در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
سلامت
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۵:۲۱

در واقع طبق تحقيقات(researches) جديدي كه در كانادا انجام شده است، بيشتر از 11 درصد مردها در هنگام خواب سكسومنيا داشته اند (يا حداقل سعي در انجام آن داشته اند).

با توجه به مطالعه ديگري در كانادا، اين افراد (كه تمايلات جنسي زيادي دارند)  ممكن است شبانه خودارضايي  , ناز و نوازش , شبيه سازي رابطه جنسي با كسي , و حتي يك رابطه جنسي كامل يا دهاني داشته باشند- و همه را در حالي انجام مي دهند كه بيهوش و غرق در خواب هستند.اين افراد معمولا تنها زماني متوجه عمل خود مي شوند كه در نيمه فعاليت خود از خواب بيدار شوند يا داستان را صبح روز بعد از زبان همسرشان بشنوند.

 

متخصصين(specialists) خواب اين پديده را به رسميت شناختند زماني كه علايم اين مشكل را به راهنماي تشخيصي بين المللي خود افزودند: "رفتارهاي جنسي غير طبيعي مرتبط با خواب." اكثر مردم اين عارضه را رابطه جنسي در خواب يا سكس در خواب يا sleep s-e-x يا سكسومنيا ***somnia مي نامند. 

 

اين اختلال را هر چيزي كه نامگذاري كنيد، به هرحال سوالي كه مطرح مي شود اين است: 

 

دكتر مايكل كرامر بورنمن Michel Cramer Bornemann ،  محقق ارشد در انجمن پزشكي قانوني خواب در مينسوتا Minnesota مي گويد سكسومنيا را به عنوان شكل ديگري از راه رفتن در خواب در نظر بگيريد. 

 

دكتر بورنمن مي گويد وقتي كه مغز شما مراحل مختلف خواب را طي مي كند، گاهي ممكن است نورون ها يا عصب ها از اين مراحل جا بمانند يا آزاد نشوند. اين خطا بخشي از مغز را روشن مي كند، در حاليكه بقيه قسمت هاي مغز هنوز خواب هستند. دكتر بورنمن مي گويد آزاد نشدن نورون ها ممكن است در بخش هايي از مغز رخ دهد كه اساسي ترين عملكردهاي انساني سكسومنيا را كنترل مي كنند. 

او مي گويد: "رفتارهاي اوليه اي وجود دارد كه در عمق مغز جاي گرفته اند، اين رفتارها حركات ساده اي هستند كه براي بقا سكسومنيا ضروري مي باشند، مانند وضعيت دفاعي و جويدن. البته برقراري رابطه جنسي و تمايلات جنسي نيز از آن جمله اند. "

 

در واقع بخشي از مغز كه مربوط به نيازهاي اوليه شماست بيدار است و شما را وادار به برقراري سكسومنيا با همسرتان مي كند، در حاليكه بخش پيچيده و مدرن مغزتان كه داراي بخش هاي مختلف است، هنوز خواب است.

 

دكتر بورنمن مي گويد سكس در خواب يا سكسومنيا براي هر كسي ممكن است رخ دهد، و همچنين خانم ها نيز ممكن است دچار اين حالت شوند. بيشتر از 4 درصد خانم ها رابطه جنسي در خواب را داشته اند.

اگر به اين مسئله شك داريد كه ديگر قسمت هاي مغزتان واقعا خواب هستند، مدركي در اين باره وجود دارد. محققان فيلمي از يك خانم در حال خودارضايي دارند كه دستگاه EEG* به سر وي متصل است و نشان مي دهد كه اين خانم هوشيار نيست.

 

نوار مغزي يا الكتروانسفالوگرافي يا الكترومغزنگاري:ثبت فعاليت الكتريكي مغز از طريق نصب الكترودهاي سطحي سكسومنيا بر روي سر و به صورت غير تهاجمي مي‌باشد. 

محققان مي گويند معمولا تماس با همسر در تختخواب منجر به شروع رابطه جنسي در خواب سكسومنيا مي شود. استرس، خستگي، كم خوابي و مصرف برخي داروها مانند *Ambien نيز ممكن است باعث بروز اين اختلال شود.

 

 

دكتر بورنمن مي گويد اين موضوع هيچ ارتباطي به خواب ديدن هاي جنسي يا عدم رضايت نسبت به زندگي جنسي ندارد و اساسا نوعي جرقه مغزي است؛ نوعي جرقه عجيب و غريب مغزي. 

براي زوج هاي متعهد رابطه جنسي در خواب مشكلي ايجاد نمي كند و حتي ممكن است سرگرم كننده باشد. اما اين اختلال ممكن است باعث ايجاد مشكل هم شود، زيرا كه فرد هوشيار و تحت كنترل نيست، در نتيجه پيشروي در رابطه جنسي ممكن است تهاجمي يا نامناسب باشد.

 

در موارد نادر رابطه جنسي در خواب يا سكسومنيا ممكن است باعث حمله شود.همچنين ممكن است باعث بروز مشكل در يك رابطه شود – به عنوان مثال ممكن است خانم تصور كند كه مرد از روابط جنسي خود راضي نيست و يا خواب رابطه جنسي با زن ديگري را مي بيند. يا اينكه هر نيمه شب با رابطه جنسي باعث مي شود زن مورد آزار قرار گيرد. 

 

و در انتها دكتر بورنمن مي گويد اين يك اختلال نيست مگر اينكه مشكلي ايجاد كند. اگر در رابطه با آن نگران هستيد، به يك متخصص خواب مراجعه كنيد – ترجيحا پزشكي كه متخصص سكسومنيا جنبه هاي عصبي رفتاري طب خواب باشد.

موضوع:
برچسب‌ها: سكسومنيا، رابطه جنسي در خواب، sexsomnia،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۴:۵۴

به نظر متخصصان، سكسومنيا يا داشتن رابطه جنسي در حين خواب، هم مزايا دارد و هم معايب. بر اساس تحقيقات انجام‌شده در اين زمينه، مردان و زناني كه رابطه جنسي را در خواب تجربه كرده‌اند، مي‌گويند كه اين عمل در حين خواب براي آن‌ها با اعتماد به نفس و شدت بيشتري همراه بوده است.

 

يكي از متخصصان نيز اين مسئله را تاييد مي‌كند و مي‌گويد:‌ «رفتار جنسي اين افراد در حين خواب، با رفتارشان در بيداري متفاوت است. در واقع، موانع و بازدارنده‌هاي مختلفي در حالت بيداري انسان‌ها وجود دارند كه آن‌ها را به الگوهاي جنسي روتين و تكراري محدود مي‌كنند، در حالي كه سكسومنيا اين بازدارنده‌ها در حالت خواب وجود ندارند و انسان‌ها در خواب از اين الگوها پيروي نمي‌كنند.

 

بنابراين انسان‌ها در خواب خيلي جسارت بيشتري براي تجربه اتفاقات تازه دارند، و حتي ممكن است فرد رفتارهاي جنسي خاصي انجام دهد كه باعث لذت‌بخشي به همسرش شود، در حالي كه در حالت بيداري و بر اساس الگوهاي هميشگي حاضر به انجام آن كار نبوده است». 

بعضي از متخصصان معتقدند كه سكسومنيا مي‌تواند به بعضي افراد كمك كند تا مشكلات جنسي‌شان را برطرف كنند.

 

شايد كلمه سكسومنيا را تا بحال نشنيده باشيد در ابتدا تعريف كلمه سكسومنيا را برايتان مي گوييم اين كلمه به معني داشتن رابطه جنسي در خواب مي باشد كه معايب و مزايايي بهمراه دارد كه در زير قرار داده ايم.

 

به نظر متخصصان، سكسومنيا يا داشتن رابطه جنسي در حين خواب، هم مزايا دارد و هم معايب. بر اساس تحقيقات انجام‌شده در اين زمينه، مردان و زناني كه رابطه جنسي را در خواب تجربه كرده‌اند، مي‌گويند كه اين عمل در حين خواب براي آن‌ها با اعتماد به نفس و شدت بيشتري همراه بوده است. يكي از متخصصان نيز اين مسئله را تاييد مي‌كند و مي‌گويد:‌

 

«رفتار جنسي اين افراد در حين خواب، با رفتارشان در بيداري متفاوت است. سكسومنيا در واقع، موانع و بازدارنده‌هاي مختلفي در حالت بيداري انسان‌ها وجود دارند كه آن‌ها را به الگوهاي جنسي روتين و تكراري محدود مي‌كنند، در حالي كه اين بازدارنده‌ها در حالت خواب وجود ندارند و انسان‌ها در خواب از اين الگوها پيروي نمي‌كنند.

 

بنابراين انسان‌ها در خواب خيلي جسارت بيشتري براي تجربه اتفاقات تازه دارند، و حتي ممكن است فرد رفتارهاي جنسي خاصي انجام دهد كه باعث لذت‌بخشي به همسرش شود، سكسومنيا در حالي كه در حالت بيداري و بر اساس الگوهاي هميشگي حاضر به انجام آن كار نبوده است». بعضي از متخصصان معتقدند كه سكسومنيا مي‌تواند به بعضي افراد كمك كند تا مشكلات جنسي‌شان را برطرف كنند.

موضوع:
برچسب‌ها: سكسومنيا، رابطه جنسي در خواب، sexsomnia،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۹:۵۲

اين گياه حاوي يك ماده شيميايي به نام يوهمبين است كه در صنعت داروسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. يوهمبين جهت فعال كردن هيجان جنسي ، رفع اختلالات جنسي و مشكلات جنسي كه در اثر مصارف دارو هاي ضدافسردگي به نام مهار كننده هاي باز جذب سروتونين ) SSRls ( است و همچنين مشكلات عمومي آقايان و خانم ها در رابطه جنسي ، مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

ماده يوهمبين سبب افزايش جريان خون در آلت تناسلي آقايان و خانم ها مي شود.همچنين باعث خنثي كردن اثرات دارو هاي ضد افسردگي مي شود كه سبب اختلالات جنسي هستند. يوهمبين ، كه ماده موثره پوست گياه يوهمبي است ، در واقع به عنوان يك داروي تجويزي در ايالات متحده امريكا جهت درمان ناتواني جنسي مورد استفاده است.يوهمبين به عنوان يك جايگزين براي وياگرا تجويز مي شود ، كه در اثر عملكرد آن همچنين مي تواند به نعوظ و حفظ آن كمك كند.

 

تحقيقات درباره يوهمبين نشان مي دهد كه در جهت كمك به آقايان كه دچار مشكلات و ناتواني جنسي هستند موثر است و همچنين مرداني كه در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفته بودند ، يوهمبين به آن ها قدرت نعوظ خود به خودي را داده بود و باعث افزايش ميزان مني در هنگام انزال شده بود. همچنين ، بر خلاف وياگرا ، بسياري از خانم ها و آقايان گزارش دادند كه يوهمبين سبب افزايش ميل جنسي مي شود.

 

شواهد و تحقيقات تاثيرات يوهمبين :

-1 مشكلات جنسي در اثر دارو هاي ضد افسردگي ) SSRls ( : شواهد زيادي از مطالعات وجود دارند كه نشان مي دهند ماده موثره يوهمبين جهت از بين بردن مشكلات عديده جنسي به دنبال استفاده از دارو هاي ضد افسردگي موثر مي باشد.

-2 اختلال در نعوظ : شواهدي وجود دارند كه مي گويند استفاده از يوهمبين سبب رفع اختلال نعوظ مي شود.بسياري از هرباليست ها معتقدند كه پوست يوهمبين بسيار اثر گزار تر از خود ماده موثره به تنهايي مي باشد.

-3اضطراب : شواهد مختلفي دال بر كاهش اضطراب توسط ماده موثره يوهمبين مرتبط با فوبيا وجود دارد.بسياري از تحقيقات نشاه مي دهد كه استفاده از يوهمبين با ساير درمان ها جهت كاهش استرس اختلال نداشته و همچنين سبب كاهش استرس و ترس ناشي از فوبيا مي شود.

-4 افسردگي : تحقيقات اخير نشان داده اند كه استفاده از يوهمبين به مدت 13 روز ، نشانه هاي افسردگي را كاهش مي دهد.

 

 مكانيسم اثر يوهمبين :

اثرات ضد آلفا 2 – آدرنرژيك و تاثير بر رفع مشكلات جنسي : يوهمبين به عنوان يك ضد آلفا 2- آدرنرژيك عمل مي كند.به طور قابل ملاحظه اي در گيرنده هاي پيش سيناپس آدرنرژيك فعال تر از گيرنده هاي پس سيناپسي است.اين عمل سبب بلوكه كردن كاهش پاسخ هاي نورآدرنرژيك مركزي و بلوكه كردن كاهش فعاليت سمپاتيك محيطي مي شود كه در اثر اين عمل ، گيرنده هاي آلفا 2 بلوكه شده و از انقباض عروق جلوگيري مي كند و عروق متسع شده و به دنبال ، آن افزايش گردش خون است.در سال 1945 papeschi و theiss نشان دادند كه خواص آنتاگونيستي دوپامين و سروتونين مشابه يوهمبين است.همچنين يوهمبين مهار كننده مونو آمين اكسيداز است و سبب بسته شدن كانال هاي كلسيمي و بلوك شدن گيرنده هاي سروتونين محيطي مي شوند.

 

يوهمبين سبب اتساع عروق ناحيه تناسلي شده و انتقال پيام عصبي به اين نواحي و افزايش تحريك پذيري در ناحيه ساكروم از نخاع شده كه واضح است به دليل خاصيت آفروديازيكي خود اين فعاليت ها را دارد.اثر يوهمبين بر نا تواني جنسي از طريق افزايش گردش خون در آلت مردانه و افزايش پيام هاي تحريك به نواحي جنسي مي باشد.

 

عوارض جانبي  يوهمبين :

افزايش طپش قلب ، حمله قلبي ، تشنج ، نارسايي كليه

 

كودكان به هيچ عنوان نبايد از اين ماده استفاده كنند ؛ به دليل حساس تر بودن كودكان نسبت به عوارض احتمالي اين ماده. 

 

استفاده از دوزهاي بالاي اين ماده در شكل خوراكي آن ، مي تواند سبب عوارض شديدتر شامل تنگي نفس ، فشار خون بسيار پائين ، مشكلات قلبي و مرگ شود.

 

موارد عدم مصرف و نكات ايمني يوهمبين :

زنان باردار و شيرده : به دليل اينكه يوهمبين سبب سبب تاثير منفي بر رحم شده و به جنين آسيب مي رساند. و همچنين ممكن است سبب ايجاد مسموميت در جنين شود.

افرادي كه در شرايط خون ريزي قرار دارند : يوهمبين ممكن است سبب افزايش خون ريزي شود.

اسكيزوفرني : ماده يوهمبين موجود در يوهمبين ممكن است سبب وخيم تر شدن شرايط رواني بيمار شود.

فشار خون بسيار بالا و خيلي پائين : مقدار كم از يوهمبين سبب افزايش فشار خون و مقدار زياد آن سبب كاهش خطرناك فشار خون مي شود

موضوع:
برچسب‌ها: يوهمبين،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۲۹:۳۲

مردان در هر سني ممكن است كه با اختلال نعوظ مواجه شوند، اما گزارش‌هاي آكادمي پزشكان خانواده آمريكا نشان مي‌دهند كه اين مشكل در ميان مردان بالاي ۷۵ سال شيوع بيشتري دارد. نوآوري‌هاي اخير در زمينه درمان‌هاي پزشكي، داروهاي بيشتري را براي مقابله با اختلال نعوظ در اختيار مردان قرار داده‌اند، اما بعضي از مردان هنوز هم ترجيح مي‌دهند كه از مكمل‌هاي گياهي يوهمبين به‌عنوان جايگزين استفاده كنند. 
يوهمبين، يكي از مكمل‌هاي گياهي معروف است كه از پوست درخت آفريقايي تهيه مي‌شود. پيش از توليد داروهايي مانند وياگرا، پزشكان معمولا يوهمبين را براي درمان اختلال نعوظ پيشنهاد مي‌كردند.
يوهمبين، گيرنده‌هايي را در بدن تحريك مي‌كند كه نقش مهمي در ترشح هورمون‌هاي اپي‌نفرين و نوراپي‌نفرين بر عهده دارند. اين هورمون‌ها مي‌توانند اثرات تركيبات خاصي را خنثي كنند كه در صورت فعاليت، عروق خوني در آلت تناسلي مردانه را منقبض مي‌كنند.
انجمن اورولوژي آمريكا، مصرف يوهمبين را براي درمان اختلال نعوظ پيشنهاد نمي‌كند، چون بررسي‌هاي اين انجمن نشان مي‌دهند كه مصرف يوهمبين با عوارض جانبي متعددي همراه است. با اين‌حال، در بعضي از مطالعات مشخص شده است كه يوهمبين، ميل جنسي را به صورت موقتي افزايش مي‌دهد. 
مصرف اين مكمل گياهي با عوارض جانبي زيادي همراه است، از جمله فشار خون بالا، تپش قلب سريع و اضطراب. لازم به ذكر است كه مردان نبايد يوهمبين را بدون مشورت با پزشك مصرف كنند.

موضوع:
برچسب‌ها: يوهمبين،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۴۳:۰۵

عوارض iud موضوع اين بخش  است. آي يو دي يكي از روشهاي بارداري است كه در رحم خانم ها گذاشته مي شود. البته ذكر ميدهيم زناني بايد از آي يو دي استفاده كنند كه حداقل يك بار بچه دار شده اند. همچنين شما براحتي ميتوانيد هر زماني كه تصميم گرفتيد بچه دار شويد ان را با كمك پزشك از رحم تان خارج كنيد.
گذاشتن آي يو دي نه تنها نيازمند جراحي نيست بلكه نياز به بي حسي هم ندارد. فقط بايد پزشك متخصص ان را انجام دهد.
1- عوارض آي يو دي : سوراخ شدن رحم
يكي از عوارض آي يو دي احتمال سوراخ شدن رحم با آن است. ممكن است وقتي  عوارض iud ، در رحم گذاشته مي شود، رحم پاره شود . همچنين ممكن است در ماه هاي بعدي استفاده از آي يو دي، باعث پارگي رحم شود.
عوارض آي يو دي
عوارض آي يو دي چيست ؟
2- عوارض آي يو دي : درد بعد از گذاشتن آي يو دي
خانم ها بلافاصله بعد از گذاشتن اين وسيله ممكن است دچار درد يا كمي خونريزي شوند كه براي مدتي ادامه يابد. همچنين در ماه هاي اول پس از گذاشتن آي يو دي، ممكن است خانم ها مبتلا به كمردرد يا دردهاي شكمي شوند. عوارض iud اين دردها با خوردن بروفن يا مفناميك اسيد زير نظر پزشك، كم مي شود.
3- عوارض آي يو دي : خونريزي شديد و افزايش درد در زمان عادت ماهيانه (در نوع مسي)
در صورت استفاده از عوارض iud مسي ممكن است خونريزي افزايش يابد و اين افزايش خونريزي موجب كمبود آهن شود. بنابراين بسياري از پزشكان يا كارشناسان مامايي چند ماه بعد از استفاده از اين وسيله، دستور آزمايش خون مي دهند و زنان را از لحاظ كم خوني كنترل مي كنند. (البته اين عارضه در نوع مسي آي يو دي ديده مي شود و آي يو دي ميرنا مي تواند موجب كم شدن خونريزي قاعدگي بشود و در صورت خونريزي شديد، مي توان از اين عوارض iud استفاده كرد).
بيشتر بدانيد : آي يو دي چيست و نحوه گذاشتن آي يو دي
4- عوارض آي يو دي : خارج شدن IUD آي يو دي از رحم
به گزارش آسان طب يكي از شايعترين عوارض iud ، خارج شدن خود به خود آن است كه معمولا در اولين ماه گذاشتن آن اتفاق مي افتد. تعداد كمي از زنان متوجه خارج شدن آن مي شوند و در اكثر مواقع، خانم ها متوجه خارج شدن آي يو دي نمي شوند. خارج شدن آي يو دي از رحم بدون اينكه فرد استفاده كننده متوجه شود، يكي از مهمترين دلايل حامله شدن پس از گذاشتن آي يو دي است. بعضي مواقع اين وسيله در زمان عادت ماهيانه و با خون عادت خارج مي شود و فرد متوجه دفع آن نمي شود. به همين علت به خانم هايي كه از عوارض iud استفاده مي كنند توصيه مي شود حتما نوارهاي استفاده شده در زمان عادت ماهيانه را كنترل كنند كه در صورت خارج شدن آي يو دي متوجه شوند.
5- عوارض iud  : عفونت رحمي
همچنين طبق بررسي هاي بدست آمده يكي از عوارض آي يو دي عفونت رحمي است. در هفته اول گذاشتن IUD آي يو دي، احتمال دارد عفونت رحمي در شما رخ دهد. ولي خب اين عفونت كم كم كاهش مي يابد.
6- عوارض iud :افزايش احتمال بارداري خارج از رحم (نوع پروژستروني)
به گزارش آي يو دي نوع پروژستروني IUD آي يو دي ( آي يو دي ميرنا) احتمال بارداري خارج از رحم را افزايش مي دهد. البته نوع مسي آي يو دي موجب افزايش بارداري خارج رحم نخواهد شد.

موضوع:
برچسب‌ها: iud، آي يو دي، پيشگيري از بارداري، بارداري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۴۲:۲۰

در مقايسه با قرص‌هاي پيشگيري از بارداري، عوارض IUD كمتري است د و بسياري از خانم‌ها ترجيح مي‌دهند از اين روش براي پيشگيري از بارداري استفاده كنند. IUD ابزاري كوچك به شكل T است كه داخل رحم قرار داده مي‌شود و نه تنها مناسب خانم‌هايي است كه قبلا زايمان كرده‌اند بلكه خانم‌هايي كه تاكنون باردار نشده‌اند نيز مي توانند از انواع كوتاه‌تر آن استفاده كنند.

 

در حال حاضر دو نوع IUD در بازار موجود است: يك نوع از جنس مس است كه اجازه نزديك شدن تخمك و اسپرم را نمي‌دهد و آنها را خنثي مي‌كند و يك نوع هورموني كه به طور موضعي پروژسترون ترشح مي‌كند. IUD را تا ۵ سال مي‌توان استفاده كرد و هر زمان مايل بوديد مي‌توانيد آن را خارج كنيد. برخلاف باورهاي رايج، IUD ناباوري نمي‌آورد بلكه روشي مطمئن و ايمن براي كساني است كه مصرف قرص را فراموش مي‌كنند. انواع مسي IUD نيز براي پيشگيري از تشكيل لخته هاي خوني توصيه مي‌شود. 

 

با اين وجود هر كسي نمي‌تواند از IUD به عنوان روش پيشگيري از بارداري استفاده كند به عنوان مثال خانم‌هايي كه سابقه بارداري‌هاي خارج رحمي دارند يا دچار عفونت‌هاي رحمي، پليپ، فيبرم، آندومتريوز يا سرطان رحم هستند نبايد از اين دستگاه استفاده كنند. حتي در خانم‌هايي كه فرم رحم نامتقارن است يا خونريزي هاي بي‌دليل دارند نيز استفاده از IUD توصيه نمي‌شود. 

 

IUD هورموني خود در مقايسه با انواع مسي پرعارضه‌تر است و مي‌تواند باعث اكنه، بدخلقي، كاهش ميل جنسي، چاقي و اضافه وزن شود. متخصصان توصيه مي‌كنند خانم‌ها قبل از نصب IUD سونوگرافي انجام دهند تا رحم از نظر هر نوع بيماري بررسي شود اما با اين وجود اگر بعد از نصب IUD خانم دچار درد و خونريزي شد به اين معني است كه مشكلي وجود داشته و بررسي كامل انجام نشده است. در اين موارد لازم است عوارض IUD سريعا خارج شود.

موضوع:
برچسب‌ها: iud، آي يو دي، پيشگيري از بارداري، بارداري،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۴:۲۶

تولد كودك و زايمان گاهي ممكن است منجر به ايجاد پارگي دهانه واژن شود كه از عوارض زايمان طبيعي است. يكي از اين پارگي‌ها، پارگي ناحيه‌ي پرينه؛ بين واژن و مقعد است كه احتمال وقوع آن هنگام زايمان بين ۱۰ تا ۲۰ درصد است. در اين مطلب مي‌توانيد با انواع پارگي‌هاي پرينه، درمان و راه‌هاي جلوگيري از آنها هنگام زايمان آشنا شويد.

 

انوع پار‌گي پرينه هنگام زايمان

اين پارگي‌ها در اولين زايمان طبيعي شايع‌تر است و ميزان آن از شكاف‌ها و خراش‌هاي كوچك تا پارگي عميق در ماهيچه‌هاي پايين لگن را شامل مي‌شود. هنگام زايمان طبيعي ممكن است در زمان خروج، سر نوزاد به ناحيۀ پرينه فشار وارد كند و باعث كشيدگي پوست و ماهيچه‌هاي اطراف ناحيۀ واژن شود. در چنين حالتي پزشك ممكن است تصميم به عمل اپيزيوتومي بگيرد كه براي انجام آن، برشي را در ناحيۀ پرينه ايجاد مي‌كند تا خروج كودك را تسريع كند، اما واقعيت اين است كه حتي در صورت ايجاد برش اپيزيوتومي، باز هم خطر پارگي ‌وجود خواهد داشت. پارگي پرينه در اثر زايمان مي‌تواند درجه‌هاي مختلفي داشته باشد. انواع پارگي‌هاي ممكن در فرايند زايمان شامل موارد زير است:

 

پارگي درجه اول: پارگي درجه اول، يك پارگي سطحي شامل پوست پرينه و بافت اطراف دهانۀ واژن است. اين نوع پارگي اغلب آن‌قدر كوچك است كه معمولاً بدون بخيه يا تنها با چند بخيه به سرعت التيام مي‌يابد و عموماً آزاردهنده نيست.

 

پارگي درجه دوم: پارگي درجه دوم عميق‌تر است و به ماهيچه‌هاي زيرين كشيده مي‌شود. اين پارگي نياز به بخيۀ لايه به لايه دارد، باعث درد و ناراحتي مي‌شود و معمولاً التيام آنها چند هفته طول مي‌كشد. بخيه‌ها در دوره التيام جذب مي‌شود.

 

پارگي درجه سوم و چهارم: درصد بسيار كمي از زنان هنگام زايمان ممكن است پارگي پرينه‌اي داشته باشند كه تا ناحيۀ ركتوم يا راست‌روده گسترش يابد. اين نوع از پارگي مي‌تواند براي ماه‌ها باعث ايجاد درد شديد شود و خطر ابتلا به بي‌اختياري مدفوع را افزايش دهد. اين نوع از پارگي دهانه واژن شديد، پارگي درجه سوم يا چهارم نام دارد. پارگي درجه سوم در واقع پارگي در بافت واژن، پوست پرينه و ماهيچه‌هاي پرينه است كه تا اسفنكتر مقعد يا عضله‌اي كه مقعد را احاطه كرده نيز گسترش مي‌يابد و پارگي درجه چهارم تا ماهيچه‌هاي اسفنكتر مقعد و بافت زير آن ادامه مي‌يابد.

 

ساير پارگي‌ها: همچنين اين پارگي ممكن است در بافت‌هاي ديگر نيز رخ دهد. برخي از زنان در بالاي واژن، نزديكي مجراي ادرار دچار پارگي مي‌شوند. اين حالت تحت عنوان پارگي نزديك به مجراي ادرار (Periurethral) نيز شناخته مي‌شود. اين پارگي اغلب بسيار كوچك است و بدون بخيه يا تنها با چند بخيه التيام مي‌يابد. با توجه به اين كه اين پارگي عضله را درگير نمي‌كند، معمولاً با سرعت بيشتري بهبود مي‌يابد و نسبت به پارگي پرينه درد كمتري دارد. با اين حال، اين پارگي معمولاً باعث احساس سوزش در زمان ادرار مي‌شود.

 

​​​​​​​درمان و بهبود پارگي زايمان

در صورت وقوع پارگي يا انجام عمل اپيزيوتومي، اين ناحيه از بدن شما نياز به بخيه خواهيد داشت. پزشك ابتدا با تزريق مستقيم داروي بي‌حسي به نواحي مورد نظر، آنها را بي‌حس مي‌كند و پس از آن با توجه به ميزان پارگي، ناحيۀ مورد نظر را به صورت لايه به لايه بخيه خواهد زد. پس از بخيه، بايد به مدت حداقل ۱۲ ساعت روي محل زخم، يخ بگذاريد. اگر پارگي بيشتر از يك شكاف كوچك باشد، احتمال درد بيشتر خواهد بود. در اين صورت شايد پزشك با توجه به درد شما، داروي مسكن تجويز كند. آزردگي ناشي از اين پارگي‌ها ممكن است سه ماه يا بيشتر طول بكشد. اگرچه در پارگي دهانه واژن هاي سطحي، دوران نقاهت ممكن است تنها چند هفته طول بكشد. در اينجا نكته‌هايي در مورد دورۀ نقاهت بعد از پارگي‌هاي شديد درجه سوم يا چهارم ارائه شده است:

 

ادرار يا مدفوع كردن مي‌تواند دردناك باشد. از پزشك خود بخواهيد تا براي شما نرم‌كنندۀ مدفوع تجويز كند و مي‌توانيد مصرف آن را تا چندين هفته ادامه دهيد.

در صورت نياز به دفع، خودتان را نگه نداريد و به دستشويي برويد، زيرا ممكن است دچار يبوست شويد.

تا زماني كه پزشك به شما اجازه نداده است، رابطۀ جنسي نداشته باشيد.

از قرار دادن شياف يا هر چيز ديگري در داخل مقعد خودداري كنيد.

پارگي اسفنكتر يا پارگي منتهي به ركتوم در زنان، احتمال بي‌اختياري در دفع گاز معده يا مدفوع را افزايش مي‌دهد. اگر از اين مشكلات رنج مي‌بريد با پزشك خود در اين مورد صحبت كنيد.

 

راه‌هاي جلوگيري از پارگي رحم

نوعي از پارگي‌هاي هنگام زايمان كه كمتر شيوع دارد نيز پارگي دهانۀ رحم، لب‌هاي واژن يا پارگي عميق‌تر در بافت واژن است. اگر زايمان شما آهسته و كنترل‌شده باشد، ناحيۀ پرينه زمان لازم براي كشيدگي را پيدا مي‌كند و در اين صورت احتمال پارگي رحم كاهش مي‌يابد. براي مثال وقتي سر نوزاد در حال خارج شدن است؛ در اين حالت نيازي به فشار آوردن بيش از حد شما نيست. نتايج برخي از مطالعات نشان مي‌دهد كه استفاده از كيسۀ آب گرم و قرار دادن آن روي پرينه در آخرين بخش از مرحلۀ دوم زايمان كه همان مرحلۀ فشار آوردن براي خروج كودك است، خطر پارگي‌هاي شديد را تا حد قابل توجهي كاهش مي‌دهد. در نهايت شايد بهتر است به دنبال پزشكي باشيد كه معمولاً از اپيزيوتومي استفاده نمي‌كند و تجربۀ زيادي در زايمان بدون پارگي و برش در پرينه دارد، اما به ياد داشته باشيد شما و پزشك نمي‌توانيد همه چيز را كنترل كنيد. ممكن است هيچ راهي براي جلوگيري از پارگي دهانه واژن وجود نداشته باشد، به خصوص اگر اندازۀ كودك بزرگ‌تر از حالت عادي است يا در موقعيت دشواري قرار دارد يا بافت‌هاي شما بسيار ظريف و ضعيف باشند.

موضوع:
برچسب‌ها: پارگي دهانه واژن، واژن، دهانه واژن،

نويسنده :سلامت
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۲:۵۰

در زايمان طبيعي، لازم است كه براي خارج شدن سر نوزاد، مقدار كمي از پارگي دهانه واژنشكافته شود. اگر اجازه دهيم اين اتفاق به صورت طبيعي رخ دهد، ممكن است دهانه از چند قسمت و به صورت نامنظم پاره شود، براي جلوگيري از اين اتفاق، ماما پس از بي‌حسي موضعي، قسمت پايين دهانه را شكاف كوچكي مي‌دهد و پس از زايمان هم آن را با نخ جذبي بخيه مي‌كند. معمولا زخم پس از چند هفته بهبود مي‌يابد.

 

پس از زايمان، تا چند هفته ممكن است هنگام نشستن احساس درد كنيد يا موقع ادرار احساس سوزش كنيد. براي اينكه در اين مدت كمتر اذيت شويد، براي نشستن از يك بالشتك استفاده كنيد و روي محل‌هاي سفت ننشينيد. همچنين براي كاهش سوزش مي‌توانيد از كمپرس يخ استفاده كنيد.

 

هنگام ادرار نيز از يك بطري استفاده كنيد تا ادرار بر روي زخم‌تان نريزد. يا هنگام تخليه ادرار، آب گرم را باز كنيد و همزمان خودتان را با آن را بشوييد تا سوزشي احساس نكنيد. زماني هم كه نياز به تخليه مدفوع پيدا مي‌كنيد به كمك يك دستمال تميز محل زخم را محكم فشار دهيد تا فشار مقعد به آن وارد نشود. سعي كنيد در اين مدت از مواد غذايي فيبردار استفاده كنيد تا دچار يبوست نشويد. همچنين مي‌توانيد از مسكن نيز براي كاهش درد استفاده كنيد.

اگر پارگي واژن علاوه بر پوست، شامل بخش عضلاني پارگي دهانه واژن هم باشد، ممكن است چندين ماه زمان ببرد تا بهبود يابد. 

موضوع:
برچسب‌ها: پارگي دهانه واژن، واژن، دهانه واژن،

[ ۱ ]