در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۷ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۰۸:۱۲

وارفارين ، يك داروي ضدانعقاد است كه كار آن پيشگيري از لخته شدن خون است. گاهي به اين دارو، رقيق كننده خون گفته مي‌شود. البته اين نام گمراه كننده است، زيرا وارفارين خون را رقيق نمي‌كند، لخته‌هايي را هم كه قبلا تشكيل شده‌اند، حل نمي‌كند. بلكه فرايند لخته شدن خون را كند مي‌كند. به عبارتي ديگر، وارفارين كمك مي‌كند كه خون شما راحت‌تر در بدن گردش كند و لخته نشود. 

 

وارفارين از طريق مهار فعاليت ويتامين k، فاكتورهاي انعقادي را كه براي فعاليت خود نياز به ويتامين K دارند، مهار مي‌كند. اين اتفاق در فرايندهاي بعدي باعث كاهش سطح مواد لازم براي نگهداري رشته‌هاي فيبرين مي‌شود. اين اتفاق‌ها باعث كاهش احتمال تشكيل لخته مي‌شود. 

 

افرادي كه تحت درمان با وارفارين قرار دارند در صورت نياز به مصرف داروهايي چون جينسنگ و جينكوبيلوبا حتماً بايد با پزشك معالج خود مشورت نمايند. زيرا جينكو داراي فعاليت ضد لخته‌اي مي‌باشد و باعث افزايش اثر دارو و احتمال خونريزي مي‌گردد و جينسنگ باعث كاهش اثر ضد لخته‌اي وارفارين مي‌گردد. همچنين كوآنزيم Q10 از نظر ساختماني شبيه به ويتامين K مي‌باشد و ممكن است بر لخته شدن خون اثر بگذارد. مصرف اين دارو همراه با وارفارين بايد تحت نظر پزشك انجام گيرد. 

 

مصرف وارفارين بايد به صورت يك بار در روز انجام شود و بهتر است هميشه سر ساعت معيني (معمولاً عصرها) با معده خالي و با يك ليوان كامل آب مصرف شود. مصرف اين دارو بايد به صورت منظم و همراه با آزمايش مكرر و منظم خون باشد.

 

ويتامين K ويتاميني است كه به ايجاد لخته در خون و جلوگيري از خونريزي كمك مي‌كند، بنابراين داراي نقش متضادي با وارفارين مي‌باشد. در بيماراني كه وارفارين مصرف مي‌كنند دريافت زياد ويتامين K باعث كاهش اثر دارو مي‌گردد. بنابراين بايد اين بيماران در مورد مصرف اين منابع غذايي كاملاً هوشيار باشند. به همين دليل بسيار مهم است كه ميزان اين ويتامين در رژيم، ثابت باقي بماند تا كنترل ميزان دارو مشكل نباشد، يعني بايد از تغيير ناگهاني در ميزان دريافت منابع غذايي حاوي اين ويتامين جلوگيري نمود.

 

مصرف مقدار زياد ويتامين K در رژيم باعث غليظ شدن خون شده و نياز به وارفارين را زياد مي‌كند بر عكس مقدار كم اين ويتامين در غذا باعث رقيق شدن خون مي‌گردد و نياز به وارفارين را كم مي‌كند. بنابراين نه زياده‌روي در مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين K صحيح مي‌باشد و نه عدم مصرف اين مواد به نفع بيمار مي‌باشد. مصرف مقادير زياد سبزيجات غني از ويتامين K در يك نوبت منجر به تغيير قابل ملاحظه‌اي در اثر وارفارين نمي‌گردد، ولي مصرف روزانه آن به مدت يك هفته به شكل مشخصي مقادير درماني مورد نياز را تغيير مي‌دهد.

 

مواد غذايي سرشار از ويتامين K شامل سبزيجات پخته شده مانند اسفناج و يا ساير سبزيجات پخته شده مانند سبزي خورش قورمه سبزي يا كرفس به ميزان نصف فنجان و يك فنجان جعفري خام مي‌باشد. مواد غذايي حاوي مقدار متوسط ويتامين K شامل يك فنجان سبزيجات خام مانند انواع سبزي خوردن و يك فنجان كاهو يا نصف فنجان مارچوبه و كلم بروكلي پخته شده وارفارين مي‌باشد.

 

مصرف 1 واحد منابع غذايي سرشار از ويتامين K در روز مانند نصف فنجان اسفناج پخته شده وارفارين  يا يك فنجان انواع سبزي خام و 3 واحد مواد غذايي داراي مقدار متوسط ويتامين K در روز منعي ندارد. 

موضوع:
برچسب‌ها: وارفارين،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۷ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۰۷:۰۵

با توجه به مطالعات جديدي كه انجام شده است، وارفارين كه براي رقيق كردن خون تجويز مي‌شود و مصرف گسترده‌اي دارد، خطر خونريزي‌هاي شديد مغزي را افزايش مي‌دهد.

 

با توجه به مطالعات جديدي كه انجام شده است، وارفارين كه براي رقيق كردن خون تجويز مي‌شود و مصرف گسترده‌اي دارد، خطرخونريزي‌هاي شديد مغزي را افزايش مي‌دهد. 

 

محققان، پرونده پزشكي نزديك به ۳۲ هزار فرد ۷۵ ساله به بالا را كه دچار مشكلات ريتم نامنظم قلبي بودند، مورد بررسي قرار دادند. آن‌ها دريافتند كه تقريبا يك سوم از آن‌‌ها زماني كه وارفارين مصرف مي‌كنند دچار خونريزي درون جمجمه‌اي مي‌شوند.

 

در بيماران با مشكل ريتم نامنظم قلب، مصرف وارفارين تا دو سوم، خطر سكته مغزي را كاهش مي‌دهد. از طرفي، بسياري از پزشكان، براي جلوگيري از بروز سكته مغزي در سالمندان به دليل نگراني از وجود لخته‌‌هاي خون در عروق سر، داروي وارفارين را تجويز مي‌كنند. همين امر باعث افزايش احتمال خونريزي درون جمجمه‌اي در سالمندان مي‌شود.

 

فاكتورهاي ديگري نيز وجود دارد كه اگر با مصرف وارفارين همراه شود خطر خونريزي مغزي را دوبرابر مي‌كند، از جمله: زوال عقل،كم‌خوني، افسردگي و استفاده از داروهاي ضدتشنج.

 

اين نتايج نشان مي‌دهد كه پزشكان بايد در تجويز عمومي وارفارين به ويژه براي سالمندان محتاط‌تر باشند و سنجيدن ميزان منفعت و ضرر آن براي بيمار، آن را تجويز كنند. امروزه داروهاي رقيق‌كننده ديگري نيز وجود دارد كه مي توانند جايگزين وارفارين شوند مانند اليكوئيس (Eliquis)، پراداكسا (Pradaxa) و زارلتو (Xarelto) كه البته هر كدام عوارض مربوط به خود را دارند. 

موضوع:
برچسب‌ها: وارفارين،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۰۰:۱۱

آويشن مي‌تواند درماني طبيعي و بي خطر براي نفخ معده، بوي بد دهان، گلودرد، آب ريزش بيني، سرفه، تعريق و غيره باشد. آويشن يك گياه معجزه‌گر است و جا دارد كه در هر آشپزخانه‌اي وجود داشته باشد.

بايد بدانيد كه آويشن مي‌تواند درماني طبيعي و بي خطر براي نفخ معده، بوي بد دهان، گلودرد، آب ريزش بيني، سرفه، تعريق و غيره باشد. در اين مطلب سعي داريم گوشه‌اي از خواص درماني اين گياه معجزه گر را نشان داده و روش استفاده‌ي آن را بيان كنيم. با ما همراه باشيد.

 

 آويشن براي مقابله با نفخ معده :

آويشن حاوي تركيبات تلخ مزه‌اي است كه مي‌تواند به هضم غذا كمك كند. اگر دچار نفخ، سنگيني، گرفتگي عضلات معده و در حالت كلي هر نوع مشكل مربوط به دستگاه گوارش هستيد بعد از غذا از آويشن استفاده كنيد.

 

روش مصرف :

يك نوك انگشت برگ خشك آويشن را در يك فنجان بريزيد و با آب‌جوش پُر كنيد. در فنجان را بپوشانيد و اجازه دهيد كه به مدت 5 تا 10 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كنيد. بعد از دو وعده‌ي اصلي، يك فنجان از اين جوشانده ميل كنيد. اين دوره‌ي درماني را بيش از 3 هفته ادامه ندهيد.

 

 آويشن جلوي تعريق زياد پاها را مي‌گيرد . آويشن يك دئودورانت يا بو گير طبيعي و فوق‌العاده موثر محسوب مي‌شود.

 

روش استفاده :

50 گرم آويشن خشك را در دو ليتر آب ريخته و بجوشانيد. سپس در ظرف را بگذاريد و شعله را خاموش كنيد. اجازه دهيد محلول به مدت 15 تا 20 دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كنيد و داخل تشت يا وان حمام بريزيد. به مدت 10 دقيقه پاهايتان را در اين محلول قرار دهيد.

 

 آويشن براي درمان آفت و بوي بد دهان :

آويشن يك گياه ضدعفوني كننده و التيام بخش است. براي همين مي‌توان از آن براي درمان آفت‌ها و التهاب لثه و همچنين براي پايان دادن به كابوس بوي بد دهان استفاده كرد.

 

روش استفاده :

براي غرغره كردن يك ليوان آب را بجوشانيد و سپس يك قاشق چاي‌خوري آويشن را در آن ريخته و به مدت 1 تا 2 دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف كنيد و روزانه چند بار غرغره كنيد.

 

 خواص عسل آويشن،آويشن و بارداري،خواص عرق آويشن,خواص آويشن كوهي

آويشن حاوي تركيبات تلخ مزه‌اي است كه مي‌تواند به هضم غذا كمك كند

 

آويشن براي مقابله با برونشيت، آنژين، سينوزيت و گريپ :

آويشن براي مقابله با عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوق‌العاده است. اين گياه شگفت انگيز باعث تعريق بيشتر مي‌شود و همين امر تب را كاهش مي‌دهد. آويشن با سرماخوردگي مقابله كرده و ضد اسپاسم است براي همين سرفه را از بين مي‌برد.

 

نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه مصرف شربت آويشن باعث كاهش دوره و شدت علائم برونشيت شده و ضدسرفه است.

 

 روش مصرف :

براي مقابله با سرفه يك مشت آويشن تازه يا خشك را در يك ليتر آب ريخته و به مدت 20 تا 25 دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف كرده و با عسل شيرين كنيد. هر دو ساعت يك بار يك فنجان از اين جوشانده ميل كنيد. توجه داشته باشيد كه اين دوره‌ي درماني را نبايد بيش از 3 هفته دنبال كنيد.

 

يك قطره افشره‌ي خوراكي آويشن را در يك پياله آب گرم (نه جوش) بچكانيد. حوله‌اي روي سرتان انداخته و بخور بگيريد. مي‌توانيد از برگ‌هاي خشك آويشن نيز بخور درست كنيد. براي اين كار يك قاشق غذاخوري آويشن خشك را در يك ليوان آب سرد به مدت يك ساعت بخيسانيد و سپس با شعله‌ي كم آن را داغ كنيد. بعد بخور بگيريد. توجه داشته باشيد اگر علائم سرماخوردگي، برونشيت و غيره برطرف نشد حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

 

آويشن جلوي ضعف را مي‌گيرد :

آويشن خاصيت تقويت‌كنندگي دارد. براي همين توصيه مي‌كنيم اگر دچار خستگي، ضعف، كاهش قواي بدن، كم خوني و افسردگي شده‌ايد به سراغ آويشن برويد.

 

روش استفاده :

در 150 ميلي ليتر آب جوش يك قاشق چاي‌خوري كوچك آويشن بريزيد. در ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد به مدت 10 تا 15 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كرده و روزانه دو فنجان از اين جوشانده ميل كنيد.

 

از اين گذشته مي‌توانيد در حمام نيز از خواص اين گياه استفاده كنيد. براي اين كار 60 گرم آويشن را در يك ليتر آب بريزيد و بگذاريد بجوشد. در ظرف را بگذاريد و زير شعله را كم كنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كرده و در آب وان بريزيد. 15 دقيقه در وان آب دراز بكشيد تا خستگي‌تان از بين برود.

 

توجه داشته باشيد كه حمام آويشن براي تسكين دردهاي روماتيسم هم مفيد است.  

 

خواص عسل آويشن،آويشن و بارداري،خواص عرق آويشن,خواص آويشن كوهي

آويشن براي مقابله با عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوق‌العاده است

 

آويشن براي تسكين گلودرد :

آويشن براي كاهش التهاب گلوي ناشي از لارنژيت يك درمان موثر محسوب مي‌شود.

 

روش مصرف :

غرغره كردن با محلول آويشن التهاب گلو را كاهش مي‌دهد. براي اين كار 5 گرم برگ خشك آويشن را در 100 سي‌سي آب جوش ريخته و به مدت 10 دقيقه بجوشانيد. دهانتان را با اين محلول شستشو دهيد. اين دوره را بيش از 3 هفته دنبال نكنيد. در صورت برطرف نشدن علائم بيماري به پزشك مراجعه كنيد.

 

 مضرات آويشن :

توجه داشته باشيد كه در مورد گياهان و داروهاي گياهي نيز هميشه مورد منع مصرف وجود دارد. مصرف آويشن براي افراد آلرژيك مورد منع مصرف دارد. از اين گذشته زنان باردار، شيرده و كودكان نيز نبايد از افشره‌ي خوراكي آويشن استفاده كنند.

موضوع:
برچسب‌ها: آويشن، فشار خون،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۳۰

آويشن ، يكي از گياهان دارويي است كه در خانواده نعناع قرار مي‌گيرد، اما تفاوتش با نعناع به‌راحتي قابل تشخيص است. دامنه استفاده از آويشن واقعا وسيع و چشمگير است و تعداد گونه‌هاي آن هم به بيش از ۴۰۰ گونه مي‌رسد. مصريان باستان از آويشن براي موميايي كردن مردگان و يونانيان باستان هم از آن به‌عنوان بخور خوش‌بو استفاده مي‌كرده‌اند. امروزه دانشمندان، اطلاعات بسيار زيادي درباره آويشن دارند و آويشن و فشار خون اين گياه دارويي به يكي از اجزاي اصلي در پخت غذاها تبديل شده است.

 

مقابله با آكنه

اگر از خريدن و استفاده محصولات ضدآكنه خسته شده‌ايد و هيچ نتيجه‌اي از آن‌ها نمي‌گيريد، آويشن و فشار خون بهتر است به آويشن توجه كنيد. آويشن، خاصيت ضدباكتريايي ويژه‌اي دارد و به‌گفته محققان در آينده مي‌توان از آن به‌عنوان يكي از تركيبات ضدآكنه استفاده كرد.

 

كاهش فشار خون

يكي از گونه‌هاي آويشن كه در افغانستان و پاكستان يافت مي‌شود، Thymus linearis Benthنام دارد. محققان مي‌گويند كه عصاره اين گونه آويشن، ضربان قلب را به‌طور چشمگيري در موش‌هاي آزمايشگاهي مبتلا به بيماري فشار خون بالا، كاهش مي‌دهد و همچنين قادر است كه كلسترول خون را پايين بياورد. يكي از بهترين راه‌ها براي بهره‌مند شدن از اين فايده آويشن و فشار خون ، استفاده از آن به‌جاي نمك در پخت غذاها است.

 

تسكين و توقف سرفه

عصاره آويشن كه از برگ آن گرفته مي‌شود، معمولا به‌عنوان نوعي درمان طبيعي براي مقابله با سرفه به‌كار مي‌رود. يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كه تركيب برگ‌هاي آويشن با پيچك، هم سرفه و هم ساير علائم برونشيت را تسكين مي‌دهد. دفعه بعدي كه به گلودرد و سرفه مبتلا شديد، حتما چاي آويشن بنوشيد.

 

تقويت سيستم ايمني بدن

دريافت همه ويتامين‌هاي مورد نياز بدن از طريق مواد غذايي، آن هم به‌صورت روزانه، ‌واقعا كار سختي است. خوش‌بختانه، آويشن سرشار از ويتامين C است و همچنين منبع خوبي براي دريافت ويتامين A محسوب مي‌شود. اگر احساس كرديد كه درحال مبتلا شدن به سرماخوردگي هستيد، مصرف چاي آويشن و فشار خون مي‌تواند به بهبودي سريع‌تر شما كمك كند. در كنار اين‌ها، آويشن حاوي اين عناصر نيز هست: مس، فيبر، آهن و منگنز.

 

خوش‌بوكننده

امروزه بيشتر محصولات ارگانيك و طبيعي مراقبت از پوست حاوي آويشن هستند. با توجه به خاصيت‌هاي ضدقارچي و ضدعفوني‌كننده آويشن، اين گياه در تهيه دهان‌شويه‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. آويشن و فشار خون حتي در توليد دئودورانت‌هاي طبيعي نيز كاربرد دارد.

 

تقويت‌كننده خلق‌وخو

عصاره آويشن معمولا براي عطردرماني و كسب آرامش مورد استفاده قرار مي‌گيرد و اين كاربرد بيش از همه به نوعي تركيب فعال در آويشن به نام كارواكرول ارتباط دارد. محققان در سال ۲۰۱۳ ميلادي متوجه شدند كه كارواكرول، فعاليت‌هاي نورني در مغز را تحت تاثير قرار مي‌دهد و علاوه بر افزايش احساس رضايت از زندگي، خلق‌وخوي افراد را هم تقويت مي‌كند. پس استفاده منظم از عصاره آويشن مي‌تواند احساسات مثبت را زياد كند و باعث بهبودي در وضعيت خلق‌وخو شود.

موضوع:
برچسب‌ها: آويشن، فشار خون،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۳ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۳۲:۴۷

يكي از علت هاي اصلي پيري و چين و چروك هاي پوستي كم شدن تزريق چربي صورت پوست است كه به دنبال اين اتفاق، مشكلاتي از قبيل ايجاد شدن خط خنده، خط اشك،خط اخم، چين و چروك در نواحي از جمله روي پلك ها، اطراف چشم، گونه و شقيقه ها رخ مي دهد. اما تا زماني كه اين چروك ها عميق نشده باشند، مي توان در برخي از نواحي با كمك بوتاكساين مشكل را تا حدودي برطرف كرد اما زماني كه چروك ها عميق مي شوند ديگر از بوتاكس كار چنداني برنمي آيد و بايد به تزريق فيلرها رو آورد كه بهترين پركننده، تزريق چربي صورت است؛ چرا كه در اين روش بافت چربي از قسمتي از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت ديگري از بدن پيوند زده ميشود . چربي نوعي فيلر يا حجم دهنده طبيعي است كه كاربرد هاي زيادي در طب و زيبايي دارد .

 

موارد استفاده تزريق چربي صورت :

به غير از برطرف كردن، چين و چروك هاي عميق مي توان از اين روش در ساير بخش هاي ديگر جوانسازي از جمله:

 

پر كردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه وزير چشم

برجسته سازي لب ها , گونه ها ,چانه

برجسته سازي باسن

بزرگ كردن سينه ها و بازسازي سينه

جوانسازي دست و كاهش ظاهري عروق زير پوست

پركردن اسكار يا جاي زخم فرورفته و سوختگي ها

مورد استفاده قرار مي گيرد. 

 

چه مناطقي براي برداشت چربي مناسب هستند؟

بهترين محل‌هايي كه مي‌توان چربي را برداشت كرد در افراد مختلف متفاوت است و منطقه‌اي مناسب است كه چربي آن با رژيم غذايي كم نمي‌شود .عموما بهترين مناطق قسمت خارجي ران و باسن هستند. اما به طور كلي  تقريبا از چربي زير پوست در هرنقطه اي از بدن ميتوان بدين منظوراستفاده كرد ولي نواحي پهلو ها ،رانها، كنار زانو وزير شكم معمولا چربي مقاومتري دارد 

 

آيا با يك‌بار تزريق چربي صورت مي توان به نتايج مطلوب رسيد؟

كلا تزريق چربي صورت بايد 4-2 بار تكرار شود تا نتايج كاملا مطلوبي ايجاد كند، برخي پزشكان هربار از چربي تازه كشيده شده استفاده مي كنند، برخي نيز چربي را فريز كرده و ماه‌هاي بعد تزريق مي‌كنند.

 

چرا اين روش جزو پرطرفدارترين روش پركنندگي است؟

چون اين چربي تزريق چربي صورت از بدن خود فرد گرفته مي شود، احتمال بروز واكنش آلرژيك وجود ندارد و بروز مشكل پس زدگي بسيار كم است. همچنين دوام و ماندگاري اين روش از ساير فيلرهاي ديگر بيشتر است. همچنين امكان جابجايي ويا حركت در زير پوست ندارد. 

 

دوره نقاهت چقدر است و عوارضي به همراه دارد؟

دور نقاهت آن معمولا 2 هفته مي باشد كه در اين 1تا 2 هفته تورم در ناحيه تزريق چربي صورت شده وجود دارد . عوارض تزريق چربي نادر است، گاه تجمع كوچكي از چربي اتفاق مي‌افتد كه عموما برطرف مي‌شود، از عوارض ديگر ادم، كبودي، نامنظمي و ايجاد كيست است.

 

بعداز تزريق چربي  اين نكات را جدي بگيريد!

براي جلوگيري از بروز عفونت، نياز است زير نظر پزشك براي مدت چند روز از آنتي بيوتيك استفاده شود. همچنين بعد از تزريق چربي نبايد چند روز به محل تزريق دست زده شود چرا كه ممكن است چربي تكان بخورد. همچنين توصيه ميشود كه از وارد كردن فشار زياد به محل تزريق چربي صورت به مدت 7 تا10 روز ونيز ازفعاليت سنگين، ورزش شديد و خم شدن تا چند هفته پرهيز كند. به علاوه در سه هفته ي اوّل تزريق، از قرار گرفتن طولاني مدت در آفتاب، استفاده از فضاهاي گرم (سوناي خشك و بخار) و حمام هاي طولاني مدت شديدا بپرهيزيد.

 

به طور كلي توصيه مي شود از روش تزريق چربي صورت در سنين بالاتر استفاده شود. حتي افرادي كه صورت لاغري دارند و قصددارند با اين روش تا حدودي اين مشكل خود را برطرف كنند توصيه مي شود در سنين پايين از انجام اين كار پرهيز كنيد. درست است كه چربي از بدن خود فرد برداشته مي شود و احتمال بروز آلرژي در اين روش بسيار كاهش پيدا مي كند اما بهتر است سن تزريق با پزشك معالج چك شود. يكي ديگر از مزيت هاي اين روش اين است كه دوام چربي از فيلرهاي هيالورو نيك اسيد بيشتر است. همچنين چون بدون بيهوشي انجام مي شود مي تواند يكي از روش هاي جوانسازي با كمترين عارضه هاي احتمالي باشد. در آخر بهتر است بدانيد كه گاهي اوقات براي حصول نتايج ماندگارتر نياز به چند جلسه تزريق چربي صورت داريم. در بعضي از بيماران اثرات تزريق چربي براي مدت يك سال يا بيشتر باقي مي ماند اما معمولا چربي به آهستگي توسط بدن جذب مي شود. 

موضوع:
برچسب‌ها: تزريق چربي،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۳ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۳۲:۱۱

افراد علاقه‌مند به تزريق چربي معمولا سوالات زيادي درباره اين روش دارند، اما نمي‌دانند كه اين سوالات را از چه كسي بپرسند. در ادامه به تعدادي از مهم‌ترين سوالات در اين زمينه پاسخ مي‌دهيم، ولي بهتر است كه سوالات جزئي‌تر را از متخصصان پوست بپرسيد.

آيا پيوند اتولوگ چربي، تزريق چربي و ميكروليپواينجكشن با همديگر تفاوت دارند؟

همه اين اصطلاحات به يك روش اشاره دارند و هيچ تفاوتي بين آن‌ها نيست. درواقع، تزريق چربي، پيوند اتولوگ چربي يا ميكروليپواينجكشن، همگي نام‌هايي هستند كه براي اشاره به روش برداشتن چربي از بدن و تزريق آن به قسمت ديگري از بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

بيشتر بخوانيد: آشنايي با گام به گام تزريق چربي

 

چرا بايد تزريق چربي را به‌جاي فيلرهاي پوستي ديگر انتخاب كنم؟

تزريق چربي كه از بافت‌هاي بدن خود فرد براي اين كار استفاده مي‌كند، يك فايده مهم و خاص نسبت به فيلرهاي مصنوعي ديگر دارد: خطر به‌وجود آمدن واكنش‌هاي آلرژيك نسبت به تزريق چربي صفر است. اين درحالي است كه استفاده از فيلرهاي پوستي ديگر همواره با خطر برانگيختگي واكنش‌هاي آلرژيك همراه مي‌شود. در روش تزريق چربي از بافت‌هاي بدن خود فرد استفاده مي‌شود و بدن هم به‌راحتي بافت‌هاي خودش را در قسمت‌هاي ديگر مي‌پذيرد.

آيا تزريق چربي با درد همراه است؟‌

درد ناشي از تزريق چربي بايد در همه موارد بسيار كم و حداقلي باشد. ناراحتي‌هاي ناشي از اين روش هم بايد در كوتاه‌مدت از بين بروند و معمولا با استفاده از مسكّن‌هاي خوراكي قابل كنترل هستند. اگر نسبت به درد نگراني داريد، حتما درباره مصرف دارو با پزشك مشورت كنيد.

 

بيشتر بخوانيد: تزريق چربي صورت براي چه افرادي مناسب‌تر است؟

 

دوره بهبودي بعد از تزريق چربي چطور خواهد بود؟

دوره بهبودي بعد از تزريق چربي، نسبت به روش‌هاي زيبايي ديگر واقعا سريع و راحت است. با توجه به اين‌كه در اين روش معمولا از ايجاد برش و شكاف در پوست پرهيز مي‌شود، ناراحتي‌ها و دردها نيز حداقلي و ناچيز هستند. بسياري از مراجعه‌كنندگان مي‌توانند در همان روز تزريق چربي، فعاليت‌هاي عادي و هميشگي خودشان را دوباره شروع كنند.

چربي تزريق‌شده معمولا تا چه زماني باقي مي‌ماند؟

هيچ زمان قطعي و مشخصي را نمي‌توان براي ماندگاري تزريق چربي تعيين كرد، چون همواره مقداري از چربي تزريق‌شده توسط بدن جذب و پراكنده مي‌شود. با اين‌حال، ماندگاري چربي تزريق‌شده در حالت عادي از چند ماه تا يك سال متغير است. درنهايت هم حدود يك‌سوم از حجم چربي اوليه در ناحيه تزريق باقي مي‌ماند.

 

بيشتر بخوانيد: ماندگاري تزريق چربي بيشتر است يا تزريق ژل؟

 

آيا براي رسيدن به نتيجه دلخواه بايد چندين بار تزريق چربي انجام داد؟

هرچند كه اين مساله به خواست مراجعه‌كننده بستگي دارد، اما جراحان زيبايي هم معمولا تزريق چربي در چند مرحله را توصيه مي‌كنند. تقسيم‌بندي تزريق چربي به چند مرحله متوالي، امكان تزريق چربي بيشتر را همراه با كمترين آسيب فراهم مي‌كند. البته درنهايت پزشك متخصص يا جراح بايد درباره اين مساله نظر بدهد.

موضوع:
برچسب‌ها: تزريق چربي،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۲ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۶:۱۸

اين دستور پخت سالم سوپ مرغ و قارچ ، مملو از سبزيجات ريشه‌اي درشت و جو غني ‌شده است. شما مي‌توانيد هر تركيبي از قارچ خشك و تازه كه مي‌خواهيد در اين مدل سوپ استفاده كنيد. سوپ هرچه بيشتر روي گاز بماند غليظ‌تر مي‌شود؛ در نتيجه به هر اندازه كه مي‌خواهيد آن را با آب مرغ يا آب سبزيجات رقيق كنيد.

 

مواد لازم براي ۸ نفر:

۳۰ گرم قارچ خشك

۲ فنجان آب در حال جوش

۲ قاشق غذا خوري روغن زيتون فرابكر

۳ تره‌ فرنگي متوسط (فقط قسمت‌هاي سفيد و سبز كم رنگ) به صورت شسته شده و درشت خرد شده

۲ حبه سير خرد شده

۲ هويج متوسط خرد شده

۲۵۰ گرم قارچ تازه؛ بدين صورت كه ساقه‌ها كنار گذاشته شوند و كلاهك‌ها درشت خرد شوند

۲۵۰ گرم قارچ سفيد؛ به صورت باريك برش داده شود

يك قاشق چاي خوري نمك

فلفل دانه درشت براي طعم دهي

نيم كيلوگرم ران مرغ بدون پوست و استخوان، به صورت پاك شده و خرد شده به قسمت‌هاي نيم سانتي‌متري

۶ فنجان آب مرغ كم نمك

نيم فنجان جو كوبيده

يك قاشق غذا خوري آويشن ريز شده تازه يا يك قاشق چاي خوري آويشن خشك

يك قاشق چاي خوري سركه سيب

 

طرز تهيه سوپ مرغ و قارچ :

قارچ‌هاي خشك را به مدت ۲۰ دقيقه در آب در حال جوش بخيسانيد. آنها را از يك صافي رد كنيد و مايع را كنار بگذاريد. قارچ‌ها را فشار دهيد تا مايع باقي مانده استخراج شود و سپس قارچ‌ها را خرد كنيد.

در همين حين، روغن زيتون را در قابلمه‌اي بزرگ روي درجه حرارت متوسط قرار دهيد. سير و تره فرنگي‌ها را اضافه كنيد و تا زماني كه بسيار نرم شوند، حدود ۴ دقيقه هم بزنيد؛ سپس هويج‌ها، قارچ‌هاي تازه، قارچ‌هاي سفيد، نمك و فلفل را اضافه كنيد و به مدت ۳ تا ۴ دقيقه تا زماني كه سبزيجات شروع به نرم شدن كنند هم بزنيد. مرغ را اضافه كنيد و حدود ۴ دقيقه تا زماني كه روي مرغ ديگر صورتي نباشد هم بزنيد.

 

 آب مرغ، جو، آويشن و مايع استخراج شده از قارچ‌ها و قارچ‌هاي خيس‌ خورده خرد شده را اضافه كنيد. درجه حرارت را زياد كنيد؛ تا پيش از آن كه سوپ بجوشد. سپس درجه حرارت را تا متوسط رو به پايين كاهش دهيد، در قابلمه را تا نيمه بگذاريد و اجازه دهيد سوپ به مدت ۵۰ دقيقه يعني تا زماني كه جو نرم شود، به آرامي بجوشد. در آخر سركه را روي آن بپاشيد.

 

ارزش تغذيه‌اي براي يك‌ويك‌چهارم فنجان:

۲۴۱ كالري، ۹ گرم چربي (۲ گرم چربي اشباع)، ۴ گرم فيبر، ۲۴ گرم كربوهيدرات، ۱۸ گرم پروتئين، ۴۴ ميكروگرم فولات، ۳۸ ميلي‌گرم كلسترول، ۴ گرم قند،۰ گرم قند افزوده، ۳۱۴۷  واحد بين‌المللي ويتامين آ، ۶ ميلي‌گرم ويتامين ث، ۴۷ ميلي‌گرم كلسيم‌، ۲ ميلي‌گرم آهن، ۴۰۱ ميلي‌گرم سديم، ۶۱۱ ميلي‌گرم پتاسيم

اين وعده غذايي ۶۳ درصد از نياز روزانه ما به ويتامين A سوپ مرغ و قارچ  را تأمين مي‌كند.

موضوع:
برچسب‌ها: سوپ مرغ و قارچ، سوپ،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۱ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۹:۳۰

مرغ در مقايسه با ديگر گوشت ها جزء اصلي غذاي بيشتر خانه هاست و به طور نسبي يك منبع پروتئين ارزان به حساب مي آيد. خوردن غذاهاي حاوي پروتئين مي تواند براي كاهش وزن مفيد باشد خواص سينه مرغ چون برخي تحقيقات نشان داده اند خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين در طول رژيم كاهش وزن، به حفظ و بازگرداندن بافت عضلاني كمك مي كند. پروتئين ارزش سير كنندگي بالايي دارد و بعد از خوردنش كمك مي كند سير بمانيد.

 

خوردن پروتئين در وعده هاي اصلي كمك مي كند بعد از آن، مصرف غذايتان كمتر شود.

در حالي كه خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين مانند خواص سينه مرغ مي تواند از اجزاي مهم يك برنامه سالم كاهش وزن باشد، مهم است بدانيد كه خوردن غذاهاي متنوع نيز براي حفظ سلامت كلي بدنتان اهميت دارد.

مرغ را مي توان يك غذاي سالم در نظر گرفت، اما به كار بردن ديگر منابع پروتئين در برنامه غذايي، براي حفظ تعادل اهميت بالايي دارد.

 

مرغ در كالري و مقدار چربي مي تواند متفاوت باشد. به طور كلي توصيه مي شود بيشتر به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل پروتئين بدون چربي ميل كنيد.

گوشت خواص سينه مرغ مانند گوشت سينه از گوشت هاي تيره تر چربي كمتري دارد.

پوست مرغ چربي بالايي دارد، بنابراين كندن پوست مرغ قبل از پخت مي تواند به كاهش ميزان كالري غذايي كه مي پزيد كمك كند.

 

يك خواص سينه مرغ معمولي حدود 113 گرم است.

133 گرم گوشت سينه مرغ، مي تواند 35 گرم پروتئين به بدن برساند كه معادل 70 درصد نياز روزانه بدن به پروتئين است.

خوردن گوشت سينه مرغ در يك وعده غذايي مي تواند منبع پروتئين قابل توجهي را فراهم كند كه به سيري طولاني مدت پس ازآن وعده منجر مي شود.اينكه به چه مقدار پروتئين نياز داريد بستگي به مقدار فعاليت و وضعيت سلامتتان دارد.

 

به طور كلي افراد بزرگسال سالم بايد چيزي حدود 10 تا 35 درصد كالري روزانه خود را از پروتئين دريافت كنند و يا به اندازه هر كيلو از وزنشان 0.8 تا 1.2 گرم پروتئين مصرف كنند.

تحقيقات نشان داده افرادي كه در طول رژيم كاهش وزن در ازاي هر كيلو از وزن بدنشان 1.2 گرم پروتئين مصرف مي كردند، نسبت  خواص سينه مرغ به كساني كه در ازاي هر كيلو 0.8 گرم پروتئين مي خوردند بافت عضلاني بيشتري را حفظ كردند.

يكي ديگر از راه هاي اضافه كردن پروتئين به برنامه غذايي اين است كه سعي كنيد 25 تا 35 درصد كالري مورد استفاده روزانه خود را از پروتئين دريافت كنيد.

اين مقدار شايد به نظر يك برنامه غذايي سرشار از پروتئين بيايد، اما در واقع همان مقدار مورد نياز بدنتان است.

خوردن مرغ به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل، كمك مي كند به اين مقدار كالري از پروتئين براي كاهش وزن دست بيابيد.

 

در طول رژيم خواص سينه مرغ كاهش وزن نيازي نيست از خوردن چربي بترسيد اما به خاطر بسپاريد بيشتر چربي هايي كه دريافت مي كنيد بايد از منابع چربي غيراشباع مانند روغن زيتون، آجيل ها و دانه ها باشد.

مرغ با پوست كالري بالاتر و چربي هاي اشباع بيشتري دارد.

آيا در طول رژيم كاهش وزن مي توانيم از بال، كتف و ران مرغ با پوست نيز استفاده كنيم؟ بله از اين موارد نيز مي توان استفاده كرد. با اين حال اگر مرغ در برنامه غذايي تان نقش زيادي ايفا مي كند، بهتر است بيشترين ميزان مصرف خواص سينه مرغ از قسمت هاي كم چرب تر آن باشد.

 

ويتامين ها و مواد معدني مرغ

مرغ مي تواند به جز انرژي و پروتئين، مواد غذايي بيشتري نيز به بدنتان برساند.مرغ منبع سلنيوم، ويتامين هاي گروه B، آهن و منيزيم است.

سلنيوم ماده معدني كم يابي است كه مانند آنتي اكسيدان عمل مي كند، خواص سينه مرغ به شكل گرفتن DNA جديد كمك مي كند و در هورمون تيروئيد نيز نقش دارد.

85 گرم مرغ كباب شده مي تواند حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به سلنيوم را تامين كند.

 

يك وعده گوشت خواص سينه مرغ نيز حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين B6 را تامين مي كند.

ويتامين B6 به ساخت سلول هاي جديد خوني، سوخت و ساز پروتئين و ساخت انتقال دهنده هاي عصبي در مغز كمك مي كند. دريافت مقدار كافي از ويتامين هاي گروه B مي تواند براي كاهش خطر بيماري هاي قلبي و عروقي مفيد باشد، چون ويتامين هاي B هموسيستئين خون را پايين مي آورند.

 

ميزان بالاي هموسيستئين در خون مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را افزايش دهد. يك وعده گوشت خواص سينه مرغ ، مي تواند كمتر از 10 درصد نياز روزانه بدن به منيزيم و آهن را تامين كند. گوشت قرمز ميزان آهن بيشتري در خود دارد. خوردن گوشت هاي تيره تر مرغ باعث مي شود آهن بيشتري دريافت كنيد.

مرغ يكي از بخش هاي خواص سينه مرغ  برنامه غذايي سالم است اما بايد در كنار آن انواع مختلفي از غذاهاي سالم را نيز بخوريد.

موضوع:
برچسب‌ها: سينه مرغ، رژيم لاغري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۱ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۸:۵۳

آيا به دنبال لاغري و كاهش وزن هستيد؟ كم كردن حتي چند گرم از وزن بدن‌تان هم مرتبط با آنچه مي‌خوريد و يا نمي‌خوريد است. پس براي اينكه هر چه سريع‌تر به وزن دلخواه‌تان برسيد به هيچ وجه مطلب امروز را از دست ندهيد. رژيم لاغري سينه مرغ اگر تصميم داريد لاغر و خوش‌اندام شويد، احتمالا ليست بلند بالايي از مواد غذايي كه بايد از رژيم غذايي‌تان حذف كنيد در دست داريد. اما آيا تا به حال به اين هم فكر كرده‌ايد كه به جاي حذف غذاها چه چيزي را بايد اضافه و جايگزين كنيد؟ تاثير هر ماده غذايي بر روي بدن ما متفاوت است. سينه مرغ بعضي‌ها مفيد و برخي مضر هستند و از آنجايي كه احتمالا خود شما هم تا حدودي آگاه هستيد كه چه مواد غذايي براي شما مفيد هستند به طور مثال ميوه‌ها و چه موادي مثل گوشت‌هاي چرب مضر هستند بهتر است با چند ماده خوراكي مفيد كه خيلي هم درباره مزاياي آن‌ها اطلاعات كافي نداريد آشنا شويد. در ادامه مطلب با خوراكي‌هايي كه باعث لاغري شما مي‌شوند آشنا خواهيد شد.

 

حُمُص

حُمُص (اين پيش‌غذا با نخود پخته، روغن زيتون، ارده، آبليمو و سير له شده درست مي‌شود) مانند يك هديه از دل خاورميانه است. بي‌نهايت خوشمزه و خوش‌طعم و سرشار از پروتئين است. مصرف پروتئين به معناي كم‌‌تر شدن حس گرسنگي و رژيم لاغري سينه مرغ احساس سيري طولاني مدت است. خوردن حُمُص باعث تنظيم و كنترل ميزان قند خون مي‌شود و بدين شكل از خوردن‌هاي گاه و بي‌گاه و بي‌مورد هم جلوگيري مي‌كند. تهيه حُمُص آسان و به دليل تركيبات گياهي آن مقرون به صرفه هم هست.

 

آب

معمولا افرادي كه تمايل دارند وزن كم كنند و لاغر شوند خيلي به تاثير نوشيدن آب در زمينه لاغري توجه نمي‌كنند. ولي آب به تنهايي مي‌تواند يك جايگزين سالم و عالي به جاي مصرف آب‌هاي گازدار (مملو از شكر) و رژيم لاغري سينه مرغ قهوه (ادرارآور) باشد. براي آب‌رساني خوب و كامل به بدن‌تان روزانه بيش از ۵ ليوان آب مصرف كنيد.

 

تخم‌مرغ

زماني كه موضوع كلسترول بد در سال ۱۹۸۰ ميلادي تبديل به خبر اول رسانه‌هاي جهان در حوزه سلامتي شد بسياري از مردم در مصرف تخم‌مرغ دچار شك و ترس شدند. اما نتايج رژيم لاغري سينه مرغ تحقيقات علمي در اين زمينه مشخص كرد، در واقع مزاياي استفاده از تخم‌مرغ بسيار بيشتر است تا معايب آن. براي مثال تخم‌مرغ هيچ تاثير منفي بر روي كلسترول خون شما نخواهد داشت و اين بدان معنا است كه مصرف تخم‌مرغ هيچ‌گونه ارتباطي با بيماري‌هاي قلبي هم ندارد. پس اگر شما به دنبال كاهش وزن و لاغري هستيد بهتر است زمان خريد، تخم‌مرغ جزء موارد اصلي ليست خريدتان باشد. چرا؟ سينه مرغ  به دليل اينكه تخم‌مرغ سرشار از چربي‌هاي مفيد و پروتئين است كه باعث احساس سيري طولاني مدت شما خواهد شد. اضافه كردن تخم‌مرغ به وعده صبحانه مي‌تواند يك ايده عالي براي كامل‌تر كردن اين وعده غذايي مهم باشد.

 

سبزيجات برگ سبز تيره

فكر مي‌كنيد خوردن سبزيجات چطور مي‌تواند باعث ايجاد حس سيري در ما شود؟ بيشتر فكر كنيد! وقتي كوچك بوديم، مادرها هميشه سعي داشتند تا حد امكان ما را مجبور به خوردن سبزيجات پر از خاصيت مثل اسفناج، كلم و كلم‌پيچ و غيره كنند اما بيشتر ما تمايل به خوردن آن‌ها نداشتيم. اما حالا كه كمي بزرگ‌تر شده‌ايم و احتمالا عاقل‌تر! همه ما به خوبي از فوايد بسياررژيم لاغري سينه مرغ  اين دسته از سبزيجات آگاه هستيم. سبزيجات برگ سبز تيره فاقد كربوهيدرات و كالري اما سرشار از فيبر هستند. پس مي‌توانيد تا آنجايي كه دوست داريد از آن‌ها مصرف كنيد و نگران اضافه وزن و چاقي هم نباشيد. اين سبزيجات سرشار از مواد غذايي مغذي و آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيد براي بدن هستند.

 

بروكلي

دليل خاصي وجود دارد كه چرا اغلب ورزشكاران مقداري زيادي بروكلي مصرف مي‌كنند. رژيم لاغري سينه مرغ خوردن بروكلي باعث كاهش وزن مي‌شود. علاوه بر اين بروكلي سرشار از كلسيم و فيبر هم هست كه مي‌تواند حس سيري را در ما القا كند.

 

سينه مرغ و گوشت‌هاي كم‌چربي

در سال‌هاي اخير مصرف گوشت رژيم لاغري سينه مرغ بسيار بحث برانگيز و جنجالي بوده است. گوشت‌خواران به‌وسيله گياه‌خواران و ويگن‌ها (افرادي كه تنها ميوه و سبزي مصرف مي‌كنند و نه هيچ‌گونه فرآورده‌هاي حيواني) و متخصصين علم تغذيه و سلامت تحت فشار بوده‌اند. اين موضوع كه مصرف گوشت دليل ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن و چاقي مفرط است هميشه قابل توجه بوده و هست اما نكته مهم اين است كه در واقع مصرف گوشت‌هاي فرآوري شده خط قرمز سلامتي ما است و مصرف اين دسته از گوشت‌ها بسيار مضر است تا ساير گوشت‌هاي غيرفرآوري شده. استفاده از گوشت‌هاي كم‌چرب و سينه مرغ مي‌تواند انتخاب‌ مناسب‌تر و بهتري در زمينه سلامت و كاهش وزن باشد. آن‌ها سرشار از پروتئين هستند و زماني كه پاي كاهش وزن در ميان است بدون شك گوشت براي بسياري از افراد پادشاه خوراكي به حساب مي‌آيد. 

موضوع:
برچسب‌ها: سينه مرغ، رژيم لاغري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۵۸:۵۴

تب كودكان چيست؟
 
غده هيپوتالاموس كه در وسط پايه مغز واقع شده مثل يك ترموستات عمل مي كند. اين ارگان با درك صحيح ميزان دماي مناسب براي بدن پيامي را به سيستم هاي عصبي ارسال و آنها را براي رسيدن به دماي مطلوب آماده مي كند. دماي طبيعي بدن 37درجه سانتي گراد است البته در برخي افراد اندكي درجه حرارت بدن بالاتر يا پايين تر است. همچنين دماي بدن در طول شبانه روز متغير است؛ تب كودكان در صبح اندكي پايين تر و در عصر اندكي بالاتر مي رود. وقتي ويروسي وارد بدن و خون كودك شود موجب تغييراتي در خون و گلبول هاي سفيد و درجه حرارت بالا براي دفاع مي شود. هيپوتالاموس با درك اين موضوع به سيستم عصبي دستور مي دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دماي بدن ممكن است از 38 تا 40 درجه برسد.
 
با تب عفوني چه كنيم؟
 
گاهي اوقات در كودكان كمتر از 4 سال به علت عفونت هاي گوش و در كودكان بالاي 4 سال به علت سينوبرونشيت علائم باليني تب و سرفه طول مي كشد. بيشتر محققان و پزشكان معتقدند تب براي كودكان مشكل جدي تلقي نمي شود و تا زماني كه كودك تب دارد و بي قرار است احتياج به داروي مسكن تب بر ندارد. ثابت شده تب يك عامل دفاعي بدن بوده و دوره بيماري را كوتاه تر مي كند و پايين آوردن تب كودكان دوره بهبود بيماري را در كودكان به شدت كند مي كند. بدن براي افزايش درجه حرارت خون مجبور است 01درصد به سوخت و ساز خون بيفزايد و افزايش متابوليسم بدن باعث دفع بسياري از سموم نهفته در بافت ها مي شود. در اين صورت توصيه مي شود در مورد تب بيماري هاي عفوني و تب واكسيناسيون استامينوفن تجويز نشود كه دفاع بدن در مقابل ميكروب ها نيز كمتر شود.
 
استامينوفن عمدتا به وسيله كبد متابوليزه مي شود. علائم مسموميت خفيف باليني مانند تهوع، رنگ پريدگي و خستگي بروز مي كند كه به وسيله دفع استامينوفن غيرسمي از راه ادرار علائم بهبود مي يابد. استامينوفن براي رفعتب  كودكان زير يك سال بر حسب وزن 51-01 قطره 6-4 ساعت و در كودكان بزرگ تر از 2 سال 5 ميلي ليتر معادل يك قاشق مرباخوري 6-4 ساعت يك بار براي زماني كه تب كودكان بالاتر از 5/83 دارد در دوران تب و سرماخوردگي تجويز مي شود. شربت ايبوپروفن داروي مناسب مسكن و تب بر براي كودكاني است كه تب و درد عفونت گوش دارند و بر حسب وزن هر 8-6 ساعت يك قاشق مرباخوري در موارد تب بالا يا همراه استامينوفن در موارد ضروري تجويز مي شود. اگر تب 03 تا 54 دقيقه بعد از مصرف دارو ادامه يافت براي اطمينان از كافي بودن دارو، دوز دارو و پيمانه اي را كه با آن دارو را به كودك داده ايد، كنترل كنيد. در صورتي كه ميزان داروي داده شده كافي باشد ممكن است بدن كودك به دارو جواب نداده باشد. اگر استامينوفن ظرف يك ساعت تب كودكان را پايين نياورد، براي استفاده از داروي ديگر با پزشك مشورت كنيد.
استفاده از درجه هاي اندازه گيري تب كودكان وسيله مناسبي براي اندازه گيري دماي بدن است. براي بچه ها به هيچ وجه دماسنج را در دهان يا مقعد قرار ندهيد چراكه خطرناك است و ممكن است شكسته شود. درجه را زيربغل كودك قرار دهيد و هر دمايي را كه مشاهده كرديد، يك درجه به آن اضافه كنيد، يعني اگر درجه تب كودك شما را 38 نشان داده، در حقيقت او 39 درجه تب دارد. پاشويه يكي از روش هاي سنتي براي كاهش تب است كه هنوز هم به خانواده ها توصيه مي شود. والدين مي توانند دستمالي را با آب شير خيس كنند و روي سر و بدن بچه قرار دهند. حمام كردن روش مناسبي براي كاهش تب كودكان نيست چراكه بچه بيمار است و توان بالايي ندارد و حفظ و كنترل او در اين حالت كار سختي است و ممكن است زمين بخورد.
محققان به اين نتيجه رسيده اند بدن انسان از تب به عنوان يك سپر دفاعي استفاده مي كند و افزايش درجه حرارت برخي ميكروب ها و ويروس ها را از بين مي برد و تب كودكان يكي از نشانه هاي خوب باليني براي آگاهي والدين و پزشك از وجود بيماري هاي عفوني است و بدون وجود تب پيش بيني عفونت در بدن بسيار سخت و پيچيده خواهد بود. گاهي اوقات به دنبال تب كودكان ، لرز ايجاد مي شود و با وجود تب و پوشاندن كودك با پتو، او احساس سرما و لرز مي كند.
در برخي موارد در صورت بروز تب بايد هرچه سريع تر به پزشك مراجعه كنيد. مهم ترين موارد عبارت است از:تب بالاي 38 درجه در كودكان زير 3 ماه، تب بالاي 2/38 در كودكان 3 تا 6 ماه، تب بالاي 8/38 در كودكان بالاي 6 ماه. اگر تب با علائمي مانند تهوع و استفراغ، خشكي دهان، بي قراري شديد، رنگ پريدگي، سردرد شديد، تورم مفاصل، سفتي گردن، درد شديد شكم، برجسته شدن قسمت هاي نرم سر، كاهش سطح هوشياري و مشكلات تنفسي همراه باشد بايد هرچه زودتر به پزشك مراجعه كرد.
 
تب و آسيب مغز چه ارتباطي با هم دارند؟
 
واقعيت اين است كه تب آسيبي به مغز وارد نمي كند. در فردي با عملكرد طبيعي مغز تب يك واكنش طبيعي به عفونت است. همان طور كه گفته شد هر مغز طبيعي يك ترموستات داخلي براي پيشگيري از بالا رفتن دماي بدن و آسيب به مغز دارد. آسيب مغز تنها زماني اتفاق مي افتد كه تب كودكان بيش از حد و شوك گرمايي ايجاد شود. تب بيش از حد زماني بروز مي كند كه مغز توان تنظيم حرارت بدن را نداشته باشد يا فرد نتواند خود را خنك كند. اما تب در اثر بيماري يك فرايند طبيعي است و به هيچ كدام از ارگان هاي بدن آسيب نمي زند.
به ياد داشته باشيد كه به دليل سيستم بدني كودك كه به طبع ضعيف تر از افراد بالغ است براي درمان هر نوع مشكل حتي تب كودكان و سرما خوردگي بهترين راه را براي درمان استفاده كنيم.

موضوع:
برچسب‌ها: تب كودكان، تب كودك، تب نوزاد، تب،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ]