهم اين است كه در واقع مصرف گوشت‌هاي فرآوري شده خط قرمز سلامتي ما است و مصرف اين دسته از گوشت‌ها بسيار مضر است تا ساير گوشت‌هاي غيرفرآوري شده. استفاده از گوشت‌هاي كم‌چرب و سينه مرغ مي‌تواند انتخاب‌ مناسب‌تر و بهتري در زمينه سلامت و كاهش وزن باشد. آن‌ها سرشار از پروتئين هستند و زماني كه پاي كاهش وزن در ميان است بدون شك گوشت براي بسياري از افراد پادشاه خوراكي به حساب مي‌آيد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/7  ساعت: ۰۹

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اينكه مصرف لبنيات به ميزان كافي مانع از تشديد روند پوكي استخوان مي‌شود، گفت: مصرف ويتامين دي در پيشگيري از پوكي استخوان در گروه‌هاي خاص ضرورت دارد.

 

دكتر احمد رضا جمشيدي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه اگر فردي به اندازه كافي لبنيات مصرف كند و ريسك فاكتوري براي پوكي استخوان نداشته باشد، نيازي به تجويز مكمل كلسيم وجود ندارد، گفت: زنان باردار بايد به طور روزانه كلسيم و ويتامين D مصرف كنند، حال اگر اين فرد مقدار كافي از كلسيم و ويتامين D را از طريق غذا مصرف كند، در صورتي كه لاغري مفرط و يا ويتامين دي هر عامل ديگري كه فرد را مستعد ابتلا به پوكي استخوان مي‌كند، در وي وجود نداشته باشد، نيازي به مصرف قرص كلسيم ندارد، مگر اينكه فردي دچار اختلالات جذب بوده و قادر به جذب كامل كلسيم نباشد و يا دچار بيماري باشد كه كلسيم در بدن وي به خوبي جذب نشود.

 

اين فوق تخصص روماتولوژي يادآور شد: در افرادي كه تغذيه مناسب دارند، نيازي به دريافت كلسيم اضافي وجود ندارد. در خانم‌هاي شيرده نيز اين قانون صدق مي‌كند.

 

جمشيدي افزود: ويتامين دي هر زن باردار روزانه ميزان 1500 ميلي‌گرم كلسيم نياز دارد فقط بايد ويتامين "D" بيشتر از مقدار مورد نياز معمول دريافت كند.

 

وي خاطرنشان كرد: نياز روزانه ويتامين D در افراد معمولي و حتي افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند، به ميزان 800 تا 1200 واحد است.

 

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران يادآور شد: در مبتلايان به پوكي استخوان، نيازي به تجويز ويتامين D تزريقي وجود ندارد، مگر اينكه اثبات شود، فرد مبتلا به كمبود ويتامين دي است.

 

وي افزود: با توجه به اينكه هر ويتامين دي حاوي 400 واحد ويتامين D است، بنابراين در افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند با خوردن 2 تا 3 قرص كلسيم D، ويتامين D مورد نياز بدن تامين مي‌شود ولي هرگز نيازي به تزريق آمپول ويتامين D وجود ندارد.

 

جمشيدي تصريح كرد: مصرف بيش از حد ويتامين D با توجه به اينكه ويتامين D از ويتامين‌هاي محلول در چربي است، باعث ايجاد مسموميت با اين ويتامين شده كه متعاقب آن خطر ابتلا به پوكي استخوان وجود دارد. بنابراين در تجويز ويتامين دي تزريقي، بايد بسيار دقت كرد و افراد عادي نيز هرگز نبايد ويتامين D را خودسرانه مصرف كنند.

 

تجويز كلسيم در دوران يائسگي

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: در زناني كه در دوران منوپوز قرار دارند، در صورتي كه دانسيتومتري طبيعي داشته باشند، نيازي به مصرف كلسيم مكمل وجود ندارد، ولي در صورتي كه با بررسي‌هاي آزمايشگاهي كاهش كلسيم و فسفر خون، كاهش ويتامين D در خون و يا كاهش كلسيم ادرار وجود داشته باشد، بايد ويتامين دي تجويز شود.

 

جمشيدي افزود: در صورت وجود تراكم استخوان طبيعي به بيمار مصرف كافي لبنيات و ورزش را توصيه مي‌كنيم. ولي در افرادي كه تغذيه مناسب ندارند يا دچار اختلال در جذب كلسيم باشد، بايد قرص‌هاي مكمل كلسيم ويتامين دي تجويز شود.

 

وي گفت: در زناني كه در حوالي سنين يائسگي هستند، با توجه به اينكه مهار استروژني برداشته مي‌شود، اگر فرد در مرحله استئوپني باشد، درمان بيمار بستگي به تصميم پزشك دارد. يعني با توجه به سنجش تراكم استخوان اگر فرد دچار استئوپني است، بايد توجه داشت كه فرد به نوعي دچار كمبود كلسيم بوده، پس حتما بايد به اين فرد، كلسيم و ويتامين دي ، با دوز مناسب (با برآورد كلسيمي كه از مواد غذايي مي‌گيرد) تجويز كرد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/10/2  ساعت: ۰۷

آيا مي دانيد كه چه نوع غذاها و خوردني هايي متناسب با نوع گروه خوني شما هستند و با توجه به گروه خوني خودتان چه غذاهايي بايد بخوريد و يا از مصرف چه خوردني هايي بايد پرهيز كنيد؟
متخصصان گروه خوني و تغذيه در پاسخ به اين سوال مي گويند؛ هر گروه خوني در زمان متفاوتي از تاريخ تكامل بشري، شكل گرفته است و بنابراين ما بايد رژيم هاي غذايي خود را مطابق با رژيم غذايي اجدادمان در زمان تكامل گروه خوني مشابه در بدن آن ها هماهنگ كنيم.
آن ها تاكيد دارند: اگر غذاهايي را بخوريد كه متناسب و سازگار با گروه خوني خودتان هستند، مي توانيد به راحتي آن ها را هضم كنيد، وزنتان كاهش يابد و سلامت و شادي بيشتري را تجربه كنيد.
افرادي كه گروه خوني آن ها «O» است، در واقع قديمي ترين گروه خوني را به لحاظ سابقه تكامل بشري دارند و بنابراين با اين گروه خوني اگر از رژيم غذايي يك شكارچي مثل اجداد انسان در آن زمان پيروي كند، احساس بهتري خواهد داشت.اين افراد تمايل دارند كه سطح زيادي از انرژي را دريافت كنند و بسيار سازمان يافته هستند.
براي افراد با گروه خوني «O» توصيه مي شود كه رژيم غذايي حاوي پروتئين زيادي باشند و اگر اين گروه فقط سبزي خوار باشند، دائم احساس گرسنگي مي كنند و در نتيجه به خوردن تنقلات روي مي آورند كه در نتيجه با مشكلاتي در ميزان قند خون و متابوليسم مواجه خواهند شد. گروه خوني و تغذيه  اين افراد مي توانند آزادانه گوشت لخم و ماهي مصرف كنند، اما از خوردن زياد لبنيات يا كربوهيدارت ها بايد خودداري كنند.
از نظر ورزش كردن هم اين گروه بايد در روز يك ساعت، فعاليت بدني داشته باشند و ترجيحا در هنگام صبح به جاي عصر ورزش كنند. براي اين اشخاص شنا، پياده روي و دوچرخه سواري توصيه مي شود.
در مورد گروه خوني «B» نيز، هيچ گروه خوني ديگري به اندازه «B» مظهر ميانه روي نيست. اين گروه خوني در زماني تكامل يافته كه انسان ها بيشتر سفر مي كردند و بنابراين گوشت، سبزيجات و غلات به شيوه اي متعادل تر مصرف مي شده اند.
اگر گروه خوني شما «B» است، بايد بدانيد كه به طور كلي طبعي قوي تر و سالم تر داريد و بسيار واقع بين و عمل گرا هستيد.
براي افرادي كه گروه خوني «B» دارند، رژيم غذايي گروه خوني و تغذيه  تركيبي از رژيم گروه خوني «A» و «O» است.
يعني از هر چيزي مي توانند كمي بخورند و اين گروه به طور كلي خوش شانس تر هستند، چون راحت تر مي توانند وزن از دست بدهند.
گروه خوني «B» مي توانند به راحتي گوشت، ماهي، قهوه، سبزيجات و غلات عاري از گندم استفاده كنند و از خوردن غذاهاي فرآوري شده بايد خودداري كنند.
اين افراد بهتر است تمرينات ورزشي ملايمي را انجام دهند كه هم از جسم و هم از مغزشان استفاده كنند و اما در مورد گروه خوني «A» بايد گفت كه اين گروه خوني كمي ديرتر از گروه خوني «O» تكامل يافته است، يعني زماني كه بشر به جاي شكار، كشاورزي مي كرده است.
بنابراين افراد با گروه خوني «A»، پروتئين كمتر، اما غلات بيشتر احتياج دارند. گروه خوني «A» اغلب خلاقيت بالايي دارند و در عين حال كه بسيار حساس هستند، مي توانند حلال مشكلات خوبي هم باشند. اين اشخاص بايد گوشت كمتر، اما سبزيجات بيشتر بخورند.
آن ها در مصرف مغز خشكبار، دانه ها، غلات، پاستا، ميوه و سبزيجات كاملا آزاد هستند، اما در خوردن لبنيات به ويژه اگر آلرژي دارند و نيز از مصرف زياد گوشت، بايد پرهيز كنند.
افراد با گروه خوني «A» نسبت به «O» به فعاليت و تحرك كمتري نياز دارند و براي آن ها فقط 30 دقيقه نرمش آرام در روز مثل يوگا، تاي چي يا پياده روي در فضاي آزاد، بسيار مناسب است و بالاخره گروه خوني «AB» كه تركيبي از گروه «A» و گروه «B» است و افراد با گروه خوني «AB» مي توانند تركيبي از رژيم غذايي هر دو گروه را داشته باشند.
اين افراد داراي خلاقيت هستند و مغز خوبي براي تجارت و كنار آمدن و سازگاري با مردم دارند. اين گروه بايد از خوردن زياد گوشت پرهيز كنند و هميشه در رژيم غذايي خود سبزيجات را بگنجانند.
بهترين خوردني ها براي گروه خوني «AB» ماهي، سبزيجات، كربوهيدارت ها و غلات است، اما گوشت زيادي براي اين گروه مفيد نيست و بايد از آن پرهيز كنند.
از نظر فعاليت بدني به اين گروه خوني توصيه مي شود كه تركيبي از فعاليت هاي آرام مثل يوگا و نيز جلساتي از تمرينات اندكي پرتحرك تر مثل پرش سبك را داشته باشند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/27  ساعت: ۰۷

مصرف كالري شمار شلغم افراد را در برابر بيماري هاي پوستي بيمه مي كند و در بهبود جوش صورت موثر است. افرادي كه مبتلا به جوش صورت و اگزما هستند، چنانچه هر روز مقدار كمي شلغم خام بخورند نياز بدن آن ها به گوگرد برطرف شده و در نتيجه جوش صورت آن ها از بين خواهد رفت.

شلغم بسيار مقوي و اشتها آور است. شلغم به طور فوق العاده اي ضعف جنسي را درمان كرده و اسپرم را زياد مي كند. كالري شمار شلغم براي درمان يبوست، تقويت بينايي و بهبود التهاب هاي مجاري تنفسي توصيه مي شود.

 

شلغم سرفه را تسكين مي دهد و آب شلغم قند خون را پائين مي آورد. تخم شلغم را اگر سرخ كرده و بخوريد براي ضعف جنسي موثر است.

در تقويت تخمدان ها نقش اساسي دارد و رحم را براي پرورش نوزادي سالم و قوي، تقويت مي كند. 

كالري شمار شلغم آرام بخش و ترميم كننده سريع زخم ها بوده و براي تقويت كبد مفيد است.

به علت داشتن فيبر، پاك كننده قوي روده هاست و خواص تسكين دهنده شلغم، آن را به داروي طبيعي خواب آور تبديل كرده است. براي بهبودي شقاق، شستشوي ناحيه مبتلا با آب جوشانده شلغم مفيد است.

 

شلغم در درمان برونشيت، مشكلات تنفسي و آسم موثر است .

فرح روشن پور، كارشناس تغذيه مي گويد: كالري شمار شلغم در فصل زمستان رويش خوبي دارد و اين نشان مي دهد فصل رويش هر ميوه متناسب با خواص آن است، زيرا شلغم تأثير بسزايي در درمان سرماخوردگي دارد.

شلغم مي تواند در درمان برونشيت، مشكلات تنفسي و آسم هم موثر باشد. به گفته اين كارشناس تغذيه، بهترين شيوه مصرف شلغم به صورت بخارپز، سوپ و يا آش است. بهتر است در ساعات اوليه  صبح كالري شمار شلغم مصرف شود.

 

شلغم به دليل خاصيت ادرارآوري كه دارد در درمان سنگ كليه و دفع اين سنگ‌ها از مجاري ادرار بسيار موثر است، به همين دليل است كه بسياري از درمانگران در دوره درمان به بيماران مبتلا به سنگ كليه توصيه مي‌كنند علاوه بر نوشيدن مايعات، كالري شمار شلغم را نيز در برنامه غذايي خود بگنجانند. سعي كنيد نوع بخار پز يا آبپز آن را تجربه كنيد.

 

قرقره كردن آب كالري شمار شلغم گلودردهاي باكتريايي را نيز تسكين مي دهد.

چنين شلغم نقش آنتي اكسيدان دارد  و داراي مقادير زيادي ويتاين c بوده و از تشكيل راديكال هاي آزاد در بدن جلوگيري مي كند.

شلغم ماده اي اشتها آور است كه آب آن در تنظيم خون نقش دارد.

مقادير فراوان فسفر موجود در كالري شمار شلغم به تقويت حافظه و سيستم عصبي كمك مي كند.

 

املاح كلسيم و منيزيم موجود در شلغم بر رشد استخوان هاي كودكان و تقويت اسكلت زنان باردار نيز تأثير مي گذارد.

يد موجود در شلغم مي تواند ترشح تيروئيد را تنظيم كند و به دليل مقادير فراوان آهن آن جز ميوه و سبزيجات خون ساز به شمار مي رود.

 عصاره كالري شمار شلغم پاك كننده بدن است و در دفع اسيد اوريك و رفع سنگ هاي كليه هم نقش دارد. درمان شب كوري از ديگر خواص شلغم است.

به علت داشتن فيبر، پاك كننده قوي روده هاست و خواص تسكين دهنده شلغم، آن را به داروي طبيعي خواب آور تبديل كرده است.

 

بايد سفت و تو پر باشد؛ در غير اين صورت كهنه بوده و نفخ آن زيادتر است. پوست شلغم بايد براق، شفاف و صاف باشد. شلغم بايد سنگين و درون آن روشن و شفاف باشد. كالري شمار شلغم هاي كوچك، شيرين تر و شلغم هاي بزرگ مۆثرترند!

شلغم را با آويشن بخوريد . دكتر مجيد امتيازي، متخصص طب سنتي توصيه كرد:از آنجايي كه شلغم نفاخ و دير هضم است بهتر است آن را با مصلح آويشن يا زيره مصرف كرد. شلغم داراي انواع مختلفي است، گفت: كالري شمار شلغم داراي مزاج گرم و معتدل بوده و ضمن خاصيت صاف كنندگي سينه داروي موثري در درمان مبتلايان به سرفه نيز مي باشد.

 

يكي از تركيبات قابل توجه در كالري شمار شلغم فيبر است. فيبر سبب حجيم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سريع‌تر آن شده، بنابراين خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌هاي روده را كمتر مي‌كند. علاوه بر اثرات فوق، فيبر سبب افزايش رشد و تكثير باكترهاي مفيد و مانع رشد باكتري‌هاي مضر در روده مي‌شود و در عين حال بر اثر تخمير فيبر در روده اسيد بوتيريك توليد مي‌شود كه منشا انرژي براي سلول‌هاي روده است و به كالري شمار شلغم حفظ سلامت سلو‌ل‌هاي روده كمك نموده و موجب كاهش احتمال ابتلا به سرطان روده مي‌شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/22  ساعت: ۰۷

مادراني كه شير كافي ندارند ميتوانند براي نوزاد خود از كالري شمار شيرخشك استفاده كنند. بعضي از مادر ها فكر ميكنند شير خشك براي بچه مضراست ولي اينطور نيست .

مادران قبل از دادن شير خشك به كودك بايد شير خود را به او بدهند

 

 «مي توانم علاوه بر شير خودم، كالري شمار شيرخشك هم به بچه بدهم؟»، اين سوال شايد سوال خيلي از خانم هايي باشد كه براي بار اول بچه دار مي شوند و در اين ميان خانواده و اطرافيان هم كم نمي گذارند و تا مي توانند از فوايد شير مادر براي شان مي گويند. اما واقعا مي توان همراه با شير مادر به نوزاد شير خشك هم داد؟

 

در حالت عادي در 6 ماه اول ارجحيت با شير مادر است اما اگر مادر احساس كند وزن گيري فرزندش خوب نيست و يا اگر پزشك مشاهده كند كه وزن نوزاد در توزين ماهيانه نرمال نيست، مادر مي تواند به فرزندش كالري شمار شيرخشك هم بدهد. اگر شير مادر كافي نباشد مادر مي تواند با قاشق به بچه اش شير خشك بدهد.گاهي هم وسواس زياد مادران بر تغذيه ي فرزند شان باعث مي شود تصور كنند او خوب شير نمي خورد و وزن گيري خوبي ندارد، در حالي كه طبق وزن گيري ماهيانه و نظر پزشك وزن گيري كودك ايده آل است.

 

 مادران قبل از دادن كالري شمار شيرخشك به كودك بايد شير خود را به او بدهند سپس اگر متوجه شدند شير شان براي بچه كافي نيست مي توانند با قاشق به او شير خشك بدهند. استفاده از سرشيشه هم براي شير دادن به بچه توصيه نمي شود چون معمولا منافذ سرشيشه ها خيلي باز است و شير راحت تر به دهان بچه سرازير مي شود. بنابر اين شير خوردن را براي بچه راحت مي كند در صورتي كه او نبايد به كالري شمار شيرخشك عادت كند.

 

نوزادان به دليل راحت طلبي و جريان خوب شير از نوك سرشيشه، آن را زود قبول مي كنند چون آنها براي شير خوردن از سينه ي مادر شان بايد انرژي بيشتري مصرف كنند. ضمن اينكه اين جريان مكش قوي كودك است كه باعث مي شود در سينه هاي مادر شير كالري شمار شيرخشك توليد شود.

 

 ترجيح ما بر اين است كه شير خشك به كودك داده نشود اما اگر وزن كودك طبيعي نباشد و يا پزشك تشخيص دهد كه مادر شير كافي براي نوزاد ندارد، مادر مي تواند از كالري شمار شيرخشك براي بچه استفاده كند. همچنين بهترين مشوق براي توليد شير مادر، همين عمل مكيدن نوزاد است. بسياري از مادران از شيردوش براي دوشيدن شير استفاده مي كنند اما متأسفانه شير اين مادران چند ماه بعد خشك مي شود چون تحريكات لازم را براي توليد كالري شمار شيرخشك ندارد.زمان مكش فعال كودك و شير خوردن 10 الي 15 دقيقه است.

 

حتي دوقلو ها و چندقلو ها هم مي توانند از شير مادر تغذيه كنند چون معمولا اين نوزادان وزن زيادي ندارند اما به همان اندازه شير مادر زياد مي شود. اين بچه ها حتي همزمان هم مي توانند از شير مادر تغذيه كنند. كالري شمار شيرخشك براي اينكه مادران خيالشان از بابت شير خوردن هر دو بچه راحت شود مي توانند ابتدا به قل قوي تر اجازه دهند تا كمي شير بخورد سپس با سينه ي ديگر به قل ضعيف تر شير بدهند. چون همين كه يكي از سينه ها شير توليد كند، آن ديگري هم پر از شير مي شود. 

 

زمان مكش فعال كودك و شير خوردن 10 الي 15 دقيقه است و بعد از اين مدت معمولا شير سينه تمام مي شود. به همين دليل دكتر معتمد مي گويد:« براي حل اين مشكل مادران مي توانند به مقدار 30 CC كالري شمار شيرخشك با قاشق به كودك بدهند. البته هميشه گريه هاي كودك دليل گرسنه بودن او نيست.

 

همچنين مادران بايد اين نكته را بدانند كه حتما بعد از دادن شير خود به بچه، به او شير خشك بدهند. چون شير مادر باعث تقويت سيستم ايمني بدن كودك مي شود، پروتئين هاي موجود در آن براي كودك قابل هضم است، قند و نمك كمتري دارد و باعث تنظيم املاح و آب بدن او مي شود. اما از لحاظ مزه كالري شمار شيرخشك كمي خوشمزه تر و شيرين تر از شير مادر است به همين دليل است كه بسياري از نوزادان شير خشك را به شير مادر ترجيح مي دهند.

 

 بيماري هاي مختلف، شيمي درماني، بارداري مجدد و عدم ارتباط عميق مادر با فرزندش روي شير خوردن نوزاد تأثير مي گذارد. همچنين دارو هاي مختلفي كه مادر مصرف مي كند، بيماري هاي عفوني تب دار، انواع سرطان ها، استرس و بيماري هايي كه را ضعيف مي كنند كالري شمار شيرخشك مي توانند بر مزه ي شير مادر تأثير بگذارند.

 

 بيماري هاي مغزي و قلبي، ريفلاكس معده به مري، شكاف كام، كيپ بودن بيني و عدم هماهنگي عضلات حلق و حنجره بعضي از بيماري هايي هستند كه بر شير خوردن بچه تأثير مي گذارند.»براي اين كه مادران بتوانند به نوزادشان خوب شير بدهند كالري شمار شيرخشك  و از پس كار هاي او بربيايند، اطرافيان و مخصوصا همسران شان بايد از آنها حمايت كنند و تا مدتي بعضي از وظايف را بر عهده بگيرند و از لحاظ روحي از آنها حمايت كنند. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/21  ساعت: ۰۶

مصرف كالري شمار عسل باكتري هايي را كه آكنه ايجاد مي كند، از بين مي برد. با استفاده از عسل به صورت موضعي مي توان زخم هاي ديابتي را درمان كرد.سلول هاي مرده پوست را از بين مي برد و باعث نرمي آن مي شود، خط هاي ايجاد شده روي صورت را كاهش مي دهد و خشكي آرنج و پاشنه پا را برطرف مي كند. نرم كننده حاوي عسل، از ايجاد موخوره جلوگيري مي كند و باعث براقي مو مي شود.روند سوخت و ساز را تسريع مي بخشد و باعث كاهش وزن مي شود.خواص عسل

 

مصرف آن با سير خام، ويروس و عفونت هاي باكتريايي را از بين مي برد.تقويت كننده بينايي و تسكين دهنده گلودرد است و به نوعي شربت سينه محسوب مي شود.انرژي زاست، خستگي مفرط را برطرف مي كند، كالري شمار عسل ميزان هوشياري ذهن را افزايش مي دهد؛ تقويت كننده سيستم ايمني بدن است، ماده مغذي، ويتامين و آنتي اكسيدان هاي لازم را به بدن مي رساند.با بهبود جريان خون رساني، مانع از بيماري قلبي و آسيب به رگ ها و به خصوص مويرگ ها مي شود.عملكرد روده را تنظيم مي كند، قولنج و سندروم بي قراري روده ها را درمان مي كند خاصيت ضد باكتريايي و ضد عفوني كننده دارد. سوختگي را تسكين مي دهد، زخم ها را ضدعفوني مي كند، التهاب و درد را كاهش مي دهد و روند درمان را تسريع مي بخشد.ميزان اضطراب را كاهش مي دهد و مانند مسكن عمل مي كند.آرامش و خواب آرام ايجاد و ميزان PH بدن را قليايي مي كند.مانع از شكل گيري تومورهاي سرطاني مي شود. از سوء هاضمه و رفلكس اسيدي معده مي كاهد، كالري شمار عسل زخم هاي دستگاه گوارش را درمان مي كند.

 

آنزيم هاي طبيعي موجود در آن، روند هضم غذا را بهبود مي بخشد.مصرف ناشتا يك ليوان آب ولرم با عسل و آب ليمو، بدن را پاك سازي مي كند.خاصيت ضد قارچي دارد.با جويدن موم آن، علايم تب يونجه بهبود مي يابد.تشنگي و علايم گرمازدگي را برطرف و سكسكه را متوقف مي كند.خاصيت ملين دارد.مخلوط آن با فلفل سياه و زنجبيل آسم را تسكين مي دهد.آب سير همراه با كالري شمار عسل ، فشارخون را كنترل مي كند مخلوط عسل، دارچين در آب جوش، در بهبود آرتريت، عفونت مثانه و نفخ معده موثر است. كلسترول مضر را كاهش مي دهد و ويروس ها را از بين مي برد. روند پيري را كند، قدرت شنوايي را تقويت و بوي بد دهان را رفع مي كند.استفاده موضعي از مخلوط عسل، دارچين و روغن زيتون داغ مانع از ريزش مو مي شود و دندان درد را نيز متوقف مي كند.توجه داشته باشيد كالري شمار عسل حاوي هاگ هاي قارچ است و سيستم ايمني بدن نوزادان توان مقابله با آن را ندارد. لذا نوزادان زير يك سال نبايد تحت هيچ شرايطي عسل مصرف كنند.

 

با استفاده از اين ثروت باد اورده از خواص عسل براي هزاران سال است كه عسل بعنوان يك درمان دارويي مورد استفاده قرار ميگيرد. اولين استفاده ثبت شده از عسل به عنوان يك تغذيه درماني بوده است كه از لوح هاي گلي سومري يافت شده است  .همچنين مصريان باستان از كالري شمار عسل به طور منظم براي درمان مشكلات پوستي و چشم استفاده ميكرده اند .

 

براي هزاران سال، كالري شمار عسل به عنوان يكي از مهمترين و شناخته شده ترين داروي خانگي طبيعي براي درمان طيف گسترده اي از بيماري ها و مشكلات از جمله عفونت قارچي، مشكلات پاي ورزشكاران و درد مفاصل بوده است.

 

با اين حال، بايد توجه داشت كه بسياري از ادعاهاي كه درباره خواص عسل گفته ميشود با اينكه تحقيقات زيادي انجام شده و ما سعي كرده ايم از معتبرترين منابع استفاده كنيم اما هنوز هم نياز به مطالعات علمي دقيق دارد و بسياري از خواص كالري شمار عسل همچنان ناشناخته است .

 

عسل يك درمان سنتي محبوب است، همچنين در سيستم هاي شفاي سنتي از قبيل آيورودا و طب سنتي چين توصيه مي شود. طبق مطالعات انجام شده، محتويات اين اكسير كهربايي رنگ داراي خواصي مي باشد كه ذكر خواهيم كرد: كالري شمار عسل  قليايي كننده، ضد سرطان، ضد ميكروب، ضد چاقي، آنتي اكسيدان، ضد التهاب، تقويت كننده مويرگ ها، كاهش دهنده كلسترول، سم زدا، بهبود دهنده گوارش، تقويت كننده دستگاه ايمني، انتقال دهنده ي پيام هاي عصبي و تنش زدايي از عضلات صاف.

 

ميزان اهميت هر كدام از اين اثرات در عسل هاي مختلف، متفاوت است. كالري شمار عسل كه منشا آن گياهان دارويي است، مي تواند حاوي برخي تركيبات موجود درد اروهاي گياهي ساخته شده از ريشه، ساقه، برگ، گل، دانه يا ميوه ي آن ها باشد، بنابراين شايد ما بايد اين عسل ها را هم به عنوان درمان هاي گياهي تلقي كنيم.

 

مصرف عسل موجب تشديد خواص داروهاي ضدباكتريايي، تقويت عملكرد پادتن‌ها و ايستادگي در برابر فعاليت‌هاي ميكروبي مضر مي‌شود. مطالعات متعددي در زمينه تاثيرات عسل در درمان زخم‌ها صورت پذيرفته است. يكي از اين مطالعات نشان داد كه خاصيت دارويي كالري شمار عسل زخم را دستخوش فرايند پاكسازي ويژه‌اي مي‌كند، يعني باكتري‌هاي موجود در زخم شركت‌كنندگان را به طور كامل از بين مي‌برد. در مطالعه‌اي ديگر روند درمان جراحات و زخم پاي ۵۹ نفر از شركت كنندگان كه ۸۰٪ آنها به درمان‌هاي متعارف پاسخ مثبت نشان نداده بودند، با استفاده از عسل خام از سر گرفته شد. زخم‌هاي تمام بيماران به استثناي زخم‌هاي يك بيمار بهبود يافتند. علاوه بر اين، زخم‌هاي عفوني بعد از يك هفته كالري شمار عسل درماني استريل شدند.

 

در طب سنتي، يكي از مزاياي استفاده از كالري شمار عسل ، درمان عفونت‌هاي دستگاه تنفسي است. مصرف روزانه عسل مشكلاتي از قبيل تنگي نفس و خلط بيش از حد گلو را برطرف مي‌كند.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/20  ساعت: ۰۶

كالري شمار عناب خواص دارويي و درماني فراواني دارد و قدمت كشت اين ميوه در ايران به 12 تا 14 ميليون سال مي رسد. خواص عناب خشك بسيار است از جمله آرام بخش بوده و اضطراب را از بين مي برد ، بي خوابي را بي طرف مي كند ، حافظه را تقويت كرده ، مفيد براي كبد و كليه هاست.عناب خشك

 

عناب در كنار زرشك و زعفران از جمله طلاهاي سرخ خراسان جنوبي محسوب مي شود كه از شهرتي خاص در كشور برخوردار هستند. خواص عناب خشك بسيار است.

در بريتانيا عناب را به صورت خشك شده و يا به صورت آب نبات هاي طعم دار همراه با چاي عصر ميل مي نمايند. كالري شمار عناب خشك منبع خوبي از ويتامين C و حاوي مقادير قابل ملاحظه اي مواد معدني است.

عناب ميوه اي است معتدل و مرطوب كه از ديزباز از نظر طب سنتي حائز اهميت بوده است برگ هاي درخت عناب، كوچك، زيبا، شفاف، متناوب و دندانه دار است. گل هاي آن كوچك و به رنگ سبز مايل به زرد مي باشد. ميوه ي كالري شمار عناب به رنگ قرمز و به شكل تخم مرغ و داراي يك هسته است.

 

طعم عناب كمي شيرين است. اين ميوه قدرت ماهيچه ها و توان بدني را افزايش مي دهد. خواص عناب خشك بسيار است از جمله آرام بخش بوده و اضطراب را از بين مي برد ، بي خوابي را بي طرف مي كند ، كالري شمار عناب حافظه را تقويت كرده ، مفيد براي كبد و كليه هاست.

كساني كه فشار خون آنها بالاست 50 گرم زرشك + 50 گرم عناب را خوب نرم كرده هستة عنابها را جدا كرده با پودر زرشك مخلوط كرده بعد از هر غذا يك قاشق مرباخوري ميل كنند.

كساني كه سردرد يا سرگيجه دارند به مدت 14 روز، روزي 5 دانه كالري شمار عناب ميل كنند.

براي درمان كهير و خارش هاي پوستي 10 تا 50 عدد عناب (بستگي به سن فرد و شدت بيماري آن دارد) كمي كوبيده در آب جوشانده صاف نموده صبح ناشتا ميل شود.

آنهايي كه مبتلا به ورم كيسه صفرا مي باشند كالري شمار عناب را خيس كرده صاف نموده صبح ناشتا ميل كنند. (10 دانه در يك استكان آب

 

در بريتانيا عناب را به صورت خشك شده و يا به صورت آب نبات هاي طعم دار همراه با چاي عصر ميل مي نمايند.

در كره، چين و تايوان، شربت شيرين ميوه كالري شمار عناب را مورد استفاده قرار مي دهند.

در برخي مناطق از عناب براي تهيه سركه استفاده مي شود و در آفريقا از آن كيك درست مي كنند.

 

كالري شمار عناب كنسرو شده و چاي با طعم عناب نيز در جهان استفاده مي شود، اما در ايران، پاكستان و هندوستان، عناب را بيشتر به صورت خشك شده استفاده مي نمايند، ولي جالب است بدانيد كه در بسياري از نقاط دنيا ميوه تازه آن به صورت سبز استفاده مي شود كه البته طعم بسيار خوبي هم دارد.

 

در شرق آسيا عناب هاي بسيار بزرگي به اندازه خرما و با رنگ هاي مختلف از جمله مشكي و قرمز به عمل مي آيد.

ميوه عناب داراي خواص طبي متعددي است و در مكاتب طب سنتي كشورهاي مختلف جايگاه ويژه اي براي كمك به سلامت و درمان بيماري ها دارد.

عناب آرامش بخش و ضد بد خلقي بوده و در طب سنتي چين و كره از آن به عنوان دارويي كه سبب كاهش كالري شمار عناب اضطراب مي شود و تقويت كننده معده و طحال و سيستم گوارشي است استفاده مي كنند.

 

اين ميوه منبع خوبي از ويتامين C و حاوي مقادير قابل ملاحظه اي مواد معدني است. همچنين داراي پروتئين، كربوهيدرات و مواد معدني كلسيم، فسفر، آهن، كاروتن، تيامين، ريبوفلاوين، نياسين و فلور مي باشد. در ضمن حاوي پكتين (به عنوان كلسيم پكتات) به عنوان فيبر محلول موثر در كاهش چربي و قند خون است. محتواي چربي كل ميوه كالري شمار عناب بسيار كم است. نسبت اسيدهاي چرب اشباع نشده به كل چربي در ميوه عناب بالا است، بنابراين متخصصين تغذيه مي توانند عناب را به عنوان بخشي از رژيم غذايي توصيه نمايند.

 

ـ جوشانده كالري شمار عناب :50 گرم عناب را در يك ليتر آب ريخته و بجوشانيد تا حجم آن دو سوم شود.

ـ جوشانده عناب و جو:14 دانه عناب را با 25 گرم جو پوست كنده مخلوط كرده و در 2 ليتر آب ريخته و آنقدر بجوشانيد تا جو به اصطلاح شكفته شود و 1/5 ليتر آب باقي بماند. اين جوشانده را بگذاريد تا ته نشين شود. سپس روي آن را برداريد و بنوشيد.

ـ خيس كرده كالري شمار عناب :تعداد 20 دانه عناب را با 30 دانه مويز دانه گرفته و 30 دانه سپستان و 17 گرم شاخه گل دار بنفشه در نيم ليتر آب خيس كنيد و بگذاريد تا صبح بماند سپس آن را صاف كرده و با 50 گرم شير خشت و 50 گرم ترنجبين مخلوط كنيد تا كاملاً حل شود سپس قدري گلاب به آن اضافه كرده و بنوشيد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/18  ساعت: ۰۷

كالري شمار فندق ميوه اي با طبع گرم و خشك كه بيشتر در نواخي كوهستاني ايران يافت و پرورش داده ميشود. از فوايد بسيار مهم آن ميتوان به تقويت قواي جنسي اشاره كرد. و همچنين خوردن فندق در بين غذا براي معده و روده بسيار مقوي است .

براي سرفه‌هاي مزمن ۳۰ گرم مغز فندق همراه عسل ساعت ۱۰ صبح ميل شود اين باعث مي‌شود كه اخلاط سينه و ريه خارج گردد.

ضماد سوخته فندق با پي بز براي جلوگيري از ريزش مو مفيد است.

 

براي زخم‌هاي واريس ۵۰ گرم پوست درخت كالري شمار فندق و ۱۰۰۰ گرم آب (آبي كه مخلوط با سركه است) را جوشانده زخم‌ها را بشوييد. براي تنظيم قاعدگي ۲۰ گرم پوست فندق را در ۱۰۰۰ گرم آب جوشانده در فواصل قاعدگي روزي يك فنجان ميل شود.

فندق پايين آورنده فشار خون است.

 

مغز كالري شمار فندق در حدود 60 درصد روغن دارد كه به رنگ رزد روشن بوده و داراي طعم ملايم و بوي مطبوعي مي باشد. از روغن فندق در تغذيه، عطر سازي و نقاشي استفاده مي شود. مغز فندق مقدار زيادي فسفر دارد.

فندق داراي خواص زيادي است و داراي پروتئين، مواد چرب، كلسيم، فسفر و پتاسيم مي باشد. فندق گرم و خشك است و براي بيماري قند مفيد است.

 

كساني كه سنگ كليه دارند روزي ۱۵ دانه فندق، غذاي مناسبي براي آنها مي‌باشد.

براي رفع كرم كدو روغن فندق را بگيريد و به مدت ۱۵ روز، روزي يك قاشق سوپ خوري از آن روغن ميل كنيد.

روغن فندق تقويت كننده نيروي شهواني است.

كساني كه درد مفاصل دارند روزانه ۱۰ دانه كالري شمار فندق بخورند.

كساني كه نقرس دارند صبحانه ۳۰ عدد فندق + يك قاشق عسل خوب جويده ميل شود و همراه آن يك ليوان شير مصرف شود.

 

افراد مسلول فندق + خرما يا انجير همراه شير به عنوان صبحانه بخورند.

كساني كه ضعف عمومي دارند روزانه ۱۰ عدد فندق بخورند.

كساني كه مي‌خواهند لاغر شوند ۱۰ گرم گل كالري شمار فندق در ۳۰۰ سي سي آب دم كرده بعد از هر غذا يك استكان بخورند.

كساني كه بيماري MSدارند در غذاي روزانه خود فندق را بگنجانند.روزانه۲۰عدد،اطفال۱۰عددهمراه‎ يك‎ قاشق‎ عسل ميل‎كنند.

 

اين دانه روغني براي تقويت بدن، روده و معده، سرفه، درد سينه و كبد مفيد است. سموم را از بدن خارج كرده و براي ريزش مو و سوزش مجاري ادرار مفيد مي باشد ولي فشار خون را بالا مي برد.

 

اگر شما فعاليت فكري زيادي داريد بهتر است كالري شمار فندق بخوريد چون به دليل فسفر زياد مغز شما را تقويت مي كند. ولي به خاطر داشته باشيد افراط در خوردن اين دانه روغني باعث نفخ و گاز شكم و استفراغ مي شود. اگر سرد مزاج هستيد بهتر است فندق را با آب و عسل بخوريد و اگر گرم مزاجيد با سكنجبين ميل كنيد.

 

كساني كه سرطان دارند صبحانه ۲۰ عدد فندق و ۳ عدد خرما با يك ليوان آب هويج ميل كنند.

كساني كه موخوره دارند فندق را سوزانده با سركه مخلوط كنند با آب رقيق نمايند سر موها را با آن محلول ماساژ دهند.

اگر چشم نوزادي آبي يا ازرق است شما مي‌توانيد كالري شمار فندق را بسوزانيد نرم كنيد با روغن زيتون مخلوط كنيد و چند روز بر فرق سر نوزاد بماليد. سپس چشم آنها خوب سياه و جذاب مي‌گردد.

خانم‌هايي كه حامله هستند روزي ۵ دانه فندق ميل كنند.

جهت رفع چين و چروك صورت : روغن فندق يك قاشق چاي خوري و روغن جوانه گندم يك قاشق چاي خوري.

 

براي درمان جوش صورت روزي ۲ مرتبه با نوك انگشت از روغن كالري شمار فندق روي جوشهاي صورت بگذاريد.

فندق تقويت كننده‌ نطفه مي‌باشد، ۱۰ صبح و ۵ عصر همراه خرما ميل شود.

 

فندق به خاطر داشتن ويتامين‌هاي B براي درمان ضعف اعصاب، سستي و خمودگي، هيجان و اضطراب بسيار مؤثر است.

براي درمان سياتيك برگ خشك درخت فندق را سائيده با كمي خاكستر كالري شمار فندق آتش سيگار و نمك مخلوط نموده با روغن منداب مخلوط كرده محلول را به محل درد بماليد.

فندق باعث تنگ كردن عروق زير پوست و باعث كشيدگي پوست و تغذيه و درمان آن مي‌شود.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/18  ساعت: ۰۷

كالري شمار قارچ اغلب در گروه سبزيجات طبقه‌بندي مي‌شود در حالي كه در واقع به طبقه خاص خود موسوم‌ به قارچ‌ها تعلق دارد. هزاران سال است كه قارچ هم بعنوان ماده غذايي مناسب و هم براي اهداف و مصارف پزشكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

به گفته متخصصان؛ قارچ‌ها منبع غني از ماده معدني پتاسيم هستند كه به كاهش فشار خون بالا و نيز كاهش خطر سكته مغزي كمك مي‌كند. بر اساس اين گزارش، قارچ‌ها براي تقويت استخوان‌ها مفيد هستند، خستگي را رفع و كمبود ويتامين د را جبران مي‌كند.

 

علاوه بر اين، براي اينكه تمام مواد مغذي از مواد غذائي به بهترين صورت جذب شوند، بدن نياز به ويتامين‌هاي گروه ب دارد و قارچ يك دسته از اين ويتامين‌ها را مي‌تواند، تامين كند. به گزارش سايت "تغذيه‌ گياهخواري"، كالري شمار قارچ ها منبع سرشاري از ريبوفلاوين، نياسين و سلنيوم هستند. سلنيوم آنتي اكسيداني است كه با همكاري ويتامين «اي» سلول‌ها را از تاثيرات آسيب‌رسان و مخرب راديكال‌هاي آزاد در امان نگه مي‌دارد. همچنين مصرف سلنيوم در مردان مسن خطر بروز سرطان پروستات را تا 65 درصد كاهش مي‌دهد.

 

قارچ‌ها همچنين منبع مهمي از اسيد فوليك هستند كه ويتامين مهمي براي زنان بويژه در دوران بارداري محسوب مي‌شود. معمولا قارچ را بايستي فقط به صورت پخته مصرف كرد زيرا كالري شمار قارچ آلوده به موادي هستند كه فقط در اثر طبخ از بين مي روند. ولي قارچ‌هايي را كه در واحدهاي صنعتي توليد مي‌شوند، مي‌توان بدون هيچ مشكلي پس از تميز كردن مصرف كرد.

 با وجود خواص سرشاري كه اين خوردني دارد متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند؛ اشخاصي كه نمي‌خواهند از گوشت استفاده كنند براي تامين پروتئين مورد نياز بدنشان نمي‌توانند قارچ را جايگزين آن كنند چون قارچ جاي گوشت را نمي‌گيرد.

 

قارچ‌هاي خوراكي ارزش غذايي خوبي دارند و به همين دليل مي‌توانند در كنار سبزيجات پرخاصيت ‌‌ميهمان هميشگي سبد غذايي خانواده‌ها شوند. كالري شمار قارچ ها كالري كمي دارند، هيچگونه چربي يا كلسترولي در آنها پيدا نمي‌شود و مقدار نمك بسيار كمي دارند. گروهي از ويتامين‌ها و املاح معدني مهم مانند سلنيوم، پتاسيم، ريبوفلاوين، نياسين، ويتامين D و … هم در قارچ‌ها وجود دارد.

 

كالري شمار قارچ ها به دليل داشتن بتاگلوكان و اسيد لينولئيك منبع غذايي خوبي براي پيشگيري از بروز سرطان سينه و پروستات هستند. علاوه بر اين اسيد لينولئيك از ايجاد اثرات نامطلوب استروژن پيشگيري مي‌كند. هورمون استروژن يكي از دلايل بروز سرطان سينه در زنان بعد از يائسگي است.

 

يكي از بهترين راه‌هاي تامين ويتامين D قرار گرفتن در معرض نور خورشيد است اما درصورتي‌كه روزانه بيشتر ساعات روز را در محيطي سر بسته مي‌گذرانيد بهتر است با كمك برخي مواد غذايي از جمله كالري شمار قارچ كمبود ويتامين D بدن‌تان را جبران كنيد.

 

قارچ يك ماده غذايي سالم است كه سبب مي‌شود با خوردن آن احساس سيري كنيد. نتايج برخي از تحقيقات نشان مي‌دهد افزايش مصرف مواد غذايي كم‌كالري كه ارزش غذايي بالايي دارند( مانند قارچ‌ها) مي‌توانند جايگزين خوبي براي غذاهاي پر كالري باشند، بنابراين اگر مي‌خواهيد پرخوري را كنار بگذاريد و بدون مصرف مواد پركالري احساس سيري داشته باشيد انتخاب كالري شمار قارچ ها به شما كمك مي‌كند تا به اين هدف برسيد، البته فيبر موجود در قارچ‌ها هم در اين مسير شما را همراهي مي‌كند.

 

كالري شمار قارچ ها پروتئين هم دارند اما نه به اندازه گوشت‌ها. هر ۱۰۰ گرم قارچ حدود سه گرم پروتئين دارد اما پروتئين موجود در ۱۰۰ گرم گوشت قرمز يا مرغ حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم است. همين مقدار ماهي ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئين دارد، با اين وجود قارچ از لحاظ داشتن پروتئين گياهي در سطح خوبي است، به همين دليل به گياهخواران توصيه مي‌شود براي جبران كمبود پروتئين بدن‌شان در كنار سويا يا ساير منابع پروتئين گياهي حتما از قارچ‌ها كمك بگيرند.

 

بيشتر ماكالري شمار قارچ ها را نوعي از سبزيجات مي‌دانيم اما شايد براي‌تان جالب باشد بدانيد كه قارچ‌ها دسته‌اي از يوكاريوت‌ها هستند كه نه گياه هستند نه جانور؛ به آنها هتروفيت يا دگرخوار مي‌گويند كه در خاك و آب زندگي مي‌كنند و غذاي‌شان از بقاياي گياهان يا جانوران تامين مي‌شود. اين را هم بدانيد كه قارچ‌ها موجودات مقاومي هستند و مي‌توانند در شرايط مختلف به زندگي ادامه دهند. بيش از ۳۸ هزار گونه كالري شمار قارچ در دنيا وجود دارد كه فقط بعضي از آنها خوراكي هستند. قارچ‌هاي خوراكي هم در دسته‌هاي مختلفي جاي مي‌گيرند. بعضي‌ها كلاهك باز‌تري دارند و در گروهي ديگر كلاهك بسته است. رنگ قارچ‌هاي خوراكي به‌طور معمول سفيد يا قهوه‌اي است اما قارچ هاي سمي رنگ هاي تند و تيزي دارند كه نشان مي‌دهد نبايد به آنها نزديك شويد. توصيه مي‌شود هنگام گشت و گذار در جنگل به‌ هيچ‌ عنوان به ظاهر و رنگ قارچ‌ها اعتماد نكنيد و براي خوردن كالري شمار قارچ هاي به ظاهر خوراكي هم نقشه نكشيد چون امكان سمي بودنشان هست.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/14  ساعت: ۰۷

كالري شمار قهوه سرشار از كافئين است و به همين دليل سيستم عصبي مركزي را تحريك مي‌كند كه اين امر باعث تقويت هوشياري ذهني و دقت مي‌شود و براي همين امكان به خاطر سپردن مطالب را راحت‌تر مي‌كند. دانشمندان دريافته اند كه نوشيدن ۳ تا ۵ فنجان قهوه در روز باعث كاهش ۲۰ درصدي خطر ابتلا به آلزايمر مي شود. به عقيده اين دانشمندان وجود تركيبي به نام پوليفنول كه تركيبي آنتي اكسيدان است بيشترين تأثير را در مقابله با آلزايمر دارد.

 

بر اساس پژوهشي كه محققان بر روي حدود ۴۲۰۰ زن انجام داده‌اند مصرف روزانه حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه خطر ابتلا به آلزايمر را به ميزان ۳۰ درصد كاهش مي‌دهد. اين ميزان از سن ۸۰ سالگي حتي به ۷۰ درصد نيز مي‌رسد. با اين حال يادتان باشد كه روزانه بيش از ۳ تا ۴ فنجان قهوه مصرف نكنيد.

 

يكي از خواص كالري شمار قهوه ، تاثير مصرف قهوه در لاغري و كاهش وزن است. قهوه حاوي منيزيم و پتاسيم مي باشد كه اين مواد معدني در تنظيم سطح قند خون و در نتيجه كاهش ميل به خوردن شيريني و تنقلات تاثير مثبتي دارند. به همين دليل، مصرف قهوه اشتها را كاهش داده و موجب كاهش وزن فرد مي شود.

 

يكي ديگر از خواص قهوه كمك به سوزاندن چربي در بدن است. متخصصان تغذيه بر اين عقيده‌اند كه كافئين به عنوان عمده ترين ماده‌ تشكيل دهنده كالري شمار قهوه ، به كاهش وزن و لاغر شدن فرد كمك مي كند. در واقع مقادير بالاي كافئين موجود در قهوه سوخت و ساز بدن را افزايش داده و باعث مي شود شما در طول روز كالري بيشتري بسوزانيد. مصرف قهوه قبل از ورزش نيز سبب مي شود به جاي گليكوژن، سلول هاي چربي به عنوان منبع انرژي استفاده شوند.

 

اين شادي تنها به دليل افزايش ميزان كافئين نخواهد بود. سرشار بودن قهوه از آنتي‌اكسيدان‌ها يكي ديگر از دلايلي است كه سبب ايجاد اين احساس خوب پس از نوشيدن آن مي‌شود. آنتي‌اكسيدان‌ موجود در كالري شمار قهوه ، بعد از آنتي اكسيدان هاي موجود در ميوه‌ها و سبزيجات، بيشترين جذب را در بدن دارد؛ دستاورد آن سالم ماندن بدن و مبارزه بهتر با بيماري‌ها خواهد بود.

 

پژوهش ها حاكي از اين است كه كافئين بر افزايش كارايي در ورزش تاثيرگذار است. كافئين مي تواند عملكرد استقامتي بدن انسان در ورزش هايي مانند دو، شنا و دوچرخه سواري را تقويت كند. همچنين مي تواند به بازيابي توان شما پس از انجام تمرينات كمك كند.كالري شمار قهوه  زمان مطلوب براي مصرف كافئين ۳۰ تا ۶۰ دقيقه پيش از شروع ورزش است، البته گاهي افزايش كارايي در همان ۱۵ دقيقه اول آشكار مي شود.

 

نوشيدن كالري شمار قهوه خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. البته وقتي پاي خواص قهوه براي سلامتي انسان به ميان مي آيد، زمان نوشيدن قهوه هم اهميت زيادي پيدا مي كند. تحقيقات صورت گرفته بر روي ۲۹۰۰۰ زن، نشان داد آن دسته از زناني كه قهوه زيادي مي‌نوشند ۲۲ درصد كمتر با احتمال ابتلا به ديابت روبه رو مي‌شوند. همچنين در طي پژوهشي ديگر كه بر روي ۱۷۴۱۳ نفر انجام گرفت، دانشمندان دريافتند كه مصرف حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه در روز، ۴۲ درصد خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد.

 

در جريان پژوهشي در كشور برزيل، حدود ۷۰ هزار زن كه ديابت نداشتند مورد بررسي قرار گرفتند، آنهايي كه پيش از ظهر بيش از يك فنجان قهوه مي نوشيدند، ۳۴ درصد كمتر از كساني كه اصلا قهوه نمي نوشيدند به ديابت نوع ۲ مبتلا شده بودند. همچنين زناني كه حداقل ۳ فنجان كالري شمار قهوه در روز مي نوشيدند در مقايسه با زناني كه هرگز قهوه نمي نوشيدند، ۲۷ درصد كمتر به بيماري ديابت مبتلا شدند. بدين ترتيب مي توان گفت كه زمان بندي خاص در مصرف قهوه فاكتوري است كه رابطه مستقيمي با تاثير محافظتي آن در پشيگيري از ديابت دارد.

 

در صورتي كه نوشيدن كالري شمار قهوه عادت روزانه شما شده، ممكن است در طولاني مدت از تاثيرات آن روي سلامت قلب خود شگفت زده شويد. بررسي تازه اي كه نتايج آن در نشريه انجمن قلب ايالات متحده منتشر شده نشان مي دهد كه مصرف متعادل قهوه ممكن است با كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از انسداد رگ هاي قلب رابطه مستقيم داشته باشد. بر اساس اين پژوهش، خطر مرگ و مير بر اثر بيماري هاي قلبي در كالري شمار قهوه خورهايي كه ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز مي نوشند نسبت به كساني كه كمتر از يك فنجان در روز مي نوشند، ۲۱ درصد كمتر است.

 

امروزه تاثير كالري شمار قهوه بر پاركينسون يك موضوع اثبات شده است و پزشكان استفاده از قهوه را به عنواع يك عامل پيشگيري كننده توصيه مي كنند.تعداد زيادي از مطالعات اپيدميولوژيك از جمله مطالعاتي كه در سال ۲۰۱۴ انجام شده است رابطه ي معكوس بين نوشيدن قهوه و خطر ابتلا به اين بيماري را نشان مي دهند. طبق اين مطالعات كساني كه روزانه ۳ الي ۴ فنجان قهوه مصرف مي كنند ۲۴ تا ۳۲ درصد كمتر دچار بيماري پاركينسون مي شوند.اين مطالعات كه در طول بيش از ۱۸ سال انجام شد نشان داد كه بين نوشيدن كالري شمار قهوه و كاهش ابتلا به پاركينسون رابطه خطي وجود دارد.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/13  ساعت: ۰۶

كالري شمار كدو از نظر تغذيه اي داراي ارزش زيادي است و به عنوان يك منبع خوب ويتامين C، ويتامين A (به دليل داشتن سطوح بالاي كاروتنوئيدها مانند بتاكاروتن)، منيزيم، پتاسيم، مس، فيبر، فولات، فسفر وريبوفلاوين شناخته مي شود.

كدو سبز همچنين يكي از بهترين منابع غذايي منگنز نيز مي باشد.

 

اين گياه مقدار قابل توجهي از ويتامين B1 و B6 مورد نياز بدن را نيز تأمين مي كند.

از ديگر مواد مغذي موجود در كالري شمار كدو  مي توان به پروتئين، روي، كلسيم، آهن، نياسين، تريپتوفان،ويتامين K و… اشاره كرد.

 

كدو سبز يكي از بهترين غذاهايي است كه به پيشگيري از بيماري اسكوربوت، كبودي و… كه در نتيجه ي كمبود ويتامين C به وجود مي آيد كمك مي كند.

كالري شمار كدو حاوي مقدار زيادي مواد ضد سرطان و آنتي اكسيدان است و مصرف آن از بروز سرطان و پيري زودرس سلول ها جلوگيري مي كند.

خوردن سبزيجاتي با فيبر بالا از جمله كدو سبز باعث مي شود سموم سرطان زا از سلولهاي كولون دفع شده و فولات و بتاكاروتن و ويتامين C موجود در آن از اين سلولها در برابر موادشيميايي كه باعث سرطان كولون مي شوند محافظت مي كند.

 

كدو سبز به دليل دارا بودن  آلفا و بتا كاروتن در كاهش خطر سرطان پروستات مردان بالاي ۶۰ سال موثر است.تحقيقات اخير نشان داده است كه عصاره ي كدو سبز به تخفيف علايم بزرگي خوش خيم پروستات كمك مي كند؛ همان طور كه مي دانيد بزرگي خوش خيم پروستات منجر به مشكلاتي در عملكرد دستگاه ادراري و جنسي مي شود؛ فيتونوترينت هاي موجود در كالري شمار كدو سبز عامل اين تسكين هستند.

 

كدو سبز حاوي عناصر ضد سرطاني است و از سرطان كولون (روده بزرگ) پيشگيري مي كند.

آب كدو سبز از نظر توانايي مقابله با جهش هاي سلولي همانند تره فرنگي، تربچه و كدوتنبل است.

مصرف كالري شمار كدو سبز در ديابت ؛ كلسترول و فشار خون بالا

 

بيشتر مواد مغذي موجود در كدو سبز به پيشگيري از آترواسكلروزيس (گرفتگي عروق) و بيماري هاي قلبي در ديابتي ها كمك مي كند و همچنين خطر حمله ي قلبي و سكته ي مغزي را به وسيله ي كاهش فشار خون بالا، كاهش مي دهد.

كالري شمار كدو سرشار از پتاسيم بوده و براي كاهش فشارخون بسيار مفيد است.

مصرف كدو از افزايش قند، و چربي خون جلوگيري مي كند.

 

كدو سبز از اكسيداسيون كلسترول كه يكي از دلايل اصلي تجمع كلسترول در ديواره ي رگ هاي خوني مي باشد جلوگيري مي كند.

به اين ترتيب كدو سبز يكي از بهترين غذاها براي مبارزه با بيماري ها است چرا كه حاوي تركيبات آنتي اكسيداني و ضد التهابي مي باشد. آب كالري شمار كدو  به صورت ناشتا مصرف شود.

اين باور وجود دارد كه كدو سبز آسم را درمان مي كند؛ زيرا حاوي ويتامين C بالايي مي باشد.

 

پيشگيري از سكته قلبي و مغزي با مصرف كدو سبز

دريافت منظم اين سبزي موجب كاهش سطوح بالاي هموسيستئين خون مي شود؛ كالري شمار كدو حتما مي دانيد كه سطوح بالاي هموسيستئين منجر به حمله قلبي و سكته مغزي مي شود.

 

مقدار بالاي ويتامين C و لوتئين موجود در كدو سبز به چشم هاي شما كمك مي كند تا بهتر ببينيد و سلامت آن ها را بهتر حفظ نماييد.

فولات، پتاسيم و ويتامين A با هم در جهت  كالري شمار كدو حفظ و بهبود سلامت عمومي مشاركت مي كنند.

 

مصرف كالري شمار كدو سبز به عنوان يكي از منابع ويتامين A در بارداري مفيد است. منابع ويتامين A عبارتند از هويج، كدو تنبل، اسفناج، كدو سبز، برگ چغندر، زردآلو و طالبي.

توجه: زياده روي در مصرف ويتامين A در بارداري (بيش از ۱۰۰۰۰ واحد در روز) خطر ابتلا به نقايص مادرزادي جنين را افزايش مي دهيد.

 

اين اعتقاد وجود دارد كه كالري شمار كدو سبز حاوي تركيبات ضد پيري بسيار خوبي است. آنتي اكسيدان هاي موجود در آن موجب تقويت حافظه و كاهش مشكلات وابسته به سن به ميزان ۴۰ درصد مي شود.

بر طبق تحقيق انجام شده توسط دانشگاه راش در شيكاگو، ويتامين A و E در تركيب با اسيدهاي چرب امگا ۳ جذب آنتي اكسيدن هاي محلول در چربي را تقويت مي كند و به بازسازي مؤثر سلول هاي مغزي كمك مي كند.

 

كدو سبز حاوي بيش از ۹۵ درصد آب مي باشد كه آن را به عنوان يكي از بهترين غذاها براي افرادي كه رژيم دارند، مطرح مي كند.

كدو سبز همچنين حاوي كالري كمي است، به طوري كه هر ۱۰۰ گرم آن فقط حدود ۲۵ كالري دارد. علاوه بر اين مشخص شده است كه كالري شمار كدو سبز متابوليسم يا سوخت و ساز بدن را بالا مي برد. كدو سبز براي اشخاص گرم مزاج و صفراوي بسيار مفيد و خون ساز است.

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthpost
تاريخ: 1396/9/11  ساعت: ۰۷

يكي از مواد غذايي كه بسياري از افراد به ويژه ايراني ها از آن استفاده مي كنند كره است. در كل كره را مي توان به دو گروه گياهي و لبني تقسيم كرد. از نظر متخصصان تغذيه كالري شمار كره براي سلامت قلب مضر به حساب نمي آيد.كره
در سال هاي اخير نسل جديد و به اصطلاح رژيمي اين فرآورده با نام كره گياهي يا مارگارين پا به بازار عرضه گذاشته است.اين محصول در ابتدا طرفداران زيادي به خود جلب كرد، ولي با گذشت اندك زماني به توصيه همان متخصصاني كه مصرف زياد كالري شمار كره لبني را منع كرده بودند، مصرف زياد اين محصول نيز محدود شد.
تركيب كره با مربا، عسل و براي بعضي سليقه ها با پنير ، خيلي از افراد را براي گذاشتن اين ماده غذايي سر ميز صبحانه وسوسه مي كند اما بد نيست بدانيد انتخاب كره مناسب كار ساده اي نيست و حساسيت هاي خاص خود را دارد. 
كالري شمار كره جزو آن دسته از خوراكي هاست كه براي انتخاب آن، بايد مضرات و فوايد آن را در دو كفه ترازو بگذاريد و بسنجيد تا تصميم بگيريد كه بالاخره خوردن اين ماده لذيذ براي شما مفيداست يا مضر؟ اصلا مي دانيد چند نوع كره وجود دارد و كدام نوع آن فوايد بيشتري دارد؟
در چند دهه گذشته كره به ناحق به علت بيماري هاي قلبي و عروقي سرزنش شده است چرا كه درصدي از چربي هاي اشباع شده در خود دارد. با اين حال به مرور زمان نظر افكار عمومي در خصوص خواص و فوايد كره تغيير كرد.
كره شامل 80 درصد چربي است و بقيه ي آن از آب تشكيل شده است. درواقع در ساخت كره بخش چربي شير از پروتئين ها و كربوهيدرات ها جدا مي شود. كره يكي از پيچيده ترين چربي هاي رژيم غذايي است. اين ماده غذايي شامل 400 اسيد چرب متفاوت است. حدود 70 درصد از اين اسيد ها شامل اسيد هاي اشباع و 25 درصد آن اسيدهاي غيراشباع است. چربي هاي اشباع نشده در يك مقدار حداقل وجود دارند و حدود 2.3 درصد از محتوي كل چربي كالري شمار كره را تشكيل مي دهند. انواع ديگري از چربي هاي موجود در اين ماده غذايي شامل كلسترول و فسفوليپيدها است.
حدود 11 درصد از اسيدهاي چرب موجود در اين ماده غذايي داراي زنجيره ي كوتاه هستند كه رايج ترين آن ها اسيد بوتريك است. اسيد بوتريك جزأ منحصر به فرد چربي شير بوده و در شير كالري شمار كره حيوانات نشخوار كننده مانند گاو و بز و گوسفند ديده مي شود. بوتيرات يك شكل اسيد بوتريك است كه به منظور كاهش التهاب در دستگاه گوارش و به عنوان درمان بيماري كرون استفاده مي شود.
برخلاف چربي هاي ترانس در غذاهاي فراوري شده، چربي ترانس محصولات لبني سالم به شمار مي آيد. اين ماده غذايي غني ترين منبع چربي هاي ترانس لبني است. چربي هاي ترانس در محصولات لبني معمولا اسيد واكسينيك و اسيد لينولئيك مزدوج يا همان CLA است. CLA يك نوعي از چربي با خواص درماني مختلف است كه حتي طبق مطالعات اخير مي تواند در مقابل بسياري از سرطان هاي خاص موثر باشد. كالري شمار كره به علاوه اين ماده مي تواند در از دست دادن وزن و حتي به عنوان يك مكمل كاهنده وزن كمك كننده است. با اين حال نگراني هايي وجود دارد كه دوز هاي بالاي اين ماده در بدن بتواند اثرات سوئي در سلامتي بدن داشته باشد. در انتها كره عمدتا از چربي تشكيل شده است. انواع چربي در كره اشباع شده ، اشباع نشده و چربي هاي ترانس است.
يماري هاي قلبي يكي از علل اصلي مرگ و مير هستند. رابطه ي بين چربي هاي اشباع شده و بيماري قلبي يك موضوع به شدت بحث برانگيز براي دهه هاي اخير بوده است. ما به خوبي مي دانيم كه مصرف بالاي چربي هاي اشباع مي تواند به بالا بردن سطوح كلسترول در خون كه يك عامل بيماري هاي قلبي و عروقي است كمك كند. با اين حال بالا رفتن كلسترول لزوما باعث نگراني نيست. كالري شمار كره مشخصات چربي خون و يا نوع كلسترول نيز بسيار مهم است.
مصرف چربي هاي اشباع شده مي تواند به بهبود چربي خون كمك كند چرا كه:
آن ها سطح ليپوپروتئين با چگالي بالا (HDL) را كه به عنوان كلسترول خوب هم شناخته مي شود افزايش مي دهد كه اين روند با كاهش بيماري هاي قلبي عروقي در ارتباط است.
آن ها ممكن است سطح ليپوپروتئين ها با چگالي كم (LDL) را افزايش دهند كه تا حدودي با تبديل آن ها به كالري شمار كره ذرات بزرگ LDL در كاهش بيماري هاي قلبي عروقي موثر هستند.
با تمام اين صحبت ها بسياري از مطالعات كه هدف پيدا كردن يك ارتباط مستقيم بين چربي هاي اشباع شده و بيماري هاي قلبي عروقي را داشته اند با شكست مواجه شدند. همين امر در خصوص مصرف كالري شمار كره هم صدق مي كند و مطالعات نشان مي دهند كه مصرف اين ماده ي خوراكي با افزايش بيماري هاي قلبي عروقي در ارتباط نيست. حتي مطالعاتي هستند كه اثبات مي كنند مصرف محصولات لبني با چربي بالا براي سلامت قلب و عروق سودمند نيز هستند. با اين حال مصرف بيش از اندازه ي آن مي تواند مشكل ساز باشد.
بسياري از مردم معتقدند كه اين ماده غذايي مي تواند سبب چاقي شود چرا كه درصد بالايي از كالري و چربي را با خود دارد. با اين حال به نظر نمي رسد كه اگر كره را به عنوان بخشي از رژيم غذايي نرمال مصرف كنيد خطري در خصوص چاقي شما را تهديد كند. بايد توجه داشته باشيد كه اصولا كره در مقادير بالا مصرف نمي شود بلكه به عنوان يك تكميل كننده رژيم غذايي و يا به عنوان روغن پخت و پز به كار مي رود كه خود مقادير زيادي به نظر نمي رسد. به عبارتي كالري شمار كره به عنوان يك همراه و بخشي از وعده ي غذايي مصرف مي شود نه به عنوان يك وعده ي غذاي اصلي.

:
برچسب‌ها:

[ ]