تور کربلا
مبلمان اداری کلاسیک
فروش جوجه بوقلمون
فروش جوجه بوقلمون
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۲ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۶:۱۸

اين دستور پخت سالم سوپ مرغ و قارچ ، مملو از سبزيجات ريشه‌اي درشت و جو غني ‌شده است. شما مي‌توانيد هر تركيبي از قارچ خشك و تازه كه مي‌خواهيد در اين مدل سوپ استفاده كنيد. سوپ هرچه بيشتر روي گاز بماند غليظ‌تر مي‌شود؛ در نتيجه به هر اندازه كه مي‌خواهيد آن را با آب مرغ يا آب سبزيجات رقيق كنيد.

 

مواد لازم براي ۸ نفر:

۳۰ گرم قارچ خشك

۲ فنجان آب در حال جوش

۲ قاشق غذا خوري روغن زيتون فرابكر

۳ تره‌ فرنگي متوسط (فقط قسمت‌هاي سفيد و سبز كم رنگ) به صورت شسته شده و درشت خرد شده

۲ حبه سير خرد شده

۲ هويج متوسط خرد شده

۲۵۰ گرم قارچ تازه؛ بدين صورت كه ساقه‌ها كنار گذاشته شوند و كلاهك‌ها درشت خرد شوند

۲۵۰ گرم قارچ سفيد؛ به صورت باريك برش داده شود

يك قاشق چاي خوري نمك

فلفل دانه درشت براي طعم دهي

نيم كيلوگرم ران مرغ بدون پوست و استخوان، به صورت پاك شده و خرد شده به قسمت‌هاي نيم سانتي‌متري

۶ فنجان آب مرغ كم نمك

نيم فنجان جو كوبيده

يك قاشق غذا خوري آويشن ريز شده تازه يا يك قاشق چاي خوري آويشن خشك

يك قاشق چاي خوري سركه سيب

 

طرز تهيه سوپ مرغ و قارچ :

قارچ‌هاي خشك را به مدت ۲۰ دقيقه در آب در حال جوش بخيسانيد. آنها را از يك صافي رد كنيد و مايع را كنار بگذاريد. قارچ‌ها را فشار دهيد تا مايع باقي مانده استخراج شود و سپس قارچ‌ها را خرد كنيد.

در همين حين، روغن زيتون را در قابلمه‌اي بزرگ روي درجه حرارت متوسط قرار دهيد. سير و تره فرنگي‌ها را اضافه كنيد و تا زماني كه بسيار نرم شوند، حدود ۴ دقيقه هم بزنيد؛ سپس هويج‌ها، قارچ‌هاي تازه، قارچ‌هاي سفيد، نمك و فلفل را اضافه كنيد و به مدت ۳ تا ۴ دقيقه تا زماني كه سبزيجات شروع به نرم شدن كنند هم بزنيد. مرغ را اضافه كنيد و حدود ۴ دقيقه تا زماني كه روي مرغ ديگر صورتي نباشد هم بزنيد.

 

 آب مرغ، جو، آويشن و مايع استخراج شده از قارچ‌ها و قارچ‌هاي خيس‌ خورده خرد شده را اضافه كنيد. درجه حرارت را زياد كنيد؛ تا پيش از آن كه سوپ بجوشد. سپس درجه حرارت را تا متوسط رو به پايين كاهش دهيد، در قابلمه را تا نيمه بگذاريد و اجازه دهيد سوپ به مدت ۵۰ دقيقه يعني تا زماني كه جو نرم شود، به آرامي بجوشد. در آخر سركه را روي آن بپاشيد.

 

ارزش تغذيه‌اي براي يك‌ويك‌چهارم فنجان:

۲۴۱ كالري، ۹ گرم چربي (۲ گرم چربي اشباع)، ۴ گرم فيبر، ۲۴ گرم كربوهيدرات، ۱۸ گرم پروتئين، ۴۴ ميكروگرم فولات، ۳۸ ميلي‌گرم كلسترول، ۴ گرم قند،۰ گرم قند افزوده، ۳۱۴۷  واحد بين‌المللي ويتامين آ، ۶ ميلي‌گرم ويتامين ث، ۴۷ ميلي‌گرم كلسيم‌، ۲ ميلي‌گرم آهن، ۴۰۱ ميلي‌گرم سديم، ۶۱۱ ميلي‌گرم پتاسيم

اين وعده غذايي ۶۳ درصد از نياز روزانه ما به ويتامين A سوپ مرغ و قارچ  را تأمين مي‌كند.

موضوع:
برچسب‌ها: سوپ مرغ و قارچ، سوپ،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۱ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۹:۳۰

مرغ در مقايسه با ديگر گوشت ها جزء اصلي غذاي بيشتر خانه هاست و به طور نسبي يك منبع پروتئين ارزان به حساب مي آيد. خوردن غذاهاي حاوي پروتئين مي تواند براي كاهش وزن مفيد باشد خواص سينه مرغ چون برخي تحقيقات نشان داده اند خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين در طول رژيم كاهش وزن، به حفظ و بازگرداندن بافت عضلاني كمك مي كند. پروتئين ارزش سير كنندگي بالايي دارد و بعد از خوردنش كمك مي كند سير بمانيد.

 

خوردن پروتئين در وعده هاي اصلي كمك مي كند بعد از آن، مصرف غذايتان كمتر شود.

در حالي كه خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين مانند خواص سينه مرغ مي تواند از اجزاي مهم يك برنامه سالم كاهش وزن باشد، مهم است بدانيد كه خوردن غذاهاي متنوع نيز براي حفظ سلامت كلي بدنتان اهميت دارد.

مرغ را مي توان يك غذاي سالم در نظر گرفت، اما به كار بردن ديگر منابع پروتئين در برنامه غذايي، براي حفظ تعادل اهميت بالايي دارد.

 

مرغ در كالري و مقدار چربي مي تواند متفاوت باشد. به طور كلي توصيه مي شود بيشتر به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل پروتئين بدون چربي ميل كنيد.

گوشت خواص سينه مرغ مانند گوشت سينه از گوشت هاي تيره تر چربي كمتري دارد.

پوست مرغ چربي بالايي دارد، بنابراين كندن پوست مرغ قبل از پخت مي تواند به كاهش ميزان كالري غذايي كه مي پزيد كمك كند.

 

يك خواص سينه مرغ معمولي حدود 113 گرم است.

133 گرم گوشت سينه مرغ، مي تواند 35 گرم پروتئين به بدن برساند كه معادل 70 درصد نياز روزانه بدن به پروتئين است.

خوردن گوشت سينه مرغ در يك وعده غذايي مي تواند منبع پروتئين قابل توجهي را فراهم كند كه به سيري طولاني مدت پس ازآن وعده منجر مي شود.اينكه به چه مقدار پروتئين نياز داريد بستگي به مقدار فعاليت و وضعيت سلامتتان دارد.

 

به طور كلي افراد بزرگسال سالم بايد چيزي حدود 10 تا 35 درصد كالري روزانه خود را از پروتئين دريافت كنند و يا به اندازه هر كيلو از وزنشان 0.8 تا 1.2 گرم پروتئين مصرف كنند.

تحقيقات نشان داده افرادي كه در طول رژيم كاهش وزن در ازاي هر كيلو از وزن بدنشان 1.2 گرم پروتئين مصرف مي كردند، نسبت  خواص سينه مرغ به كساني كه در ازاي هر كيلو 0.8 گرم پروتئين مي خوردند بافت عضلاني بيشتري را حفظ كردند.

يكي ديگر از راه هاي اضافه كردن پروتئين به برنامه غذايي اين است كه سعي كنيد 25 تا 35 درصد كالري مورد استفاده روزانه خود را از پروتئين دريافت كنيد.

اين مقدار شايد به نظر يك برنامه غذايي سرشار از پروتئين بيايد، اما در واقع همان مقدار مورد نياز بدنتان است.

خوردن مرغ به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل، كمك مي كند به اين مقدار كالري از پروتئين براي كاهش وزن دست بيابيد.

 

در طول رژيم خواص سينه مرغ كاهش وزن نيازي نيست از خوردن چربي بترسيد اما به خاطر بسپاريد بيشتر چربي هايي كه دريافت مي كنيد بايد از منابع چربي غيراشباع مانند روغن زيتون، آجيل ها و دانه ها باشد.

مرغ با پوست كالري بالاتر و چربي هاي اشباع بيشتري دارد.

آيا در طول رژيم كاهش وزن مي توانيم از بال، كتف و ران مرغ با پوست نيز استفاده كنيم؟ بله از اين موارد نيز مي توان استفاده كرد. با اين حال اگر مرغ در برنامه غذايي تان نقش زيادي ايفا مي كند، بهتر است بيشترين ميزان مصرف خواص سينه مرغ از قسمت هاي كم چرب تر آن باشد.

 

ويتامين ها و مواد معدني مرغ

مرغ مي تواند به جز انرژي و پروتئين، مواد غذايي بيشتري نيز به بدنتان برساند.مرغ منبع سلنيوم، ويتامين هاي گروه B، آهن و منيزيم است.

سلنيوم ماده معدني كم يابي است كه مانند آنتي اكسيدان عمل مي كند، خواص سينه مرغ به شكل گرفتن DNA جديد كمك مي كند و در هورمون تيروئيد نيز نقش دارد.

85 گرم مرغ كباب شده مي تواند حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به سلنيوم را تامين كند.

 

يك وعده گوشت خواص سينه مرغ نيز حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين B6 را تامين مي كند.

ويتامين B6 به ساخت سلول هاي جديد خوني، سوخت و ساز پروتئين و ساخت انتقال دهنده هاي عصبي در مغز كمك مي كند. دريافت مقدار كافي از ويتامين هاي گروه B مي تواند براي كاهش خطر بيماري هاي قلبي و عروقي مفيد باشد، چون ويتامين هاي B هموسيستئين خون را پايين مي آورند.

 

ميزان بالاي هموسيستئين در خون مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را افزايش دهد. يك وعده گوشت خواص سينه مرغ ، مي تواند كمتر از 10 درصد نياز روزانه بدن به منيزيم و آهن را تامين كند. گوشت قرمز ميزان آهن بيشتري در خود دارد. خوردن گوشت هاي تيره تر مرغ باعث مي شود آهن بيشتري دريافت كنيد.

مرغ يكي از بخش هاي خواص سينه مرغ  برنامه غذايي سالم است اما بايد در كنار آن انواع مختلفي از غذاهاي سالم را نيز بخوريد.

موضوع:
برچسب‌ها: سينه مرغ، رژيم لاغري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۱ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۸:۵۳

آيا به دنبال لاغري و كاهش وزن هستيد؟ كم كردن حتي چند گرم از وزن بدن‌تان هم مرتبط با آنچه مي‌خوريد و يا نمي‌خوريد است. پس براي اينكه هر چه سريع‌تر به وزن دلخواه‌تان برسيد به هيچ وجه مطلب امروز را از دست ندهيد. رژيم لاغري سينه مرغ اگر تصميم داريد لاغر و خوش‌اندام شويد، احتمالا ليست بلند بالايي از مواد غذايي كه بايد از رژيم غذايي‌تان حذف كنيد در دست داريد. اما آيا تا به حال به اين هم فكر كرده‌ايد كه به جاي حذف غذاها چه چيزي را بايد اضافه و جايگزين كنيد؟ تاثير هر ماده غذايي بر روي بدن ما متفاوت است. سينه مرغ بعضي‌ها مفيد و برخي مضر هستند و از آنجايي كه احتمالا خود شما هم تا حدودي آگاه هستيد كه چه مواد غذايي براي شما مفيد هستند به طور مثال ميوه‌ها و چه موادي مثل گوشت‌هاي چرب مضر هستند بهتر است با چند ماده خوراكي مفيد كه خيلي هم درباره مزاياي آن‌ها اطلاعات كافي نداريد آشنا شويد. در ادامه مطلب با خوراكي‌هايي كه باعث لاغري شما مي‌شوند آشنا خواهيد شد.

 

حُمُص

حُمُص (اين پيش‌غذا با نخود پخته، روغن زيتون، ارده، آبليمو و سير له شده درست مي‌شود) مانند يك هديه از دل خاورميانه است. بي‌نهايت خوشمزه و خوش‌طعم و سرشار از پروتئين است. مصرف پروتئين به معناي كم‌‌تر شدن حس گرسنگي و رژيم لاغري سينه مرغ احساس سيري طولاني مدت است. خوردن حُمُص باعث تنظيم و كنترل ميزان قند خون مي‌شود و بدين شكل از خوردن‌هاي گاه و بي‌گاه و بي‌مورد هم جلوگيري مي‌كند. تهيه حُمُص آسان و به دليل تركيبات گياهي آن مقرون به صرفه هم هست.

 

آب

معمولا افرادي كه تمايل دارند وزن كم كنند و لاغر شوند خيلي به تاثير نوشيدن آب در زمينه لاغري توجه نمي‌كنند. ولي آب به تنهايي مي‌تواند يك جايگزين سالم و عالي به جاي مصرف آب‌هاي گازدار (مملو از شكر) و رژيم لاغري سينه مرغ قهوه (ادرارآور) باشد. براي آب‌رساني خوب و كامل به بدن‌تان روزانه بيش از ۵ ليوان آب مصرف كنيد.

 

تخم‌مرغ

زماني كه موضوع كلسترول بد در سال ۱۹۸۰ ميلادي تبديل به خبر اول رسانه‌هاي جهان در حوزه سلامتي شد بسياري از مردم در مصرف تخم‌مرغ دچار شك و ترس شدند. اما نتايج رژيم لاغري سينه مرغ تحقيقات علمي در اين زمينه مشخص كرد، در واقع مزاياي استفاده از تخم‌مرغ بسيار بيشتر است تا معايب آن. براي مثال تخم‌مرغ هيچ تاثير منفي بر روي كلسترول خون شما نخواهد داشت و اين بدان معنا است كه مصرف تخم‌مرغ هيچ‌گونه ارتباطي با بيماري‌هاي قلبي هم ندارد. پس اگر شما به دنبال كاهش وزن و لاغري هستيد بهتر است زمان خريد، تخم‌مرغ جزء موارد اصلي ليست خريدتان باشد. چرا؟ سينه مرغ  به دليل اينكه تخم‌مرغ سرشار از چربي‌هاي مفيد و پروتئين است كه باعث احساس سيري طولاني مدت شما خواهد شد. اضافه كردن تخم‌مرغ به وعده صبحانه مي‌تواند يك ايده عالي براي كامل‌تر كردن اين وعده غذايي مهم باشد.

 

سبزيجات برگ سبز تيره

فكر مي‌كنيد خوردن سبزيجات چطور مي‌تواند باعث ايجاد حس سيري در ما شود؟ بيشتر فكر كنيد! وقتي كوچك بوديم، مادرها هميشه سعي داشتند تا حد امكان ما را مجبور به خوردن سبزيجات پر از خاصيت مثل اسفناج، كلم و كلم‌پيچ و غيره كنند اما بيشتر ما تمايل به خوردن آن‌ها نداشتيم. اما حالا كه كمي بزرگ‌تر شده‌ايم و احتمالا عاقل‌تر! همه ما به خوبي از فوايد بسياررژيم لاغري سينه مرغ  اين دسته از سبزيجات آگاه هستيم. سبزيجات برگ سبز تيره فاقد كربوهيدرات و كالري اما سرشار از فيبر هستند. پس مي‌توانيد تا آنجايي كه دوست داريد از آن‌ها مصرف كنيد و نگران اضافه وزن و چاقي هم نباشيد. اين سبزيجات سرشار از مواد غذايي مغذي و آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيد براي بدن هستند.

 

بروكلي

دليل خاصي وجود دارد كه چرا اغلب ورزشكاران مقداري زيادي بروكلي مصرف مي‌كنند. رژيم لاغري سينه مرغ خوردن بروكلي باعث كاهش وزن مي‌شود. علاوه بر اين بروكلي سرشار از كلسيم و فيبر هم هست كه مي‌تواند حس سيري را در ما القا كند.

 

سينه مرغ و گوشت‌هاي كم‌چربي

در سال‌هاي اخير مصرف گوشت رژيم لاغري سينه مرغ بسيار بحث برانگيز و جنجالي بوده است. گوشت‌خواران به‌وسيله گياه‌خواران و ويگن‌ها (افرادي كه تنها ميوه و سبزي مصرف مي‌كنند و نه هيچ‌گونه فرآورده‌هاي حيواني) و متخصصين علم تغذيه و سلامت تحت فشار بوده‌اند. اين موضوع كه مصرف گوشت دليل ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن و چاقي مفرط است هميشه قابل توجه بوده و هست اما نكته مهم اين است كه در واقع مصرف گوشت‌هاي فرآوري شده خط قرمز سلامتي ما است و مصرف اين دسته از گوشت‌ها بسيار مضر است تا ساير گوشت‌هاي غيرفرآوري شده. استفاده از گوشت‌هاي كم‌چرب و سينه مرغ مي‌تواند انتخاب‌ مناسب‌تر و بهتري در زمينه سلامت و كاهش وزن باشد. آن‌ها سرشار از پروتئين هستند و زماني كه پاي كاهش وزن در ميان است بدون شك گوشت براي بسياري از افراد پادشاه خوراكي به حساب مي‌آيد. 

موضوع:
برچسب‌ها: سينه مرغ، رژيم لاغري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۵۸:۵۴

تب كودكان چيست؟
 
غده هيپوتالاموس كه در وسط پايه مغز واقع شده مثل يك ترموستات عمل مي كند. اين ارگان با درك صحيح ميزان دماي مناسب براي بدن پيامي را به سيستم هاي عصبي ارسال و آنها را براي رسيدن به دماي مطلوب آماده مي كند. دماي طبيعي بدن 37درجه سانتي گراد است البته در برخي افراد اندكي درجه حرارت بدن بالاتر يا پايين تر است. همچنين دماي بدن در طول شبانه روز متغير است؛ تب كودكان در صبح اندكي پايين تر و در عصر اندكي بالاتر مي رود. وقتي ويروسي وارد بدن و خون كودك شود موجب تغييراتي در خون و گلبول هاي سفيد و درجه حرارت بالا براي دفاع مي شود. هيپوتالاموس با درك اين موضوع به سيستم عصبي دستور مي دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دماي بدن ممكن است از 38 تا 40 درجه برسد.
 
با تب عفوني چه كنيم؟
 
گاهي اوقات در كودكان كمتر از 4 سال به علت عفونت هاي گوش و در كودكان بالاي 4 سال به علت سينوبرونشيت علائم باليني تب و سرفه طول مي كشد. بيشتر محققان و پزشكان معتقدند تب براي كودكان مشكل جدي تلقي نمي شود و تا زماني كه كودك تب دارد و بي قرار است احتياج به داروي مسكن تب بر ندارد. ثابت شده تب يك عامل دفاعي بدن بوده و دوره بيماري را كوتاه تر مي كند و پايين آوردن تب كودكان دوره بهبود بيماري را در كودكان به شدت كند مي كند. بدن براي افزايش درجه حرارت خون مجبور است 01درصد به سوخت و ساز خون بيفزايد و افزايش متابوليسم بدن باعث دفع بسياري از سموم نهفته در بافت ها مي شود. در اين صورت توصيه مي شود در مورد تب بيماري هاي عفوني و تب واكسيناسيون استامينوفن تجويز نشود كه دفاع بدن در مقابل ميكروب ها نيز كمتر شود.
 
استامينوفن عمدتا به وسيله كبد متابوليزه مي شود. علائم مسموميت خفيف باليني مانند تهوع، رنگ پريدگي و خستگي بروز مي كند كه به وسيله دفع استامينوفن غيرسمي از راه ادرار علائم بهبود مي يابد. استامينوفن براي رفعتب  كودكان زير يك سال بر حسب وزن 51-01 قطره 6-4 ساعت و در كودكان بزرگ تر از 2 سال 5 ميلي ليتر معادل يك قاشق مرباخوري 6-4 ساعت يك بار براي زماني كه تب كودكان بالاتر از 5/83 دارد در دوران تب و سرماخوردگي تجويز مي شود. شربت ايبوپروفن داروي مناسب مسكن و تب بر براي كودكاني است كه تب و درد عفونت گوش دارند و بر حسب وزن هر 8-6 ساعت يك قاشق مرباخوري در موارد تب بالا يا همراه استامينوفن در موارد ضروري تجويز مي شود. اگر تب 03 تا 54 دقيقه بعد از مصرف دارو ادامه يافت براي اطمينان از كافي بودن دارو، دوز دارو و پيمانه اي را كه با آن دارو را به كودك داده ايد، كنترل كنيد. در صورتي كه ميزان داروي داده شده كافي باشد ممكن است بدن كودك به دارو جواب نداده باشد. اگر استامينوفن ظرف يك ساعت تب كودكان را پايين نياورد، براي استفاده از داروي ديگر با پزشك مشورت كنيد.
استفاده از درجه هاي اندازه گيري تب كودكان وسيله مناسبي براي اندازه گيري دماي بدن است. براي بچه ها به هيچ وجه دماسنج را در دهان يا مقعد قرار ندهيد چراكه خطرناك است و ممكن است شكسته شود. درجه را زيربغل كودك قرار دهيد و هر دمايي را كه مشاهده كرديد، يك درجه به آن اضافه كنيد، يعني اگر درجه تب كودك شما را 38 نشان داده، در حقيقت او 39 درجه تب دارد. پاشويه يكي از روش هاي سنتي براي كاهش تب است كه هنوز هم به خانواده ها توصيه مي شود. والدين مي توانند دستمالي را با آب شير خيس كنند و روي سر و بدن بچه قرار دهند. حمام كردن روش مناسبي براي كاهش تب كودكان نيست چراكه بچه بيمار است و توان بالايي ندارد و حفظ و كنترل او در اين حالت كار سختي است و ممكن است زمين بخورد.
محققان به اين نتيجه رسيده اند بدن انسان از تب به عنوان يك سپر دفاعي استفاده مي كند و افزايش درجه حرارت برخي ميكروب ها و ويروس ها را از بين مي برد و تب كودكان يكي از نشانه هاي خوب باليني براي آگاهي والدين و پزشك از وجود بيماري هاي عفوني است و بدون وجود تب پيش بيني عفونت در بدن بسيار سخت و پيچيده خواهد بود. گاهي اوقات به دنبال تب كودكان ، لرز ايجاد مي شود و با وجود تب و پوشاندن كودك با پتو، او احساس سرما و لرز مي كند.
در برخي موارد در صورت بروز تب بايد هرچه سريع تر به پزشك مراجعه كنيد. مهم ترين موارد عبارت است از:تب بالاي 38 درجه در كودكان زير 3 ماه، تب بالاي 2/38 در كودكان 3 تا 6 ماه، تب بالاي 8/38 در كودكان بالاي 6 ماه. اگر تب با علائمي مانند تهوع و استفراغ، خشكي دهان، بي قراري شديد، رنگ پريدگي، سردرد شديد، تورم مفاصل، سفتي گردن، درد شديد شكم، برجسته شدن قسمت هاي نرم سر، كاهش سطح هوشياري و مشكلات تنفسي همراه باشد بايد هرچه زودتر به پزشك مراجعه كرد.
 
تب و آسيب مغز چه ارتباطي با هم دارند؟
 
واقعيت اين است كه تب آسيبي به مغز وارد نمي كند. در فردي با عملكرد طبيعي مغز تب يك واكنش طبيعي به عفونت است. همان طور كه گفته شد هر مغز طبيعي يك ترموستات داخلي براي پيشگيري از بالا رفتن دماي بدن و آسيب به مغز دارد. آسيب مغز تنها زماني اتفاق مي افتد كه تب كودكان بيش از حد و شوك گرمايي ايجاد شود. تب بيش از حد زماني بروز مي كند كه مغز توان تنظيم حرارت بدن را نداشته باشد يا فرد نتواند خود را خنك كند. اما تب در اثر بيماري يك فرايند طبيعي است و به هيچ كدام از ارگان هاي بدن آسيب نمي زند.
به ياد داشته باشيد كه به دليل سيستم بدني كودك كه به طبع ضعيف تر از افراد بالغ است براي درمان هر نوع مشكل حتي تب كودكان و سرما خوردگي بهترين راه را براي درمان استفاده كنيم.

موضوع:
برچسب‌ها: تب كودكان، تب كودك، تب نوزاد، تب،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۵۴:۲۸

آيا مي دانستيد بايد تب كودكان را مخصوصاً اگر داراي نشانه نباشد جدي بگيريد؟

 

تب كودكان مبحث بسيار گسترده‌اي است. وقتي مي‌گوييم كودك تب دار است كه درجه حرارت بدن بيشتر از ۳۸ درجه باشد. تب ممكن است علل عفوني داشته باشد. عفونتي‌ها عمدتا از نوع ويروسي و كلاميديايي هستند. اما بيماري‌هاي انگلي، آبسه، روماتيسم و... نيز تب ايجاد مي‌كنند. سن كودك، طول كشيدن تب كودكان و الگوي آن مي‌تواند نشانه بيماري خاصي باشد. در نوازادان كمتر از ۲۸ روز با تب بالا بيماريمننژيت يا سپتي سمي مطرح مي‌شود.

 

تب كودكان در شيرخواراني كه ۱تا ۳ ماه سن دارند ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد جدي است در ۵ درصد موارد هم احتمال وجود باكتري در خون وجود دارد. تب كودكان بايد به دقت بررسي شود. در اين مواقع آزمايش خون اطلاعات خوبي به پزشك مي‌دهد. اما از سن ۳ ماهگي تا ۳۶ ماهگي تب كودكان درصورتيكه علايمي مانند آبريزش ديده شود نشانه سرماخوردگي است.

 

 اگر علايم باليني ديده نشود باز هم نيازمند بررسي بيشتر است. گاهي تب كودكان طول كشنده است (بيشتر از ۳-۴ روز) اگر كودك  علايم جانبي مانند راش پوستي و زبان به شكل توت فرنگي داشته باشد احتمال ابتلا به بيماري سندرم كاوازاكي مطرح است. مادران توجه كنند تب كودكان بدون علامت خيلي مهمتر از تب با علامت است چون در تب با علامت، علت به راحتي تشخيص داده مي‌شود. 

موضوع:
برچسب‌ها: تب كودكان، تب كودك، تب نوزاد، تب،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۷:۵۹

خرمالو دقيقاً مناسب روزهاي سرد پاييزي است كه بيشتر مردم كمي احساس خستگي و بي حالي مي كنند. خرمالو به اندازه ي انگور انرژي زا است. البته اگر دغدغه ي تناسب اندام داريد و نمي خواهيد چاق شويد نبايد در مصرف آن زياده روي كنيد چون مصرف زياد آن كالري زيادي به بدن مي رساند. قندهاي اصلي اين ميوه فروكتوز و گلوكز هستند. 

 

اگر در فصل سرما لثه هايتان خونريزي مي كند امكان دارد به دليل كمبود ويتامين C باشد. بايد بدانيد كه مصرف خرمالو و جذب ويتامين C آن براي بالا بردن استحكام سلامت لثه ها موثر است. اين ويتامين براي فوايد خرمالو شفافيت پوست نيز مفيد است. 

اين ميوه سرشار از پتاسيم و منيزيم مي باشد كه با كلسترول و فشارخون بالا مقابله مي كند به علاوه  پكتين موجود در خرمالو  نقش بسزايي در كاھش كلسترول خون دارد. 

 

ميوه خرمالو  با داشتن ويتامينھاي A و C، كلسيم، پتاسيم و منيزيم  ميتواند  به ھضم ھرچه بھتر غذا، تقويت بينايي و بھبود عملكرد سيستم ايمني بدن كمك كند. شايد بد نباشد بدانيد كه فوايد خرمالو تقويتكننده معده است، اسھال را برطرف ميكند. باعث نرمي سينه ميشود، كمخوني را رفع ميكند و اشتھاآور خوبي ھم ھست.

طبع خرمالو گرم و تر است و دانه ميوه خرمالو كه كوبيده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ كليه و مثانه را دفع مي كند.

 

خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود.

خرمالو آرام كنندة سكسكه است و به طور چشمگيري بندآورندة خون ريزي است.

خرمالو ورم و التهاب بواسير را فرو مي نشاندفوايد خرمالو داروي مؤثري براي تيفوس و تيفوئيد است بايد از جوشاندة كاسبرگ هاي زيرگل و دم گل استفاده شود..  خرمالو سرشار از ويتامين هاي A ، B و C مي باشد.

 

به خاطر حضور ويتامين A در خرمالو براي پوست و ناخن و موهاي خشك و شكننده مفيد است.

اما وجود تانن در خرمالو امكان دارد كه باعث يبوست شود و افرادي كه از يبوست رنج مي برند بايد با احتياط اين ميوه را ميل كنند.  براي درمان اسهال خوني 300 تا 500 گرم ميوه رسيده خرمالو را صبح ناشتا ميل نماييد.

ميوه ي خرمالو رسيده  براي كودكان نيز ميوه اي مفيد محسوب مي شود و در رشد و نمو آن ها موثر است و از آن براي درمان اسهال خوني هم مي توان استفاده كرد.

فوايد خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود و پتاسيم و منيزيم موجود در آن براي فشار خون  مفيد است.

 

برگ درخت خرمالو حاوي فلاوونوئيدها است كه اين ماده ضد فشار خون، ضد سرطان و ضدموتاژن است. در عين حال برگ اين درخت خاصيت آنتي هيستامين داشته و واكنش هاي آلرژيك را كاهش مي دهد. اين ماده همچنين علائم درماتيت و التهاب را در پوست كاهش مي دهد. در طب سنتي از برگ اين درخت به صورت چاي براي درمان اين نوع بيماري ها استفاده مي شود

 

اگرچه خرمالو خواص بسيار زيادي دارد، اما خوردن بيشتر از 1 تا 2 عدد از آن در روز توصيه نميشود. همچنين خوردن ھمين مقدار از فوايد خرمالو ھم براي كساني كه به يبوست مبتلا ھستند، فوايد خرمالو توصيه نمي شود چون تانن موجود در آن يبوست را تشديد ميكند.

كساني كه اختلالات رودهاي دارند يا عمل جراحي روده انجام دادهاند يا به بيماريھاي قلبي و سل مبتلا ھستند بايد در خوردن خرمالو احتياط كنند.

 

 طرز تهيه يك معجون مقوي با خرمالو

فوايد خرمالو براي تهيه اين معجون يك عدد خرمالو را با كمي آب ليموترش، كمي ماست و عسل مخلوط كرده و هم بزنيد. اين معجون را صبح ها زماني كه ناشتا هستيد ميل كنيد تا ابنرژي بسياري وارد بدن شما شود.

 

طرز تهيه يك مسكن براي دردهاي كمر و مفاصل

كوبيدة هسته خرمالو را با روغن منداب مخلوط كرده در يك بطري ريخته سر آن را محكم ببنديد و در آب جوش به مدت يك ساعت جوشانده، سپس از اين روغن مي توان براي دردهاي كمر، مفاصل و نقرس استفاده نمود و همچنين از پودر دانة آن كه با حرارت بو داده شده است مانند قهوه دم كرده ميل شود.

موضوع:
برچسب‌ها: خرمالو، فوايد خرمالو،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۲۷:۲۵

خرمالو ميوه‌اي است سرشار از ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E و ويتامين B۶. همچنين فيبر، منگنز، مس، منيزيم، پتاسيم و فسفر نيز در خرمالو وجود دارند. اين نكته را هم بايد مد نظر داشت كه تركيبات ارگانيك ويژه‌اي در خرمالو يافت مي‌شوند فوايد خرمالو مانند كاتچين‌ها، گالوكاتچين‌ها، اسيد بوتولينيك و تركيبات كاروتنوئيدي مختلف. همين مجموعه غني از ويتامين‌ها، مواد معدني و تركيبات خاص، فوايد خرمالو را بسيار افزايش مي‌دهد. در ادامه به بررسي همين فوايد مهم مي‌پردازيم.

 

كمك به پيشگيري از ابتلا به سرطان

اين ميوه كوچك و خوش‌مزه سرشار از تركيبات ضدسرطاني و آنتي‌اكسيداني است كه مي‌توانند توانايي بدن براي مقابله با راديكال‌هاي آزاد را تقويت كنند، سلامت عمومي را ارتقا بدهند و از ما در مقابل بسياري از بيماري‌ها محافظت كنند. فوايد خرمالو راديكال‌هاي آزاد، همان تركيباتي هستند كه مي‌توانند سلول‌هاي سالم را به سلول‌هاي سرطاني تبديل سازند و به ارگان‌هاي مختلف بدن آسيب برسانند. تركيبات موجود در خرمالو اساسا اين ظرفيت را دارند كه در راستاي پيشگيري از ابتلا به سرطان‌هاي مختلف به ما كمك كنند.

 

تقويت سيستم ايمني بدن

خرمالو با توجه به داشتن ويتامين C به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌رساند. به‌علاوه، خرمالو حاوي مقدار زيادي از اسيد اسكوربيك (نوعي از ويتامين C) است و درنتيجه مصرف هر عدد خرمالو حدودا ۸۰ درصد از نياز روزانه بدن به اين ماده مغذي را برطرف مي‌سازد. ويتامين C موجود در خرمالو، سيستم ايمني را تقويت مي‌كند و توليد سلول‌هاي سفيد خون را افزايش مي‌دهد. فوايد خرمالو همين سلول‌هاي سفيد هستند كه خط دفاعي اصلي را در مقابل بيماري‌هاي ويروسي، ميكروبي و قارچي تشكيل مي‌دهند و شانس ابتلا به بيماري‌هاي عفوني و ويروسي فصلي مانند سرماخوردگي و آنفلوآنزا را كم مي‌كنند.

 

كمك به هضم

خرمالو مانند بسياري از ميوه‌هاي ديگر به‌عنوان يكي از منابع خوب براي دريافت فيبر شناخته مي‌شود. هر وعده مصرفي از خرمالو تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به فيبر را تامين مي‌سازد. فوايد خرمالو همين فيبر است كه در فرآيند هضم مواد غذايي به بدن كمك مي‌كند و حجم مدفوع را افزايش مي‌دهد. همچنين، ترشح شيره‌هاي گوارشي هم به‌واسطه مصرف خرمالو افزايش مي‌يابد و علائم مشكلاتي مانند يبوست و اسهالنيز با مصرف آن تسكين پيدا مي‌كند. به‌طور كلي، ميوه‌هاي سرشار از فيبر مانند خرمالو مي‌توانند دستگاه گوارشي را تقويت كنند و مانع از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف و همچنين سرطان كولوركتال شوند.

 

پيشگيري از پيري زودرس

خرمالو سرشار از ويتامين‌هاي مهم است و تركيبات مهمي مانند بتاكاروتن، لوتئين، ليكوپن و كريپتوكسانتين‌ها دارد. اين تركيبات و ويتامين‌ها داراي عملكرد آنتي‌اكسيداني هستند و استرس اكسيداتيو را كاهش مي‌دهند. مجموعه عملكرد اين فوايد خرمالو  تركيبات از بروز نشانه‌هاي پيري زودرس مانند چين‌وچروك‌هاي پوستي و لكه‌هاي ناشي از پيري جلوگيري مي‌كند. كمك به پيشگيري از ابتلا به بيماري آلزايمر،خستگي مفرط، ضعف بينايي و ضعف عضلاني را هم بايد به اين مجموعه از فوايد اضافه كرد.

 

تقويت بينايي

تركيبات موجود در خرمالو داراي فوايد موثر و مثبتي براي چشم‌ها هستند. زيگزانتين، يكي از تركيبات موجود در خرمالو، مستقيما با تقويت سلامت چشم‌ها مرتبط است چون عملكرد آنتي‌اكسيداني دارد. فوايد خرمالو  مطالعات علمي نشان داده‌اند كه اين تركيبات مي‌توانند شانس ابتلا بهدژنراسيون ماكولار، آب‌مرواريد و ضعف بينايي در تاركي را كاهش بدهند.

 

كمك به كنترل فشار خون

پتاسيم، تركيب مهم ديگري است كه در خرمالو يافت مي‌شود و مي‌تواند فشار خون را كاهش بدهد. همچنين، گردش خون در بدن به‌واسطه دريافت پتاسيم بهبود مي‌يابد. به اين نكته بايد توجه داشت كه فوايد خرمالو كاهش فشار خون و تنظيم آن به‌واسطه مصرف پتاسيم مي‌تواند در روند جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي موثر باشد. 

موضوع:
برچسب‌ها: خرمالو، فوايد خرمالو،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۹:۳۳

خرمالو دقيقاً مناسب روزهاي سرد پاييزي است كه بيشتر مردم كمي احساس خستگي و بي حالي مي كنند. خرمالو به اندازه ي انگور انرژي زا است. البته اگر دغدغه ي تناسب اندام داريد و نمي خواهيد چاق شويد نبايد در مصرف آن زياده روي كنيد چون مصرف زياد آن كالري زيادي به بدن مي رساند. قندهاي اصلي اين ميوه فروكتوز و گلوكز هستند. 

 

اگر در فصل سرما لثه هايتان خونريزي مي كند امكان دارد به دليل كمبود ويتامين C باشد. بايد بدانيد كه مصرف خرمالو و جذب ويتامين C آن براي بالا بردن استحكام سلامت لثه ها موثر است. اين ويتامين براي فوايد خرمالو شفافيت پوست نيز مفيد است. 

اين ميوه سرشار از پتاسيم و منيزيم مي باشد كه با كلسترول و فشارخون بالا مقابله مي كند به علاوه  پكتين موجود در خرمالو  نقش بسزايي در كاھش كلسترول خون دارد. 

 

ميوه خرمالو  با داشتن ويتامينھاي A و C، كلسيم، پتاسيم و منيزيم  ميتواند  به ھضم ھرچه بھتر غذا، تقويت بينايي و بھبود عملكرد سيستم ايمني بدن كمك كند. شايد بد نباشد بدانيد كه فوايد خرمالو تقويتكننده معده است، اسھال را برطرف ميكند. باعث نرمي سينه ميشود، كمخوني را رفع ميكند و اشتھاآور خوبي ھم ھست.

طبع خرمالو گرم و تر است و دانه ميوه خرمالو كه كوبيده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ كليه و مثانه را دفع مي كند.

 

خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود.

خرمالو آرام كنندة سكسكه است و به طور چشمگيري بندآورندة خون ريزي است.

خرمالو ورم و التهاب بواسير را فرو مي نشاندفوايد خرمالو داروي مؤثري براي تيفوس و تيفوئيد است بايد از جوشاندة كاسبرگ هاي زيرگل و دم گل استفاده شود..  خرمالو سرشار از ويتامين هاي A ، B و C مي باشد.

 

به خاطر حضور ويتامين A در خرمالو براي پوست و ناخن و موهاي خشك و شكننده مفيد است.

اما وجود تانن در خرمالو امكان دارد كه باعث يبوست شود و افرادي كه از يبوست رنج مي برند بايد با احتياط اين ميوه را ميل كنند.  براي درمان اسهال خوني 300 تا 500 گرم ميوه رسيده خرمالو را صبح ناشتا ميل نماييد.

ميوه ي خرمالو رسيده  براي كودكان نيز ميوه اي مفيد محسوب مي شود و در رشد و نمو آن ها موثر است و از آن براي درمان اسهال خوني هم مي توان استفاده كرد.

فوايد خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود و پتاسيم و منيزيم موجود در آن براي فشار خون  مفيد است.

 

برگ درخت خرمالو حاوي فلاوونوئيدها است كه اين ماده ضد فشار خون، ضد سرطان و ضدموتاژن است. در عين حال برگ اين درخت خاصيت آنتي هيستامين داشته و واكنش هاي آلرژيك را كاهش مي دهد. اين ماده همچنين علائم درماتيت و التهاب را در پوست كاهش مي دهد. در طب سنتي از برگ اين درخت به صورت چاي براي درمان اين نوع بيماري ها استفاده مي شود

 

اگرچه خرمالو خواص بسيار زيادي دارد، اما خوردن بيشتر از 1 تا 2 عدد از آن در روز توصيه نميشود. همچنين خوردن ھمين مقدار از فوايد خرمالو ھم براي كساني كه به يبوست مبتلا ھستند، فوايد خرمالو توصيه نمي شود چون تانن موجود در آن يبوست را تشديد ميكند.

كساني كه اختلالات رودهاي دارند يا عمل جراحي روده انجام دادهاند يا به بيماريھاي قلبي و سل مبتلا ھستند بايد در خوردن خرمالو احتياط كنند.

 

 طرز تهيه يك معجون مقوي با خرمالو

فوايد خرمالو براي تهيه اين معجون يك عدد خرمالو را با كمي آب ليموترش، كمي ماست و عسل مخلوط كرده و هم بزنيد. اين معجون را صبح ها زماني كه ناشتا هستيد ميل كنيد تا ابنرژي بسياري وارد بدن شما شود.

 

طرز تهيه يك مسكن براي دردهاي كمر و مفاصل

كوبيدة هسته خرمالو را با روغن منداب مخلوط كرده در يك بطري ريخته سر آن را محكم ببنديد و در آب جوش به مدت يك ساعت جوشانده، سپس از اين روغن مي توان براي دردهاي كمر، مفاصل و نقرس استفاده نمود و همچنين از پودر دانة آن كه با حرارت بو داده شده است مانند قهوه دم كرده ميل شود.

موضوع:
برچسب‌ها: خرمالو، فوايد خرمالو،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۱۹:۰۹

خرمالو ميوه‌اي است سرشار از ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E و ويتامين B۶. همچنين فيبر، منگنز، مس، منيزيم، پتاسيم و فسفر نيز در خرمالو وجود دارند. اين نكته را هم بايد مد نظر داشت كه تركيبات ارگانيك ويژه‌اي در خرمالو يافت مي‌شوند فوايد خرمالو مانند كاتچين‌ها، گالوكاتچين‌ها، اسيد بوتولينيك و تركيبات كاروتنوئيدي مختلف. همين مجموعه غني از ويتامين‌ها، مواد معدني و تركيبات خاص، فوايد خرمالو را بسيار افزايش مي‌دهد. در ادامه به بررسي همين فوايد مهم مي‌پردازيم.

 

كمك به پيشگيري از ابتلا به سرطان

اين ميوه كوچك و خوش‌مزه سرشار از تركيبات ضدسرطاني و آنتي‌اكسيداني است كه مي‌توانند توانايي بدن براي مقابله با راديكال‌هاي آزاد را تقويت كنند، سلامت عمومي را ارتقا بدهند و از ما در مقابل بسياري از بيماري‌ها محافظت كنند. فوايد خرمالو راديكال‌هاي آزاد، همان تركيباتي هستند كه مي‌توانند سلول‌هاي سالم را به سلول‌هاي سرطاني تبديل سازند و به ارگان‌هاي مختلف بدن آسيب برسانند. تركيبات موجود در خرمالو اساسا اين ظرفيت را دارند كه در راستاي پيشگيري از ابتلا به سرطان‌هاي مختلف به ما كمك كنند.

 

تقويت سيستم ايمني بدن

خرمالو با توجه به داشتن ويتامين C به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌رساند. به‌علاوه، خرمالو حاوي مقدار زيادي از اسيد اسكوربيك (نوعي از ويتامين C) است و درنتيجه مصرف هر عدد خرمالو حدودا ۸۰ درصد از نياز روزانه بدن به اين ماده مغذي را برطرف مي‌سازد. ويتامين C موجود در خرمالو، سيستم ايمني را تقويت مي‌كند و توليد سلول‌هاي سفيد خون را افزايش مي‌دهد. فوايد خرمالو همين سلول‌هاي سفيد هستند كه خط دفاعي اصلي را در مقابل بيماري‌هاي ويروسي، ميكروبي و قارچي تشكيل مي‌دهند و شانس ابتلا به بيماري‌هاي عفوني و ويروسي فصلي مانند سرماخوردگي و آنفلوآنزا را كم مي‌كنند.

 

كمك به هضم

خرمالو مانند بسياري از ميوه‌هاي ديگر به‌عنوان يكي از منابع خوب براي دريافت فيبر شناخته مي‌شود. هر وعده مصرفي از خرمالو تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به فيبر را تامين مي‌سازد. فوايد خرمالو همين فيبر است كه در فرآيند هضم مواد غذايي به بدن كمك مي‌كند و حجم مدفوع را افزايش مي‌دهد. همچنين، ترشح شيره‌هاي گوارشي هم به‌واسطه مصرف خرمالو افزايش مي‌يابد و علائم مشكلاتي مانند يبوست و اسهالنيز با مصرف آن تسكين پيدا مي‌كند. به‌طور كلي، ميوه‌هاي سرشار از فيبر مانند خرمالو مي‌توانند دستگاه گوارشي را تقويت كنند و مانع از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف و همچنين سرطان كولوركتال شوند.

 

پيشگيري از پيري زودرس

خرمالو سرشار از ويتامين‌هاي مهم است و تركيبات مهمي مانند بتاكاروتن، لوتئين، ليكوپن و كريپتوكسانتين‌ها دارد. اين تركيبات و ويتامين‌ها داراي عملكرد آنتي‌اكسيداني هستند و استرس اكسيداتيو را كاهش مي‌دهند. مجموعه عملكرد اين فوايد خرمالو  تركيبات از بروز نشانه‌هاي پيري زودرس مانند چين‌وچروك‌هاي پوستي و لكه‌هاي ناشي از پيري جلوگيري مي‌كند. كمك به پيشگيري از ابتلا به بيماري آلزايمر،خستگي مفرط، ضعف بينايي و ضعف عضلاني را هم بايد به اين مجموعه از فوايد اضافه كرد.

 

تقويت بينايي

تركيبات موجود در خرمالو داراي فوايد موثر و مثبتي براي چشم‌ها هستند. زيگزانتين، يكي از تركيبات موجود در خرمالو، مستقيما با تقويت سلامت چشم‌ها مرتبط است چون عملكرد آنتي‌اكسيداني دارد. فوايد خرمالو  مطالعات علمي نشان داده‌اند كه اين تركيبات مي‌توانند شانس ابتلا بهدژنراسيون ماكولار، آب‌مرواريد و ضعف بينايي در تاركي را كاهش بدهند.

 

كمك به كنترل فشار خون

پتاسيم، تركيب مهم ديگري است كه در خرمالو يافت مي‌شود و مي‌تواند فشار خون را كاهش بدهد. همچنين، گردش خون در بدن به‌واسطه دريافت پتاسيم بهبود مي‌يابد. به اين نكته بايد توجه داشت كه فوايد خرمالو كاهش فشار خون و تنظيم آن به‌واسطه مصرف پتاسيم مي‌تواند در روند جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي موثر باشد. 

موضوع:
برچسب‌ها: خرمالو، فوايد خرمالو،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۷ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۰:۵۳

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اينكه مصرف لبنيات به ميزان كافي مانع از تشديد روند پوكي استخوان مي‌شود، گفت: مصرف ويتامين دي در پيشگيري از پوكي استخوان در گروه‌هاي خاص ضرورت دارد.

 

دكتر احمد رضا جمشيدي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه اگر فردي به اندازه كافي لبنيات مصرف كند و ريسك فاكتوري براي پوكي استخوان نداشته باشد، نيازي به تجويز مكمل كلسيم وجود ندارد، گفت: زنان باردار بايد به طور روزانه كلسيم و ويتامين D مصرف كنند، حال اگر اين فرد مقدار كافي از كلسيم و ويتامين D را از طريق غذا مصرف كند، در صورتي كه لاغري مفرط و يا ويتامين دي هر عامل ديگري كه فرد را مستعد ابتلا به پوكي استخوان مي‌كند، در وي وجود نداشته باشد، نيازي به مصرف قرص كلسيم ندارد، مگر اينكه فردي دچار اختلالات جذب بوده و قادر به جذب كامل كلسيم نباشد و يا دچار بيماري باشد كه كلسيم در بدن وي به خوبي جذب نشود.

 

اين فوق تخصص روماتولوژي يادآور شد: در افرادي كه تغذيه مناسب دارند، نيازي به دريافت كلسيم اضافي وجود ندارد. در خانم‌هاي شيرده نيز اين قانون صدق مي‌كند.

 

جمشيدي افزود: ويتامين دي هر زن باردار روزانه ميزان 1500 ميلي‌گرم كلسيم نياز دارد فقط بايد ويتامين "D" بيشتر از مقدار مورد نياز معمول دريافت كند.

 

وي خاطرنشان كرد: نياز روزانه ويتامين D در افراد معمولي و حتي افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند، به ميزان 800 تا 1200 واحد است.

 

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران يادآور شد: در مبتلايان به پوكي استخوان، نيازي به تجويز ويتامين D تزريقي وجود ندارد، مگر اينكه اثبات شود، فرد مبتلا به كمبود ويتامين دي است.

 

وي افزود: با توجه به اينكه هر ويتامين دي حاوي 400 واحد ويتامين D است، بنابراين در افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند با خوردن 2 تا 3 قرص كلسيم D، ويتامين D مورد نياز بدن تامين مي‌شود ولي هرگز نيازي به تزريق آمپول ويتامين D وجود ندارد.

 

جمشيدي تصريح كرد: مصرف بيش از حد ويتامين D با توجه به اينكه ويتامين D از ويتامين‌هاي محلول در چربي است، باعث ايجاد مسموميت با اين ويتامين شده كه متعاقب آن خطر ابتلا به پوكي استخوان وجود دارد. بنابراين در تجويز ويتامين دي تزريقي، بايد بسيار دقت كرد و افراد عادي نيز هرگز نبايد ويتامين D را خودسرانه مصرف كنند.

 

تجويز كلسيم در دوران يائسگي

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: در زناني كه در دوران منوپوز قرار دارند، در صورتي كه دانسيتومتري طبيعي داشته باشند، نيازي به مصرف كلسيم مكمل وجود ندارد، ولي در صورتي كه با بررسي‌هاي آزمايشگاهي كاهش كلسيم و فسفر خون، كاهش ويتامين D در خون و يا كاهش كلسيم ادرار وجود داشته باشد، بايد ويتامين دي تجويز شود.

 

جمشيدي افزود: در صورت وجود تراكم استخوان طبيعي به بيمار مصرف كافي لبنيات و ورزش را توصيه مي‌كنيم. ولي در افرادي كه تغذيه مناسب ندارند يا دچار اختلال در جذب كلسيم باشد، بايد قرص‌هاي مكمل كلسيم ويتامين دي تجويز شود.

 

وي گفت: در زناني كه در حوالي سنين يائسگي هستند، با توجه به اينكه مهار استروژني برداشته مي‌شود، اگر فرد در مرحله استئوپني باشد، درمان بيمار بستگي به تصميم پزشك دارد. يعني با توجه به سنجش تراكم استخوان اگر فرد دچار استئوپني است، بايد توجه داشت كه فرد به نوعي دچار كمبود كلسيم بوده، پس حتما بايد به اين فرد، كلسيم و ويتامين دي ، با دوز مناسب (با برآورد كلسيمي كه از مواد غذايي مي‌گيرد) تجويز كرد.

موضوع:
برچسب‌ها: ويتامين دي، ويتامين D،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ]