در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۴۹:۰۹

سوختگي نوعي جراحت پوستي است كه در اثر عوامل مختلفي از جمله آتش و حرارت، برق، تشعشعات، مواد شيميايي اصطكاك و غيره ايجاد مي‌شود. به‌طور كلي سوختگي روي سلامت پوست شما تاثير مي‌گذارد و حتي در مواردي به استخوان و عضلات شما هم آسيب جدي مي‌رساند. بسته به شدت سوختگي درمان‌هاي مختلفي براي كاهش درد و جراحات ناشي از آن وجود دارد. براي مثال براي سوختگي‌هاي سطحي درمان‌هاي ساده خانگي وجود دارد كه به راحتي در منزل قابل انجام هستند و به خوبي سلامت پوست شما را بهبود مي‌بخشند. در ادامه مطلب امروز با چند درمان موثر خانگي آشنا خواهيد شد كه در مواقع ضروري بسيار كارآمد هستند. 

 

۱- سفيده تخم‌مرغ

 

اولين درمان سوختگي كه امروز با آن آشنا مي‌شويد استفاده از سفيده‌ تخم‌مرغ براي سوختگي مخصوصا در ناحيه انگشتان دست يا پا است. كمك گرفتن از اين ماده طبيعي در ضمن سادگي بسيار موثر خواهد بود. ابتدا محل سوختگي را زير آب بگيريد تا از شدت سوزش و حرارت كاسته شود. سفيده‌ يك عدد تخم‌مرغ را در يك كاسه با اندازه مناسب بريزيد و انگشتان خود را در آن قرار دهيد. اگر ساير قسمت‌هاي بدن‌تان دچار سوختگي شده است مي‌توانيد سفيده تخم‌مرغ را روي گاز مخصوص پانسمان بريزيد و ۴ مرتبه در روز روي محل سوختگي قرار دهيد. مطمئن باشيد با استفاده از اين درمان تورم و التهاب ناشي از سوختگي خيلي سريع كاهش مي‌يابد. 

 

۲- پياز

 

يك پياز بزرگ را از وسط به دو قسمت كنيد و آن را در خرد‌كن يا مخلوط‌كن بريزيد تا كاملا له شود و آب يا عصاره آن خارج شود. دقت داشته باشيد بايد به محض برش پياز از آن استفاده كنيد چون اگر زياد در هواي آزاد قرار بگيرد تاثير آن در التيام جراحت سوختگي و پيشگيري از ايجاد تاول كاهش مي‌يابد. براي تاثير مثبت اين شيوه درماني بايد روزانه چند نوبت از آن استفاده كنيد تا تاثير سريع و لازم را داشته باشد. 

 

۳- زرد‌چوبه

 

يكي از موثر‌ترين درمان سوختگي كه نبايد فراموش كنيد استفاده از زرد‌چوبه است. براي استفاده از زرد‌چوبه كافي است تا مقداري پودر زرد‌چوبه را در كمي روغن كنجد يا روغن بادام زميني بپزيد و صبر كنيد تا خنك شود و آن را در يك ظرف مناسب بريزيد و در موارد مورد نياز از آن استفاده كنيد. اگر دچار سوختگي شده‌ايد، يك تكه پنبه كوچك را به اين تركيب آغشته كنيد و روي محل زخم بماليد. پس از مدت زمان كمي درد به مقدار زيادي كاهش مي‌يابد و به مرور زمان اثر زخم هم از روي پوست از بين مي‌رود. 

 

۴- خمير دندان نعنايي

 

زماني كه دچار سوختگي سطحي مي‌شويد استفاده از خمير دندان به خصوص نوع نعنايي آن در كاهش درد بسيار موثر است. خوب است بدانيد، نعناع باعث خنك شدن سريع محل سوختگي مي‌شود. ابتدا محل سوختگي را زير آب سرد بگيريد و بعد با استفاده از يك حوله يا دستمال كاغذي آن را كاملا خشك كنيد روي تمام سطح پوست آسيب ديده را با يك لايه غليظ خمير دندان بپوشانيد.

 

۵- چاي كيسه‌اي

 

اگر به موقع و به‌طور صحيح به سوختگي رسيدگي نكنيد درمان سوختگي سخت‌تر مي‌شود و حتي در مواردي جاي زخم باقي مي‌ماند. براي كاهش اثرات ناخوشايند ناشي از سوختگي در منزل مي‌توانيد از چاي كيسه‌اي استفاده كنيد. چاي كيسه‌اي حاوي اسيد تانيك است كه براي كاهش درد سوختگي‌هاي سطحي و خنك كردن پوست گزينه بسيار مناسبي است. 

 

۶- عسل

 

مصرف عسل تنها براي سلامتي ما مفيد نيست و خواص گوناگون ديگري هم دارد. اين ماده طبيعي خاصيت ضد‌عفوني‌كننده دارد و براي ترميم سريع پوست يك داروي معجزه‌گر درمان سوختگي محسوب مي‌شود. براي استفاده از عسل مي‌توانيد آن را به‌طور مستقيم روي محل سوختگي بماليد و يا آن را به گاز مخصوص پانسمان آغشته كنيد و روي محل سوختگي قرار دهيد. 

نكته: توجه داشته باشيد در سوختگي‌هاي شديد، بايد خيلي سريع به پزشك مراجعه كنيد تا با انجام درمان قوي‌تر اثرات ناشي از سوختگي كاهش و بهبود يابد.

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۴۸:۱۴

۱. حس بويايي و چشايي شما بهتر مي‌شوند 

 

نيكوتين نه‌تنها سركوب‌كننده اشتها است، بلكه خود سيگار كشيدن اجازه نمي‌دهد كه شما به‌طور كامل از عطرها و طعم‌هاي مواد غذايي لذت ببريد. با اين‌ حال، وقتي كه شما عادت سيگار كشيدن را ترك كنيد، حس چشايي و بويايي‌تان هم تغيير مي‌كند و رو به بهبودي مي‌رود. 

به‌گفته متخصصان، حس چشايي عميقا با قابليت تشخيص دادن ترك سيگار عطرهاي مختلف ارتباط دارد. از طرف ديگر، زبان انسان نيز فقط قادر است پنج طعم اصلي و پايه را تشخيص بدهد. بنابراين، هرچه عطرها و بوهاي غذا پيچيده‌تر مي‌شوند،‌ بيشتر از طريق بويايي درك مي‌گردند. با اين‌ حال، دود سيگار به پوشش داخلي بيني و جوانه‌هاي چشايي در دهان آسيب مي‌رساند و درنتيجه قابليت دريافت طعم‌ها و عطرهاي پيچيده‌تر را ناممكن مي‌كند. 

البته خبر خوب اين است كه وقتي سيگار كشيدن را ترك مي‌كنيد، قواي چشايي و بويايي هم سريعا بهبود مي‌يابند. پس يكي از اولين حالت‌هايي كه بلافاصله پس از ترك سيگار احساس خواهيد كرد،‌ همين دريافت بهتر طعم‌ها و عطرها است. 

 

۲. احساس مي‌كنيد كه انرژي بيشتري داريد 

 

اگر بيشتر اوقات احساس خستگي مي‌كنيد، مشخص كردن علت دقيق اين حالت مي‌تواند كار سختي باشد. با اين‌حال، سيگار كشيدن مي‌تواند احساس خستگي را در بسياري از افراد بيشتر كند، درحالي كه ترك سيگار نيز سطح انرژي را در بدن افزايش مي‌دهد. 

متخصصان مي‌گويند افرادي كه به سيگار كشيدن عادت مي‌كنند، معمولا متوجه نمي‌شوند كه اين عادت چطور قابليت بدن براي استفاده از انرژي را تحليل مي‌برد و ضعيف مي‌كند. به‌علاوه، سيگار كشيدن با كاهش ظرفيت ريه‌ها براي اضافه كردن اكسيژن به خون همراه است و همچنين قابليت ريه‌ها براي دفع كردن گازهاي زائد دي‌اكسيد كربن را مختل مي‌كند. 

توجه داشته باشيد كه دود سيگار حاوي مونوكسيد كربن است كه قابليت سلول‌هاي خوني قرمز براي انتقال اكسيژن به قسمت‌هاي مختلف بدن را مختل مي‌كند. اين در حالي است كه اكسيژن‌رساني صحيح براي سوختن گلوكز ضرورت دارد و مغز و عضله‌ها به‌طور خاص شديدا به گلوكز به‌عنوان سوخت اصلي نيازمند هستند. 

سيگار كشيدن نه‌تنها اكسيژن‌رساني را ضعيف مي‌كند، بلكه وارد شدن گلوكز به بافت‌هاي مهم را سخت‌تر مي‌سازد. بنابراين، وقتي كه اكسيژن و گلوكز به‌درستي به بدن نرسد، تعجبي ندارد كه افراد سيگاري با كمبود انرژي مواجه شوند. البته اگر سيگار را ترك كنيد،‌ در عرض چند هفته متوجه مي‌شويد كه سطح انرژي در بدن‌تان رو به بهبودي مي‌رود. 

 

۳. كيفيت پوست‌، ناخن و موهاي‌تان بهتر مي‌شود 

 

ما فقط درباره آسيب‌ديدگي موها و ناخن‌ها صحبت نمي‌كنيم، چون سيگار كشيدن مي‌تواند شديدا شانس شكل‌گيري خطوط ريز را روي پوست صورت افزايش بدهد. دليلش اين است كه تركيبات شيميايي موجود در دود سيگار، به لايه‌هاي ظريف و حساس درون پوست آسيب مي‌رسانند و همچنين گردش خون را در لايه‌هاي عميق‌تر پوست ضعيف مي‌كنند. 

با توجه به همين نكات، ترك سيگار مي‌تواند اكسيژن‌رساني به پوست را بيشتر كند و درنتيجه به روشن‌تر شدن پوست كمك برساند. پس اگر سيكار مي‌كشيد، به‌ جاي اين‌كه براي خريد محصولات ضدپيري هزينه كنيد، ابتدا سيگار كشيدن را كنار بگذاريد. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۴۷:۱۴

كينوا ، يكي از خوراكي‌هايي است كه در سال‌هاي اخير محبوبيت روبه‌رشدي داشته است و رفته‌رفته به نقاط مختلف جهان راه پيدا كرده است. با اين‌ حال، بسياري از افراد هنوز هم سوال‌هاي زيادي درباره كينوا دارند. يكي از مهم‌ترين سوال‌هاي رايج درباره كينوا اين است: آيا كينوا مانند برنج و نان حاوي كربوهيدرات زيادي است؟ 

بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد كه هر نصف فنجان از كينوا حدودا ۲۰ گرم كربوهيدرات به بدن مي‌رساند. اگر بخواهيم وضعيت كينوا را از نظر كربوهيدرات مقايسه كنيم، بايد گوييم كه هر نصف فنجان از برنج قهوه‌اي حاوي ۲۲ گرم كربوهيدرات و هر دو تكه از نان گندم كامل حاوي ۲۴ گرم كربوهيدرات است. 

با اين‌ حال، اگرچه كينوا جزو منابع كربوهيدراتي محسوب مي‌شود، اما ضرورتي ندارد كه آن را از رژيم غذايي كم‌كربوهيدرات حذف كنيد. 

به‌گفته متخصصان، كينوا يكي از بهترين مواد غذايي براي اضافه شدن به رژيم غذايي است چون منبع خوبي براي دريافت فيبر محسوب مي‌شود. وقتي كه افراد تصميم مي‌گيرند براساس رژيم كم‌كربوهيدرات تغذيه كنند، پزشكان معمولا نگران اين موضوع مي‌شوند كه آنان كربوهيدرات‌هاي سالم مانند غلات سبوس‌دار، سبزي‌هاي نشاسته‌اي، لوبيا و عدس را هم كنار بگذارند. 

به‌عبارت ديگر، قبل از اين‌كه مواد غذايي را به‌علت ميزان كربوهيدرات‌شان كنار بگذاريد، به اين موضوع توجه كنيد كه دقيقا كدام مواد مغذي در منبع مورد نظر وجود دارند. نوشابه‌هاي رژيمي حاوي كربوهيدرات نيستند، ‌اما قطعا در انتخاب‌هاي سالم نمي‌گنجند. كينوا مي‌تواند كربوهيدرات به بدن برساند، اما در هر وعده مصرفي تقريبا ۳ گرم فيبر دارد كه هضم را آهسته مي‌كند و به پيشگيري از افزايش ناگهاني قند خون يا اُفت ناگهاني آن كمك مي‌كند. به‌علاوه، كينوا جزو منابع مناسب براي دريافت منيزيم، فسفر، زينك و ويتامين‌ B۱، ويتامين B۲ و ويتامين B۶ است. 

پس اگر به‌ خاطر پيروي از برنامه كاهش وزن يا مبتلا بودن به مشكلاتي مانند بيماري ديابت، بايد كربوهيدرات دريافتي را كنترل كنيد، از كينوا به‌عنوان جايگزيني براي ديگر منابع كربوهيدراتي كمك بگيريد. درواقع،‌ كينوا را مي‌توان جايگزين سالم و كم‌كربوهيدراتي براي ديگر منابع كربوهيدراتي مانند برنج سفيد تلقي كرد. 

اين‌كه دقيقا چه ميزان از كينوا را به رژيم غذايي خودتان اضافه كنيد، به شرايط شما و منظورتان از رژيم كم‌كربوهيدرات بستگي دارد. بعضي از افرادي كه رژيم كم‌كربوهيدرات دارند، مي‌توانند ۳۵ تا ۴۰ درصد از كل كالري‌هاي روزانه را با كربوهيدرات‌ها تامين كنند كه تقريبا برابر است با ۱۷۵ تا ۲۰۰ گرم در روز. با اين‌ حال، بعضي از افراد هم فقط مجاز هستند كه روزانه ۵۰ گرم كربوهيدرات دريافت كنند. بنابراين، شما ابتدا بايد با پزشكان متخصص تغذيه درباره ميزان كربوهيدرات مجاز براي خودتان مشورت بگيريد و بعد براي تامين آن از منابع كربوهيدراتي سالم مانند كينوا استفاده كنيد. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۲:۱۴

۱. ريفلاكس اسيد 

 

بيماري ريفلاكس اسيد باعث مي‌شود كه محتواي درون معده به مري بازگردانده شود. اين حالت معمولا باعث سوزش سر معده مي‌شود، اما در بعضي از موارد، مي‌تواند سرفه مداوم و خس‌خس سينه ايجاد كند. به‌ گفته متخصصان، تركيبات اسيدي كه بايد در معده باقي بمانند، در اين حالت به مري برمي‌گردند و مانند عامل محركي براي سرفه عمل مي‌كنند. 

 

۲. تشديد آلرژي 

 

وجود عناصر محرك در هواي بهار يا پاييز، باعث مي‌شود كه بعضي از افراد علائم آلرژي فصلي را تجربه كنند. اگر علائم آلرژي شما شديدتر از هميشه باشد يا نسبت به داروهاي رايج واكنشي نشان ندهد، آلرژي شما وضعيت وخيم‌تري پيدا كرده است و به درمان‌هاي متفاوتي نياز پيدا كرده‌ايد. پزشكان در اين موارد مي‌توانند استروئيدهاي استنشاقي را براي كنترل حالت‌هاي شما تجويز كنند و سرفه مداوم را از بين ببرند. 

 

۳. عفونت‌ها 

 

اگر فكر مي‌كنيد كه دوره فعاليت ويروس در بدن‌تان به پايان رسيده است، اما سرفه شما اصلا بهتر نشده، احتمالا به عفونت مبتلا شده‌ايد. بعضي از افرادي كه با مشكل سرفه يا آبزيزش بيني مواجه مي‌شوند و بعضا خلط سبز هم دارند، معمولا به عفونت‌هاي باكتريايي مبتلا شده‌اند. در صورتي كه شما هم چنين شرايطي داشتيد، حتما به پزشك مراجعه كنيد تا آنتي‌بيوتيك‌هاي لازم را براي شما تجويز كند. 

 

۴. سرفه‌هاي پس از دوره ويروس 

 

پس از دوره فعاليت ويروس،‌ بعضي از افراد به سرفه‌هايي مبتلا مي‌شوند كه مداوم هستند، چون مسير تنفسي‌شان بيش از حد نسبت به ويروس واكنش نشان مي‌دهد. درواقع، بافت عضلاني‌ نرمي كه در مسير تنفسي وجود دارد، از حالت عادي خودش خارج مي‌شود و ترشحات داخلي بدن را در نقاط اشتباه گير مي‌اندازد. متخصصان مي‌گويند كه هر فردي پس از پايان دوره ابتلا به بيماري‌هاي تنفسي شديد، احتمال دارد به سرفه‌هاي مداوم مبتلا شود. 

 

۵. مهاركننده‌هاي ACE 

 

مصرف مهار‌كننده‌هاي ACE براي كنترل فشار خون بالا مي‌تواند باعث شكل‌گيري سرفه شود، زيرا اين داروها مسيرهاي هيستامين‌ها را مختل مي‌كنند و باعث ملتهب شدن مسير تنفسي در بعضي از افراد مي‌شوند. حتي اگر براي دوره كوتاهي از مهاركننده‌هاي ACE استفاده كرده‌ايد، حتما اين مساله را به پزشك اطلاع بدهيد. احتمال دارد كه شما بلافاصله پس از شروع استفاده از اين داروها با مشكل سرفه مداوم مواجه شويد،‌ اما گاهي اوقات هم اين مشكل پس از چند ماه شروع مي‌شود. 

 

۶. مسدودكننده‌هاي بتا 

 

فقط قلب شما نيست كه گيرنده‌هاي بتا دارد، بلكه مسير تنفسي هم داراي همين گيرنده‌ها است. اگر گيرنده‌هاي بتا به‌واسطه مسدود‌كننده‌هاي بتا فعال شوند، ريه‌ها حالت انقباضي پيدا مي‌كنند و درنتيجه حالت سرفه به‌ وجود مي‌آيد. اگر از چنين داروهايي استفاده مي‌كنيد، حتما مشكل سرفه را به پزشك اطلاع بدهيد. 

 

۷. كيفيت نامطلوب هوا 

 

سرفه‌هاي مداوم، شايع‌ترين علامت در افرادي است كه در شهرها يا محيط‌هاي داراي هواي آلوده زندگي مي‌كنند. با اين‌ حال، كار كردن در فضاهاي اداري قديمي هم مي‌تواند به اندازه هواي آلوده براي ريه‌ها محرك باشد. متخصصان مي‌گويند گاهي اوقات افرادي كه در محيط‌هاي قديمي و كثيف كار مي‌كنند، با سرفه‌هاي آلرژيك و حتي عفوني مواجه مي‌شوند

 

۸. زخم ريه 

 

طبق گزارش National Institutes of Health، حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به آرتريت روماتوئيد، به فيبروز ريوي هم مبتلا هستند. فيبروز ريوي، نوعي بيماري ريوي است كه نوعي زخم در بافت ريه ايجاد مي‌كند. آرتريت روماتوئيد، نوعي بيماري سيستميك بافت همبند است كه مي‌تواند به ريه‌ها آسيب برساند و منجر به سرفه مداوم شود. درواقع، سرفه مي‌تواند تنها علامت اوليه ابتلا به فيبروز ريوي باشد. 

 

۹. اختلال در سيستم عصبي 

 

در موارد نادري كه هيچ دليل روشني ندارند،‌ عصب‌ها مي‌توانند اطلاعات اشتباهي را به ريه‌ها بفرستند و مانند عامل محرك براي سرفه عمل كنند. درواقع، نوعي گيجي و آشفتگي در ساختار عصب‌ها و سيستم عصبي به‌ وجود مي‌آيد كه سرفه‌هاي مداوم را ايجاد مي‌كند. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۱:۴۲

۱. با استفاده از سركه

 

الف. يك كاسه مخصوص مايكروفر را تا نيمه آب بريزيد. سپس يك قاشق غذاخوري سركه سفيد به آن اضافه كنيد.

ب. ظرف را داخل مايكروفر قرار دهيد.

پ. مايكروفر را به مدت ۵ دقيقه روشن كنيد. اگر قدرت مايكروفر بالا است زمان كمتري به آن بدهيد. بخار ناشي از اين مايع، لكه‌ها و كثيفي‌ها را خيس مي‌كند و باعث مي‌شود راحت‌تر تميز شوند.

ج. شيشه كف مايكروفر را خارج كنيد و به كمك يك دستمال تميز تمام سطح داخلي را تميز كنيد.

چ. شيشه را مانند طرف بشوييد يا اگر عجله نداريد، مي‌توانيد داخل ماشين ظرفشويي بگذاريد. 

 

۲. با استفاده از ليمو ترش

 

الف. يك ليمو ترش را برش زده و دو نيم كنيد. يك قاشق آب داخل يك بشقاب مخصوص مايكروفر ريخته . ليموها را از سمت برش خورده بر روي آن بگذاريد.

ب. بشقاب را داخل مايكروفر گذاشته و به مدت يك دقيقه روشن كنيد. اجازه دهيد داخل مايكروفر بخار كند.

پ. داخل مايكروفر را به كمك يك دستمال تميز پاك كنيد.

 

۳. تميز كردن مايكروفر با استفاده از مايع ظرفشويي

 

الف. درون يك كاسه آب گرم، به اندازه كافي مايع ظرفشويي بريزيد.

ب. كاسه را به مدت يك دقيقه در داخل مايكروفر قرار دهيد.

پ. كاسه را خارج كرده و به كمك يك اسكاچ نرم داخل مايكروفر را تميز كنيد.

ج. اگر بخواهيد به منظور از بين بردن بوي مايكروفر مي‌توانيد به اين تركيب، كمي جوش شيرين نيز اضافه كنيد.

 

۴. با استفاده از مايع شيشه‌شوي

 

الف. دو سوم از ظرفي را با مايع شيشه‌شوي و يك سوم از آب گرم پُر كنيد. از اين محلول هم براي تميز كردن داخل مايكروفر و هم بيرون آن مي‌توانيد استفاده كنيد. 

ب. اسفنجي را در اين محلول خيس كنيد و به كمك آن سطح داخلي مايكروفر را كاملا تميز كنيد. سيني كف مايكروفر را خارج كرده و بشوييد. زماني كه در حال تميز كردن مايكروفر هستيد، مطمئن شويد كه آن را از برق كشيده باشيد. لكه‌هاي قديمي و سخت را چند دقيقه با مايع بخيسانيد. سقف مايكروفر را فراموش نكنيد زيرا معمولا مواد غذايي به سقف مايكروفر مي‌چسبند.

پ. پس از تميز كردن داخل مايكروفر، پارچه تميزي را با مايع آغشته كنيد و بيرون دستگاه را نيز تميز كنيد سپس با پارچه‌اي خشك، آن را خشك كنيد تا لك باقي نماند. اگر لكه‌اي باقي ماند، كمي روغن زيتون بر روي آن بماليد و اجازه دهيه بماند. بايد مراقب دستكال يا ايكاچي كه براي تميز كردن داخل مايكروفر استفاده مي‌كنيد باشيد اگر تكه‌اي از پارچه درون مايكروفر باقي بماند مي‌تواند باعث آتش‌سوزي شود.

ج. پس از تميز كردن مايكروفر را باز بگذاريد و اجازه دهيد خشك شود. اگر مي‌بينيد كه هنوز بوي مايع شيشه‌شوي از داخل مايكروفر مي‌آيد، با دستمال خيس دوباره داخل مايكروفر را تميز كنيد و اجازه دهيد خشك شود. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۳۱:۱۰

به عنوان يك خانم، مطمئنا شما تمايل داريد تا هميشه جوان بمانيد و تاثيرات گذر زمان را بر روي چهره خود تا حد امكان كاهش دهيد. احتمالا خودتان به خوبي مي دانيد كه كلاژن مسئول روند پيري است. براي كند و كنترل كردن روند پيري، شما نيازمند تمركز بيشتر روي رژيم غذايي و خوراكي‌هايي كه مي‌خوريد هستيد تا ميزان توليد كلاژن را تا حد امكان بالا ببريد. در ادامه مطلب امروز با بهترين خوراكي‌هايي آشنا خواهيد شد كه در كلاژن‌سازي پوست بيشتر بدن شما نقش پر‌رنگ و بسيار مفيدي خواهند داشت.

 

۱- محصولات سويا

 

محصولات سويا حاوي جنيستئين هستند. اين عنصر مفيد موجود در سويا باعث توليد كلاژن با كيفيت بالا مي‌شود و از تاثيرات منفي آنزيم‌هاي موثر در پيري سلول‌هاي پوست بدن به طرز چشم‌گيري جلوگيري مي‌كند. به غير از محصولات سويا، بعضي از فرآورده‌هاي گوشتي هم حاوي اين عنصر هستند. پس توصيه مي‌شود به منظور افزايش ميزان توليد كلاژن بدن خوراكي‌هايي مصرف كنيد كه حاوي جنيستئين هستند تا بدين شكل به طرز چشمگيري روند پيري پوست را كاهش دهيد.

 

۲- سبزيجات برگ سبز تيره

 

چطور با خوردن سبزيجات ميزان كلاژن‌سازي را بالا ببريم؟ سبزيجات برگ سبز تيره بهترين گزينه پيش روي شما هستند. خوشبختانه سبزيجات برگ سبز بسيار زيادي براي تامين ميزان كلاژن لازم براي پوست ما وجود دارند براي مثال، كلم، كلم‌پيچ و اسفناج. براي كلاژن‌سازي بيشتر براي سلامت و جواني پوست‌تان كافي است تا اين دسته از سبزيجات را به وعده‌هاي غذايي كه مي‌خوريد اضافه كنيد. اين نوع سبزيجات حاوي مقدار زيادي لوتئين هم هستند. لوتئين يك نوع آنتي‌اكسيدان عالي براي حفظ خاصيت ارتجاعي پوست‌تان است كه به انعطاف‌پذيري آن كمك زيادي مي‌كند. مصرف سبزيجات برگ سبز تيره براي حفظ رطوبت پوست و جلوگيري از ايجاد چين و چروك‌هاي روي آن هم بسيار مفيد است.  

 

۳- ميوه‌ها و سبزيجات قرمز رنگ

 

بسياري از ميوه‌ها و سبزيجات قرمز‌رنگ مثل چغندر (لبو)، گوجه‌فرنگي، فلفل قرمز، هويج، سيب‌زميني شيرين و غيره منابع بسيار مفيدي براي توليد و تامين كلاژن هستند. اين خوراكي‌ها سرشار از ليكوپن هستند كه مانند يك آنتي‌اكسيدان مفيد در كلاژن‌سازي پوست موثر است. طبق تحقيقات انجام شده، مصرف خوراكي‌هاي قرمز‌رنگ به تشكيل يك لايه محافظ در زير پوست شما كمك مي‌كند تا در رفع تاثيرات منفي تشعشعات خورشيدي (UV) موثر باشند.

 

۴- شكلات

 

محققين آلماني دريافته‌اند كه شكلات و كاكائو سرشار از تركيبات مفيدي هستند كه با افزايش جريان خون از پوست شما در مقابل مضرات پرتوهاي UV كه در پيري زود‌رس پوست موثر هستند حفاظت مي‌كند. لازم است به خاطر داشته باشيد كه تنها شكلات تلخ و يا تيره حاوي آنتي‌اكسيدان زيادي است كه براي حفظ سلامت پوست‌تان بسيار مفيد است.

 

۵- دانه كتان

 

تخم‌كتان يك منبع بسيار مغذي براي تامين امگا۳ لازم براي بدن است. با خوردن روزانه مقداري تخم‌كتان به كاهش چين و چروك‌هاي روي پوست كمك زيادي خواهيد كرد. براي گرفتن بهترين نتيجه كافي است تا مقداري تخم‌كتان را با سركه بالزاميك مخلوط كنيد و به عنوان چاشني به سالاد اضافه كنيد. خوردن اين نوع سالاد به كلاژن‌سازي طبيعي پوست‌تان كمك مي‌كند.

 

۶- بوقلمون

 

بوقلمون سرشار از كارنوزين است. اين پروتئين به كاهش روند پيري پوست و حتي زوال عقل كمك شاياني مي‌كند تا تاثيرات پيري ديرتر ظاهر شوند. به همين منظور سعي كنيد تا حد امكان مصرف بوقلمون را از رژيم غذايي خود حذف نكنيد. براي داشتن يك بدن سالم از خوراكي‌هايي استفاده كنيد كه سلامت كلي بدن شما را تامين مي‌كنند و با توليد كلاژن از پيري زودرس آن پيشگيري مي‌كنند. 

 

۷- آلو سياه

 

آخرين توصيه امروز ما براي شما مصرف آلو سياه است. به‌طور كلي يكي از اصلي‌ترين دلايل پيري پوست تاثيرات منفي راديكال‌هاي آزاد روي پوست شما است كه با از بين بردن بافت‌هاي سالم پوست باعث ايجاد چين و چروك‌ها و در يك كلام پيري مي‌شوند. براي كاهش اين تاثيرات منفي بايد تا مي‌توانيد خوراكي‌هايي مصرف كنيد كه حاوي آنتي‌اكسيدان هستند. در ميان خوراكي‌هايي كه هم حاوي آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيد باشند و هم به كلاژن‌سازي پوست بدن كمك كند آلو سياه يكي از بهترين و سالم‌ترين گزينه‌ها است. آلو ‌سياه سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هايي است كه اثرات مخرب راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كنند و پوست شما را جوان و با طراوت نگه مي‌دارند. سعي كنيد روزانه ۵ عدد آلو‌ سياه ميل كنيد تا خودتان شاهد تاثيرات مثبت آن در كاهش روند پيري و سلامت بيشتر پوست‌تان باشيد.

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۵۹:۳۵

مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اينكه ۳۰ درصد مردم در ايران دچار انواع اختلالات خواب بوده يا آن را تجربه‌ كرده‌اند، گفت: در صورتي كه اختلالات خواب در كيفيت زندگي روزمره خدشه وارد كند، نياز به درمان دارد.

 

محمد نامي دوشنبه ۱۴ اسفند در يك كنفرانس خبري كه پيرامون روز جهاني خواب و اختلالات ناشي از آن برگزار شد، بيان كرد: به همان ميزان كه خواب و موضوع سلامت آن اهميت دارد، اختلالات خوابي بين افراد مغفول مانده است.

وي افزود: ممكن است در مراجعه به پزشك ريشه اين موضوع در ناكارآمدي و اختلالات خوابي تشخيص داده شود كه در صورت عدم درمان كاركردهاي حافظه، كنترل هيجان، تصميم‌گيري و قضاوت، گفتار و ...دچار مشكل خواهند شد.

 

مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اينكه گاهي ممكن است اختلال خواب در قالب يك نوع اختلال يا تركيبي از اختلال‌هاي موجود خوابي بروز كند كه درمان‌هاي دارويي لزوما راه رفع آن نيست، رويكردهاي فن‌آورانه، درمان‌هاي مبتني بر كمك تنفسي موقع خواب، بهره‌مندي از تكنولوژي عصبي در قالب تحريك الكتريكي خواب و رويكردهاي شناختي و رفتاري را از راهكارهاي رفع اين مهم عنوان كرد.

نامي با تاكيد بر اينكه ۳۰ درصد از ايرانيان براساس استانداردهاي جهاني دچار اختلال جدي هستند كه شايع‌ترين نوع آن اختلالات كم‌خوابي، بدخوابي و مشكلات تنفسي است، گفت: اختلال خواب در كودكان ايراني شايع‌تر ديده مي‌شود.

 

وي ادامه داد: در افراد مسن اختلال خواب مشخصات ويژه‌اي پيدا مي‌كند كه شايع‌ترين نوع آن بروز آلزايمراست. در زنان نيز به دليل تغييرات هورموني اختلالات خوابي مانند دوران بارداري متفاوت است .

دبير انجمن علوم اعصاب ايران شعبه استان فارس با اشاره به اينكه بروز بيماري‌هايي مانند ديابت، پرفشاري خون و سرطان بر پايه اختلال خوابي مشاهده شده، گفت: داور درماني راهكار مطلوبي براي درمان اختلالات خوابي نيست بلكه بايد رويكردهاي غيرداوريي مورد استفاده قرار داد.

نامي از راه‌اندازي كارگروه مطالعات در زمينه اختلالات خواب توسط انجمن علوم اعصاب استان فارس با حضور كارشناسان فن‌آور خبر داد و گفت : آزمايشگاه اختلالات خوابي با همكاري گروه علوم اعصاب و ريه دانشگاه علوم پزشكي از ۵ سال پيش تاكنون موفقيت‌هاي خوبي را در بيمارستان نمازي كسب كرده كه پس از ارزيابي‌هاي اوليه درمان هاي تشخيصي به اعضاي تيم چند تخصصي دانشگاه ارجاع داده مي‌شوند. تعدادي از مراكز غير دولتي نيز با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز اقدام به مركز تشخيص و درمان اختلال خواب در سطح شهر كرده‌اند.

 

مدير گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي شيراز يادآور شد: هر ساله ۲۵ اسفندماه ويژه برنامه‌هايي همزمان با روز جهاني خواب برگزار مي‌شود كه در ايران به دليل نزديكي با ايام نوروز ۱۴ اسفندماه برگزار مي‌شود كه امسال نيز سمينارهاي كوتاهي در حال اجراست و معرفي كتاب و پخش فيلم اتمام بخش آن خواهد بود.

نامي با تاكيد بر اين نكته كه براي توسعه و گسترش دانش عمومي در خصوص خواب و اختلالات خواب  برنامه‌هاي مدوني بايد دنبال شود، گفت: افرادي كه دچار اختلال خواب هستند مي‌توانند براي ارزيابي اوليه به بخش تشخيص و اختلالات خواب درمانگاه مطهري يا براي ارزيابي‌هاي تخصصي به دانشكده علوم فن‌آوري‌هاي نوين پزشكي مراجعه كنند.

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۵۷:۵۲

اين روزها كه خيلي از افراد به دنبال پيدا كردن راه‌هاي مختلفي براي رفع مشكلات ظاهري خود و برجسته‌سازي برخي اندام‌ها مانند گونه‌ها، لب‌ها، سينه يا باسن هستند، علاوه بر روش‌هاي متفاوت جراحي كه از سوي جراحان پلاستيك يا متخصصان پوست پيشنهاد مي‌شوند، روش‌هاي سنتي هم پا پس نكشيده‌اند و سعي دارند راهي براي خودشان در بين درمان‌هاي مدرن باز كنند. 

يكي از اين روش‌هاي سنتي كه در طول ماه‌هاي اخير سر و صداي زيادي هم به پا كرده است، استفاده از روغن خراطين براي افزايش بافت عضلات است. اگر اهل استفاده از محصولات عطاري‌ها باشيد، حتما تاكنون با آگهي‌هاي مختلف و ريز و درشتي درباره تاثير استفاده از روغن خراطين براي رفع لاغري‌هاي موضعي مواجه شده‌ايد. فروشندگان اين محصولات، مدعي هستند كه با استفاده از چنين روغني مي‌توان به سادگي كار حجم‌دهي به عضلات را انجام داد. به همين دليل هم گفتگويي با دكتر محمد فصيحي دستجردي، متخصص عفوني و طب سنتي انجام داديم تا درباره دست و غلط ادعاهاي مختلف درباره روغن خراطين بيشتر بدانيم.  

 

آيا روغن خراطين، آنقدري كه ادعا مي‌كنند در حجم‌دهي به عضلات موثر است؟

 

ببينيد! ما منكر خاصيت حجم‌دهي و رشد بافت عضلات با استفاده از روغن خراطين نمي‌شويم اما اين را هم مي‌گوييم كه مصرف اين روغن و افزايش حجم عضلات ناشي از آن، واقعا به اندازه‌اي كه ادعا مي‌شود نيست. درواقع احساس مي‌كنيم كه قدري درباره خواص اين روغن، اغراق شده است و اين همه معجزه‌اي كه مردم توقع دارند براساس ادعاي تبليغات، توسط روغن خراطين رخ دهد، عملي نيست.

 

اصلا قدرت اثر روغن خراطين به چه صورت است و چرا همين مقدار محدود از افزايش حجم عضلات با مصرف آن ايجاد مي‌شود؟

 

در طبيعت، هر چيزي داراي مزاج خاصي است. روغن خراطين هم مانند ساير مواد، مزاج مخصوص به خود كه همان گرم و تر باشد را دارد. از نظر طب سنتي، تمام مواد داراي مزاج تر (چه گرم و تر و چه سرد و تر)، خاصيت چاق‌كنندگي دارند. مثال ساده‌تر اينكه اگر ما بخواهيم فرد لاغري را براساس آموزه‌هاي طب سنتي چاق كنيم، مصرف خوراكي‌هايي با طبع مرطوب مانند عسل، انجير، شيره انگور يا حتي كاسني را به او پيشنهاد مي‌دهيم تا رطوبت موجود در اين مواد، به افزايش وزن او كمك كند. روغن خراطين هم دقيقا به دليل همين مرطوب بودن مزاجش مي‌تواند تا حد محدودي منجر به افزايش حجم در قسمت‌هاي مختلف بدن شود.  

 

نحوه استفاده از اين روغن به منظور حجم‌دهي در بدن به چه صورت است؟

 

روغن خراطين ، محصولي براي استفاده موضعي است و نه خوراكي. نحوه استفاده از آن هم به اين صورت است كه ابتدا بايد محدوده مورد نظر را با يك دستمال كمي زبر، مقداري ماساژ دهيد تا خون‌رساني به بافت عضلات آن قسمت از بدن بيشتر شود. سپس مقدار محدودي از روغن خراطين را روي آن بخش از بدن ماساژ دهيد تا جذب مناسبي صورت گيرد. اگر قرار است از اين روغن براي افزايش حجم بافت سينه استفاده كنيد، بهتر است قبل از مصرف زير نظر متخصص طب سنتي در آن قسمت از بدن بادكش انجام دهيد تا با افزايش خونرساني، بهترين نتيجه را بگيريد. البته بازهم تاكيد مي كنم كه نبايد توقع معجزه از اين روغن داشته باشيد. 

 

نتيجه با يك بار مصرف حاصل مي‌شود؟

 

به هيچ عنوان. براي رسيدن به هدف، بايد حداقل ۴۰ روز از شروع مصرف روغن خراطين بگذرد تا نشانه‌هايي از رشد بافت را مشاهده كنيد. حدود ۳ تا ۶ ماه هم طول مي‌كشد كه اثر استفاده از اين روغن تكميل شود. 

 

آيا اثر استفاده از اين روغن موقتي است؟

 

خير. همان اثر محدودي هم كه روغن خراطين بر رشد عضلات مورد نظر دارد، دائمي خواهد بود زيرا ما با رشد بافت مواجه هستيم و از بين رفتن اثر اين رشد به چاق و لاغر شدن عمومي خود فرد بستگي دارد. 

 

به نظر شما هر فردي مي‌تواند بدون دغدغه از اين روغن براي حجم دادن به گونه‌ها، لب‌ها، باسن يا سينه استفاده كند يا ممكن است عوارضي در اثر مصرف اين محصول براي ما ايجاد شود؟

 

استفاده خودسرانه، بيجا و بي‌رويه از هيچ محصولي به هيچ عنوان و به هيچ فردي توصيه نمي‌شود. اگر فردي بدون اينكه نياز به افزايش حجم در قسمتي از بافت بدن خود داشته باشد، اقدام به مصرف روغن خراطين كند، ممكن است از آن طرف بام بيفتد و دچار چاقي‌هاي موضعي شود. از طرف ديگر، ممكن است برخي از افراد، به خصوص آنهايي كه خودشان طبع گرمي دارند، با استفاده از اين روغن دچار جوش يا التهاب‌هاي پوستي شوند. عارضه ديگر براي افرادي با پوست‌هاي حساس، حساسيت دادن به اين روغن است كه در صورت بروز هرگونه واكنش پوستي، بايد مصرف روغن خراطين را بلافاصله قطع كرد. در نهايت، عارضه‌اي كه نبايد از كنار آن گذشت، ايجاد نافرمي در بافت عضلات است. مثلا ممكن است گونه راست شما به اندازه گونه چپ‌تان به اين روغن جواب ندهد و با استفاده از آن، دچار عدم تقاون در صورت‌تان شويد. به دليل تمام اين موارد ذكرشده، ما نمي‌توانيم مصرف روغن خراطين را به صورت خودسرانه به همه افرا پيشنهاد كنيم. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۵۶:۵۷

ابتدا بايد بگوييم كه كمتر از يك درصد از كل جمعيت جهان به سرطان مغز مبتلا هستند، ولي تومورهاي مغزي معمولا با علائم بسيار محدودي همراه مي‌شوند و همين علائم هم بيشتر خودشان را به‌صورت مشكلات روزمره مانند سردرد و خستگي نشان مي‌دهند. با اين‌ حال،‌ آشنايي داشتن با علائم سرطان مغز مي‌تواند به شما در تشخيص زودهنگام اين بيماري كمك كند. 

 

۱. سردردهاي مداوم 

 

حتي پزشكان نيز به‌سختي مي‌توانند تفاوت ميان سردردهاي ناشي از تومورهاي مغزي و سردردهاي ديگر را تشخيص بدهند. اما بهترين شاخص براي براي تشخيص سردردهاي ناشي از تومورهاي مغزي، سردردهاي روزانه و جديدي هستند كه انگاري از بين نمي‌روند. اين سردردها به مرور زمان بدتر مي‌شوند و معمولا هم صبح‌ها پس از بيدار شدن خودشان را نشان مي‌دهند؛ يعني زماني كه فشار درون‌جمجمه‌اي به‌ علت دراز كشيدن براي مدت طولاني افزايش يافته است. 

اين دردها، صرف نظر از اندازه يا سرعت رشد تومور، مي‌توانند متغير باشند. به‌ گفته متخصصان، «يك تومور كوچك اما سريع‌رشد مي‌تواند باعث به‌ وجود آمدن سردردهاي شديد به اندازه يك تومور بزرگ اما آهسته‌رشد شود». با اين‌ حال، صرفا با مشاهده هيچ سردرد خاصي نمي‌توان سرطان مغز را تشخيص داد. كليد اصلي در تشخيص اين سردردها، وجود سردردهاي تازه‌اي است كه مداوم هستند و به هيچ نوع درماني هم واكنش مثبت نشان نمي‌دهند. 

 

۲. از دست دادن نسبي بينايي 

 

بيماراني كه اين علامت خاص را تجربه مي‌كنند، شايد اصلا متوجه آن نشوند. آنان معمولا به‌ وجود آمدن تغيير در كيفيت بينايي خودشان را احساس نمي‌كنند، تا زماني كه ديگر دايره ديدشان به‌طور قابل توجهي محدود شود و نتوانند نيمي از بدن خودشان را ببينند.سرطان مغز  به‌ گفته متخصصان، «اين علامت خاص يا اختلال بينايي محيطي، bitemporal hemianopsia نام دارد. پزشكان معمولا اين علامت را در موارد ابتلا به تومورهاي هيپوفيز مشاهده مي‌كنند، چون اين تومورها كياسماي اپتيك (optic chiasm) را تحت فشار قرار مي‌دهند. 

 

۳. ضعف و بي‌حالي 

 

قشر حركتي مغز (motor cortex)، حركات عضلاني را در سراسر بدن شروع مي‌كند و همچنين كنترل آن‌ها را بر عهد دارد. قشر حركتي سمت راست مغز، قسمت چپ بدن را كنترل مي‌كند و قشر حركتي سمت چپ مغز نيز سمت راست بدن را. اگر هر گونه توموري در طول اين مسير وجود داشته باشد، اين سيگنال‌ها كاملا مختل مي‌شوند و درنتيجه عملكرد طبيعي بدن آشفته مي‌شود. اگر به تومور مغزي مبتلا باشيد، ممكن است كه هيچ دردي در اندام‌هاي بدن احساس نكنيد، اما پاها يا بازوهاي راست و چپ بدن‌تان احتمالا به درخواست هميشگي شما پاسخ صحيح نمي‌دهند. به‌ علاوه، حساس ضعف در پاها مي‌تواند از علائم كمبود ويتامين D هم باشد. 

 

۴. اختلال در ساختن كلمات 

 

يكي ديگر از علائم ابتلا به سرطان مغز ، داشتن لكنت زبان است. به‌گفته متخصصان، داشتن مشكلات زباني مانند لكنت زبان، اختلال در ناميدن اشيا يا درك كردن آن‌چه ديگران مي‌گويند، از علائم كليدي وجود تومور در لوب‌هاي پيشاني يا تمپورال است. اين بخش‌هاي از مغز با عملكرد حركتي گفتار و درك زبان مرتبط هستند. به‌طور كلي،‌ دو مركز گفتار در مغز وجود دارند كه در قسمت چپ مغز مستقر شده‌اند. مركز Wernicke كه درك و فهم گفتار را براي ما فراهم مي‌كند و مركز Broca كه عضله‌هاي صداساز را فعال مي‌كند». درواقع، وقتي كه توموري در مغز وجود داشته باشد، هر دوي اين قابليت‌ها مختل مي‌شوند. 

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۱۷:۱۵

۱. خشكي واژن 

 

دليل: خشكي واژن مي‌تواند از تغييرات هورموني خاصي نشات بگيرد كه در هنگام شيردهي يا يائسگي به‌ وجود مي‌آيند. طبق مطالعه‌اي كه در مجله Menopause منتشر شده است، نيمي از زنان يائسه خشكي واژن اختلال جنسي زنان  را تجربه مي‌كنند. 

اقدامات قابل انجام: شما مي‌توانيد از روان‌كننده‌هاي بدون نسخه قبل از رابطه جنسي يا در حين آن استفاده كنيد. همچنين مرطوب‌كننده‌هاي واژينال نيز در دسترس شما هستند. به‌ گفته متخصصان، روان‌كننده‌ها و مرطوب‌كننده‌هاي واژينال را مي‌توان در كنار هم استفاده كرد. با اين‌ حال، اگر بدن كمك‌هاي بيشتر نياز داشتيد، حتما نزدك پزشك برويد و مشكل را با او در ميان بگذاريد. امروزه پزشكان مي‌توانند قرص‌هاي خوراكي غيراستروژني را تجويز كنند تا خشكي واژن و احساس درد ناشي از يائسگي را كاهش بدهند. 

 

۲. كمبود ميل جنسي

 

دليل: همان‌طور كه هورمون‌ها در سال‌هاي يائسگي كمتر مي‌شوند،‌ ميل جنسي هم مي‌تواند كاهش پيدا كند. با اين‌ حال، كمبود ميل جنسي فقط براي زنان مسن‌تر نيست. بعضي از مطالعات نشان مي‌دهند كه نيمي از زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله نيز با كمبود ميل جنسي مواجه مي‌شوند. 

به‌علاوه، اين مشكل مي‌تواند از بيماري‌هاي مختلف مانند بيماري ديابت و پايين بودن فشار خون نشات بگيرد. اختلال‌هاي روان‌شناختي مانند افسردگي يا مشكل داشتن با همسر نيز به‌راحتي مي‌توانند ميل جنسي را از بين ببرند. براساس گزارش The Journal of ***ual Medicine، بعضي از داروها مانند داروهاي ضدافسردگي و همچنين داروهاي هورموني ضدبارداري هم مي‌توانند ميل جنسي را ضعيف كنند. 

اقدامات قابل انجام: هيچ راه‌حل سريع و قطعي‌اي براي بالا بردن ميل جنسي وجود ندارد. پس بهتر است كه نزد پزشك برويد. اختلال جنسي زنان اگر مشكل به مسائل روان‌شناختي يا عاطفي مربوط باشد، پزشك مي‌تواند شما را به درمانگران مختلف ارجاع بدهد. اين درمانگران مي‌توانند از طريق ايجاد تغييرات در الگوهاي سبك زندگي، به زوج‌ها در زمينه افزايش كيفيت روابط جنسي كمك كنند. 

 

۳. رابطه جنسي همراه با درد 

 

دليل: طبق گزارش The Journal of ***ual Medicine، ۳۰ درصد از زنان درحين رابطه جنسي درد را تجربه مي‌كنند. درد مي‌تواند به‌علت خشكي واژن ايجاد شود يا نشانه مشكلات مختلف مانند كيست تخمدان يا اندومتريوز باشد. رابطه جنسي دردناك همچنين مي‌تواند به مشكل واژينيسموس (vaginismus) ربط داشته باشد كه واژن در آن ناخواسته تنگ‌تر مي‌شود. 

اقدامات قابل انجام: براي تشخيص مشكلات نام‌برده حتما بايد نزد پزشك برويد. اگر مشكل شما به هيچ كدام از اين موارد ارتباط نداشته باشد، پزشك مي‌تواند فيزيوتراپي، استفاده از دارو يا حتي جراحي را براي رفع مشكل شما در نظر بگيرد. توجه داشته باشيد كه اولين درمان هميشه به نتيجه نمي‌رسد و گاهي اوقات بايد چندين مورد از شيوه‌هاي درماني را تا رسيدن به نتيجه مثبت امتحان كرد. 

 

۴. مشكلات مربوط به برانگيختگي 

 

دليل: ناتواني در تحريك‌پذيري يا برانگيختگي جنسي يا اختلال جنسي زنان ،‌ دلايل مختلفي دارد، مانند عدم تحريك كافي يا اضطراب. خود مشكلاتي مانند خشكي واژن يا درد درحين رابطه جنسي نيز مي‌توانند برانگيختگي جنسي را سخت‌تر كنند. تغييرات هورموني ناشي از يائسگي يا مشكلات مربوط به همسر (مانند انزال زودرس يا اختلال نعوظ) هم مي‌توانند قرار گرفتن در خلق‌وخوي مناسب را غيرممكن كنند. 

اقدامات قابل انجام: حتما براي تشخيص علت اصلي نزد پزشك برويد. روان‌درماني، مصرف دارو يا درمان‌هاي مربوط به همسر، همگي گزينه‌هايي هستند كه مي‌توانند وضعيت شما را بهتر كنند. 

[ ۱ ][ ۲ ]