تور کربلا
مبلمان اداری کلاسیک
فروش جوجه بوقلمون
فروش جوجه بوقلمون
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۷ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۰:۰۱

ويتامين D ، نوعي ويتامين محلول در چربي است كه به‌طور طبيعي در تعداد بسيار كمي از مواد غذايي يافت مي‌شود، ولي در قالب مكمل‌هاي غذايي در دسترس قرار دارد. البته بعضي از كارخانه‌ها نيز اين ويتامين را به محصولات‌شان اضافه مي‌كنند. خود بدن نيز وقتي مي‌تواند مقدار كمي ويتامين D توليد (سنتز) كند كه اشعه ماوراي بنفش خورشيد با پوست تماس پيدا كند. بنابراين، ويتامين دي از سه منبع به دست مي‌آيد: نور خورشيد، مواد غذايي و مكمل‌ها. از آنجايي كه كمبود ويتامين D، يكي از مشكلات شايع در بين ما ايراني‌ها است، بنابراين در ادامه مطلب با ريز و درشت اين ويتامين، نحوه مصرف و بايدها و نبايدهاي آن آشنا مي‌شويم.
 
ويتامين D در بدن چكار مي‌كند؟
ويتامين D دريافت‌شده از نظر بيولوژيكي بي‌اثر است و از طريق دو «هيدروكسيلاسيون» در بدن فعال‌سازي مي‌شود. اولين مرحله در كبد انجام مي‌گيرد كه ويتامين D را به «۲۵-هيدروكسي‌ويتامين D» {۲۵(OH)D} يا «كلسي‌ديول» تبديل مي‌كند. مرحله دوم در كليه اتفاق مي‌افتد و در قالب «۱.۲۵-دي‌هيدروكسي‌ويتامين D» {۱.۲۵(OH)۲D} يا «كلسي‌تريول» فعال مي‌شود.
ويتامين D باعث جذب كلسيم در روده مي‌شود، غلظت سرم كلسيم و فسفر را در راستاي كاني‌سازي (mineralization) طبيعي در بافت استخوان حفظ مي‌كند و از تتاني (تشنج) هايپوكلسميك (كمبود كلسيم) جلوگيري مي‌كند. اين ويتامين براي رشد استخواني و نوسازي استخوان‌ها نيز لازم است. استخوان‌ها بدون ويتامين D كافي مي‌توانند ضعيف، شكننده يا بدشكل شوند.
غلظت سرمي ۲۵(OH)D، يكي از بهترين شاخص‌ها براي تعيين وضعيت ويتامين D است. اين شاخص، وضعيت ويتامين D توليدشده زير پوست و دريافت‌شده از مواد غذايي و مكمل‌ها را نشان مي‌دهد.
 
شاخص‌هاي آزمايشگاهي تشخيص كمبود ويتامين D
اگر سطح شاخص ويتامين D در بدن، كمتر از ۳۰ نانومل بر ليتر (nmol/L) يا كمتر از ۱۲ نانوگرم بر ميلي‌ليتر (ng/mL) باشد، نشان‌دهنده كمبود ويتامين D است و منجر به نرمي استخوان در نوزادان و كودكان، و نرم‌استخواني يا استئومالاسي در بزرگسالان مي‌شود.
قرار گرفتن اين شاخص در فاصله ۳۰ تا كمتر از ۵۰ نانومل بر ليتر يا ۱۲ تا كمتر از ۲۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر، نشان‌دهنده اين است كه سطح ويتامين D به‌طور كلي براي سلامت استخوان و سلامت عمومي در افراد سالم، ناكافي است.
برابر بودن سطح ويتامين D با ۵۰ نانومل بر ليتر يا بالاتر از آن و ۲۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر و بالاتر از آن، به ما نشان مي‌دهد كه سطح اين ويتامين به‌طور كلي براي سلامت استخوان و سلامت عمومي در افراد سالم، كافي است.
اگر اين ميزان بيشتر از ۱۲۵ نانومل بر ليتر يا ۵۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر باشد، بيشتر از سطح عادي است و مي‌تواند با عوارض جانبي همراه شود.
 
مقدار مجاز مصرف روزانه ويتامين دي
مقدار مجاز توصيه‌شده روزانه (RDA) براي ويتامين D، با دو واحد IUs (واحد بين‌المللي) يا mcg (ميكروگرم) تعيين مي‌شود. اين ميزان براي حفظ سلامت استخواني و متابوليسم طبيعي كلسيم در افراد سالم كافي است.
۰-۱۲ ماهگي:            مذكر: ۴۰۰ IU           مونث: ۴۰۰ IU
۱-۱۳ سالگي:            مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU
۱۴-۱۸ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU (باردار: ۶۰۰ IU؛ شيرده: ۶۰۰ IU).
۱۹-۵۰ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU (باردار: ۶۰۰ IU؛ شيرده: ۶۰۰ IU).
۵۱-۷۰ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU
بعد از ۷۰ سالگي:                 مذكر: ۸۰۰ IU           مونث: ۸۰۰ IU
۴۰۰ IU معادل است با ۱۰ mcg. ۶۰۰ IU معادل با ۱۵ mcg. ۸۰۰ IU معادل با ۲۰ mcg.
 
فوايد مصرف ويتامين D
ويتامين D داراي كاركردهاي مختلفي در بدن است. شايد بتوان حياتي‌ترين كاركردهاي اين ويتامين را اين‌طور بيان كرد: تنظيم جذب كلسيم و فسفر، و كمك به عملكرد طبيعي سيستم ايمني بدن. دريافت ويتامين D به‌اندازه كافي، براي رشد طبيعي و تكامل استخوان‌ها و دندان‌ها لازم است و مقاومت بدن در مقابل برخي از بيماري‌ها را تقويت مي‌كند.
استعمال ويتامين دي يا «كلسي‌پوترين» (نوعي تركيب مصنوعي از ويتامين D) روي پوست، بيماري پسوريازيس را در بعضي افراد درمان مي‌كند. استفاده از اين ويتامين در كنار كرم‌هاي حاوي كورتيكواستروئيدها، اثربخشي آن‌ها را در درمان پسوريازيس افزايش مي‌دهد.
ويتامين D براي جلوگيري از ابتلا به نرمي استخوان و درمان آن موثر است. افراد مبتلا به نارسايي كليه بايد از نوع خاصي از ويتامين D به‌نام «كلسيتريول» استفاده كنند.
يكي از بيماري‌هايي كه سطح فسفات را در خون پايين مي‌آورد، سندرم فانكوني است. استفاده از ويتامين D خوراكي در درمان اين بيماري موثر است.
در برخي موارد، سطح كلسيم در خون به‌علت پايين بودن سطح هورمون پاراتيروئيد، كاهش مي‌يابد. مصرف ويتامين D خوراكي، سطح كلسيم را در خون اين افراد افزايش مي‌دهد.
مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف ويتامين D۳، ويتامين دي خطر پوسيدگي دندان‌ها را ۴۹ درصد كاهش مي‌دهد و مصرف ويتامين D۲ نيز اين خطر را ۳۶ درصد در نوزادان، كودكان و بزرگسالان پايين مي‌آورد.
 
دلايل كمبود ويتامين D در بدن
عوامل متعددي در ابتلا به كمبود ويتامين دي نقش دارند؛ عواملي مانند:
آلودگي هوا
زندگي كردن در شهرهاي بزرگي كه ويتامين دي ساختمان‌هاي بلندش جلوي نور خورشيد را مي‌گيرند.
بيرون نيامدن از خانه به‌اندازه كافي.
داشتن پوست تيره كه مانع از جذب اشعه‌هاي خورشيد مي‌شود.
شير دادن به نوزاد براي مدت‌زمان طولاني.
چاق بودن كه معمولا نياز بدن به اين ويتامين را افزايش مي‌دهد.
برخي افراد بدون توانايي پردازش ويتامين D متولد مي‌شوند، و بعضي‌ها مبتلا به مشكلات و بيماري‌هايي هستند كه از هضم مناسب ويتامين D جلوگيري مي‌كند.
 
علايم كمبود ويتامين D در بدن
كمبود ويتامين D هميشه با علائم همراه نيست، مگر اين‌كه سطح آن در بدن خيلي پايين بيايد. همين نكته مي‌تواند تشخيص بيماري را خيلي سخت كند. با اين‌حال، علائم كمبود ويتامين D مي‌توانند شامل اين موارد باشند:
مشكل داشتن در تفكر و تمركز؛ درد استخوان؛ شكستگي مكرر استخوان‌ها (براي آشنايي با كمك‌هاي اوليه شكستگي استخوان، كليك كنيد)؛ ضعف عضلاني؛ نرمي استخواني كه مي‌تواند به بدشكلي منجر شود و خستگي بي‌دليل.
 
عوارض جانبي مصرف بيش از حد ويتامين D
استفاده از ويتامين دي ، در قالب مصرف خوراكي يا تزريق به عضله در مقادير توصيه‌شده، معمولا بي‌خطر و ايمن است. بيشتر افراد بعد از مصرف اين ويتامين با عوارض جانبي مواجه نمي‌شوند، مگر اين‌كه در استفاده از آن زياده‌روي كرده باشند. بعضي از اين عوارض بدين ترتيب هستند: ضعف، خستگي، خواب‌آلودگي، سردرد، بي‌اشتهايي، خشكي دهان، طعم فلز در دهان، حالت تهوع، استفراغ و... .
مصرف ويتامين D براي دوره‌هاي طولاني و در دوزهاي بيشتر از ۴ هزار واحد روزانه، احتمالا غيرايمن است و مي‌تواند سطح كلسيم را در خون به بيش از حد مجاز برساند. با اين‌حال، افرادي كه مبتلا به كمبود اين ويتامين هستند، معمولا زير نظر پزشك از دوز بيشتري در دوره‌هاي كوتاه‌مدت استفاده مي‌كنند.
اگر ميزان ويتامين D مصرفي در طول دوران بارداري يا شيردهي كمتر از ۴ هزار واحد روزانه باشد، احتمالا خطري ويتامين دي براي مصرف‌كننده ندارد. اين ميزان اصلا نبايد بيشتر شود، چون در اين صورت براي زنان باردار و شيرده مشكل ايجاد مي‌كند و حتي مي‌تواند آسيب جدي به نوزاد وارد كند.
ويتامين D مي‌تواند سطح كلسيم را افزايش دهد و خطر سخت شريان‌ها را در افراد مبتلا به بيماري‌هاي كليوي شديد بالاتر ببرد. بنابراين، اين بيماران بايد درباره منع مصرف ويتامين D با پزشك خودشان مشورت كنند.
 
منابع غذايي حاوي ويتامين D
تعداد بسياري كمي از مواد غذايي حاوي ويتامين دي هستند. ماهي‌هاي چرب (مثل ماهي سالمون، تن و خال‌مخالي) و روغن كبد ماهي در گروه بهترين منابع غذايي از اين ويتامين قرار مي‌گيرند. مقدار كمي هم از ويتامين D در جگر گاو و تخم‌مرغ يافت مي‌شود. در جدول زير، مقدار دقيق ويتامين D موجود در مواد غذايي آمده است:
روغن كبد ماهي كاد (يك قاشق غذاخوري): ۱۳۶۰ واحد بين‌المللي (IU) در هر وعده مصرفي.
اره‌ماهي پخته‌شده (۸۵ گرم): ۵۶۶ IU در هر وعده مصرفي.
ماهي سالمون پخته‌شده (۸۵ گرم): ۴۴۷ IU در هر وعده مصرفي.
ماهي تُن (۸۵ گرم): ۱۵۴ IU در هر وعده مصرفي.
جگر گاو (۸۶ گرم): ۴۲ IU در هر وعده مصرفي.
تخم‌مرغ بزرگ: ۴۱ IU در هر وعده مصرفي.
 
انواع مكمل‌هاي ويتامين D
براي درمان كمبود ويتامين D، دو راه اصلي وجود دارد: استفاده از مكمل خوراكي يا تزريق عضلاني ويتامين D۳. يكي از سوالاتي كه همواره ذهن بسياري از افراد را به مشغول مي‌كند، اين است كه كدام يك از اين روش‌ها ايمن‌تر و موثرتر هستند؟
گروهي از محققان ايراني در سال ۲۰۱۳ ميلادي با انجام بررسي‌هاي دقيق درباره اين دو روش درماني، به نتايج قابل اطميناني دست پيدا كردند. يافته‌هاي آنان نشان داد كه هر دو رژيم درماني، سطح ويتامين دي را در خون تا حد زيادي افزايش مي‌دهند. اين محققان براساس يافته‌هاي‌شان نتيجه گرفتند كه هر دو روش از نظر سه ويژگي ايمني، اثربخشي و عملي بودن، با هم يكسان هستند. محققان كانادايي هم اعلام كرده‌اند كه فرقي نمي‌كند كه ما از كدام گروه (تزريقي يا خوراكي) مكمل‌هاي ويتامين D استفاده كنيم، فقط بايد حواسمان باشد كه اين مكمل‌ها را حتما زير نظر پزشك مصرف كنيم تا دچار عوارض جانبي ناشي از زياده‌روي در دريافت آنها نشويم. اين محققان، تجويز قرص‌هاي خوراكي هزار تا ۵۰ هزار واحدي يا تجويز آمپول‌هاي تزريقي را تنها بسته به شرايط بيمار مي‌دانند و معتقدند كاري كه مصرف ماهيانه يك قرص ۵۰ هزار واحدي ويتامين D مي‌كند، درست مانند همان كاري است كه مصرف روزانه قرص‌هاي هزار واحدي يا آمپول‌هاي تزريقي دوره‌اي آنها مي‌كنند.
خبر خوب براي والدين هم اينكه به تازگي، انواع قرص‌هاي جوشان حاوي ويتامين D و كلسيم براي بچه‌ها يا افرادي كه نمي‌توانند به راحتي با قرص و آمپول ارتباط برقرار كنند، به بازار آمده تا آنها هم بتوانند كمبودهاي خود در اين زمينه را با راه‌هاي ساده‌تري حل كنند.
 
چطور مكمل ويتامين دي را مصرف كنيم؟
خيلي از افراد مي‌خواهند بدانند كه مكمل‌هاي ويتامين دي را چطور مصرف كنند و سوالات مختلفي در اين زمينه دارند: آيا بايد مكمل را همراه با مواد غذايي خورد؟ با توجه به اين‌كه ويتامين D نوعي ويتامين محلول در چربي است، آيا بايد همراه با چربي خورده شود؟ آيا بايد مكمل را همراه با وعده غذايي بخوريم؟ آيا مكمل ويتامين D با معده خالي هم جذب مي‌شود؟
پاسخ كلي به چنين سوالاتي، اين است كه اصلا اهميتي ندارد چطور مكمل ويتامين D را مصرف كنيد. تحقيقات علمي، نتايج متناقضي را در اين زمينه نشان مي‌دهند و نبايد فقط به يكي از آن‌ها توجه كرد. بنابراين، مهم‌ترين نكته اين است كه ويتامين D مورد نياز بدن را هر روز به آن برسانيد.

موضوع:
برچسب‌ها: ويتامين دي، ويتامين D،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۸:۱۴

شروع آپانديس (التهاب و عفونت آپانديس) علائم كمي دارد. درد در وسط شكم است و گاهي كم و زياد مي‌شود. در اين مرحله بيمار بي‌اشتهاست، ولي مي‌تواند كارهايش را انجام دهد.

پس از چند ساعت درد شديدترشده و به تدريج بيشترين شدت درد در قسمت پاييني و راست شكم احساس خواهد شد. در اين مرحله تهوع ايجاد مي‌شود، ولي استفراغ چنداني وجود ندارد.

 

گرچه آپانديسيت در همه سنين شايع است، ولي در نوجواني بيشترين شيوع را دارد و از هر هزار نوجوان، دو نفر را در سال مبتلا مي‌كند.

علت اين بيماري، بسته‌شدن لوله باريك داخل زائده آپانديس است كه مي‌تواند به التهاب و تورم اين زائده منتهي‌شده و موجب عفونت شود.

 

برخي افراد تصور مي‌كنند كه آنتي بيوتيك ها مي‌توانند التهاب آپانديس را درمان كنند. اما در واقع آپانديس فقط با جراحي درمان مي‌شود و آنتي بيوتيك ها نيز در بهبودي فرد بيمار، پس از جراحي موثرند.

تنها راه درمان آپانديسيت، عمل جراحي و درآوردن فوري آپانديس است. جراحي سريع خطر پاره شدن آپانديس را كاهش مي‌دهد

 

نكته مهم در مورد آپانديس اين است كه بايد از بيماري‌هاي مشابه افتراق داده شود. بر خلاف تصوراتي كه به تازگي ايجاد شده، معاينه و سير بيماري مهم‌ترين راه اين‌ افتراق است و سونوگرافي گرچه كمك‌كننده است، ولي اگر بخواهيم جاي معاينه و مصاحبه پزشك و بيمار را بگيرد بسيار گمراه‌كننده خواهد بود. با چند مثال اين موضوع روشن‌تر خواهد شد:

 

1‌-بيماري كه درد در قسمت پاييني و راست شكم دارد، ولي چند روز متوالي اين درد را داشته است به احتمال زياد مبتلا به آپانديسيت نيست، زيرا آپانديس در مدت كوتاهي ـ حداكثر 48 ساعت ـ به طول انجاميده و اگر جراحي نشود سير بدي پيدا مي‌كند. چنين دردهايي مي‌تواند نتيجه عفونت‌هاي لگني در خانم‌ها باشد يا در اثر بيماري‌هاي التهابي روده مثل كرون ايجاد شده باشد.

2- تب ملايمي در سير بيماري ايجاد مي‌شود، ولي تب شديد كه بيشتر از 5/38 درجه باشد مي‌تواند نشانه يك‌بيماري عفوني مثل آبسه‌هاي شكمي باشد.

3- پرسيدن زمان شروع آخرين عادت ماهيانه در زنان بسيار مهم است. حاملگي خارج رحمي گاهي علائمي دقيقا شبيه آپانديس خواهد داشت و تاخير عادت ماهيانه مي‌تواند آن را مشخص كند.

4- در دختران جوان، اواسط دوره عادت ماهيانه يعني حدود دو هفته بعد از تاريخ آخرين عادت، ممكن است در محل تخمدان راست يعني دقيقا جاي آپانديس، دردي مشابه آپانديسيت ايجاد شود. اين درد ساعاتي بعد برطرف ‌شده، ولي ماه بعد تكرار مي‌شود و اين نكته مهمي در افتراق خواهد بود.

5- علاوه بر معاينه و شرح حال، آزمايش خون و ادرار هم به تشخيص كمك مي‌كند. آپانديس آزمايش ادرار باعث مي‌شود بيماري‌ هايي مثل سنگ كليه و عفونت‌هاي ادراري كه مي‌تواند علائم آپانديسيت را تقليد كند، تشخيص داده شود.

 

سنگ كليه باعث مي‌شود خون در ادرار ظاهر شود و عفونت ادراري هم باعث ظهور گلبول‌هاي سفيد و باكتري فراوان در ادرار مي‌شود.

 

علل عفونت آپانديس

علل انسداد مجراي آپانديس ممكن است اين موارد باشند:

* به وسيله مواد مدفوعي، انگل ها و يا رشد بيش از حد سلول هاي دهانه آپانديس

* بزرگ شدن بافت لنفاوي ديواره آپانديس در اثر عفونت در دستگاه گوارش يا در نقاط ديگر بدن

* بيماري هاي التهابي روده مانند كرون و كوليت اولسروز (كوليت زخمي)

* وارد شدن آسيب و ضربه به شكم

 

خطرات عفونت آپانديس

 

آپانديس متورمي كه پر از مايع و چرك است، ممكن است خونرساني را متوقف كند. با توقف خونرساني ديواره‌ي آپانديس ضعيف مي‌شود و برخي اوقات پاره مي‌شود.

با پاره شدن آپانديس، چرك در شكم منتشر مي‌شود و ممكن است حفره‌ي شكم را عفوني كند و يا آبسه‌ي شكمي ايجاد كند

در برخي بيماران مانند بچه‌ها، سير ايجاد آن سريع است و از زمان ايجاد درد و سوراخ شدن آپانديسيت چند ساعت بيشتر طول نمي‌كشد.

 

تشخيص بيماري در افراد مسن و زنان باردار نيز مشكل تر است.

تشخيص آپانديس بيشتر باليني است و در صورتي كه علايم واضح باشند ممكن است پزشك تصميم به جراحي فوري بگيرد، زيرا در صورت تاخير، خطر پارگي آپانديس افزايش مي‌يابد.

در صورت نياز پزشك براي تشخيص از آزمايش خون و شمارش گلبول هاي سفيد، عكس راديوگرافي، سونوگرافي و حتي لاپاروسكوپي استفاده مي‌كند. 

موضوع:
برچسب‌ها: آپانديس،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۷:۴۱

شايد بدانيد كه آپانديسيت (يا به انگليسي Appendicitis)، به التهاب آپانديس ( كه در انتهاي روده بزرگ قرار دارد) گفته مي شود. اين مسئله يكي از شايع‌ترين مشكلات در ناحيه شكم است كه به حراجي اورژانسي نياز دارد. در اين مطلب مي خواهيم به بررسي علامت هاي اين مشكل مخصوصاً در زنان بپردازيم:

 

علائم رايج اين مشكل فقط در نيمي از افراد مبتلا به آپانديسيت بروز پيدا مي‌كند كه شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و درد است. در حالي كه آپانديسيت در ميان مردان كمي بيشتر نسبت به زنان اتفاق مي‌افتد، اما تشخيص آن مي تواند در ميان زنان سخت‌تر باشد.

 

آپانديسيت معمولا با تب خفيفي همراه است، اما برخي افراد اصلا در اين حالت تب نمي كنند. يكي از مطالعات منتشرشده در Academic Emergency Medicine نشان مي‌دهد كه وقتي حرارت بدن از ۳۷.۲ درجه سانتي گراد بيشتر شود، مي تواند نشان‌دهنده اين باشد كه فرد به آپانديسيت مبتلا است. البته اگر حرارت بدن هم كمتر از اين ميزان باشد، باز هم احتمال ابتلا به آپانديسيت وجود دارد. از طرف ديگر، برخي افراد مبتلا به آپانديسيت با تب‌هاي شديدتري مواجه مي شوند كه احتمال آن خصوصا در صورت پاره شدن آپانديس بيشتر است.

 

از دست دادن اشتها نيز يكي از نشانه هاي بسيار رايج آپانديسيت است. وقتي كه روند انسداد و التهاب آپانديس بدتر مي شود، فرد احتمالا بابي اشتهايي و حالت تهوع مواجه مي گردد. احتمال استفراغ هم وجود دارد، اما معمولا در گروه علائم اصلي قرار نمي گيرد. البته اين احتمال هم وجود دارد كه آپانديسيت با يبوست و اسهال همراه شود. 

موضوع:
برچسب‌ها: آپانديس،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۵ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۷:۴۷

صدمه به عصب چشم ناشي از نرسيدن خون كافي،و گاهي اوقات بعلت  “سكته مغزي” عصب بينايي دچار آسيب مي شود. نوروپاتي ايسكميك نوري از عصب بينايي  اغلب در افراد بالاي 55 سال رخ مي دهد و باعث مي شود در عصب بينايي اختلالاتي بوجود بيايد

 

عصب بينايي (به انگليسي: Optic nerve)‏ دومين  اعصاب مغزي است. از ديدگاه بافت شناسي، لايه هشتم شبكيه معادل لايه سلول‌هاي گانگليون است. لايه سلول‌هاي گانگليوني، حاوي جسم سلولي  گانگليوني است.آكسون اين سلول‌ها كه در لايه نهم شبكيه قرار دارند، عصب بينايي يا عصب اپتيك را مي‌سارند.

 

مسير بينايي

سلول‌هاي استوانه و مخروط شبكيه از راه عصب‌هاي دوقطبي به سلول‌هاي گانگليوني رسيده و پس از آن عصب بينايي شكل گرفته، وارد فضاي كرانيكال شده و در تماس با سلا تورسيكا به طرف نواحي فوقاني مغز و يا قسمت‌هاي پايين تر مغز است. يك عصب بينايي حاوي حدود يك ميليون آكسون است. فيبرهاي نيمه بيني از هر دو شبكيه، در ناحيه كياسماي بينايي(Optic chiasma) تقاطع مي‌كنند و به طرف مقابل مي‌روند و به فيبرهاي نيمه گيجگاهي(تمپورال) همان طرف مي‌پيوندند و بدين ترتيب، راه بينايي(Optic tract) را در هر طرف ايجاد مي‌كنند. نسبت رشته‌هاي متقاطع به غيرمتقاطع، ۵۳ به ۴۷ بوده و تعداد سلول‌هاي گانگليوني نيمه بيني(نازال) شبكيه بيشتر است

 

اكثر فيبرهاي راه بينايي(حدود ۹۰%) جهت انتقال پيام‌ها به قشر بينايي، ابتدا وارد هسته زانويي خارجي تالاموس مي‌گردند. بقيه فيبرها به بخش‌هاي پايين تر مغز وارد مي‌شوند.

 

قشر بينايي

دو ناحيه قشري بينايي وجود دارد كه عبارتنداز:

قشر بينايي اوليه. اين قسمت معادل ناحيه ۱۷ برودمن است كه در لوب پس سري(Occipital lobe) مغز قرار دارد. قشر بينايي اوليه، قشر كالكارين نيز ناميده مي‌شود. توانايي دستگاه بينايي براي كشف و تشخيص سازمان فضايي منظره بينايي يعني كشف شكل اشياء، درخشندگي قسمت‌ها ي انفرادي آنها، سايه روشن و غيره بستگي به عمل قشر بينايي اوليه دارد برداشتن اين ناحيه باعث عصب چشم ازبين رفتن ديد خودآگاه در فرد مي‌شود.

قشر بينايي ارتباطي(ثانويه). اين قسمت مغز معادل نواحي ۱۸ و ۱۹ برودمن بوده كه در تشخيص اشياء و رنگ نقش دارند. انهدام نواحي ۱۸ و ۱۹ برودمن، به طورعموم درك شكل اشياء، اندازه اشياء و مفهوم آنها را مشكل مي‌سازد

 

يك فوق تخصص گلوكوم (آب سياه) با اشاره به نقص دانش بشري در پيشگيري از مرگ سلولهاي عصب بينايي در بيماري آب سياه گفت: در آب سياه بر اثر نخستين آسيب وارده به عصب بينايي، محيط سمي ‌شده و سم توليد شده مرگ سلولهاي بعدي را موجب مي‌شود.با بيان اينكه هنوز علم پزشكي نتوانسته راهي براي سالم نگهداشتن سلولهاي عصب بينايي در محيط سمي ايجاد كند از اين موضوع به عنوان يكي از پيچيدگي‌هاي دانش بشري ياد و اظهار كرد: در بيماري آب سياه بر اثر توليد سم، پديده مرگ خود به خودي سلولي رخ مي‌دهد (مشابه بيماري آلزايمر و پاركينسون).

همه چشم پزشكان توانايي و مهارت تشخيص بيماري آب سياه را از طريق اندازه‌گيري فشار مايع داخل چشم و معاينه ته چشم را دارند، در صورت لزوم و در مراحل بعدي استفاده از وسايل تخصصي تشخيصي و مشاوره با افراد ماهر (فوق تخصص) توصيه مي‌شود.

 

گلوكوم با بيان اينكه افرادي با سابقه وجود آب سياه در اعضاي خانواده بايد مراجعه زودتري براي ارزيابي‌هاي اوليه داشته باشند، افزود: افرادي با نزديك يا دوربيني شديد و حتي همراهي برخي از بيماريها نظير ديابت، شانس گرفتاري چشم به آب سياه را بيشتر مي‌كند.

 

استفاده از داروهايي نظير كورتون با افزايش فشار مايع داخل چشم همراه است، سابقه هرگونه ضربه و تروما به چشم چه غير قابل پيش بيني و چه بر اثر جراحي‌هاي برنامه ريزي شده، شانس ابتلا را افزايش مي‌دهد.

 

اگرچه سن از فاكتورهاي مهم ابتلا به آب سياه به شمار مي‌آيد اما احتمال ابتلا در هر سني حتي نوزادي وجود دارد. با اين حال، انجام معاينات دوره‌اي منظم براي شناخت زودهنگام بيماري پس از 40 سال توصيه مي‌شود.

اين بدان معناست كه آسيبي كه بر اثر افزايش فشار داخل چشم به رشته سلولهاي بينايي وارد مي‌شود، امكان بازسازي و تجديد زندگي دوباره را ندارد و اصطلاحا پديده‌اي به نام «مرگ سلولي» را به همراه دارد.

 

ضرورت شناخت زودهنگام آب سياه براي كاهش شدت آسيب‌هاي وارده گفت: در مراحل پيشرفته بيماري عصب چشم ،‌ درمان اثربخشي وجود ندارد.

وي از معايب اين بيماري را آغاز بي‌علامت و بدون نشانه آن برشمرد و افزود: از اين رو بيماري در محيطي خاموش پيشرفت مي‌كند. بنابراين بيماري آب سياه به دزد خاموش معروف است.

موضوع:
برچسب‌ها: عصب چشم، چشم،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۵ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۷:۰۰

التهاب عصب اپتيك و سرعصب در داخل چشم مي‌باشد كه شايع‌ترين علت آن ميلين زدايي عصب است. نوريت اپتيك يكي ازشايعترين بيماري هاي درگير كننده عصب چشم است كه اغلب به صورت حاد ظاهر مي‌شود. درواقع شكل ابتدايي بيماري MS مي باشد اما بسياري از نوريت اپتيكي ها هرگز به MS دچار نمي شوند.

 

اولين علامت اين بيماري كاهش ديد است كه اغلب به سرعت وطي چندساعت گاهي چندروز رخ مي دهد، اين كاهش ديد  گاه به حدي شديد است كه بيمارفقط توانايي درك نور را دارد ضمن اينكه بيماري، اغلب يك چشم را درگير مي كند.علائم اين بيماري به طور معمول شامل ، كاهش حدت بينايي ، كاهش حساسيت كانتراست ، اختلال ديد رنگ و اختلال ميدان بينايي است و ممكن است در حركات چشم درد داشته باشد.

 

علت درست التهاب عصب باصره معلوم نيست، اما اعتقاد بر اين است كه وقتي التهاب عصب باصره ايجاد مي‌شود كه دستگاه ايمني به اشتباه ماده‌ي پوشاننده (ميلين) عصب باصره را هدف گيرد و التهاب و صدمه‌ي ‌ميلين ايجاد گردد. به طورطبيعي، ميلين به سير سريع تكانه‌هاي الكتريكي در طول عصب باصره از چشم به مغز كمك مي‌كند. در مغز، تكانه‌هاي الكتريكي به اطلاعات ديداري تبديل مي‌شوند. التهاب عصب باصره اين جريان را دچار اختلال مي‌كند و بر بينايي تأثيرمي‌گذارد. هنوز معلوم نيست چه عللي سبب مي‌شود تا دستگاه ايمني، ميلين را هدف بگيرد.

 

نوريت اپتيك به طور معمول افراد جوان را مبتلا مي كند و در زنان شايع تر است. درگيري به صورت افت ديد تحت حاد بروز مي نمايد كه در اكثر افراد با درد اطراف چشم به ويژه هنگام حركت چشم همراه است. در دوسوم موارد عصب بينايي قبل از ورود به چشم درگير مي شود و نماي سر عصب بينايي در اين موارد طبيعي است. ديد مركزي اغلب مختل مي گردد و نقص نسبي آوران مردمك (RAPD)  (Relative afferent papillary defect ) و اختلال ديد رنگي وجود دارد، سر درد يكي ديگر از اين علائم است.

عوامل خطرساز التهاب عصب باصره ناشي از نابساماني‌هاي خود ايمني شامل است بر:

 

التهاب عصب چشم باصره ممكن است در هر سني بروز كند ولي در غالب موارد جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله را مبتلا مي‌كند. سن متوسط شروع اين بيماري حدود ۳۰ سالگي است.

 

احتمال دچار شدن خانم‌ها به التهاب عصب باصره، بيش از ۲ برابر آقايان است.

 

التهاب عصب باصره در سفيدپوستان شايع‌تر است.

موتاسيون‌هاي ژنتيك

بعضي موتاسيون‌هاي ژنتيك ممكن است سبب افزايش احتمال ايجاد التهاب عصب باصره يا اسكلروز مولتيپل شوند.

نوريت اپتيك ، ممكن است ناشي از علل گوناگون باشد :

بيماريهائي كه باعث از بين رفتن غلاف ميلين طبيعي عصب شده:

بيماري ام اس-بيماري نادر devicيا همان نوروميليت اپتيكا(NMO)- بي دليل .

عفونتها:

زونا-سيفليس-سل cryptococغير مجاز مي باشدis-cytomegalovirus

بيماريهايي كه روي عصب بينائي يا همان اپتيك ايجاد گره(granoloma) ميكنند:

ساركوئيدوز- بي دليل

 

مسائل دخالت ايمني بدن:

پس از سرخجه- بدنبال اوريون- بدنبال آبله- بدنبال انفلوآنزا- infectious mononucleosis –.

پس از واكسيناسيون acuye disseminated encephalomyelitis- بيماري ملتهب شدن تمام اعصاب  عصب چشم بدن كه گيلن باره نام داره- لوپوس- التهاب دور چشمي- بيماري هاي چشمي-بيماريهاي سينوس بيني مثل mucormyغير مجاز مي باشدis-.

بيماريهاي فشار داخل مغزي مثل.. مننژيت و انسفاليت.

 

آسيب عصب باصره. 

به دنبال رويداد التهاب عصب باصره، بسياري افراد دچار آسيب عصب باصره مي‌شوند ولي ممكن است هيچ نشانه‌اي در نتيجه‌ي اين آسيب وجود نداشته باشد.

كاهش تيزي ديد.

بسياري از افراد ظرف چند ماه قدرت ديد طبيعي يا نزديك به طبيعي را باز مي‌يابند ولي در بعضي ديگر، حتي پس از بهبود التهاب عصب باصره، حالت از بين رفتن ديد باقي مي‌ماند.

 

داروهاي استروئيدي مورد استفاده در درمان التهاب عصب باصره موجب وارد آمدن فشار بر دستگاه ايمني مي‌شود و سبب مي‌گردد تا بدن نسبت به عفونت حساس‌تر شود. استفاده‌ي درازمدت از استروئيد‌ها ممكن است به نازك شدن استخوان‌ها بيانجامد (پوكي استخوان).

 

التهاب عصب باصره معمولاً خود به ‌خود بهتر مي‌شود. در بعضي موارد،براي درمان التهاب عصب باصره از داروهاي استروئيدي استفاده مي‌شود زيرا مصرف اين داروها به كاهش التهاب عصب باصره كمك مي‌كند. عوارض جانبي ناشي از درمان با استروئيد‌ها عبارت است از كاهش وزن،  تغييرات خلق، ناراحتي معده و بي‌خوابي. درصورتي كه از استروئيدها استفاده شود، درمان ممكن‌است شامل موارد زير باشد:

استروئيدهاي داخل وريدي. 

ممكن ‌است چند روزي، درمان با تجويز داخل وريدي استروئيدها انجام گردد. درمان با استروئيد عصب چشم داخل وريدي ممكن ‌است سبب تسريع بهبودي ديد شود ولي به ‌نظر نمي‌رسد بر وسعت غايي و گستره‌ي كامل ديد از دست ‌رفته تاثير بگذارد.

استروئيدهاي خوراكي. 

بعد از درمان با استروئيد داخل وريدي، ممكن‌است پزشك يك استروئيد خوراكي به‌نام پردنيزون Prednisone به ‌    مدت حدود ۲ هفته تجويز نمايد.

موضوع:
برچسب‌ها: عصب چشم، چشم،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۴ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۱:۵۲

گروه خوني روشي براي تقسيم بندي خون ها بر پايه وجود يا نبود آنتي ژن هاي موروثي خاصي روي سطح گلبول هاي قرمز خون است و خون انسان ها بر اساس مهم ترين اين تقسيم بندي ها شامل چهار دسته AB ،B ،A و O است و بر اساس تقسيم بندي ديگر به گروه هاي مثبت و منفي تقسيم مي شود.

اصطلاح گروه خوني معمولا به آنتي ژن هاي سطح سلول هاي خوني و عموما گلبول هاي قرمز محدود مي شود.

 

گروه هاي خوني در آغاز قرن بيستم توسط «كارل لنداشتاينر» كشف شدند. در زمان حاضر حدود 270 آنتي ژن گروه خوني تاييد شده موجود است كه بيشتر آنها در يكي از 26 سيستم گروه خوني جاي مي گيرند.

آنتي ژن (گروه خوني) هاي گلبول قرمز به عنوان ابزاري مهم در پزشكي قانوني مورد استفاده قرار مي گيرند كه البته بايد اين موضوع را نيز خاطرنشان كرد كه نقش آنها با آزمايش HLA (آنتي ژن گلبول سفيد انساني) كاهش يافته و حتي اخيرا جاي خود را به اثر نگاري( DNA )داده است.

 

به هر حال براي ساليان متمادي اين گروه هاي خوني بوده اند كه بهترين ماركرهاي ژنتيكي به شمار آمده و نقش عمده اي را در نقشه برداري از ژنوم انساني ايفا كرده اند.

 

گروه هاي خوني ايرنيان 

سخنگوي سازمان انتقال خون ايران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا گفت: بر اساس تحقيقات انجام شده روي اهدا كنندگان خون در ايران به طور ميانگين 27 درصد مردم گروه خوني A مثبت و سه درصد،A منفي دارند.

بشير حاجي بيگي افزود: 22 درصد مردم در كشور داراي گروه خوني B مثبت و 2 درصد، B منفي هستند.

وي خاطر نشان كرد: هفت درصد مردم گروه خوني AB مثبت و يك درصد نيز AB منفي دارند و همچنين 34 درصد مردم هم گروه خوني O مثبت و چهار درصد، O منفي دارند.

 

گرو هاي خوني در بين استان ها 

حاجي بيگي گفت: بيشترين ميزان گروه خوني A مثبت در كشور، مربوط به استان هاي آذربايجان هاي شرقي و غربي، اردبيل و ايلام است. بيشترين ميزان گروه خوني A منفي نيز در كشور مربوط به استان هاي آذربايجان شرقي، اردبيل و زنجان است.

به گفته اين مسئول سازمان انتقال خون بيشترين ميزان گروه خوني B مثبت در كشور مربوط به استان هاي يزد، خراسان جنوبي و كرمان است.

وي ادامه داد: بيشترين ميزان گروه خوني B منفي در كشور مربوط به استان هاي يزد، خراسان جنوبي و خراسان رضوي است و بيشترين ميزان گروه خوني AB مثبت در كشور هم در استان هاي خراسان هاي جنوبي و رضوي، يزد و زنجان يافت مي شود.

سخنگوي سازمان انتقال خون همچنين به بيشترين ميزان گروه خوني AB منفي اشاره كرد و گفت: اين گروه خوني در كشور مربوط به استان هاي خراسان رضوي، اردبيل، يزد و سمنان است و همچنين بيشترين ميزان گروه خوني O مثبت در كشور نيز مربوط به استان هاي بوشهر، كهگيلويه و بويراحمد و هرمزگان و بيشترين ميزان گروه خوني O منفي در كشور مربوط به استان هاي ايلام ، خراسان جنوبي و يزد است.

 

حاجي بيگي اظهار كرد: توزيع گروه هاي خوني اصلي ABO , RH در مناطق مختلف جغرافيايي و با توجه به تفاوت هاي قومي و نژادي در كشورمان متفاوت است.

عامل RH نام آنتي ژني است كه در برخي از افراد روي گلبول هاي قرمز وجود دارد.

وي ادامه داد: بررسي فراوان گروه هاي خوني اصلي در مناطق مختلف جغرافيايي ايران در بين جمعيت اهداكنندگان خون نشان مي دهد بيش از 90درصد مردم كشور ما داراي گروه خوني مثبت و كمتر از 10 درصد مردم داراي گروه خوني منفي هستند.

اين مسئول سازمان انتقال خون اضافه كرد :دراين سازمان از خون هاي اهدايي مردم جهت تعيين گروه خوني (A,B,O,RHD) به روش سلولي ( سل تايپ ) و با استفاده از آنتي A و آنتي B و آنتي O و نيز روش تعيين گروه خون سرمي يا بك تايپ استفاده مي شود.

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني، سلامت،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۴ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۱:۲۱

بيشتر ما در مورد اين گروه خوني اصلا اطلاعي نداريم. گروه خوني بمبئي به اين نام رايج است، چون براي اولين بار در شهر بمبئي (Mumbai) كشف شده است. اين گروه معمولا با گروه خوني O اشتباه گرفته مي‌شود و بارها به دليل كمبود امكانات لازم در بانك خون، شناخته نشده است. گروه خوني بمبئي با گروه خوني O به دليل كمبود آنتي ژن H در گويچه‌هاي قرمز خون، متفاوت است. بمبئي مي‌تواند Rh مثبت يا Rh منفي باشد؛ و يكي از نادرترين گروه‌هاي خوني در هند و هم‌چنين جهان است.

يك نفر از هر ۱۷۶۰۰ نفر در هند و يا يك نفر از هر ۲۵ هزار نفر در جهان داراي اين گروه خوني است. هندي‌ها خيلي خوش شانس هستند زيرا فراواني اين گروه در آن ناحيه بيشتر از كل جهان است.

 

اعتقاد بر اين است كه اين گروه خوني ناشي از جهش ژني در بين جمعيت هندو است و به آرامي در سراسر جهان پخش شده است. شهري مانند بمبئي تنها ۳۵ الي ۴۰ اهداكنندۀ خون با اين گروه خوني دارد. در مجموع ۱۷۹ نفر در هند داراي گروه خوني بمبئي هستند.

 

گروه خوني بمبئي چيست؟

براي آشنايي بيشتر با گروه خوني بمبئي، ابتدا بايد جزئيات گروه خوني را درك كنيم.

 

هنگامي كه ما مي‌گوييم كسي گروه خوني A دارد به اين معني است كه آنتي ژن نوع A و آنتي‌بادي B در خون او وجود دارد. افراد با گروه خوني AB هر دو آنتي ژن A و B را در خون خود دارند و هيچ‌گونه آنتي بادي ندارند. افراد با گروه خوني O فقط آنتي بادي A و B را دارند و هيچ‌گونه آنتي‌ژني ندارند.

با اين حال، آن‌چه كه به طور كلي شناخته شده نيست اين است كه همه اين گروه‌ها داراي آنتي ژن H نيز هستند. تعداد كمي از افراد وجود دارند كه آنتي ژن H را نيز در خون خود ندارند. در عوض آنتي‌بادي H را دارند كه به هيچ عنوان خون ديگري نمي‌تواند به آن‌ها انتقال داده شود.

 

چرا افراد گروه بمبئي به طور كلي به عنوان گروه O شناخته مي‌شوند؟

در برگۀ نتيجۀ بيشتر مراكزي كه آزمايش خون انجام مي‌دهند، تنها وجود و عدم وجود آنتي‌ژن AB و Rh درخون آزمايش مي‌شود. از آن‌جايي كه گروه خوني بمبئي نه آنتي‌ژن A و نه آنتي ژن B را دارد، معمولا به عنوان گروه خوني O خوانده مي‌شود. بمبئي تنها زماني شناخته مي‌شود كه يك تست خاص براي آنتي ژن H انجام شود، و نتيجه بين گروه خوني O و بمبئي متفاوت باشد.

 

اگر به گروه خوني بمبئي نياز داشته باشيد چه بايد بكنيد؟

چه بايد كرد وقتي كه مي‌دانيم كه گروه خوني بمبئي براي يكي از آشنايانمان مورد نياز است؟ آيا بايد آن‌ها را رها كرده و فرد را به سرنوشت خود بسپاريم؟ يا مي‌توانيم كاري انجام دهيم؟

 

با دنبال كردن اين مراحل مي‌توان جست‌وجويي براي گروه خوني بمبئي ترتيب داد.

۱. براي تمام اعضاي خانواده و بستگان بيمار آزمايش خون انجام دهيد. اين احتمال وجود دارد كه يكي يا فاميل ديگري اين گروه را داشته باشد.

۲. درخواست‌هاي مورد نياز را در روزنامه‌هاي پيشنهادي قرار دهيد.

۳. براي گرفتن خون از شهرهاي ديگر حاضر باشيد.

۴. موثرترين راه بازديد از تمام بانك‌هاي خون منطقه و هم‌چنين شهرهاي بزرگ همسايه است. معمولا بانك‌هاي خون ليست زيادي از اهداكنندگان را دارند كه تا آن تاريخ در بانك، خون اهدا كرده‌اند. از اين ليست بزرگ، ۱ يا ۲ مورد ممكن است گروه خون بمبئي باشد.

۵. بررسي كنيد كه آيا واحدي در مركز گروه خوني بمبئني در دسترس است. هم‌چنين يك درخواست خون براي اين مركز ارسال كنيد. در برخي موارد يك داوطلب با شما تماس گرفته و به شما كمك ميكند. (روش بين‌المللي)

 

اگر گروه خوني بمبئي داريد چطور؟

تا حدودي ممكن است از چنين اضطراري جلوگيري شود. همۀ ما بايد گروه خون خودمان را بدانيم و در صورت دريافت نتيجۀ O، اطمينان حاصل كنيم كه اين گروه خون بمبي نيست. مي‌توان اين كار را با انجام گروه خوني خود در بيمارستان استاندارد يا بانك خون استاندارد انجام داد. فردي با اين گروه نادر بايد هميشه محتاط و هشيار باشد.

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني، سلامت،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۳ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۲۲:۳۳

اين گروه خوني كمي ديرتر از گروه خوني O تكامل يافته است، يعني زماني كه بشر به جاي شكار، كشاورزي مي كرد و تشكيل اجتماع داده بود. افراد اين گروه از بازماندگان زارعين دورانهاي پيشين مي باشند. اين گروه بعد از گروه خوني O بيشترين فراواني را در ميان جمعيت داراست. 

گروه خوني A با طبع سودا در طب سنتي مطابقت دارد و معادل عنصر خاك مي باشد. اين افراد منظم، حساس و زيرك هستند. 

 

افراد با گروه خوني A درونگرا، مسؤول، با دقت و حساس به جزئيات هستند. در عين حال كه بسيار حساس هستند، مي توانند حلال مشكلات خوبي هم باشند. 

اگر گروه خوني فردي A باشد، او فردي دقيق و منظم است. اين افراد عاشق هماهنگي و موقعيت هاي شفاف هستند و بيشتر از صاحبان هر گروه خوني ديگري از قانون پيروي مي كنند. چنين فردي مدام به فكر سروسامان دادن اوضاع است و حتي لباس پوشيدن او هم هميشه مرتب به نظر مي رسد. با اين حال فردي انعطاف ناپذير و مشكل پسند است. او مهارتي در پس انداز پول و پيشرفت مالي ندارد. 

 

افراد با گروه خوني A اغلب درونگرا و تودار هستند، در برخورد با ديگران خجالتي و كمرو هستند و كمي سخت تر از ديگران با جمع خودماني مي شوند. با اين حال تمايل به همكاري و فعاليتهاي گروهي دارند و از هماهنگي لذت مي برند. احساساتي و مودب بوده، براي روابط ارزش قائل هستند و نسبت به ديگران وفادارند. به نظرات ديگران بسيار اهميت مي دهند و اگر قلبشان بشكند، به سختي التيام مي يابد. 

 

حالات افسردگي دارند، به آينده بسيار بدبينند و مايلند مسائل را به دو گروه سياه و سفيد تقسيم كنند. نسبت به تغييرات ترديد دارند. دوست داران طبيعت و گريزان از جمعيت و شلوغي هستند. به يك مكان شخصي يا پناهگاه امن و مخفي براي خود نيازمندند. عموما دودل و غير قاطع اند و نگران، خوددار، محتاط در تصميم گيري، بدبين و بسيار حساس هستند. براي حضور در كارهاي تيمي آماده هستند، مخصوصا وقتي دستوري به آنها داده شود. 

 

افراد داراي اين گروه خوني مي توانند به خوبي در جوامع پر جمعيت و بزرگ زندگي كنند و با آنها همراه و دمساز شوند. اين افراد تابع قانون، منظم و شايسته هستند. احترام ديگران را رعايت مي كنند و از خود خاطره خوبي در ذهن ديگران بر جاي مي گذارند. 

گروه خوني افرادي منظم، با وجدان، درستكار، قابل اعتماد، مطيع قانون و قاعده و بدون اعمال خشونت هستند. به قوانين و استانداردهاي اجتماعي بسيار اهميت ميدهند. بسيار مسؤولند و همواره خطي بين كار و تفريح ميكشند. از تحمل و صبر بالايي براي انجام كارهاي فيزيكي و رقابتي برخوردارند. آنها معتقدند كه در مسائل ديني و اخلاقي مي توان به كمال رسيد. 

 

افراد اين گروه در ضمن نمي توانند براي كارهايي كه به مديريت دقيق نياز دارد، نامزدهاي مناسبي باشند. در حاليكه افراد گروه خوني O داراي اين ظرفيت و صلاحيت مي باشند. البته مقصود اين نيست كه اين افراد نميتوانند مسؤوليت مستقيم كارها را قبول كنند، بلكه آن دسته از كارهايي كه نياز به دقت خاصي دارد، انجامش براي افراد اين گروه سخت است و ممكن است هر آن با اشتباه مواجه شوند. 

اگر با يكي از دارندگان اين گروه خوني روبرو هستيد، خوشحال باشيد. زيرا اين افراد به شكل عجيب و غريبي خويشتندار هستند و اگر از دست شما عصباني شوند، چيزي بروز نمي دهند. اين افراد وظيفه شناسند، و حتي اگر بي قانوني بيداد كند، از زير مسؤوليت هايشان شانه خالي نمي كنند. 

 

كساني كه گروه خوني A دارند، كمال گراياني حساس هستند، ولي بيش از حد دچار اضطرابند. آنها كمال گرا بوده و دوست دارند هميشه در شرايط از پيش تعيين شده و منظم قرار گيرند. در حالي كه در ظاهر آرام و خونسرد به نظر مي رسند، به دليل داشتن استانداردهاي بالا و ايده آليست بودن، از درون بسيار ناآرام هستند. آنها به راحتي مي توانند ظاهر آرامي از خودشان نشان دهند، حتي اگر عصباني باشند. اغلب تشويش و اضطراب خود را به هنگام ارتباط با ديگران پنهان مي كنند. آنها احساساتشان را در خود نگه مي دارند تا زماني كه فوران كند. بسياري از آنان تنش دارند، بي تابند و قادر نيستند به خوبي بخوابند. آنها ترجيح مي دهند از سرگرمي هايي بهره ببرند كه از فشار عصبيشان بكاهد. 

اين افراد باهوش و حساس بوده و قادرند با حوادث پيرامون خود به خوبي مبارزه كنند و در مواقع حساس به خوبي تصميم بگيرند، اما وقتي هيجان و ناراحتي آنها از حد فراتر رود، اين افراد منفجر مي شوند. 

 

متعلقان به اين گروه خوني، به شدت فداكار هستند و مي توانيم آنها را به عنوان صادق ترين افراد جهان معرفي كنيم. صاحبان گروه خوني A دلسوزترين آدم هاي جهان هستند 

كارهاي مرتبط با قانون مثل وكالت و پليس بودن، از هر كاري براي آنها مناسب تر است، زيرا اين افراد قانونمند هستند، به جزئيات اهميت فوق العاده اي مي دهند و از بايگاني و نگهداري اسناد هم لذت مي برند. بسياري از افراد با گروه خوني A در پژوهش و تحقيقات مشغول به كارند. همچنين اين افراد براي كارهاي حسابداري، هرگونه امور اقتصادي، مالي، كامپيوتر و مهندسي شايستگي دارند. 

مواقعي كه توانايي سمتهاي مديريتي و رهبري را دارند، گروه خوني ممكن است آن را نپذيرند به دليل اين كه استرس براي سيستم عصبي آنان خوب نيست. 

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني، سلامت،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۳ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۲۱:۴۰

مصرف گياهان دارويي گل ياس، آويشن و چاي سبز استرس افراد با گروه خوني A را كاهش مي دهد.
وي بيان كرد: مصرف گياه گل هميشه بهار به دليل اينكه حاوي مولدي مانند اسيد ساليسيك، فلانوييد، كاروتنوييد، كالاندولين و اسانس است، باعث آرامش اين گروه خوني مي شود.
اين پژوهشگر طب سنتي با تاكيد بر اينكه دم كرده آويشن، اسهال گروه خوني A را درمان مي كند، افزود: مصرف اين دم كرده باعث كاهش بيماري هاي همچون عفونت گوش، گرفتگي عضلات، روحي و رواني، بي خوابي، نفخ، استفراغ، افزايش فشار خون و صرع مي شود.
لطفي با اشاره به اينكه افراد با گروه هاي خوني B در معرض خطر مبتلا به بيماري هاي مانند تيروئيد، ديابت و خود ايمني هستند، اظهار داشت: افراد با گروه خوني B با مصرف چاي سبز بيماري هاي خود را درمان كنند.
اين پژوهشگر طب سنتي با اشاره به اينكه مصرف چاي سبز از بروز سرطان جلوگيري مي كند، تصريح كرد: آنتي اكسيدان موجود در اين توشيدني باعث افزايش ويتامين و انرژي بدن مي شود.
وي با بيان اينكه گروه خوني AB افراد درونگرا هستند، افزود: مصرف نوشيدني نعناع، پونه و كمي چاي سبز باعث افزايش بصيرت افراد با اين گروه خوني مي شود.
لطفي بيان كرد: مصرف دمنوش گزنه؛ بيماري هاي دستگاه تنفسي، مجاري ادراري، لوزالمعده، نارسايي كبد و كليه و كيسه صفراي افراد با گروه خوني AB را درمان مي كند. 
اين پژوهشگر طب سنتي با تاكيد براينكه افراد با گروه خوني O نسبت به ساير گروه هاي خوني به اسيد معده دچار مي شوند، يادآور شد: اين افراد هنگام مصرف صبحانه جهت كاهش اسيد معده بايد از نوشيدن شير خودداري كنند.
بطور كلي چيزي كه درصد زيادي از افراد جامعه را طي بررسي اين حقير و بقيه همكاران شامل ميشود اين است كه : 1- گروه هاي خوني مثبت از گروه هاي خوني منفي حداقل از نظر اعصاب سالم تر هستند، در ضمن بيشترين گروه خوني موجود در دنيا گروه خوني O و كمترين گروه خوني از نظر تعداد AB ميباشد.
بطور معمول از نظر طبايع دو گروه خوني O,AB طبع گرم و دو گروه خوني A,B سردي مزاج دارند.
يعني اينكه حكيم پس از بررسي وضعيت مزاجي شخص در انتها ميتواند با كنترل گروه خوني به بالا رفتن احتمال پيشبيني خود كمك نمايد.
در يك بررسي اجمالي (اين بررسي بالاي 80درصد را شامل ميشود) گروه خوني O طبع دم(دموي مزاج) و گروه خوني B طبع بلغم و گروه خوني A سودا و AB صفراوي ميباشند.
البته كليه گروههاي خوني منفي از نظر روحي خصوصيات سودائي و تا حدودي صفراوي دارندو شبيه A+ يا AB+ ميباشند.
حالا گروه هاي خوني O دقت كنند كه انتي بيوتيك ها بايد با احتياط در اين گروه مصرف شود، همچنين داروهاي گروه سولفاستاميدها مثل كوتريموسازول در گروه خوني O خيلي با احتياط بايد مصرف شود. در ضمن ملين هاي قوي در گروه هاي خوني O اختلال گوارشي ايجاد ميكند. و آسپرين ها و رقيق كننده ها هم براي گروه خوني O با مراقبت مصرف شود.
براي گروه هاي خوني A و AB آنتي هيستامين ها خون را در اين افراد خشك و غليظ ميكند و سطح آلرژي در آينده براي اين اشخاص تشديد ميشود. اگر دقت كنيد يبوست و خشكي مزاج در گروه هاي A زياد و در گروه هاي O كمتر است.
در ضمن براي گروه هاي خوني O و B داروههاي هورموني ضرر ندارد و در گروه هاي A و AB داروهاي هورموني احتمال آسيب رساندن دارند.
براي گروه هاي خوني O مهمترين عامل كوليت و مشكلات روده لبنيات ، براي گروه B نان گندم،بلال، مرغ و جوجه، براي گروه A,AB لبنيات هاي طبع سرد مثل كشك و ماست ميباشد.
بهترين چاي گياهي براي گروه خوني O تركيب گاوزبان+سنبل الطيب+چاي سبز بصورت دم شده ميباشد اين نوع چاي فوق العاده تاثير آرامبخش و پاكسازي دارد
بهترين چاي گياهي براي گروه B گل سرخ+نعناع+شيرين بيان ميباشد
براي گروه خوني A بهترين چائي تركيب سنبل الطيب + آفتيمون + گاوزبان ميباشد
بهترين چائي AB تركيب بابونه + گلسرخ + چاي سبز ميباشد

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني، سلامت،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۴۷:۲۴

آيا مي دانيد كه چه نوع غذاها و خوردني هايي متناسب با نوع گروه خوني شما هستند و با توجه به گروه خوني خودتان چه غذاهايي بايد بخوريد و يا از مصرف چه خوردني هايي بايد پرهيز كنيد؟
متخصصان گروه خوني و تغذيه در پاسخ به اين سوال مي گويند؛ هر گروه خوني در زمان متفاوتي از تاريخ تكامل بشري، شكل گرفته است و بنابراين ما بايد رژيم هاي غذايي خود را مطابق با رژيم غذايي اجدادمان در زمان تكامل گروه خوني مشابه در بدن آن ها هماهنگ كنيم.
آن ها تاكيد دارند: اگر غذاهايي را بخوريد كه متناسب و سازگار با گروه خوني خودتان هستند، مي توانيد به راحتي آن ها را هضم كنيد، وزنتان كاهش يابد و سلامت و شادي بيشتري را تجربه كنيد.
افرادي كه گروه خوني آن ها «O» است، در واقع قديمي ترين گروه خوني را به لحاظ سابقه تكامل بشري دارند و بنابراين با اين گروه خوني اگر از رژيم غذايي يك شكارچي مثل اجداد انسان در آن زمان پيروي كند، احساس بهتري خواهد داشت.اين افراد تمايل دارند كه سطح زيادي از انرژي را دريافت كنند و بسيار سازمان يافته هستند.
براي افراد با گروه خوني «O» توصيه مي شود كه رژيم غذايي حاوي پروتئين زيادي باشند و اگر اين گروه فقط سبزي خوار باشند، دائم احساس گرسنگي مي كنند و در نتيجه به خوردن تنقلات روي مي آورند كه در نتيجه با مشكلاتي در ميزان قند خون و متابوليسم مواجه خواهند شد. گروه خوني و تغذيه  اين افراد مي توانند آزادانه گوشت لخم و ماهي مصرف كنند، اما از خوردن زياد لبنيات يا كربوهيدارت ها بايد خودداري كنند.
از نظر ورزش كردن هم اين گروه بايد در روز يك ساعت، فعاليت بدني داشته باشند و ترجيحا در هنگام صبح به جاي عصر ورزش كنند. براي اين اشخاص شنا، پياده روي و دوچرخه سواري توصيه مي شود.
در مورد گروه خوني «B» نيز، هيچ گروه خوني ديگري به اندازه «B» مظهر ميانه روي نيست. اين گروه خوني در زماني تكامل يافته كه انسان ها بيشتر سفر مي كردند و بنابراين گوشت، سبزيجات و غلات به شيوه اي متعادل تر مصرف مي شده اند.
اگر گروه خوني شما «B» است، بايد بدانيد كه به طور كلي طبعي قوي تر و سالم تر داريد و بسيار واقع بين و عمل گرا هستيد.
براي افرادي كه گروه خوني «B» دارند، رژيم غذايي گروه خوني و تغذيه  تركيبي از رژيم گروه خوني «A» و «O» است.
يعني از هر چيزي مي توانند كمي بخورند و اين گروه به طور كلي خوش شانس تر هستند، چون راحت تر مي توانند وزن از دست بدهند.
گروه خوني «B» مي توانند به راحتي گوشت، ماهي، قهوه، سبزيجات و غلات عاري از گندم استفاده كنند و از خوردن غذاهاي فرآوري شده بايد خودداري كنند.
اين افراد بهتر است تمرينات ورزشي ملايمي را انجام دهند كه هم از جسم و هم از مغزشان استفاده كنند و اما در مورد گروه خوني «A» بايد گفت كه اين گروه خوني كمي ديرتر از گروه خوني «O» تكامل يافته است، يعني زماني كه بشر به جاي شكار، كشاورزي مي كرده است.
بنابراين افراد با گروه خوني «A»، پروتئين كمتر، اما غلات بيشتر احتياج دارند. گروه خوني «A» اغلب خلاقيت بالايي دارند و در عين حال كه بسيار حساس هستند، مي توانند حلال مشكلات خوبي هم باشند. اين اشخاص بايد گوشت كمتر، اما سبزيجات بيشتر بخورند.
آن ها در مصرف مغز خشكبار، دانه ها، غلات، پاستا، ميوه و سبزيجات كاملا آزاد هستند، اما در خوردن لبنيات به ويژه اگر آلرژي دارند و نيز از مصرف زياد گوشت، بايد پرهيز كنند.
افراد با گروه خوني «A» نسبت به «O» به فعاليت و تحرك كمتري نياز دارند و براي آن ها فقط 30 دقيقه نرمش آرام در روز مثل يوگا، تاي چي يا پياده روي در فضاي آزاد، بسيار مناسب است و بالاخره گروه خوني «AB» كه تركيبي از گروه «A» و گروه «B» است و افراد با گروه خوني «AB» مي توانند تركيبي از رژيم غذايي هر دو گروه را داشته باشند.
اين افراد داراي خلاقيت هستند و مغز خوبي براي تجارت و كنار آمدن و سازگاري با مردم دارند. اين گروه بايد از خوردن زياد گوشت پرهيز كنند و هميشه در رژيم غذايي خود سبزيجات را بگنجانند.
بهترين خوردني ها براي گروه خوني «AB» ماهي، سبزيجات، كربوهيدارت ها و غلات است، اما گوشت زيادي براي اين گروه مفيد نيست و بايد از آن پرهيز كنند.
از نظر فعاليت بدني به اين گروه خوني توصيه مي شود كه تركيبي از فعاليت هاي آرام مثل يوگا و نيز جلساتي از تمرينات اندكي پرتحرك تر مثل پرش سبك را داشته باشند.

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني، سلامت،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ]