در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۴۰:۰۷

كالري شمار مارگارين از نوعي چربي غير اشباع ساخته و توليد مي شود. اين نوع چربي را از روغن هاي گياهي مانند روغن ذرت مي گيرند.

اين روغن ها حاوي چربي هاي اشباع نيستند، بنابراين براي سلامتي خطرآفرين نيستند. اما تحقيقات نشان داده است كه مارگارين داراي چربي هايي از نوع ترانس است. چربي هاي ترانس براي سلامتي بسيار خطرناك هستند، از جمله خطرات ناشي از مصرف اين نوع چربي ها، تضعيف سيستم ايمني بدن، آلرژي و تنگي نفس است.

 

روغن زيتون يا روغن هسته انگور را مي توانيد به جاي كره در پخت غذا استفاده كنيد. هر دوي اين روغن ها براي سلامتي بسيار مفيد هستند. هيچ كدام از اين روغن ها، داراي چربي هاي اشباع يا چربي هاي ترانس نيستند.

به جاي ماليدن كره يا كالري شمار مارگارين بر روي نان سفيد، بهتر است از آنها بر روي نان هاي غني شده از قبيل نان هاي سبوس دار استفاده كنيد.

 

كارشناس تغذيه دفتر بهبود تغذيه جامعه گفت:«امروزه  كره گياهي يا مارگارين به دليل اينكه داراي چربي هاي چند غير اشباعي بوده و فاقد كلسترول است جايگزين مناسبي براي كره حيواني كالري شمار مارگارين شناخته شده است.

 

مارگارين محصولي حاصل از امولسيون آب در چربي است ، كه فاز آب را شير بدون چربي و فاز چربي را روغن هاي غير چربي شير تشكيل مي دهند . دو فاز آب و چربي به كمك امولسيفايرهاي مناسب با هم مخلوط شده و يك امولسيون پايدار را ايجاد مي كنند كه در فرآيند توليد كالري شمار مارگارين قرار گرفته و فرآوري حاصل شده كه داراي قوام مناسب و دلخواه همانند كره است. مارگارين در ايران به غلط به كره گياهي معروف رشده است در فرهنگ بين المللي به مادهاي كه از روغن هاي گياهي تهيه مي شود گفته مي شود و تعريفي مجزا از كره دارد .

 

كالري شمار مارگارين داراي قدمتي در حدود 200سال مي باشد و از يك بتاكاروتن به عنوان افزودني رنگ دهنده  در تهيه كالري شمار مارگارين  استفاده مي شود .

ويتامين  E، A  مارگارين  از كره بيشتر است. همچنين مارگارين فاقد آهن ، روي و مس است. به دليل تهيه شدن از روغن هاي گياهي قيمت مارگارين پايين مي باشد.

 

از چربي هاي مختلفي مي توان در تهيه مارگارين استفاده نمود و يا مخلوطي از چربي ها به كار برد. استفاده از چربي هاي گياهي، دريايي و حيواني معمول است ولي اگر از چربي مخلوط استفاده شود بايد نسبت 1:2:2 را به ترتيب در چربي هاي حيواني ، نباتي و دريايي رعايت كرد. چربي پيه يا چربي بدن حيوان از چربي هاي حيواني ، روغن سويا و خرما از مهمترين چربي هاي نباتي و روغن ماهي مثل ماهي هرينگ و آنشوي از چربي هاي منشاء آبزيان در توليد كالري شمار مارگارين است.

 

(نكته قابل توجه آن است كه چربي بعد از تصفيه در صورت لزوم هيدروژنه مي شود كه باعث ايجاد اسيدهاي چرب ترانس در آن مي شود)بايد توجه داشت كه مارگارين هر چه نرم‌تر باشد، داراي مقدار كمتري چربي اشباع و اسيد چرب ترانس مي‌باشد. اما انواع كالري شمار مارگارين عبارتند از:

 

در حدود 40 درصد آن چربي است ( درست نصف مارگارين معمولي) و بين 38 تا 57 درصد ديگر آب مي‌باشد و هيچگاه نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معولي در محصولات نانوايي مصرف كرد. ضمناً‌ هر قاشق غذاخوري آن برابر 50 كالري انرژي دارد.

 

اين نوع مارگارين نسبت به مارگارين معمولي، كمتر هيدروژنه مي‌باشد و به راحتي حتي اگر تازه از يخچال بيرون آورده باشد روي نان ماليده مي‌شود، ولي نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معمولي در كيك، نان و نان شيريني تَر مصرف نمود. هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

اين مارگارين به رواني كچاپ مي‌باشد و به اندازه مارگارين معمولي داراي چربي است، ولي چربي غيراشباع كمتري دارد و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

 

مخلوطي از روغنهاي نباتي تصفيه شده و اشباع مي‌باشد كه مقدار كمي مواد نگهدارنده، شير، شير خشك بدون چربي و آب به آن اضافه شده است. مخلوط روغن‌ها را تا اندازه‌اي هيدروژنه مي‌كنند تا سفتي مارگارين توليد شده به اندازه كره شود، ضمناً ويتامين   A و   D نيز به آن اضافه مي‌كنند. اين نوع كالري شمار مارگارين داراي 80 درصد چربي است و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۰۰:۰۵

كالري شمار ماست نيز مانند بقيه هم گروه‌هاي خود منبع بسيار خوب كلسيم، فسفر، ويتامين‌هاي گروه B مانند ريبو فلاوين، اسيد پانتوتنيك و روي است. كلسيم موجود در ماست، در حفظ سلامت سلول ‌هاي روده‌اي نيز مفيد است. جالب است بدانيد، مواد غذايي پروبيوتيك به افزايش سطح ايمني بدن نيز كمك مي‌ كنند.

در كتب پزشكي سنّتي ايراني خواص متعدّد و قابل توجّهي براي ماست ذكر شده است. تحقيقات جديد نيز، اين مطالب را تأييد مي كند و ماست را به يك غذاي فراويژه بدل مي كند.

ماست يك غذاي مطلق نيست كه با مصرف درازمدّت و مقادير زياد آن، باعث غلبه كيفيتي در بدن نشود. بلكه چون در درجه دوم سردي و تري است؛ مي تواند اثر دارويي هم در بدن داشته باشد. بخاطر همين سردي و تري است كه برخي، كلّ افراد جامعه را از خوردن كالري شمار ماست نهي مي كنند و بعضي نيز پنداشته اند كه طب سنّتي مخالف مصرف ماست مي باشد.

ماست انسان را از امراضي همانند اگزما و كهير حفظ مي كند و به علت داشتن فسفر تقويت كننده حافظه است.

ماست به علت داشتن ويتامين D ، استخوانها را محكم مي كند

 

براي كاهش وزن بايد مصرف كالري شمار ماست در رژيم غذايي گنجانده شود. زيرا ماست توانايي بدن را براي سوزاندن چربي ها تقويت كرده و حفظ عضلات در وضعيت مناسب را تسهيل مي كنند.

تحقيقات زيادي در مورد اثرات درماني و پيشگيرانه ي ماست و باكتريهايي كه در توليد آن به كار رفته اند بر بيماري هايي مانند سرطان ، عفونت ها ، اختلالات دستگاه گوارش و آسم انجام شده است .

اين نظريه وجود دارد كه افزايش مصرف كالري شمار ماست ، به خصوص در افراد داراي اختلال ايمني مانند افراد مسن ، پاسخ ايمني و مقاومت به بيماري هاي مرتبط با آن را افزايش مي دهد .

 

شير در اثر تخمير توسط باكتري ها ، به ماست تبديل مي گردد . به جز چند تفاوت كوچك ، شير و ماست تركيب ويتاميني و مواد معدني مشابهي دارند . در طي تخمير ويتامين B12.B6.C مصرف مي شوند و اسيد فوليك و كولين توليد مي گردند .

ماست مي تواند عفونتهاي مخمري را كاهش دهد . تحقيقات نشان مي دهد كه خوردن يك ليوان كالري شمار ماست در روز ، تعداد توده هاي مخمري در زنان را كاهش مي دهد

 

كي از بهترين، نيرومندترين و ارزانترين و سهل الهضم ترين غذاها ماست است. اين ماده معده را تقويت و به هضم غذا كمك مي كند.  ماست باعث سلامت روده ي بزرگ مي شود ، وقتي كالري شمار ماست مصرف مي كنيد شما به دو روش از روده خود محافظت مي نماييد ، اول اينكه ماست حاوي لاكتوباكتري است كه از روده ي بزرگ حفاظت مي كند و حتي خطر سرطان روده ي بزرگ را كاهش مي دهد . اين باكتري ها رشد باكتري هاي مفيد روده را افزايش داده و موجب كاهش تبديل صفرا به مواد سرطان زا مي شوند 

 

 همچنين ماست به روده ها كمك مي كند تا به حال عادي خود برگردند؛ باكتريهاي مضر را از روده ها خارج مي كند و در نتيجه هضم و جذب غذا آسان مي شود.

 

كلسيم موجود در كالري شمار ماست براي سالخوردگان بي اندازه مفيد است و اين اشخاص كه هميشه از عفونتهاي روده اي خود مي نالند اگر بطور مرتب ماست بخورند گاز و عفونت روده آنها به كلي برطرف خواهدشد.

ماست بهترين دارو براي معده است، زيرا علاوه بر اثرات درماني كه در يبوستهاي مزمن و اسهال دارد باكتري هاي مفيدي در معده توليد مي كند كه براي سلامت بسيار مفيد است.

ماست  نيرو ، نشاط ، مقاومت و چابكي به فرد مي دهد و دستگاه بدن را از سموم پاك مي كند. به همين دليل است كه در تمام بيماريها ،  كالري شمار ماست خوردن آن را تجويز مي كنند

طبيعت ماست گرم و در درجه دوم سرد است؛ هرچه ماست ترش تر باشد سردي آن زيادتر است.

 

براي رفع ترك خوردگي لب ها از كالري شمار ماست  استفاده كنيد.براي تهيه مرهم لب ها، چند قطره آب ليمو را در كمي ماست مخلوط كنيد. آن را روي لب ها بماليد و بگذاريد 45 دقيقه بماند. سپس مقدار اضافي را با تكه اي پنبه تميز كنيد. در نهايت مقدار مرهم مغذي نيز روي لب ها بگذاريد. اين كار را چندين بار در هفته انجام دهيد.

 

كالري شمار ماست قندخونتان را تنظيم مي كند. علاوه بر اين ماست به آرامي جذب روده ها مي شود و قندخون پس از مصرف اين خوردني خيلي به كندي افزايش مي يابد و به همين خاطر ماست در متعادل نگه داشتن قند خون موثر است.

ماست منبع بسيار خوبي براي جذب پروتئين است. در هر250 ميلي ليتر ماست تقريبا 14- 10 گرم پروتئين موجود مي شد، كه تقريبا برابر با 20 درصد نياز روزانه است.

ماست مي تواند باعث كاهش كلسترول خون شود. اين ممكن است به علت تأثير فعاليت باكتريهاي زنده و سهولت متابوليسم كلسترول باشد.

در كودكاني كه دچار بيماري سوء جذب هستند، ماست به جذب دو تركيب مهم غذايي پروتئينها و مواد معدني كمك مي كند. اسيد لاكتيك موجود در كالري شمار ماست باعث سهولت جذب و هضم اين تركيبات مغذي مي شود.

 مصرف كالري شمار ماست براي افراد لاغر با مزاج گرم و خشك مناسب و اثر دارويي دارد ولي در افراد با مزاج سرد و تر ممكن است باعث بروز علامات نامطلوبي شود.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۵۹:۲۰

كالري شمار ماهي ماده غذايي مفيدي است كه در مناطق شمالي و جنوبي كشورمان يعني مناطقي كه در كنار دريا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلي و اساسي برنامه غذايي مردم اين مناطق محسوب مي‌شود.

 

ماهي داراي ارزش تغذيه اي بسيار بالايي است و اكثر مواد مغذي مفيد و ضروري براي انسان را به تنهايي داراست. ولي ويژگي مخصوص كالري شمار ماهي كه آن را بين ساير مواد غذايي حائز اهميت خاص ساخته است، نوع چربي موجود در آن است.

 

كالري شمار ماهي و محصولات دريايي با وجود آن كه جزو مواد غذايي حيواني هستند، ولي از نظر تركيب چربي با ساير مواد حيواني متفاوت‌اند. چربي موجود در مواد غذايي حيواني به طور عمده حاوي تركيباتي به نام اسيدهاي چرب اشباع شده هستند كه اين تركيبات موجب بالا بردن كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون مي‌شوند.

 

بنابراين افراط در مصرف چربي‌هاي حيواني، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهايت منجر به سكته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود. ولي ماهي و آبزيان با وجود آن كه از دسته مواد غذايي حيواني هستند با اين حال نوع چربي موجود در آنها مشابه مواد گياهي است و از اسيدهاي چرب اشباع نشده به نام امگا 3 در كالري شمار ماهي وجود دارد كه اثرات بسيار مهمي‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پيش‌گيري از بسياري از بيماريها و كنترل و كمك به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌اي به عهده دارد.

 

جالب است بدانيم كه چربي موجود در بافت‌هاي ماهي و آبزيان تنها موجب افزايش كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون و عوارض قلبي و عروق كمك مؤثري نيز مي‌كند. ماهي از منابع بسيار خوب پروتئين محسوب مي‌شود. پروتئين موجود در كالري شمار ماهي از نظر كميت و كيفيت قابل توجه است، بدين معني كه پروتئين موجود در ماهي به شكلي است كه به آساني در دستگاه گوارش هضم و جذب مي‌شود و به طور تقريبا كامل در بدن به مصرف مي‌رسد.

 

ماهي يكي از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازي و همچنين در حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهي به گونه‌اي است كه جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبي در بدن به مصرف مي‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در كالري شمار ماهي ، جذب آهن منابع گياهي را هم افزايش مي‌دهد بنابراين نقش مهمي‌در پيشگيري از كم خوني ناشي از فقر آهن به عهده دارد.

 

كالري شمار ماهي حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين‌هاي گروه "B" در تنظيم فعاليت سلول هاي عصبي و در نتيجه در سلامت سيستم عصبي و نيز در سلامت پوست تاثير دارند. همچنين بعضي از انواع ويتامين‌هاي گروه "B"در خون سازي نيز مؤثرند. بنابراين با مصرف ماهي مي‌توانيم به سلامت اعصاب، شادابي، طراوت پوست و پيشگيري از كم خوني كمك كنيم .

 

ماده مغذي ديگري كه در ماهي به مقدار كافي وجود دارد روي مي‌باشد. روي يك ماده مغذي است كه در رشد كودكان و نوجوانان و نيز در بلوغ جنسي نوجوانان تاثير مهمي‌دارد. كمبود اين ماده مغذي در دوران رشد موجب كوتاهي قد و در صورت كمبود شديد باعث كوتولگي مي‌شود. همچنين در دوران بلوغ منجر به تاخير در بلوغ جنسي مي‌شود. كالري شمار ماهي اين ماده غذايي مفيد با دارا بودن روي به ميزان كافي مي‌تواند به رشد و تنظيم بلوغ جنسي كمك كند.

 

ماهي از منابع غني فلوئور در سلامت و استحكام دندان‌ها و در پيشگيري و پوسيدگي دندان تاثير مهمي‌دارد. پس با مصرف كالري شمار ماهي مي‌توانيم به سلامت و استحكام دندان‌هاي خود كمك كنيم فلوئور همچنين در پيشگيري از استئوپروز يا پوكي استخوان مؤثر است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۵۰:۵۵

كالري شمار مرغ منبع خيلي خوب پروتئين است و 120 گرم آن حدود 70 درصد نياز پروتئين بدن را برآورده مي ‏سازد.
همان‏ طور كه مي ‏دانيد بدن ما انسان ‏ها از پروتئين تشكيل شده است و پروتئين ها از واحدهاي ساختماني به نام اسيد آمينه. ما اسيد آمينه ‏هاي لازم براي ساخت پروتئين‏ هاي بد‏ن‏ مان را از منابع حيواني و گياهي آن دريافت مي‏ كنيم و با آنها، پروتئين‏ مورد نياز بدن ‏مان را بازسازي مي ‏كنيم.
افرادي كه مي ‏خواهند كه مقدار چربي غذاي ‏شان را كم كنند، مي ‏توانند از گوشت كالري شمار مرغ استفاده كنند. لخم ‏ترين قسمت گوشت مرغ، گوشت سينه‏ مي‏ باشد كه در مقايسه با ران، چربي اش نصف است.
گوشت كالري شمار مرغ در مقايسه با گوشت گاو، چربي اشباع كمتري دارد. با اين حال پوست مرغ داراي مقدار زيادي چربي اشباع است و به همين دليل قبل از پخت، بايد پوست آن را كاملا جدا كرد.
پيشگيري از پوكي استخوان در سالمندان:
مطالعات نشان مي ‏دهد كه سالمندان، به مقدار كافي پروتئين مصرف نمي كنند. پروتئين براي پيشگيري از كاهش تراكم استخوان در سالمندان حائز اهميت است. البته دقت داشته باشيد كه دريافت رژيم هاي پُرپروتئين نيز پوكي استخوان را تشديد مي كند كالري شمار مرغ . بنابراين بايد در حد متعادل غذاهاي پروتئيني خورد.
 مرغ منبع بسيار خوبي از ويتامين B3 (نياسين)است كه يك ويتامين ضد سرطان مي ‏باشد. DNA به ويتامين B3 نياز دارد و كمبود نياسين به اندازه ‏ي كمبود ساير ويتامين‏هاي گروه B در ارتباط مستقيم با بيماري هاي ژنتيكي مي ‏باشد.
مصرف 120 گرم گوشت مرغ حدود 72 درصد نياز بدن به اين ويتامين را برآورده مي ‏سازد.
گوشت مرغ همچنين يك منبع خوب سلنيوم مي‏ باشد. سلنيوم براي سلامتي انسان يك اهميت ويژه و اساسي دارد. سلنيوم يكي از اجزاي بسيار مهم واكنش‏هاي متابوليكي در بدن مي‏ باشد كه عبارتند از متابوليسم هورمون ‏هاي تيروئيدي ، سيستم دفاعي آنتي اكسيداني و سيستم ايمني. مطالعات گوناگون نشان داده است كه بين بروز سرطان ‏ها و دريافت سلنيوم يك ارتباط مهم وجود دارد. كالري شمار مرغ سلنيوم مانع سرطان مي ‏شود.
در مطالعات معتبري كه در مجلات مختلف پزشكي به چاپ رسيده است، آمده است كه دريافت منظم غذاهاي غني از ويتامين B3 (نياسين) مانند گوشت كالري شمار مرغ ، از بروز بيماري آلزايمر و ديگر بيماري‏هاي شناختي مرتبط با افزايش سن جلوگيري به عمل مي‏ آورد، طوري كه افرادي كه نياسين بيشتري از غذاي ‏شان دريافت مي ‏كردند (22 ميلي گرم در روز) در مقايسه با افرادي كه نياسين كمتري (13 ميلي در روز) دريافت مي ‏كردند حدود 70 درصد احتمال ابتلا و يا پيشرفت بيماري آلزايمر در آنان كمتر بود.
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.
علاوه بر عملكرد نياسين در DNA، اين ويتامين براي تبديل پروتئين‏ ها، چربي‏ ها و كربوهيدرات‏ هاي بدن به انرژي، ضروري و لازم مي‏ باشد.
نياسين به كنترل قند خون كمك مي ‏كند و فعاليت هورمون انسولين را تنظيم مي ‏كند.
ويتامين B6 براي تجزيه و تركيب كربوهيدرات‏هاي بدن (قند و نشاسته) ضروري مي ‏باشد، كالري شمار مرغ مخصوصاً براي تجزيه گليكوژن (فرم ذخيره اي قندها در سلول‏ هاي ماهيچه ‏اي و كبد).
120 گرم گوشت مرغ حدود 32 درصد از نياز ما به ويتامين B6 را برطرف مي ‏سازد.
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۵۰:۳۶

مزيت كالري شمار موز اين است كه حاوي تركيبات شيميايي نيست و عوارض جانبي داروها را نيز ندارد. اين ميوه حاوي 3 نوع قند (فروكتوز، ساكاروز و گلوكز) است كه انرژي را بالا برده و بدن را تقويت مي‌كند.

در اين مطلب بيماري‌هايي كه با موز قابل درمان و بهبود هستند را عنوان مي‌كنيم. لطفاً با ما همراه باشيد.

 

اگر از مشكلات و دردهاي پيش از قاعدگي رنج مي‌بريد به‌جاي خوردن دارو، كالري شمار موز ميل كنيد. اين ميوه با رساندن ويتامين B6 به بدن روي وضعيت روحي خانم‌ها نيز تأثير گذاشته و باعث بهبود خلق‌وخوي آن‌ها مي‌شود. در واقع افزايش ميزان گلوكز بدن تأثير مثبتي در كاهش افسردگي و افزايش نشاط خانم‌ها دارد.

 

اگر احساس مي‌كنيد بدنتان كمي داغ شده است كالري شمار موز را پوره كرده و ميل كنيد. البته حواستان باشد كه در صورت تب شديد موز موثر نخواهد بود و حتماً بايد به پزشك مراجعه كنيد. اما براي تب‌هاي جزئي مي‌توانيد به اين ميوه اعتماد كنيد. در كشور تايلند خانم‌ها براي تقويت و كنترل دماي بدنشان هر روز موز مي‌خورند.

 

 

اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌كنيد و تمركزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب كالري شمار موز ميل كنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينكه موز سرشار از كربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.

 

اگر آزمايش خون داده‌ايد و مشخص شده است كمبود آهن داريد حتماً موز را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌تان بگنجانيد. اين ميوه براي درمان كم‌خوني بسيار موثر است. در واقع ميزان بالاي آهن موجود كالري شمار موز در اين ميوه باعث تحريك ترشح گلبول‌هاي قرمز خون شده و به تسكين و بهبود برخي علائم كم‌خوني كمك مي‌كند.

 

افسردگي تبديل به يكي از بيماري‌هاي رايج زمانه‌ي ما شده است كه بايد با آن مقابله كرد. خوشبختانه موز سرشار از ويتامين B6 است و مي‌تواند حدود 25 درصد نياز روزانه‌ي ما به اين ويتامين را تأمين كند. ويتامين B6 نقش موثري در كنترل سيستم عصبي و خلق‌وخوي افراد دارد. به خاطر اينكه در توليد برخي از ناقل‌هاي عصبي مانند سروتونين نقش دارد. اما حواستان باشد كه اين كالري شمار موز به‌تنهايي در رفع افسردگي معجزه نمي‌كند چون تمام تركيبات موثر براي اين كار را ندارد. اما مي‌تواند در بهبود علائم اين مشكل موثر عمل كند. براي افزايش اثرگذاري موز در بهبود افسردگي بايد آن را به همراه آب‌معدني‌هاي سرشار از منيزيم و غلات كامل ميل كنيد كه حاوي تريپتوفان هستند و به بهبود خلق‌وخوي كمك زيادي مي‌كنند.

 

موز حاوي فيبرهاي محلول و غير محلول در آب است و اكثر اين فيبرها مي‌توانند روده را تحريك كنند. اما مزيت موز است كه به‌خوبي حتي براي افرادي كه داراي روده‌هاي حساس هستند قابل‌مصرف است و تنها ميوه‌اي است كه در صورت وجود مشكل ورم معده و روده تجويز مي‌شود. به خاطر اينكه تسكين‌دهنده است و باعث تقويت معده و روده مي‌شود. تنها مشكلي كه امكان دارد كالري شمار موز براي برخي افراد ايجاد كند (نه براي همه) مشكل يبوست است. در اين صورت نبايد در مصرف آن زياده‌روي كرد و مصرف روزانه يك عدد موز كافي است.

 

سكته‌ي مغزي و پوكي استخوان دو نمونه از بيماري‌هايي است كه مي‌توان به‌سادگي از آن‌ها پيشگيري كرد. معمولاً در بدن همه‌ تعادل نامناسبي بين سديم و پتاسيم است. به خاطر اينكه مواد غذايي كالري شمار موز شور بيشتري مصرف مي‌كنيم. مازاد سديم (نمك) وارد شده به بدن باعث افزايش فشارخون و همچنين احتباس آب بدن مي‌شود. پتاسيم يك ماده‌ي معدني ضروري براي كنترل فشارخون و پوكي استخوان است و مي‌تواند با اسيدي و دمينراليزه شدن استخوان‌ها مقابله كند. به عقيده‌ي محققان پتاسيم باعث كاهش خطر سكته‌ي مغزي نيز مي‌شود. خوشبختانه موز حدود 500 ميلي‌گرم پتاسيم به بدن مي‌رساند و حدود يك‌ششم نياز روزانه به اين ماده‌ي معدني را تأمين مي‌كند. توصيه مي‌كنيم براي افزايش ميزان پتاسيم بدنتان كالري شمار موز از مصرف سيب‌زميني، اسفناج، عدس و آووكادو نيز غافل نباشيد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۰۹:۲۸

كالري شمار موسير گياهي است شبيه به سير و پياز ولي برخلاف پياز، گل هاي آن تخم نمي دهد و البته بويي مطبوع تر از سير دارد. موسير چاشني اي اشتهاآور و داراي طبيعت گرم بوده و انواع مختلفي دارد كه بهترين نوع آن رنگ قرمز مسي دارد.موسير سرشار از ويتامينC، پتاسيم، فيبر، اسيد فوليك،كلسيم و آهن است و منبع خوبي از پروتئين محسوب مي شود، بنابراين يك سبزي مفيد براي سبزي خواران مي باشد.

 

كالري شمار موسير مانند ديگر اعضاي خانواده ي خود سرشار از تركيبات گوگردي است و به همين دليل هم خواص ضدباكترايي دارد. در نتيجه موسيرِ، از انتشار ميكروب ها و باكتري هاي بيماري زا پيشگيري مي كند.

 

موسير از آن گياهان دو رگه است. چيزي شبيه به سير و پياز. برگ هاي اين گياه باريك و دراز است و گل هاي ارغواني دارد. پياز اين گياه، خوراكي است. مي توان از آن در تهيه ي انواع ترشيجات، سالاد، سس و غيره استفاده كرد. اين ماده ي غذايي مفيد عطر و بوي فوق العاده اي به  كالري شمار موسير غذاهايتان مي دهد و درعين حال سرشار از خواص مفيد براي بدن است.

 

موسير مانند ديگر اعضاي خانواده ي خود سرشار از تركيبات گوگردي است و به همين دليل هم خواص ضدباكترايي دارد. در نتيجه موسيرِ، از انتشار ميكروب ها و باكتري هاي بيماري زا پيشگيري مي كند. البته حواستان باشد معني حرفمان اين نيست كه در صورت بروز يك بيماري عفوني، كالري شمار موسير مي تواند جايگزين آنتي بيوتيك ها شود. بلكه مي توان از اين ماده ي غذايي براي پيشگيري از بروز اين مشكلات استفاده كرد.

 

موسير سرشار از ويتامين C و A و همچنين از منابع فسفر و منيزيم است. همين تركيبات از آن يك ماده ي غذايي دوستدار سلامت استخوان ها ساخته است. براي داشتن استخوان هاي محكم و سالم حتماً از محصولات لبني كه سرشار از كلسيم هستند استفاده كنيد و در كنار آن كالري شمار موسير را به عنوان يار كمكي به كار بگيريد. در اين صورت خدمت زيادي به اسكلتتان كرده ايد.

 

 موسير حاوي ويتامين B6 است. به اين ترتيب كه هر 100 گرم موسير بيش از 10 درصد نياز روزانه ي ما به اين ويتامين را تامين مي كند. بايد بدانيد كه وجود اين ويتامين براي سيستم عصبي لازم و ضروري است و همچنين از بروز مشكلات عضلاني پيشگيري كرده و به سلامت پوست كمك مي كند.

علاوه بر اين موسير حاوي ويتامين B9 يا همان اسيدفوليك نيز مي باشد كه ضداسترس است. كالري شمار موسير اين ويتامين براي ساخت گلبول هاي قرمز لازم است. تركيب اين ويتامين با ويتامين B6 براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي بسيار موثر است.

 

افرادي كه عادت به خوردن كالري شمار موسير دارند موهايشان ديرتر سفيد شده و كمتر به عارضه ريزش مو مبتلا مي شوند.از آن جا كه حاوي مقدار فراواني سولفور است به شفافيت پوست كمك خوبي مي كند.

 از ديگر خواص موسير مي توان به تقويت قدرت جنسي، افزايش دفع ادرار، التيام دهنده و ترميم كننده زخم ها و تسكين دهنده التهاب طحال و كبداشاره كرد.

 

از فرآورده‌هاي كالري شمار موسير براي كم كردن قند خون در افراد ديابتي مورد استفاده است و هم چنين از خواص گندزدائي آن براي دفع انگل ها همراه غذا از آن استفاده مي‌شده است و علاوه بر آن براي ضدعفوني كردن آب مورد استفاده داشته است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۰۹:۱۲

يكي از عادت‌هاي خوب غذايي كه متخصصان تغذيه آن را توصيه مي‌كنند، مصرف هفتگي فرآورده‌هاي دريايي از انواع ماهي گرفته تا كالري شمار ميگو ست، اما خيلي‌ها مي‌گويند ميگو كلسترول دارد و بايد از خوردن آن اجتناب كرد، اما اين باور درست است يا اين كه حقيقت چيز ديگري است؟ به غير از اين موضوع، عادت به مصرف ميگو چه فوايد و چه زيان‌هايي دارد؟ اين‌ها همان مواردي هستند كه در ادامه به آن‌ها اشاره شده است...

 

ميگو از منابع اسيدهاي چربي از خانواده امگا 3 است كه دريافت آن به كنترل فشارخون كمك مي‌كند. البته توصيه مي‌شود اين ماده غذايي در هنگام تهيه با حداقل روغن و نمك طبخ شود، در اين صورت به گزينه‌اي مناسب براي كاهش سطح فشارخون  كالري شمار ميگو تبديل خواهد شد زيرا سرخ كردن آن در روغن، كالري بيشتر به بدن مي‌رساند و باعث افزايش وزن مي‌شود كه خود از عوامل بروز فشارخون است. 

 

يكي از مواد معدني‌اي كه در ميگو به ميزان بسيار يافت مي‌شود، سلنيوم است. با خوردن 100 گرم ميگو، 64 درصد از نياز روزانه به اين ماده مغذي تأمين خواهد شد و از آنجا كه سلنيوم خاصيت آنتي‌اكسيداني دارد، عادت به خوردن كالري شمار ميگو ، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان خون مانند «لوسمي» و «لنفوم هوچكين» را كاهش مي‌دهد.

 

امگا 3 فراواني كه در ميگو وجود دارد، باعث مي‌شود عادت به مصرف هفتگي آن از بروز آلزايمر و اختلال حواس در دوران سالمندي جلوگيري كند. در واقع، دريافت روزانه 380 ميلي‌گرم از اين اسيدهاي چرب، از بروز اختلال حواس و آلزايمر جلوگيري مي‌كند و با خوردن هفته‌اي 2 تا 3 بار كالري شمار ميگو ، اين مقدار اسيد چرب به بدن خواهد رسيد.

 

افرادي كه به دلايل مختلف گوشت قرمز نمي‌خورند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به كم‌خوني ناشي از فقر آهن قرار دارند و از آنجا كه با خوردن 100 گرم ميگو، 19 درصد از نياز به اين ماده مغذي تأمين مي‌شود، بهتر است در صورت نخوردن گوشت قرمز، كالري شمار ميگو را در برنامه غذايي روزانه‌شان بگنجانند.

 

ميگو برخلاف تصور عامه مردم، باعث افزايش كلسترول نمي‌شود زيرا بررسي‌هاي مقايسه‌اي ميان دو رژيم غذايي با تخم‌مرغ و ميگو نشان داده‌اند كه رژيم داراي ميگو 7 درصد سطح كلسترول بد و 12 درصد سطح كلسترول خوب را افزايش مي‌دهد در حالي كه رژيم داراي تخم‌مرغ، سطح كلسترول بد را 10 درصد و سطح كلسترول خوب را 7 درصد بالا مي‌برد. در واقع اين ماده غذايي چربي كمي دارد و با خوردن 12 عدد كالري شمار ميگو ي درشت بخارپز شده، 160 ميلي‌گرم كلسترول وارد بدن مي‌شود و سطح تري‌گليسريد 13 درصد پايين مي‌آيد بنابراين توصيه مي‌شود آن را مانند ساير منابع پروتئيني مصرف كنيد.

 

طبق اعلام برخي از كارشناسان، مصرف سرانه ميگو در ايران تقريباً 10 تا 20 گرم در سال است و بيشترين مصرف‌كنندگان هم تهراني‌ها هستند. البته در سال‌هاي اخير، مصرف فرآورده‌هاي دريايي افزايش قابل‌ملاحظه‌اي داشته اما هنوز هم از مقدار استاندارد كالري شمار ميگو توصيه شده كمتر است و هنوز هم در مقايسه با مصرف جهاني در سطوح حداقل قرار داريم.

 

مصرف سرانه ماهي در ايران تقريباً 10 كيلوگرم در سال و در سطح جهاني 16 كيلوگرم است. بنابراين خوب است اين را هم بدانيد كه در ميان كشورهاي مختلف دنيا، تايلند، فيليپين، هند و اكوادور بزرگ‌ترين پرورش دهندگان كالري شمار ميگو هستند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۰۸:۵۰

كالري شمار نارگيل يكي از غني ترين منابع خوراكي براي الكتروليت ها، كلر، پتاسيم و منيزيم است كه البته مقداري هم شكر، سديم و پروتئين دارد. محتواي بالاي پتاسيم اين ميوه آن را به يكي از محافظان قلب و فشارخون تبديل كرده است. آب نارگيل همچنين حاوي فيبرمحلول، منگنز، كلسيم، ريبوفلاوين و ويتامين C است .

ريشه، گل آذين و دانه (پوسته، آب و روغن هسته) قابل استفاده مي ‏باشند.اين نشان مي دهد كه تمام قسمت هاي اين درخت، مفيد و قابل استفاده هستند.

 

برخلاف ساير ميوه ها كه آب آن ها از فشرده شدن آن ها به دست مي آيد، آب كالري شمار نارگيل مايعي غليظ در وسط ميوه ي آن است كه بيش ترين حد آن در نارگيل نرسيده و سبز وجود دارد. اين آب ميوه امروزه از محبوب ترين نوشيدني هاي جهان است نه تنها به خاطر طعم و مزه منحصربه فرد آن بلكه به دليل تركيبات مغذي و فوايد بي مثل و مانند آن براي سلامتي 

 

در قاعده ميوه ي نارگيل سه سوراخ وجود دارد كه چشم هاي نارگيل ناميده مي شوند.

گوشت اين ميوه سفيد رنگ و چرب است و درون آن با يك شيره يا مايع شيرين پر شده است.

قسمت‏هاي قابل استفاده:

ريشه، گل آذين و دانه (پوسته، آب و روغن هسته) قابل استفاده كالري شمار نارگيل مي ‏باشند.

ضرب المثلي درباره ي نارگيل بين مردم اقيانوس آرام معروف است كه مي گويد هر كس كه درخت كالري شمار نارگيل مي كارد، براي خودش و بچه هايش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست مي كند. اين نشان مي دهد كه تمام قسمت هاي اين درخت، مفيد و قابل استفاده هستند.

 

شستشوي موها با شيره نارگيل يك عمل بسيار موثر براي تغذيه قسمت ‏هاي انتهايي ريشه‏ ي موها است. اين كار در بين هندي‏ ها كه موهايي بسيار جذاب دارند، شايع است.

 

نارگيل هنگامي كه نارس است مقدار بيشتري شيره دارد، ولي به تدريج كه ميوه مي‌ رسد مقدار شيره آن كمتر مي شود. پس براي اطمينان از تازه بودن كالري شمار نارگيل كه مي خريد، آن را تكان دهيد تا صداي شيره ي آن را بشنويد. دقت كنيد كه نارگيل سنگين تر، تازه تر است.

 

پوست درخت‏ انجير مقدس هندي و انجير معابد را در شير كالري شمار نارگيل به صورت خمير در آورده و در سرتاسر زخم‏ ها بماليد. اين كار به تسكين و ترميم پوست به دليل خاصيت‏ قابض و مغذي بودن اين تركيب، كمك مي‏ كند.

 

نارگيل ميوه اي با طبع گرم و خشك ، كه براي از بين بردن بوي بد دهان بسيار مفيد است. كساني كه از رماتسيم رنج ميبرند خوردن اين ميوه توصيه ميشود. به دليل بالا بودن كالري اين ميوه ، مصرف آن چاق كننده است و در افزايش شهوت و همچنين افزايش اسپرم نقش موثري دارد. خوردن كالري شمار نارگيل با شكر بسيار مقوي و همچنين افزايشي دهنده خون است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۵۰:۵۰

كالري شمار نان همواره در نزد ايرانيان از جايگاه خاصي برخوردار بوده و غذاي اصلي مردم كشورمان را تشكيل مي‌دهد. بخش قابل توجهي از پروتئين و انرژي مورد نياز مردم، از نان تامين مي‌گردد. بي‌شك تهيه، توليد وعرضه‌ نان سالم و بهداشتي در حفظ سلامت جامعه موثر خواهد بود.

نان‌هايي كه از آرد سبوس‌دار تهيه مي‌شوند و با خمير مايه و بدون استفاده از جوش شيرين عمل‌آوري مي گردند و با حرارتي ملايم، يكنواخت و شعله غيرمستقيم مي پزند، سالم‌ترين نان‌ها هستند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مصرف جوش شيرين در واحدهاي نانوايي را به علت پيدايش عوارض دستگاه گوارشي، اختلال در جذب املاحي مانند آهن، ممنوع كرده است.

كالري شمار نان هايي كه با استفاده از خمير مايه تهيه مي ‌گردند، از ارزش تغذيه‌اي بالايي برخوردارند، قابليت هضم خوبي داشته و ضايعات و دورريزي آنها بسيار كمتر از نان‌هاي تهيه شده با جوش شيرين است. عطر و بوي اين نان‌ها به هيچ‌وجه قابل قياس با نان‌هاي جوش شيرين‌دار نيست و ماندگاري بهتري دارند.

 

مغذي بودن نان : كالري شمار نان هايي كه با آردهاي كامل و سبوس‌دار تهيه مي‌شود، نسبت به نان‌هاي تهيه شده با آرد سفيد به مراتب ارزش غذايي بالاتري دارند و مصرف روزانه آن ها مي‌تواند مقداري از نياز روزانه بدن به املاح ، پروتئين، فيبر و ويتامين‌ها را تامين نمايد.

 

اين نان كه در صدر نان‌هاي ايراني قرار دارد، از آرد سبوس‌دار تهيه شده و از ديگر ويژگي‌هاي خوب آن، طعم، عطر، مغذي بودن و قابليت سيركنندگي آن است.

نان سنگك به دليل دارا بودن مقدار زيادي فيبر، هضم آساني داشته و بسيار مورد توجه متخصصان تغذيه مي‌باشد.

شيوه پخت سنتي اين نان، شكل و طعم متمايز آن از ساير نان‌ها سبب شده در فرهنگ و سفره ايراني ارزش بالايي يافته و به خصوص براي كالري شمار نان صبحانه وجود نان سنگك در اولويت قرار گيرد.

 

كالري شمار نان بربري نيز، يكي از مطلوب‌ترين و محبوب‌ترين نان‌هاي ايراني به شمار مي‌آيد، به شرطي كه خمير آن با استفاده از خمير مايه تهيه شده باشد و تخمير در آن صورت پذيرد و در درجه حرارت يكنواخت و ملايم پخت گردد.

در سال‌هاي اخير برخي از نانوايان به دليل عدم آگاهي  و به منظور صرفه‌جويي در وقت و هزينه، خمير بربري را با جوش‌شيرين به عمل مي‌آورند، غافل از اين  كه ارزش غذايي و زمان ماندگاري نان كاهش يافته و دور ريزي و ضايعات آن افزايش مي‌يابد. كالري شمار نان متاسفانه از جوش‌شيرين در رومال نان بربري نيز استفاده مي‌شود، در حالي كه مي‌توان با جايگزين نمودن موادي مناسب، آن را از اين بخش حذف نمود. در زمان‌هاي قديم شاطرها، مايع رومال تهيه شده از زرده تخم‌مرغ را بر روي سطح رويي خمير مي‌كشيدند تا علاوه بر خوش رنگ شدن سطح و نرم شدن بافت، ارزش غذايي نان بربري افزايش يابد كه متاسفانه امروزه براي كاستن هزينه‌ها و صرفه‌جويي اقتصادي، اين كار انجام نمي‌شود.

نان لواش و تافتون

آمارها نشانگر مصرف بالاي نان‌هاي لواش و تافتون در بين ايرانيان است. اين نان‌ها مورد پسند ذائقه هموطنان مي‌باشد. اما متاسفانه اين نان‌ها ارزش غذايي بالايي ندارند و معمولا با افزودن جوش‌شيرين و مقدار زيادي نمك تهيه مي‌گردند.

اين كالري شمار نان ها به دليل كوتاهي مدت زمان تخمير و پخت، دورريزي و ضايعات زيادي دارند و مصرف زياد اين نان‌ها مشكلاتي از قبيل اختلال در جذب املاح و مسموميت با فلزات سنگين را براي هموطنان ايجاد مي‌نمايد.

 

اين دسته از نان‌ها نيز اگر با آرد سبوس‌‌دار تهيه گردند، از ارزش غذايي بالايي برخوردار خواهند بود. فرآوري خمير اين نان‌ها با استفاده از خمير مايه بوده و زمان استراحت مطلوب در تخمير نان و متصاعد شدن گازها از خمير، باعث مي‌شود خمير كاملا حجيم شود. خمير مايه به علت شكستن زنجيره‌هاي بلند نشاسته، هضم كالري شمار نان را براي دستگاه گوارش آسان مي‌كند.

همه موارد فوق، به علاوه وجود فيبر بالا در اين نان‌ها(گندم سبوس دار، جو، چاودار و...) ارزش تغذيه‌اي آنها را افزايش داده و سبب بهبود تغذيه افراد جامعه خواهد شد.

برخي از مردم به اشتباه مغز اين نان‌ها را(كه مغذي‌ترين قسمت نان مي‌باشد)، از آن جدا مي‌كنند، ولي با اين وجود اين كالري شمار نان هاي مغذي، ضايعات كمتري نسبت به ساير نان‌ها دارند، به شرطي كه تازه مصرف شوند و بتوان از بيات شدن آن ها جلوگيري نمود.

 

از خريد نان‌هاي بسته‌بندي شده ي بدون مجوز از سوپر ماركت‌ها يا فروشگاه‌هاي مواد غذايي خودداري كنيد.

از خريد و مصرف نان‌هاي سوخته يا بيات اجتناب نماييد.

در شناسايي و معرفي واحدهاي كالري شمار نان كه هنوز از جوش شيرين و نمك زياد براي عمل‌آوري سريع خمير و تقويت آرد بي‌كيفيت استفاده مي‌نمايند، با دولت همكاري داشته باشيد.

توصيه‌هاي بهداشتي براي نگهداري نان در بلند مدت

به نان تازه و داغ كمي فرصت دهيد تا خنك شود.

پس از خنك شدن كالري شمار نان ، به آهستگي نان‌ها را در پارچه يا كيسه نايلوني قرار داده و به منزل ببريد.

هرگز براي حمل نان، از ورقه‌هاي روزنامه استفاده نكنيد.

مي‌توانيد در منزل، نان‌ها را به اندازه دلخواه برش داده و بلافاصله در كيسه‌هاي مخصوص فريزر قرار دهيد و در فضاي مناسبي از فريزر كه از ساير بسته‌هاي فريزري دور باشد، قرار داده و به مدت طولاني نگهداري كنيد.

از جمع‌آوري نان‌هاي داغ در داخل كيسه هاي نايلوني خودداري كنيد، زيرا اين عمل باعث مي‌شود كه كالري شمار نان به صورت خمير درآيد و دورريزي نان را افزايش دهد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۵۰:۲۷

خواص كالري شمار نارنگي بسيار بي نظير است. نارنگي 100 نوع بيماري را درمان مي كند و پوست آن نيز براي درمان و سلامت بدن بسيار مؤثر است. نارنگي زيبايي پوست و مو را تضمين مي كند.  

 

اگر به فشار خون مبتلا هستيد، نوشيدن آب نارنگي تازه يا افزودن ميوه خشك شده آن به غذا به بيمار كمك مي كند تا فشار خون خود را كاهش داده و آن را كنترل كند.

افرادي كه نياز به دريافت پتاسيم بيشتري دارند مي توانند از طريق ميوه كالري شمار نارنگي ، پودر نارنگي يا آب اين ميوه زمستاني ميزان پتاسيم مورد نياز خود را جبران كنند.

پوست خشك شده نارنگي يكي از مفيدترين بخش هاي اين ميوه زمستاني براي بهبود سرفه هاي روزهاي سرد زمستاني است.

براي كاهش تب و رفع تراكم خون در كبد مفيد است.

اگر از بي خوابي رنج مي بريد و شب ها نمي توانيد خواب آرام و راحتي داشته باشيد، متخصصان تغذيه توصيه مي كنند يكي دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگي ميل كنيد.

كارشناسان تغذيه مي گويند نارنگي به دليل داشتن ويتامين هاي ث، آ و ب مفرح قلب است و مي تواند اعمال قلب را تنظيم كند.

اين ميوه ادرار آور خوبي است و از اين رو مي تواند سموم بدن را دفع كند.

پزشكان خوردن كالري شمار نارنگي را به بيماراني كه از سرگيجه رنج مي برند نيز توصيه مي كنند. 

نارنگي حاوي مقدار زيادي منيزيم است و از اين طريق در فعاليت عضلاني، دستگاه گوارش و سيستم عصبي مؤثر است و به خاطر داشتن ميزان فسفر و كلسيم بالا، يكي از ميوه هايي است كه در تشكيل استخوان و اسكلت بدن مؤثر است.

اين ميوه خون را تصفيه و زياد مي كند. 

به خاطر داشتن مقدار فسفر و كلسيم بالا، نارنگي يكي از ميوه هايي است كه در تشكيل استخوان و اسكلت بدن مؤثر است.

افرادي كه دچار مسموميت با الكل مي شوند مي توانند اين مسموميت را با نوشيدن آب نارنگي يا خوردن نارنگي تازه برطرف كنند. خاصيت سم زدايي كالري شمار نارنگي به بيمار كمك مي كند تا خيلي سريع بر مسموميت و ضعف خود غلبه كند.

حاوي مقدار زيادي منيزيم است و از اين طريق در فعاليت عضلاني، دستگاه گوارش و سيستم عصبي مؤثر است.

سرد و تر، مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرونشاننده لهيب معده و كبد است. 

 

 نارنگي مسكن اعصاب است و براي كليه بيماران مفيد است. 

اگر مي خواهيد شب راحت بخوابيد چند دانه نارنگي بخوريد.

 به اعتقاد برخي، به خاطر خاصيت ضدعفوني كننده اش، مي تواند در درمان سيفليس مؤثر باشد.

نارنگي, اين ميوه ي پاييزي چسبندگي خون را معالجه مي كند، در نتيجه تصلب شرايين، ورم جدار وريد و سياه شدن شريان، كالري شمار نارنگي فلج ناقص و آنژين را بهبود مي بخشد

اين ميوه ي خوشمزه  منبع غني بتاكاروتن است.

 داراي مقادير فراواني ويتامين A است و براي پيشگيري از سرطان مفيد است.

نارنگي به خاطر داشتن فسفر زياد و ويتامين هاي فراوان، باعث تقويت حافظه و هوش مي شود و براي رفع بي اشتهايي و كاهش گرماي غريزي بدن نيز مفيد است.

افرادي كه به نفخ شكم مبتلا هستند با مصرف ميوه كالري شمار نارنگي به تنهايي مي توانند به درمان نفخ شكم خود بپردازند. 

 نارنگي علاوه بر خاصيت اشتهاآوري از جمله ميوه هايي است كه براي قلب و معده مقوي بوده و به عنوان يك اشتهاآور طبيعي براي بيماران كم اشتها و افرادي كه تمايل به افزايش وزن دارند، تجويز مي شود. 

 

طبق گفته ي متخصصان تغذيه جويدن پوست نارنگي كلسترول مضر را كاهش مي دهد و اثر آن همانند داروهاي شيميايي است كه البته عوارض آن را ندارد.

 آنزيم هاي موجود در سلول هاي سرطاني از طريق تركيبي به نام Q40 موجود در پوست نارنگي از بين مي رود.

خوردن پوست نارنگي از بيماري قلبي پيشگيري مي كند.

آنتي اكسيدان پوست كالري شمار نارنگي 20 برابر ميوه ي نارنگي است.

ناراحتي هاي عصبي، افسردگي، استرس و اختلالات مربوط به خواب را برطرف مي كند.

بيشتر اختلالات گوارشي را مي توان با استفاده از پوست نارنگي برطرف كرد.

مصرف آن براي جذب غذا مفيد است. نفخ و حالت تهوع را برطرف مي كند. با تحريك سيستم لنفاوي، به دفع مايعات اضافه كمك و با چاقي مفرط نيز مقابله مي كند.

از پوست سبزرنگ اين ميوه براي درمان فشارخون پايين و التهاب استفاده مي شود.

 بر اساس طب چيني، پوست كالري شمار نارنگي اختلالات طحال و ريه را برطرف مي كند.

 پوست كالري شمار نارنگي را پس از شستن در فر يا زير نور خورشيد خشك كنيد و به شكل پودر در بياوريد. اين پودر را مي توان روي تمامي غذاها از جمله خورشت، سوپ، برنج، چاي، مرغ و… اضافه كرد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ]